Imaginile de pe camerele de supraveghere arată cel puțin doi bărbați purtând cagule și având asupra lor ceea ce păreau a fi arme de tip Kalașnikov la intrarea în stația Clémenceau din capitala Belgiei, în dimineața zilei de miercuri.
Imaginile de la fața locului surprind un schimb de focuri în jurul orei 06:15, ora locală (05:15 GMT).
La fusillade de ce matin à la station Clémenceau à Anderlecht (source : alleenbelgie Instagram) https://t.co/3AROIPqVOH pic.twitter.com/V8I1WXXN2a
— Enver WDM ???????? (@EnverMegot) February 5, 2025Sarah Frederickx, purtătoarea de cuvânt a poliției din Bruxelles, a declarat că suspecții au fugit în stația de metrou și s-ar putea afla încă în tunelurile metroului.
Purtătoarea de cuvânt a precizat că nu au existat răniți în urma incidentului. Atât poliția locală, cât și poliția feroviară federală percheziționează zona.
‼️ Belgická policie pátrá po ozbrojencích v bruselském metru
Belgická policie hledá ozbrojené muže po střelbě, která byla hlášena před stanicí metra v centru Bruselu. Záběry z kamer ukazují nejméně dva muže v kuklách, kteří na vstupu do stanice Clémenceau v belgickém hlavním… pic.twitter.com/WNwZGrDMAL
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) February 5, 2025Stația Clémenceau a fost închisă, la fel ca și stația Bruxelles-Midi din apropiere, care servește și ca terminal pentru trenurile Eurostar.
De asemenea, două linii de metrou care deservesc centrul Bruxelles-ului au fost suspendate, de la Gare de l'Ouest până la Trône, situată în apropierea Parlamentului European.