Refuzată de Florin Pârvu, antrenorul prahovean prezent la ultimele meciuri amicale, Chindia s-a reorientat relativ repede și e pe punctul de a bate palma cu un localnic, Costel Pană (57 ani), al cărui nume a fost vehiculat vara trecută pentru preluarea formației din Liga 3 Flacăra Moreni.
Până la urmă, Pană a ajuns la Agricola Borcea, în septembrie, unde n-a petrecut decât două luni la clubul de Liga 3 din Călărași.
Costel Pană s-ar fi înțeles marți, 4 februarie, cu președintele Chindiei, Marcel Ghergu, urmând ca în orele următoare să semneze un angajament valabil până la finalul sezonului actual de Liga 2.
Pană ar trebui să conducă astăzi antrenamentul echipei, programat la ora 14:00, însă aici ar putea apărea surprize, câtă vreme jucătorii nu au primit nici acum salariul promis de conducere de la reunirea din 15 ianuarie. E luat în calcul un boicot, după ce ieri, la vizita medicală, nu s-au prezentat decât 15 jucători, iar antrenamentul programat la ora 12:00 a fost anulat!
Mandatul care începe astăzi va fi al doilea pentru Costel Pană pe banca târgoviștenilor. Acesta a condus echipa în sezonul 2010-2011, primul de la reînființarea Chindiei, încheiat cu promovarea în Liga 2.
Pe fondul unor neînțelegeri cu președintele de la acea vreme, Ion Crăciunescu, antrenorul s-a despărțit de Chindia după promovare, fiind instalat ulterior Silviu Dumitrescu, cel care ieri a împlinit 72 de ani și a primit urări publice din partea CFC Argeș.
În toți acești ani, aproape 15, Costel Pană a reclamat că ar mai fi avut bani de primit de la club, reprezentând restanțe salariale și prima de promovare. Documentele oficiale din club nu au confirmat însă această variantă!
Apreciată în trecut pentru stabilitatea la nivelul băncii tehnice, Chindia traversează din 2023 o perioadă zbuciumată, cu multiple permutări pe postul de antrenor.
După retrogradarea din Liga 1 a fost instalat Dragoș Militaru (iunie – august 2023), apoi a venit Vasile Miriuță (august – noiembrie 2023). Sezonul trecut a fost încheiat cu Diego Longo (noiembrie 2023 – mai 2024), pentru ca actuala stagiune să înceapă cu Marian Vătavu (iunie 2024 – ianuarie 2025), de care s-a despărțit recent, după primul amical disputat de echipă în 2025.
Costel Pană va fi al cincilea antrenor principal al Chindiei într-o perioadă de doar 20 de luni.
Foto: Răzvan Păsărică (Sport Pictures) și arhivă Liga2.ro