Trump amenință cu tarife vamale la Forumul Economic Mondial de la Davos: „Investiți în SUA sau vă veți confrunta cu tarife”

Trump amenință cu tarife vamale la Forumul Economic Mondial de la Davos: „Investiți în SUA sau vă veți confrunta cu tari
📅 2025-02-18

În discursul său de joi de la Davos (Elveția), președintele american Donald Trump le-a promis principalilor factori de decizie din lume taxe mai mici dacă își mută producția în SUA și a amenințat că va impune tarife dacă nu o fac.

Vorbind prin video de la Casa Albă la summitul anual din Elveția, în doar a treia sa zi de mandat, Trump a trecut în revistă multitudinea de acțiuni executive pe care le-a semnat de la depunerea jurământului, afirmând că are un „mandat masiv” din partea poporului american de a aduce schimbări.

„Veniți să vă fabricați produsele în America și vă vom oferi printre cele mai mici impozite dintre toate națiunile de pe pământ”, a spus Trump.

„Dar dacă nu vă fabricați produsele în America, ceea ce este alegerea dumneavoastră, atunci, pur și simplu, va trebui să plătiți un tarif, în sume diferite, dar un tarif, care va direcționa sute de miliarde de dolari și chiar trilioane de dolari în trezoreria noastră pentru a ne consolida economia și a ne plăti datoria sub administrația Trump”, a mai spus Trump, citat de Euronews.

Tactica lui Trump ar putea afecta economia SUA

Experții au subliniat că tarifele, care sunt impuse bunurilor și serviciilor primite, sunt acoperite în principal de consumatorul final. În cazul lui Trump, impunerea de tarife asupra bunurilor din Europa și din restul lumii ar afecta în schimb puterea de cumpărare de acasă și economia SUA, spun aceștia.

Trump, care a vorbit miercuri cu prințul moștenitor al Arabiei Saudite, le-a mai spus celor adunați la Davos că regatul dorește să investească 600 de miliarde de dolari (575,6 miliarde de euro) în SUA, dar că îi va cere prințului moștenitor Mohammed bin Salman să crească suma la 1.000 de miliarde de dolari (959 de miliarde de euro), o remarcă care a stârnit râsete din partea mulțimii din sală.
 

Urmărește Știrile PRO TV pe canalul de social media preferat:
Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri protv

Un bărbat s-a prezentat la Albița cu un autoturism pe o platformă, dar la control a rămas fără el. Descoperirea polițiștilor

Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Albița au descoperit la controlul de frontieră şi reținut pentru continuarea cercetărilor un autoturism care figura în bazele de date ca fiind furat din Olanda.

Motivele pentru care trebuie să combinăm alimentele între ele. Secretele unei asocieri corecte pentru o masă echilibrată

De ce ne place să asociem alimente? Pentru că avem nevoie de diversitate când vine vorba despre nutrienți, și doar astfel putem să ajungem la necesarul zilnic.

Accident în lanț la Timișoara: Trei mașini implicate după ce un șofer nu ar fi acordat prioritate

Un accident în lanț cu trei mașini a avut loc pe o stradă din Timișoara. Unul dintre șoferi nu ar fi acordat prioritate și a lovit un autoturism care, la rândul lui, a ricoșat într-un stâlp și s-a oprit apoi într-un vehicul parcat.

Capitala, sub asediul zăpezii: Bucurie în parcuri, haos pe șosele. „Pe străduțe e pericol”

După două zile în care a nins neîncetat, Capitala s-a transformat parcă într-o stațiune de munte.

Rușii pun lumea la cale cu Statele Unite: ”Americanii sunt oameni serioși”. Abandonați, europenii încearcă să se regrupeze

La Riad, în Arabia Saudită, încep negocieri cruciale privind viitorul Ucrainei.  

INFOTRAFIC. Cum se circulă în cele 10 județe aflate sub cod galben de ninsori. Autostrăzile sunt acoperite de zăpadă

Circulaţia se desfăşoară marţi dimineaţă în condiţii de iarnă pe drumurile din cele 10 judeţe pentru care a fost emis cod galben de ninsori - Argeş, Călăraşi, Constanţa, Dâmboviţa, Giurgiu, Ialomiţa, Ilfov (şi municipiul Bucureşti), Prahova, Olt şi Teleor

Erupția vulcanului Etna se întețește. Coloane uriașe de cenușă și lavă sunt aruncate în aer

Prima erupție de anul acesta a vulcanului Etna - cel mai activ din Europa - a început luni să se întețească.  

Le Monde: Preşedintele ucrainean este criticat în ultimele săptămâni în propria ţară după o serie de paşi greşiţi

În negru, din cap până în picioare. Acesta este modul în care Volodimir Zelenski a ajuns şi a plecat de la Conferinţa de Securitate desfăşurată la Munchen, în Germania, săptămâna trecută.

Volodimir Zelenski: SUA vor să-i facă pe plac lui Putin, iar capacitatea de apărare a europenilor este „slabă”

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a deplâns faptul că Statele Unite, care doresc să deschidă discuţii cu Rusia, vor să îi facă „pe plac lui Putin”.

Horoscop 18 februarie 2025, cu Neti Sandu. Zodia care astăzi primește bani sau cadouri

Horoscop 18 februarie 2025, prezentat de Neti Sandu la Știrile PRO TV. O zi cu sare și piper. O să apelăm la resursele interioare ca să ne luăm de acolo forța să răzbim, să facem față provocărilor.  

Good News

Only good and positive news.