L-a "salvat" pe Dan Petrescu de la demitere și a reacționat imediat: "Am fost în ipostaza lui" | Sport.ro

📅 2024-10-25

Meciul de pe stadionul „Constantin Rădulescu” din Gruia s-a terminat 3-3, într-o partidă plină de răsturnări de situație în etapa a 14-a a Superligii.

Deși Sepsi părea să aibă victoria aproape în minutul 83, CFR a revenit spectaculos prin Virgiliu Postolachi, care a reușit o „dublă” decisivă în finalul partidei.

Marius Coman, fost jucător al CFR-ului, a deschis scorul pentru Sepsi în minutul 37, iar clujenii au egalat la scurt timp după pauză.

Covăsnenii au continuat să pună presiune, iar golurile lui Denis Ciobotariu și Florin Ștefan păreau să le asigure victoria. Totuși, CFR a găsit resurse să egaleze la 3-3 în minutele de prelungire.

Reacția lui Valentin Suciu: „Am fost în ipostaza lui Dan Petrescu”

La finalul meciului, Valentin Suciu, antrenorul interimar al celor de la Sepsi OSK, a declarat că înțelege frustrarea lui Dan Petrescu, care ar fi putut fi demis în cazul unui eșec.

„Viața antrenorilor este așa”, a spus Suciu, care a empatizat cu situația antrenorului CFR-ului. „Am fost și eu în ipostaza în care se află el, chiar într-una mai dificilă”, a continuat el, dorindu-i succes lui Petrescu în continuare.

Suciu a vorbit și despre accidentarea lui Cosmin Matei, care s-a lovit la coapsă și a fost schimbat în minutul 76, dar și despre desfășurarea meciului și obiectivele echipei.

„Nu puțin, foarte frustrant, dar ce să facem? Trebuie să învățăm din această experiență și, pe viitor, să gestionăm mult mai bine finalurile de joc. În acele momente, când adversarul este unul bun, foarte bun, și pune presiune pe noi, trebuie să fim mai disciplinați. Asta este – să fim mai disciplinați și să gestionăm mai bine finalul de joc.

Eu zic că jucătorii și-au lăsat amprenta aici, nu au trecut așa, ca peștele prin apă. Sunt jucători cu experiență, jucători buni. Mă bucur că am reușit să-i aducem și că pot lucra cu ei.

(N.r - despre accidentarea lui Cosmin Matei) Sper să nu fie ceva grav, dar nu sunt semne bune; durerea este mare. Vedem astăzi, mâine, vom evalua situația. Sper din tot sufletul să nu fie ceva grav și să revină cât mai repede alături de noi, pentru că avem nevoie de el. S-a lovit la coapsă.

Nu există niciun secret. Este muncă, dar, mai bine spus, este redarea încrederii jucătorilor. Au trecut prin momente mai puțin plăcute și aveau o presiune mult prea mare. Din fericire, în această perioadă am reușit împreună să trecem peste această pasă neagră.

Când am preluat echipa, le-am spus că nu au uitat să joace fotbal, doar că trebuie să aibă mai multă încredere în ei.

E prea devreme să vorbim despre play-off. Campionatul este foarte strâns, foarte echilibrat, distanța dintre echipe este de doar câteva puncte. Două victorii te pot propulsa în față și două înfrângeri te pot ține pe loc.

Mă bucur că suntem acolo, încă mai avem șanse și speranțe, dar nu trebuie să ne grăbim. Trebuie să luăm fiecare meci în parte, să pregătim fiecare meci și să câștigăm cât mai multe puncte.

Roland Niczuly este un jucător foarte important pentru echipă, este cel mai vechi jucător al echipei. A debutat în Liga 1 cu mine, să spun așa.

Când echipa merge bine, fiecare antrenor trebuie să aibă o strategie și să facă unele schimbări. Nu a fost schimbat doar Roland; au fost schimbați mai mulți jucători și a fost schimbat și sistemul. Din fericire, până acum, pot spune că ne-a ieșit în mare parte. Se putea și mai bine, dar trebuie să fim realiști și să ne mulțumim cu ceea ce este. Sunt convins că Roland o să apere din nou, dar, la momentul de față, acestea au fost deciziile pe care le-am luat.

(N.r - despre demiterea lui Dan Petrescu în cazul unui eșec) Nu-mi permit să vorbesc despre Dan Petrescu; este un antrenor mult prea mare. Mie mi-ar fi părut rău, pentru că este un profesionist și un antrenor foarte bun.

Viața antrenorilor este așa. Am fost și eu în ipostaza în care se află el, chiar într-una mai dificilă, dar, una peste alta, îi urez multă baftă și consider că este nevoie de răbdare”, a spus Valentin Suciu, antrenorul Sepsi OSK, la conferința de presă post-meci.

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri sport

CFR Cluj și Sepsi OSK au oferit un spectacol de neuitat.

Un fost jucător de la FCSB îl face praf pe Gigi Becali: ”Face aceleași lucruri. O comedie!”

Un fost jucător de la FCSB îl face praf pe Gigi Becali, finanțatorul echipei.

Dan Petrescu a reacționat imediat după CFR Cluj - Sepsi OSK

CFR Cluj - Sepsi OSK s-a încheiat 3-3.

Covăsnenii au "explodat" după egalul cu CFR: "Ieșim plin de sânge, mi se pare ireal!"

Sepsi OSK a ratat victoria într-un meci spectaculos, încheiat 3-3 pe terenul lui CFR Cluj, după o desfășurare plină de răsturnări de situație.

CFR Cluj – Sepsi 3-3! Festival de goluri în Gruia! CFR a revenit în doar șapte minute

CFR Cluj se duelează în Gruia cu Sepsi Sfântu Gheorghe, în această seară, de la 21:00, LIVE TEXT pe Sport.ro, în etapa a 14-a din Superliga României.

Cornel Dinu a "distrus" un jucător de la FCSB după meciul cu Rangers: „A fost întors pe toate părțile"

FCSB a suferit o înfrângere usturătoare în etapa a treia din UEFA Europa League, scor 0-4, împotriva echipei Glasgow Rangers.

Eșec pentru Cosmin Contra la arabi: Florin Niță și Nicolae Stanciu au fost titulari

Damac a pierdut cu Al Qadisiya.

Ce notă a primit Răzvan Marin, după Udinese - Cagliari: ”Complicat”

Razvan Marin (28 de ani) a fost titular în meciul pierdut de Cagliari în deplasare, scor 2-0 cu Udinese.

Răzvan Marin, titular în eșecul lui Cagliari din ultima etapă

Cagliari a înfruntat-o pe Udinese vineri seară.

Surpriza pregătită de Lamine Yamal înainte de "El Clasico"

Cu doar o zi înainte de mult așteptatul meci dintre Real Madrid și FC Barcelona, tânărul Lamine Yamal a reușit să atragă atenția fanilor.