Recordul lui Gică Hagi este în pericol! Galatasaray e gata să încoroneze un nou rege ”Cim-Bom” | Sport.ro

📅 2024-10-23

Pe stadionul "Rams Park", echipa turcă a oferit un adevărat spectacol și s-au impus cu scorul de 4-3. În urma acestui rezultat, turcii au urcat temporar pe primul loc al grupei, cu șapte puncte acumulate în primele trei meciuri.

Galatasaray a intrat în forță încă de la fluierul de start, reușind să conducă la pauză cu 3-0. Scorul a fost deschis de Mauro Icardi, care a trimis mingea în plasă încă o dată, confirmându-și statutul de golgheter al echipei.

Suedezii au contribuit la avantajul turcilor cu un autogol al lui Petterson, iar Yilmaz a închis tabela la pauză.

Totuși, Elfsborg nu a renunțat ușor și a început repriza secundă cu ambiție. În minutul 65, diferența a fost redusă la un singur gol, după reușitele lui Hult și Baidoo, iar suspansul a pus stăpânire pe stadionul din Istanbul.

Galatasaray și-a regăsit însă echilibrul, iar Yunus Akgun a marcat pentru 4-2. Chiar dacă Elfsborg a mai înscris un gol în prelungiri, eforturile lor nu au fost suficiente pentru a evita înfrângerea.

Mauro Icardi, noul rege de pe "Rams Park"

Mauro Icardi continuă să fie eroul lui Galatasaray, iar golul marcat împotriva lui Elfsborg îl aduce tot mai aproape de un record impresionant.

Cu cele 61 de goluri înscrise pentru „Cim-Bom”, atacantul argentinian se află la doar 11 reușite distanță de a depăși recordul de 72 de goluri stabilit de Gheorghe Hagi, cel mai prolific marcator străin din istoria clubului.

Mauro Icardi a ajuns la Galatasaray în vara lui 2022, într-o perioadă în care echipa turcă căuta să-și reconstruiască lotul pentru a reveni în prim-planul fotbalului european.

Impactul său a fost imediat și a contribuit decisiv la câștigarea a două titluri de campion și a unei Supercupe a Turciei. â

Performanțele excelente ale atacantului argentinian au convins conducerea clubului să-l transfere definitiv de la Paris Saint-Germain în vara anului 2023, pentru suma de 10 milioane de euro.

Icardi a semnat un contract pe trei ani, cu un salariu anual de 6 milioane de euro, iar astfel a devenit unul dintre cei mai bine plătiți jucători ai echipei.

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri sport

Ronald Gavril va boxa în noiembrie pentru titlul mondial WBF: ”Mă pregătesc intens! Vreau să fiu numărul 1”

Ronald Gavril (38 de ani) locuiește în Las Vegas, dar va lupta în luna noiembrie în România.

Românii își fac simțită prezența la Glasgow! Câți fani FCSB vor fi pe ”Ibrox Stadium”

După o victorie importantă în Grecia împotriva lui PAOK, scor 1-0, unde doar 200 de suporteri roș-albaștri au putut fi prezenți din cauza restricțiilor impuse de gazde, FCSB va beneficia de un sprijin mai consistent în Scoția.

UEFA Champions League | Barcelona - Bayern Munchen 3-1, RB Leipzig - Liverpool 0-1! Raphinha face "dubla"!

Miercuri se dispută ultimele partide din runda cu numărul 3 a grupei unice din UEFA Champions League.

Ce susține Gabi Balint înainte de Rangers - FCSB

FCSB se pregătește intensiv de meciul cu Rangers.

Galatasaray a demonstrat încă o dată că este o forță pe teren propriu, după un meci spectaculos împotriva suedezilor de la Elfsborg, în etapa a treia din Europa League.

Dinamo a defilat în Liga Campionilor la handbal, iar Dennis Politic a reacționat categoric: ”Sperăm să ajungem și noi în UCL”

Dinamo a învins-o pe Sporting cu 33-29.

Campionul olimpic Florin Enache, discurs din suflet la Gala "NOI pentru EI", organizată de ALIA

Cei mai implicați medici în tratarea bolnavilor cu AVC au fost premiați în cadrul Galei "NOI pentru EI".

Strigăt de război înainte de Rangers - FCSB: "Nu ne e frică de nimic"

Jucătorii FCSB au aterizat în Scoția cu încredere și ambiție pentru marele duel cu Rangers.

”Auzim aici în Scoția că Gigi Becali v-a spus asta. E adevărat?” Elias Charalambous a răspuns fără să stea pe gânduri

Rangers - FCSB e joi seară de la ora 22:00, în a treia etapă din Europa League. Partida va putea fi urmărită și în format LIVE TEXT pe www.sport.ro, cât și pe Facebook Sport.ro.

A venit nota de plată pentru Daniel Pancu, după criza de nervi din meciul România U21 - Elveția U21

Deși naționala de tineret a României U21 a reușit o calificare remarcabilă la Campionatul European din 2025, victoria cu 3-1 împotriva Elveției a fost umbrită de un incident neplăcut.