Etapele proiectului didactic pentru invatamantul prescolar. Model de proiect pentru Grupa mare

Etapele proiectului didactic pentru invatamantul prescolar. Model de proiect pentru Grupa mare
📅 2024-12-20

Proiectele Didactice constituie dintotdeauna "pietre de incercare" pentru educatorii abia intrati in sistem si care se pregatesc pentru inspectii, ori sustinerea examenelor de Definitivat sau Titularizare.

 

Iata, pe scurt, cativa pasi de care trebuie sa se tina cont in elaborarea unui proiect didactic: 

 

1. Moment organizatoric

2. Captarea atentiei

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

4. Desfasurarea activitatii (prezentarea continutului si dirijarea invatarii)

5. Obtinerea performantei si asigurarea feedback-ului

6. Evaluarea activitatii

7. Incheierea activitatii/ acordarea de recompense pentru copii.

 

 

Proiect didactic pentru Grupa mare

 

Tema anuala: „Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema proiectului: „Bogatiile toamnei”

Tema saptamanala: „Flori de toamna”

Domeniul de activitate: Domeniul Limba si Comunicare

Tema activitatii: „Crizantema” de Otilia Cazimir

Tipul activitatii: Transmitere si insusire de noi cunostinte

Forma de realizare: Memorizare

 

Scopul activitatii: Exersarea capacitatii de reproducere a unui text liric

 

Obiective operationale – Pe parcursul si la finalul activitatii, copiii vor fi capabili:

O1 – Sa audieze cu atentie poezia; obiectivul se considera realizat daca toti copiii reusesc sa retina titlul si autorul poeziei.

O2 – Sa extraga mesajul educativ al poeziei; obiectivul se considera realizat daca toti copiii reusesc sa inteleaga mesajul poeziei.

O3 – Sa exprime in propriile cuvinte sensul celor doua noi sintagme: „gingasa”, „revarsa”; obiectivul se considera realizat daca toti copiii exprima in cuvinte proprii sensul celor doua cuvinte noi: „gingasa” si „revarsa”.

O4 – Sa recite corect si expresiv poezia, respectand intonatia, ritmul si pauza; obiectivul se considera realizat daca toti copiii reusesc sa redea cel putin o strofa din poezie, respectand intonatia, ritmul si pauza.

 

Strategii didactice

Metode si procedee: expunerea, conversatia, explicatia

Material didactic: scrisoare, crizanteme, vaza pentru flori, recompense

Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe

Locul desfasurarii activitatii: sala de grupa

Durata activitatii: 25-30 minute

 

Bibliografie:

- „Curriculum pentru educatie timpurie”, M.E.C.I., 2019;

- Volum de poezii, Otilia Cazimir, Editura Vizual, Bucuresti, 1996.

 

Scenariu didactic

 

Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii instructiveducative. Se aeriseste sala de grupa si se pregatesc materialele didactice necesare pentru desfasurarea activitatii. Educatoarea capteaza atentia copiilor prin intermediul descoperirii unei vaze cu crizanteme, in care se ascunde o scrisoare, primita de la Zana Toamna. Aceasta le-a pregatit o poezie frumoasa despre crizanteme.

 

Se va comunica copiilor titlul poeziei, autorul poeziei si obiectivele activitatii, pe intelesul copiilor. La sfarsitul activitatii, copiii vor reusi sa recite poezia singuri. Se efectueaza cateva exercitii de pregatire vocala: „nani, nani”, „vrum, vrum”, „poc, poc”.

 

Se va face o recitare model a poeziei de catre educatoare, care trebuie sa respecte intonatia, mimica, ritmul si pauzele. Poezia va fi invatata pe strofe (unitati logice). Educatoarea va repeta singura prima strofa de mai multe ori, apoi, impreuna cu unul sau doi copii. Se va trece la recitarea urmatoarei strofe, care va fi repetata impreuna cu prima, apoi se va face repetarea acestora de catre cativa copii. Astfel, va fi redatapoezia integral. Educatoarea se va asigura de intelegerea textului, de extragerea corecta a mesajului poetic, iar acolo unde va fi nevoie, va oferi explicatiile necesare.

 

Copiii vor fi impartiti in doua echipe: echipa fetelor si echipa baietilor. Fiecare echipa va recita, pe rand, poezia. Apoi, fiecare copil va trebui sa aleaga cate un cuvant dintre cele doua noi, respectiv „gingasa” si „revarsa” si sa alcatuiasca cate o propozitie.

 

Copiii vor fi intrebati care este titlul si autorul poeziei.

 

In incheierea activitatii vor fi facute aprecieri referitoare la modul in care copiii au participat la desfasurarea activitatii. Copiii vor primi recompense – fete zambitoare.
 

 

Etapele proiectului didactic 

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri portal invatamant

Declaratie de interese profesori: Pana pe 31 decembrie, profesorii sunt obligati sa declare ce meditatii fac si cu ce elevi

citeste in continuare

Textul liric. Modele de exercitii rezolvate pentru Evaluarea Nationala la clasa a 8-a

citeste in continuare

OFICIAL Planurile-cadru pentru liceu, clasele a XI-a si a XII-a, modificate: ce se schimba din anul scolar 2025-2026

citeste in continuare

Istoria comunismului la liceu - detalii din programa scolara: cultul personalitatii, represiunea si Radio Europa Libera

citeste in continuare

Noul "Indreptar ortografic" va fi distribuit in scoli! 17.000 de exemplare pentru elevi si profesori

citeste in continuare

Fisa de evaluare profesori pentru etapele de mobilitate 2025-2026

citeste in continuare

Echivalare probe scrise BAC 2025: Noi olimpiade recunoscute oficial de Ministerul Educatiei. LISTA completa

citeste in continuare

Pensionare profesori la 1 septembrie 2025: 23 ianuarie, termen-limita depunere optiune

citeste in continuare

Pregatire pentru Evaluarea Nationala. Teste rezolvate la gramatica - Substantivul

citeste in continuare

Decontarea primelor de cariera didactica si a primelor de cariera profesionala: documente justificative in functie de cheltuieli

citeste in continuare

Amulete Aurite

Amulete si talismane pentru noroc, dragoste, protectie.