Nicolae Stanciu, căpitanul naționalei României în preliminarii, a comentat grupa în care au căzut „tricolorii” la EURO 2024.
Mijlocașul de la Damac crede că România a avut noroc la tragere, prin prisma echipelor care au căzut în grupa noastră din urnele 3 și 4. Stanciu și-ar fi dorit să înfrunte Italia sau Portugalia din prima urnă, nu Belgia.
„Sunt echipe destul de puternice, dar nu sunt cele mai puternice echipe cu care puteam pica. Mă refer că din urna a 3-a și a 4-a puteam să picăm cu adversari mult mai tari. Mi-am făcut o grupă înainte de tragere și voiam să picăm cu Slovacia sau Cehia. De asemenea, îmi doream Italia din urna a 4-a. Este o grupă din care ne putem califica.
Împotriva Italiei și a Portugaliei nu am jucat niciodată cu naționala și mi-aș fi dorit. Nu știu dacă mi-aș dori pe cineva anume. Chiar nu mi-aș mai dori să jucăm cu Israel. Eu cred că Ucraina este favorită pentru calificare din acest play-off”, a declarat Nicolae Stanciu, potrivit Digi Sport.