Ion Țiriac a avut o întâlnire cu primarul Braşovului, George Scripcaru, iar miliardarul i-a explicat acestuia ce investiții vrea să facă în orașul de sub Tâmpa (localitate unde omul de afaceri s-a născut).
Prin fundația care-i poartă numele, Ion Țiriac dorește să construiască un patinoar, dar și o sală de judo sau o zonă pentru practicarea scrimei. De asemenea, în proiect e și o grădiniță cu profil sportiv.
Acum se caută cele mai bune variante pentru a stabili locația complexului sportiv și, în paralel, se pun la punct și actele pentru ridicare unui spital pentru copiii bolnavi de cancer, un alt proiect al omului de afaceri. Țiriac finanțează, Primăria pune la dispoziție terenul, după care magnatul cedează municipalității totul. „Trebuie să facem mai mult pentru sport, pentru că dacă nu pornim noi, cei mai cunoscuţi, nu se va face nimic. A tot fost iluzia să faci parteneriat public-privat, dar nu s-a făcut, deocamdată, nimic. Acum încercăm noi să facem câte ceva pentru sport: un patinoar, o sală de judo, poate terenuri de tenis sau tot ce se poate. Aveţi şi dumneavoastră o conducere nouă, o conducere pe care o cunosc de mai mulţi ani, pare că avem un numitor comun şi putem să pornim la drum destul de repede”, a declarat Ion Ţiriac, potrivit bzb.ro.
„Eu, proiectul cu grădiniţele l-am început de mult timp. Colegii mei Nadia Comăneci, Ilie Năstase şi Gică Hagi i s-au alăturat. Am pornit ideea acestor grădiniţe sportive, nu era nimic sofisticat: copiii să stea o oră înăuntru, o oră afară, să aibă o viaţă normală. S-au făcut proiectele, s-au aprobat, s-au publicat, dar până la urmă nu s-a concretizat. Tare mi-ar fi drag să încep la Braşov cu o asemenea grădiniţă sportivă, ca să las copilul să aibă o viaţă normală, adică să nu stea numai cu tableta în mână, să mai stea şi cu picioarele pe pământ”, a mai spus miliardarul.
Ion Țiriac va ajuta copiii de la secția de hochei a celor de la Corona Brașov, fiind în jur de 200 de practicanți. „Cu surprindere am aflat de la colegii de la Corona, nou numiţi acolo, că aceşti copii n-au primit în ultimii ani de zile absolut nimic de la acest club, deşi clubul a fost finanţat cu multe zeci de milioane de la bugetul local. Noi avem rolul nostru în acest parcurs, Ion Ţiriac, cu echipa dumnealui, la fel. M-am întâlnit cu Ion Ţiriac de multe ori până acum. Încercăm să creionăm un parcurs pe anumite obiective pe care să le facem împreună la Braşov, începând cu acel spital oncologic pentru copii, pe amplasamentul de pe strada Hărmanului, unde domnul Ţiriac este proprietar. După aceea să identificăm o locaţie unde să facem o grădiniţă sportivă, aşa cum a spus dumnealui, pe principiul în care copilul petrece o oră înăuntru, o oră afară, în aer curat. După aceea să vedem un teren disponibil pentru un patinoar”, a spus și George Scripcaru.