Andriy Portnov, fost consilier al președintelui ucrainean Viktor Ianukovici – care a fost înlăturat de la putere în urma revoluției Euromaidan din anul 2014 – a fost asasinat la Madrid.
Potrivit The Guardian, poliția a primit un apel despre împușcarea unui cetățean ucrainean la ora locală 9:15 (07:15 GMT), în fața școlii de elită American School of Madrid, situată în Pozuelo de Alarcon, au declarat reprezentanții poliției din Madrid.
Andriy Portnov a fost consilier principal al fostului președinte al Ucrainei, Viktor Ianukovici.
De la invadarea Ucrainei – în februarie 2022 – au avut loc mai multe infracțiuni care au implicat persoane de rang înalt ruși și ucraineni în Spania, țară care are populații semnificative de expatriați din ambele țări.
Ziarul spaniol El País, preluat de The Guardian, relatează și că reprezentanții poliției cred că au fost doi sau trei atacatori și că Andrii Portnov a suferit „cel puțin trei” răni prin împușcare.
El País a citat surse apropiate anchetei declanșate, care susțin că bărbatul conducea o mașină în momentul atacului.
În noiembrie și decembrie 2022, șase scrisori-capcană au fost trimise către ținte importante din Spania, inclusiv către prim-ministrul Pedro Sánchez, Ambasada Ucrainei la Madrid, birouri guvernamentale, o companie de sateliți a Uniunii Europene și Ambasada SUA.
Un funcționar public spaniol pensionar în vârstă de 76 de ani, a cărui navigare pe rețelele de socializare a sugerat simpatie pentru Rusia, a fost închis pentru aceste infracțiuni.
În aprilie 2022, un om de afaceri rus legat de compania rusă de gaze Novatek a fost găsit mort, aparent în urma unei sinucideri, împreună cu soția și fiica sa, care suferiseră răni prin înjunghiere.
În februarie 2024, un pilot rus – care a dezertat în Ucraina cu elicopterul său – a fost găsit mort din cauza multiplelor răni prin împușcare în parcarea blocului său de apartamente din apropierea orașului Alicante.
Sursa foto – Wikipedia
Marco Rubio, în Senatul SUA, despre convorbirea Trump-Putin: “În acest moment, dacă începem să amenințăm cu SANCȚIUNI, rușii nu vor mai comunica”
Parlamentul Iranului aprobă acordul de parteneriat STRATEGIC cu Rusia/ Teheranul își consolidează cooperarea cu Moscova în apărare
Un înalt oficial FMI cere SUA să își reducă deficitul fiscal și să abordeze povara datoriei „în continuă creștere”
Asociația Judecătorilor din Ungaria: Proiectul de LEGE privind societatea civilă și mass-media încalcă statul de drept
Cine este miliardarul american care a provocat criza CRIPTOMONEDELOR. Investitorii își cer în instanță banii virtuali înapoi