Răzvan Marin, după Kosovo - România 0-3: "Nimeni nu se aștepta la asta!"

📅 2024-09-07

Golurile ”Tricolorilor” au fost marcate de Dennis Man (minutul 40) și Răzvan Marin (minutul 51 - penalty și minutul 82).

Răzvan Marin: ”Nimeni nu se aștepta în Kosovo să câștigăm cu 3-0”

La scurt timp după finalul partidei de la Priștina, Răzvan Marin (28 de ani), ”Tricolorul” care a reușit ”o dublă” în acest meci, s-a arătat extrem de încântat de faptul că România a obținut cele trei puncte din duelul contra selecționatei din Kosovo în urma unei prestații solide.

De asemenea, mijlocașul naționalei noastre a mărturisit că a simțit din plin ajutorul venit dinspre banca tehnică, de la selecționerul Mircea Lucescu (79 de ani).

”De când a început meciul, din primul minut, am știut ceea ce vrem de la acest meci. Am arătat ca o echipă matură. Ne bucurăm că am câștigat. Am luat acasă cele trei puncte, ce ne doream. Știm foarte bine care este obiectivul nostru pentru Liga Națiunilor și o să facem tot posibilul să ni-l îndeplinim.

Mă bucur că am câștigat acest meci într-o manieră destul de clară. Nimeni nu se aștepta în Kosovo să câștigăm cu 3-0. Au avut și niște probleme cu terenul și părea sintetic, dar mă bucur pentru băieți.

Suntem fericiți și pentru Nea Mircea (n.r. Mircea Lucescu) că a revenit alături de noi. Ne ajută cu experiența sa. Sperăm să facem lucruri frumoase împreună. A venit să ne ajute cu experiența sa, a fost foarte greu să se schimbe ceva în astea 3-4 zile”, a spus Marin, imediat după partidă.

Răzvan Marin: ”Chiar îmi doream să-i batem la un scor foarte clar”

Răzvan Marin a mai mărturisit că a fost extrem de motivat să dea totul pe teren în acest meci, după ce suporterii kosovari prezenți în tribunele stadionului Fadil Vokrri au huiduit imnul României intonat înainte de fluierul de start al acestei partide.

Mai mult, mijlocașul a dezvăluit și un dialog pe care l-a avut cu atacantul naționalei Kosovo Vedat Muriqi înainte să execute lovitura de pedeapsă din minutul 51 (pe care a și transformat-o).

”La imn, nici nu am auzit bine când se cânta imnul nostru și de atunci am simțit foarte multă ură din partea lor. Pe mine, personal, m-a motivat foarte mult și chiar îmi doream să-i batem la un scor foarte clar să-i trimitem acasă (n.r. pe spectatorii din tribune) cu 10-15 minute înainte de finalul partidei.

(n.r. Vedat Muriqi) A venit la mine și mi-a zis ′Eu zic că o să ratezi′, iar eu i-am răspuns ′Ești sigur′ și el îmi zice ′Da, așa simt′. Am zis, ′O să vedem′ și am văzut. Eu cred că România e o echipă matură pentru că majoritatea am ajuns la o vârstă destul de înaintată pentru fotbal”, a mai spus Marin.

În cealaltă partidă din grupa României, Cipru a învins-o, în deplasare, scor 1-0, pe Lituania

Clasamentul grupei României din Nations League

Clasamentul Grupei 2 din Liga C / Foto. Flashscore

VIDEO Rezumat Kosovo - România, scor 0-3

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri digi sport

Jannik Sinner și Taylor Fritz în finala US Open. Prima finală de Grand Slam pentru americani în ultimii 15 ani

Gigi Becali: "E foarte tare echipa acum. Ei doi năucesc adversarul!"

"ROMÂNIA a trecut pe aici!" Cum au lăsat "Tricolorii" vestiarul de la Prishtina, după 3-0 cu Kosovo

România a învins-o pe Kosovo, în deplasare, scor 3-0, în meciul de debut din Liga Națiunilor 2024/2025.

Căpitanul kosovarilor, singurul care s-a prezentat la flash-interviuri! Cu un cuvânt a rezumat tot meciul

Fanii celor din Kosovo i-au huiduit pe ”Tricolori” și au aruncat în ei cu o sticlă cu apă. Reacția lui Drăgușin