Jannik Sinner și Taylor Fritz, în ultimul act la US Open. Prima finală de Grand Slam pentru americani în ultimii 15 ani

📅 2024-09-16

Jannik Sinner, în vârstă de 23 de ani, este primul italian care va juca finala la Flushing Meadows, după ce l-a eliminat în semifinale pe britanicul Jack Draper (22 de ani, 25 ATP,) cu 7-5, 7-6 (7/3), 6-2, la capătul unui meci care a durat mai bine de trei ore, informează AFP, citat de AGERPRES.

În sferturi, Sinner l-a învins în patru seturi, 6-2, 1-6, 6-1, 6-4, pe rusul Daniil Medvedev (25, 5 ATP), și și-a asigurat prezența în semifinale.

Jannik Sinner și Taylor joacă finala US Open

Pentru a câştiga al doilea său turneu de Grand Slam după Openul Australiei în ianuarie, Sinner va trebui să-l învingă duminică pe Taylor Fritz, care a trecut duminică de prietenul şi compatriotul său Frances Tiafoe (26 de ani, 20 ATP), cu 4-6, 7-5, 4-6, 6-4, 6-1.

Sinner este jucătorul care a câştigat cele mai multe meciuri pe hard în acest sezon, 34 de victorii şi două înfrângeri, în faţa lui Alexander Zverev, cu 27 de victorii. El este şi cel care a câştigat în acest an cele mai multe meciuri în turnee de Grand Slam, cu 22 de victorii, în faţa lui Carlos Alcaraz, cu 19, care s-a impus în două turnee de Grand Slam în 2024, la Roland Garros şi Wimbledon.

Taylor Fritz l-a dominat pe Frances Tiafoe într-un meci de cinci seturi mult timp indecis, nivelul celor doi jucători fiind foarte apropiat.

Fritz, care până acum nu trecuse de sferturi în turneele de Grand Slam, a devenit primul american care a atins finala unui turneu de această categorie, în competiţia masculină, după Andy Roddick în 2009 la Wimbledon.

Niciun american nu a mai câştigat un turneu de Grand Slam în competiţia masculină de la titlul obţinut de Roddick la US Open în 2003.

Aryna Sabalenka - Jessica Pegula, finala feminină de la US Open 2024

Aryna Sabalenka (26 de ani, 2 WTA) a învins-o în semifinale, cu 6-3, 7-6 (2), pe Emma Navarro (23 de ani, 12 WTA), și și-a asigurat a doua prezenţă consecutivă în ultimul act la Flushing Meadows, după ce anul trecut a pierdut trofeul în faţa unei alte reprezentate a Statelor Unite, Coco Gauff.

Iga Swiatek (23 de ani, 1 WTA) a fost învinsă clar în două seturi, 6-2, 6-4, de americanca Jessica Pegula în sferturile de finală.

Pegula, numărul 6 mondial, a dispus la rândul ei în trei seturi, 1-6, 6-4, 6-2, de Karolina Muchova (28 de ani, 52 WTA) din Cehia , pentru a se califica în premieră într-o finală de Grand Slam. Până la ediţia din acest an de la US Open, americanca în vârstă de 30 de ani nu reuşise să treacă de sferturile de finală la turneele majore.

Sabalenka, dublă campioană la Australian Open în 2023 și 2024, va avea ocazia sâmbătă să devină prima jucătoare care câştigă două turnee majore disputate pe hard în acelaşi sezon, după Angelique Kerber, în 2016.

Belarusa a sosit la New York după succesul înregistrat la turneul WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), în finala căruia a învins-o chiar pe Jessica Pegula (6-3, 7-5).

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri digi sport

”Întărire” pentru Barcelona! Fotbalistul revine la echipă după 5 luni

Apariție specială a lui Marius Șumudică la primul meci în Giulești + Mesajul apărut la peluză pentru antrenor

Decizia radicală luată de fanii Rapidului care l-au ironizat pe Șumudică, la 5 zile după ce ”au făcut pace” cu antrenorul

Rapid București - 'U' Cluj 0-1, ACUM, la Digi Sport 1. ”Șepcile Roșii” au dat lovitura în Giulești

Parma - Udinese 2-3. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, dar a urmat ”remontada”. Man și Mihăilă, câte un assist