Un avion regional de pasageri American Airlines și un elicopter Black Hawk al Armatei americane s-au prăbușit în râul Potomac după o coliziune în aer în apropierea Aeroportului Național Reagan din Washington, scrie Reuters.
Washington Post, citând surse, a declarat că mai multe cadavre au fost scoase din apă. Niciun supraviețuitor nu a fost găsit până în prezent, a raportat ziarul. Senatorul Ted Cruz din Texas a declarat pe rețelele de socializare că „știm că există decese”, deși nu a spus câte.
American Airlines a confirmat că 64 de persoane se aflau la bordul avionului – dintre care 60 de pasageri și patru membri ai echipajului. Trei soldați erau la bordul elicopterului, a declarat un oficial american.
Armata SUA a transmis într-o declarație că poate „confirma că aeronava implicată în incident UH-60 al armatei din Fort Belvoir, Virginia. Colaborăm cu oficialitățile locale și vom furniza informații suplimentare de îndată ce acestea vor fi disponibile”.
Imaginile surprinse de o cameră web de la Centrul Kennedy din Washington au arătat o explozie în aer pe Potomac, cu un avion în flăcări care cădea rapid.
Administrația Federală a Aviației din SUA a declarat că un avion regional CRJ700 al PSA Airlines cu elicopterul în timp ce se apropia de Reagan. PSA opera zborul 5342 pentru American Airlines, care plecase din Wichita, Kansas, potrivit FAA.
Poliția a declarat că mai multe agenții au fost implicate într-o operațiune de căutare și salvare în râul Potomac.
Oficialii aeroportului au declarat că toate decolările și aterizările au fost oprite, deoarece personalul de urgență a răspuns la un incident aviatic.
Președintele american Donald Trump a declarat că a fost „informat cu privire la accidentul teribil care tocmai a avut loc la Aeroportul Național Reagan”.