Nicușor Dan le-a mulțumit românilor care au ieșit la vot pentru a-și alege președintele.
„Vreau să mulțumesc românilor care s-au prezentat în număr foarte mare la alegerile din mai și în felul ăsta au dat legitimitate noului președinte. Vreau să-i mulțumesc domnului Ilie Bolojan pentru perioada de interimat în care a asigurat stabilitate. Urmează un nou capitol în istoria recentă și contemporană a României”, a spus președintele.
Dan a dat asigurări că înțelege resonsabilitatea care i-a fost dată.
„Vreau să-i asigur pe cetățenii români că înțeleg responsabilitatea mandatului pe care mi l-au dat. O să fie multe provocări și sper că vom duce la bun sfârșit toate aceste provocări. Societatea românească a dat dovadă de înțelepciune și sunt convins că în toată perioada următoare va pune presiune pe schimbarea pozitivă necesară în România”, a mai spus președintele României.
De asemenea, președintele a mai spus că este o necesitate să fie consolidate instituțiile statului.
„Voi lupta pentru consolidarea instituțiilor statului, este o necesitate. Voi lupta de asemenea pentru prosperitatea economică a țării și voi fi un partener al mediului de afaceri. Și voi fi un garant al libertăților cetățenești”, a mai spus Nicușor Dan.
UPDATE Mandatul de președinte al României, Nicușor Dan, a fost validat, joi, la Curtea Constituțională a României (CCR). Din 22 mai, Nicușor Dan este noul președinte al României.
„Curtea Constituțională s-a întrunit în plenul său în vederea validării alegerii președintelui României. Examinând dosarul candidaturii și având în vedere procesele verbale întocmite de Biroul Electoral Central, ținând seama de faptul că, la al doilea tur de scrutin care a avut loc la data de 18 mai 2025, domnul Nicușor Daniel Dan a obținut cel mai mare număr de voturi din cele valabil exprimate, constatând că au fost respectate dispozițiile articolului 81 din Constituție și a legii numărul 370 / 2004 în temeiul prevederilor constituționale și a legislației aplicabile, cu unanimitate de voturi, Curtea Constituțională, în numele legii hotărâște 1. Validează alegerea domnului Nicușor Daniel Dan în funcția de președinte al României”, este decizia citită de Marian Enache, președintele CCR.
Un exemplar al hotărârii se prezintă Parlamentului în vederea depunerei jurământului prevăzut la articol 82 alin. 2 din Constituție. Un exemplar al acesteia se înmânează președintelui ales al României, Nicușor Daniel Dan, iar un alt exemplar rămâne la Curtea Constituțională.
„Prezenta hotărârii este definitivă și general obligatorie și se publică în monditorul oficial al României, partea 3”, a mai spus președintele CCR.
UPDATE A început ședința de validare a mandatului de președinte al României Nicușor Dan. Ședința de la Curtea Constituțională are un caracter solemn.
Ședința de la CCR a început cu intonarea imnului României.
Ședința solemnă de la CCR este prezidată de președintele Curții, Marian Enache.
Ședința are loc în prezența președintelui ales, Nicușor Dan, și a președintelui interimar Ilie Bolojan.
Știre inițială: Președintele ales, Nicușor Dan, și președintele interimar al României, Ilie Bolojan, au ajuns, joi, la Curtea Constituțională a României (CCR), unde Dan va prelua mandatul de președinte.
Ilie Bolojan a ajuns primul la CCR, fiind întâmpinat de președinte Curții, Marian Enache.
După mai puțin de un moment la CCR a ajuns și președintele ales, Nicușor Dan.
Cei doi participă la ședinţa solemnă a Plenului Curţii Constituţionale pentru validarea alegerii Preşedintelui României.
Ceremonia începe la ora 12.00.
››› Vezi galeria foto ‹‹‹