Imaginea 1/6: Dan Negru a fost în vacanță și în India
Dan Negru, vedeta Kanal D, a bătut lumea în lung și în lat, cu soția și cu cei doi copii. În ultimii ani, au ales, ca destinații de vacanță, atât India, China, Mongolia, cât și luxosul Dubai. Dan Negru ne-a vorbit, exclusiv pentru Click!, despre marile diferențe de prețurile, la mâncare, în locurile vizitate.
Imaginea 1/6: Dan Negru a fost în vacanță și în India
Exclusiv pentru Click!, Dan Negru ne-a vorbit despre vacanțele petrecute în India și, mai recent, în Dubai:
„În India, o treime dintre copii sunt subnutriți, prăpastia e tot mai mare între bogați și săraci. Când unul mănâncă și altul se uită începe tămbălăul. Dar să nu uităm că și bogatul și săracul, și regele și pionul, de pe tabla de șah, la sfârșitul jocului se duc tot în aceeași cutie.
Cel mai ieftin am mâncat în vacanța petrecută în India. Cu 3 dolari am mâncat o zi întreagă, mâncare gustoasă, au acolo câteva localuri foarte bune”.
Dan Negru ne-a povestit și despre zilele, de totală relaxare, din Dubai, alături de soție și de cei doi copii, la începutul anului 2025:
„Cel mai scump am mâncat în Dubai. Am fost invitat, de câțiva oameni de afaceri din Emiratele Arabe, ca să prezint niște evenimente, pentru românii stabiliți acolo. Ne-au invitat la cină la Burj Al Arab.
Am văzut că nota de plată, factura, pentru cei de la masă a fost de câteva mii de dolari, dar nu am plătit noi. Și în mall-uri, hainele de firmă sunt foarte scumpe, am văzut și pantofi și tricouri de peste 800 de dolari, chiar de mii de dolari”.
Dan Negru a fost plăcut surprins să constate că, în muzeul de artă, din Abu Dhabi, intrarea pentru copii este gratuită, comparativ cu România:
„De ce la alții e gratis, dar la noi costă? Un popor care nu-și cunoaște istoria e ca un copil care nu-și cunoaște părinții, spunea Nicolae Iorga. De ce copiii până în 18 ani au voie gratis, în Abu Dhabi, iar în Muzeul Național de Istorie al României toți plătesc? Să învățăm lecția asta, viitorul se naște din trecut, nu este altă cale”.
Vedeta de televiziune Dan Negru a adus vorba și despre ciocolata de Dubai, amintindu-și cu nostalgie de Fabrica de Ciocolată Kandia, din Timișoara, orașul său natal:
„Pe Google, una dintre cele mai dese accesări este ciocolata de Dubai. Aveam și noi o fabrică vestită, în Timișoara, care producea ciocolată pentru toată țara. Culmea, acum dulciurile, mâncate de noi, românii, sunt peste 90% din import.
Prima fabrică de ciocolată a apărut la noi pe la 1800, în Timișoara. Prima din Dubai a apărut abia prin anii ‘90. Astăzi, în centrul Timișoarei se vinde ciocolată de Dubai”, spune el, cu tristețe.
El a mai adăugat, despre Dubai, unde lucrează foarte mulți străini, în toate domeniile:
„A apărut „ordonanța trenuleț” și eu nu știu cum să le explic copiilor mei de ce, în unele țări, cum sunt Emiratele Arabe, oamenii nu plătesc impozite pe salarii, pe venituri personale, pe dividende…
Dar știu cum să le explic cum e la noi: o pun pe fiica mea să facă curat prin casă și îi dau 100 de lei. Pe urmă îi iau 70% din bani și îi dau frate-său, care n-a făcut nimic”.
Cea mai ciudată specialitate culinară i-a fost servită în Mongolia și în China:
„Într-o vacă au băgat o oaie, apoi, în oaie au băgat un iepure și în iepure au pus un porumbel. Toate, așa, au fost puse la proțap.
Am mâncat în întreaga lume, tot felul de mâncăruri tradiționale, dar niciunde nu am mâncat atât de bine și nu am găsit găluște cu prune, cum le face maică-mea în Timișoara”, ne-a mai dezvăluit Dan Negru, exclusiv pentru Click!