ACTUALITATE
🔒
Au fost publicate stiri noi. Click aici pentru a le afisa.
Before yesterdayUltimele Stiri

Au fost stabilite grupele din Cupa României, însă nu și meciurile care vor avea loc! Tragere la sorți halucinantă din partea FRF

30 September 2022 at 09:26

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 30 septembrie 2022, în premieră, componența grupelor Cupei României, ediția 2022-2023. Nu au fost decise însă și meciurile care vor avea loc!?

Cele 24 de echipe calificate în această fază a competiției KO au fost repartizate, în funcție de clasarea lor în sezonul trecut de campionat, în trei urne valorice. La tragerea la sorți efectuată la Casa Fotbalului au fost decise cele patru grupe, însă nu și meciurile care vor avea lor, acestea urmând a fi ”fabricate” după bunul plac al federalilor, nu în mod obiectiv, tot prin tragere la sorți organizată public!

Conform regulamentului noului format al Cupei României, din grupele decise toate formațiile vor juca trei meciuri, unul cu o echipă extrasă din Urna 1, o echipă din Urna 2 și o echipă din Urna 3. Tocmai aceste partide și modul în care sunt ele decide nu a clarificat FRF la această tragere la sorți, așa cum ar fi trebuit în mod normal.

De exemplu, în Grupa A, Dinamo, care a fost parte a Urnei 3 valorice, va avea un meci cert cu Unirea Slobozia. Nu știe însă cu cine va juca din Urna 1, dintre Sepsi OSK sau FC Voluntari, sau din Urna 2, dintre ”FC U” Craiova sau Petrolul.

”Dorim mult succes echipelor participante în acest nou format al Cupei României și menționăm faptul că prima rundă se va desfășura începând cu 19 octombrie 2022. Programul complet îl veți regăsi pe site-ul Federației Române de Fotbal”, a transmis, la final, Gabriel Bodescu, secretarul general adjunct al FRF.

Au fost stabilite grupele Cupei României

La tragerea la sorți au fost prezenți Gabriel Bodescu, Felix Grigore și Mihai Andrieș, din partea FRF, iar extragerea propriu-zisă au făcut-o trei foști fotbaliști: Miodrag Belodedici, Lucian Sănmărtean și Marius Niculae.

Marius Niculae a extras, pe rând, din Urna C, echipele Dinamo, SC Oțelul Galați, CSC Dumbrăița și CS Ocna Mureș. Bodescu a transmis că în grupe cu aceste echipe extrase vor fi puse altele din aceeași urnă, ținând cont de un așa-zis criteriu geografic. Astfel, cu Dinamo a fost pusă Slobozia, cu Oțelul a fost pusă Buzăul, cu Dumbrăvița a fost pusă Alexandria, iar cu Ocna Mureș a fost pus Minaur. Halucinantă tragere la sorți!?

Lucian Sănmărtean a extras, pe rând, din Urna B, echipele ”FC U” Craiova, Petrolul, CS Mioveni, UTA Arad, Rapid, Universitatea Cluj, Chindia Târgoviște și FC Hermannstadt.

Miodrag Belodedici a extras, pe rând, din Urna A, echipele Sepsi OSK, FC Voluntari, FCSB, FC Botoșani, CFR Cluj, Farul Constanța, Universitatea Craiova și Campionii FC Argeș.

Grupa A: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, FC Voluntari, ”FC U” Craiova, Petrolul, Dinamo, Unirea Slobozia
Grupa B: FCSB, FC Botoșani, CS Mioveni, UTA Arad, SC Oțelul Galați, Gloria Buzău
Grupa C: CFR Cluj, Farul Constanța, Rapid, Universitatea Cluj, CSC Dumbrăvița, CSM Alexandria
Grupa D: Universitatea Craiova, Campionii FC Argeș, Chindia Târgoviște, FC Hermannstadt, CS Ocna Mureș, Minaur Baia Mare

Prima etapă se joacă între 18 și 20 octombrie, a doua are loc între 8 și 10 noiembrie și a treia se joacă între 6 și 8 decembrie.

Gazdele vor fi echipele mai slab clasate în sezonul trecut.

Meciurile din faza grupelor Cupei României

UPDATE: FRF avea în sertar un program al meciurilor, modul în care vor fi acestea determinate, însă nu l-a expus și în public, să fie cunoscut de absolut toată lumea, inclusiv de cluburile participante în competiție. Acesta nu a fost pus pe site-ul FRF în precedentele articole în care au fost anunțate echipele calificate în grupe, respectiv componența urnelor și când are loc tragerea la sorți.

Programul meciurilor este următorul:

Etapa 1: 3b – 1b, 2b – 1a, 3a – 2a
Etapa 2: 2a – 1b, 3a – 1a, 3b – 2b
Etapa 3: 1a – 1b, 2a – 2b, 3a – 3b

”1a” reprezintă prima echipă extrasă din Urna 1, ”2a” înseamnă a doua echipă extrasă din Urna 1. La fel și în cazurile echipelor extrase din Urna 2, respectiv Urna 3.

Tragerea la sorți a fazei grupelor Cupei României:


Textul inițial:

Meciurile disputate joi în cadrul Play-off-ului Cupei României au stabilit ultimele patru echipe calificate în faza grupelor, ediția 2022-2023.

În total sunt 16 echipe care merg mai departe după ce au evoluat în Play-off, iar în grupe acestora li se alătură și cele mai bune opt formații din sezonul trecut al primei ligi.

Urnele valorice au fost stabilite, iar cele patru grupe vor fi determinate prin tragere la sorți vineri, 30 septembrie, de la ora 12:00, la Casa Fotbalului.

Șase echipe din Liga 2 și două din Liga 3 participă în prima ediție a Cupei României în care se joacă faza grupelor

CSC Dumbrăvița, ”FC U” Craiova, Gloria Buzău, Chindia Târgoviște, Minaur Baia Mare, UTA Arad, CS Mioveni, CS Ocna Mureș, SC Oțelul Galați, Unirea Slobozia, Petrolul Ploiești, Rapid, FC Hermannstadt, CSM Alexandria, Universitatea Cluj și Dinamo sunt cele 16 echipe calificate din Play-off-ul Cupei României.

Acestora li se alătură în faza grupelor echipele CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova, FC Voluntari, Farul Constanța, Campionii FC Argeș, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și FC Botoșani.

În grupe vor participa toate echipele din Superligă, 16, șase din Liga 2 și două din Liga 3.

Componența urnelor valorice pe baza cărora sunt formate grupele din Cupa României sunt următoarele:

URNA 1: CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova, FC Voluntari, Farul Constanța, Campionii FC Argeș, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, FC Botoșani
URNA 2: Rapid, ”FC U” Craiova, UTA Arad, CS Mioveni, Chindia Târgoviște, Petrolul Ploiești, FC Hermannstadt, Universitatea Cluj
URNA 3: Dinamo, Unirea Slobozia, Gloria Buzău, SC Oțelul Galați, Minaur Baia Mare, CSC Dumbrăvița, CSM Alexandria, CS Ocna Mureș

Patru grupe cu câte șase echipe. Fiecare formație va juca trei meciuri în faza grupelor Cupei României

Cele 24 de echipe vor fi împărțite în patru grupe a câte șase formații, cu capi de serie: Urna 1 (primele opt echipe din sezonul trecut de Liga 1), Urna 2 (următoarele opt echipe în funcție de clasament) și Urna 3 (ultimele opt echipe în funcție de clasament).

Toate echipele vor juca un meci cu o echipă din Urna 1, o echipă din Urna 2 și o echipă din Urna 3, la nivelul fiecărei grupe. Deci vor fi câte trei jocuri de fiecare echipă.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în faza sferturilor de finală.

Faza sferturilor de finală: 8 echipe din grupe

Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa B
Locul 1 Grupa C – Locul 2 Grupa D
Locul 1 Grupa D – Locul 2 Grupa C
Locul 1 Grupa B – Locul 2 Grupa A

Faza semifinalelor: 4 echipe din ”sferturi”:

Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa B vs. Locul 1 Grupa C – Locul 2 Grupa D
Locul 1 Grupa D – Locul 2 Grupa C vs.  Locul 1 Grupa B – Locul 2 Grupa A

Finala: 2 echipe calificate din semifinale


Meciurile disputate marți în Play-off-ul Cupei României: 

marți, 27 septembrie 2022, ora 14:30
CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași 0-0, 0-0, 7-6 după lovituri de departajare
Au marcat de la loviturile de departajare: Răzvan Ghinescu, Cristian Grancea, Toma Bodri, Petre Simon, Ionuț Tănase, Sebastian Bura-Koț, Alexandru Martinov / Alex Hrib, Paul Fosu-Mensah, Ștefan Ștefanovici, Anton Karachanakov, Pawel Tomczyk, Tudor Telcean
Au ratat de la loviturile de departajare: Andrei Olaru / Francisc Cristea, Christ Kouadio

Cosmin Stan / Mugurel Cornățeanu / Opinie despre Poli Iași

marți, 27 septembrie 2022, ora 16:00
Ripensia Timișoara – ”FC U” Craiova  0-4
Marcatori: Vlad Achim 9′, Sekou Sidibe 73′, Ionuț Zanfir 76′, Radu Negru 89′

Iulian Muntean / Lorenzo Paramatti

marți, 27 septembrie 2022, ora 16:30
Șoimii Lipova – Gloria Buzău 2-2, 2-4 după prelungiri
Marcatori: Ovidiu Bulza 40′, Sebastian Susan 72′ / Alexandru Boiciuc 15′, Mihai Neicuțescu 76′, Ariel Lopez 104′, Rareș Uțiu 119′

Cronica / Adrian Abrudean și Cristian Pustai

marți, 27 septembrie 2022, ora 18:45
Steaua – Chindia Târgoviște 1-2
Marcatori: Adrian Popa 5′ / Daniel Popa 49′, Cristian Cherchez 84′

Daniel Oprița / Adrian Popa și Valentin Bărbulescu / Anton Petrea

marți, 27 septembrie 2022, ora 19:00
Axiopolis Cernavodă – Minaur Baia Mare 4-4, 4-5 după prelungiri
Marcatori: Alexandru Grigoraș 9′, Iulian Carabela 52′, Iulian Carabela 90+2′ – penalty, Cosmin Dane 90+3′ / Vasile Chitaș 32′, Mircea Donca 34′, John Mondragon 39′, George Rusu 76′ – autogol, Sergiu Ciocan 96′

Petre Grigoraș

Meciurile disputate miercuri în Play-off-ul Cupei României:

miercuri, 28 septembrie 2022, ora 16:00
Foresta Suceava – UTA Arad 0-1
Marcator: Raul Șteau 10′

Dorin Goian / Cronică și Marin Dună

Jiul Petroșani – SC Oțelul Galați 1-1, 2-2, 0-3 după lovituri de departajare
Marcatori: Gabby Batchabi 75′, Mihai Istratie 100′ / Yevhen Bokhashvili 90+1′, 92′
Au marcat de la loviturile de departajare: … / Vanja Markovic, Mihai Adăscăliței, Valmir Berisha
Au ratat de la loviturile de departajare: Sean Aerts, Bogdan Keszeg, Stephane Ferhaoui / …

Dorinel Munteanu

miercuri, 28 septembrie 2022, ora 16:30
CSM Reșița – CS Mioveni 0-4
Marcatori: Valentin Coșereanu 3′, Cornel Ene 44′ – penalty, Blerim Krasniqi 52′, Andrei Burlacu 75′

Călin Cheregi / Flavius Stoican

CS Ocna Mureș – CSM Slatina 3-0
Marcatori: Andrei Coman 16′, Andrei Ceaca 31′, 62′

Dan Roman / Bătaie de joc CSM Slatina

Gloria Bistrița Năsăud – Unirea Slobozia 0-0, 0-0, 2-3 după lovituri de departajare
Au marcat de la loviturile de departajare: Antoniu Manolache, Paul Copaci / Ionuț Dinu, Florinel Ibrian, Serges Ekollo
Au ratat de la loviturile de departajare: Carl Davordzie, Ovidiu Covaciu, Adam Adbul Wahab / Robert Silaghi

miercuri, 28 septembrie 2022, ora 18:45
CS Comunal Șelimbăr – Petrolul Ploiești 0-4
Marcatori: Marian Huja 55′, Mihai Velisar 79′, Simon Măzărache 89′, 90+3′

Eugen Beza / Alexandru Curtean

miercuri, 28 septembrie 2022, ora 21:30
CS Afumați – Rapid 0-3
Marcatori: Alexandru Ciucur 8′ – autogol, Jayson Papeau 14′, Xian Emmers 38′

Vasile Neagu / Adrian Mutu

Meciurile disputate joi în Play-off-ul Cupei României:

joi, 29 septembrie 2022, ora 16:00
FC Brașov – FC Hermannstadt 1-1, 1-1, 3-5 după lovituri de departajare
Marcatori: Milcho Angelov 42′ / Petrișor Petrescu 58′ – penalty
Au înscris la loviturile de departajare: Rareș Lazăr, Milcho Angelov, Kirill Kirilenko / Valentin Buhăcianu, Alexandru Oroian, Ionuț Biceanu, Matko Babic, Raul Opruț
A ratat la loviturile de departajare: Diogo Izata / …

Cronica

joi, 29 septembrie 2022, ora 16:30
CSM Alexandria – FK Miercurea Ciuc 1-1, 1-1, 4-2 după lovituri de departajare
Marcatori: Robert Jerdea 71′ / Balazs Csiszer 42′
Au înscris la loviturile de departajare: Eduard Sîrbu, Cosmin Ciocoteală, Vladimir Georgescu, Gabriel Preoteasa / Lorant Kovacs, Claudiu Apro
Au ratat la loviturile de departajare: … / Klemen Nemanic, Richard Jelena

joi, 29 septembrie 2022, ora 18:45
Concordia Chiajna – Universitatea Cluj 0-2
Marcatori: Mamadou Thiam 18′, Lorand Fulop 59′

Eugen Trică

joi, 29 septembrie 2022, ora 21:30
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo 0-1
Marcator: Alexandru Darius Pop 34′

articolul original.
  • There are no more articles
❌