ACTUALITATE
🔒
Au fost publicate stiri noi. Click aici pentru a le afisa.
Before yesterdayUltimele Stiri

Ireal! A început idila cu un deținut, apoi a introdus obiecte ilegale în închisoare. Povestea șocantă a unei femei gardian

26 January 2023 at 07:51
By: R.M.

Caz șocant în Florida! O femeie gardian a întreținut relații sexuale cu un deținut, iar apoi și-a folosit vaginul pentru a introduce trabucuri în închisoare. La adresa acesteia au fost aduse peste 70 de acuzații, iar în fața procurorilor a negat că ar fi avut relații sexuale normale cu individul respectiv. 

Lawana Mekell Sharpe a fost arestată și neagă orice fel de acuzație care i se aduce, referitoare la întreținerea de raporturi sexuale cu un deținut din centrul de corecție Graceville din Florida, acolo unde era angajată. Femeia spune că nu a avut loc nici un fel de relație intimă normală, însă, în cele din urmă a recunoscut că i-ar fi făcut sex oral de două ori, relatează Daily Star.

Potrivit informațiilor din anchetă, Lawana a început să introducă clandestin în penitenciar mai multe obiecte interzise, printre care și trabucuri pe care și le-a introdus în vagin, pentru a nu fi prinsă de agenții de la securitate.

În perioada ianuarie-octombrie 2021, femeia a beneficiat de 67 de plăți în conturile bancare pe care le deține, însumând peste 12.000 de dolari, din „afacerea” cu trabucuri.

Lawana Mekell Sharpe, femeia gardian / foto: Twitter

Femeia neagă faptul că ar fi întreținut relații sexuale normale cu deținutul respectiv

Se pare că anchetatorii au descoperit un cont fals J-Pay, pe numele „Candy Williams”, trimițând mesaje unui deținut din Graceville, iar, ulterior, aceștia au aflat faptul că persoana din spatele acelui cont era Lawana.

„După cercetări suplimentare, s-a descoperit că informațiile regăsite în acest cont aveau legătură cu sergentul Sharpe”, au comunicat oamenii legii, potrivit sursei citate.

Deținutul a dat o declarație pe propria răspundere și spune că  „relația dintre el și sergentul Sharpe a escaladat, astfel încât el și sergentul Sharpe au început să aibă relații sexuale în aripa B a penitenciarului”.

Mai mult decât atât, deținutul susține că i-a cerut femeii gardian să-i facă sex oral în fiecare zi când era de serviciu aceasta.

Contrar spuselor femeii, „Deținutul și sergentul Sharpe au avut relații sexuale vaginale de 5-6 ori în diferite zone ale aripei B”spun anchetatorii.

Lawana Mekell Sharpe a fost angajată timp de 4 ani în cadrul penitenciarului respectiv, iar la începutul lunii ianuarie, aceasta a fost arestată, după ce a fost acuzată de 71 de persoane că face contrabandă cu trabucuri.

articolul original.

Eliminare șoc la „America Express”. Cine sunt concurenții care au plecat acasă: „Părea că nu-i adevărat, dar asta s-a întâmplat”

26 January 2023 at 07:11
By: R.M.

Ediția de miercuri seara, 25 ianuarie 2023, a venit cu o eliminare pentru concurenții din cadrul competiției „America Express”. O echipă, din cele nouă, a plecat acasă. Concurenților nu le-a venit să creadă, iar telespectatorii au rămas șocați.

Pentru o echipă de la „America Express”, Drumul Aurului a luat sfârșit în cadrul ediției de miercuri, 25 ianuarie 2023.

Jean și Dinu, Ovidiu și Joaquin și Larisa și Diana au trecut prin toate stările și emoțiile posibile pentru a rămâne în competiție. Însă, din păcate, surpriza pentru concurenți a fost în momentul în care Irina Fodor, gazda emisiunii „America Express”, a extras Dragonul roșu, ceea ce înseamnă că echipa care a ajuns pe ultimul loc trebuie să plece acasă.

Echipa care a fost eliminată din cadrul competiției „America Express”

Diana Bulimar și Larisa Iordache au fost eliminate din cadrul competiției. Echipa și-a luat rămas bun de la ceilalți concurenți, iar la final, cele două au ales să spună câteva cuvinte.

„Evident că părea că nu-i adevărat, dar asta s-a întâmplat”. Am făcut în două săptămâni cât n-am făcut în jumătate din viață. Am făcut lucruri pe care n-am crezut vreodată că o să le fac. Autostopul, am dansat, am mâncat tot felul de mizerii. Ne bucurăm că v-am cunoscut.

Ne pare rău că plecăm atât de repede, pentru că ne-ar fi plăcut să mai concurăm cu voi. Aici am trăit un amalgam de sentimente și cred că ne-a ajutat să împrospătăm sufletul cu o așa experiență. Noi plecăm cu capul sus, iar norocul nu prea a fost cu noi azi…”, a spus Larisa Iordache, la finalul ediției de miercuri seara.

Diana Bulimar și Larisa Iordache au fost eliminate din cadrul competiției „America Express” / foto: Instagram

„Nu-mi venea să cred că pentru o zi proastă și pentru niște oameni care ne-au ales pe noi în această cursă, eu deja voi pleca”, a mărturisit Diana Bulimar.

Celorlați concurenți nu le-a venit să creadă că cele două sportive pleacă acasă.

”Tristețea mea nu ar fi fost pentru nicio echipă la fel de mare din cauza faptului că au muncit foarte mult și au tras foarte tare”,  a spus Bianca Adam.

articolul original.

BANC | „Bulă, de ce bei cu ochii închiși?”

25 January 2023 at 05:21
By: R.M.

Ești pregătit pentru o porție de râs? CANCAN.RO ți-a pregătit un banc amuzant, care te va distra pe cinste. Dialogul este dea dreptul savuros. 

„Bulă și Ștrulă sunt la bar. La un moment dat, Ștrulă întreabă:
– Bulă, de ce bei cu ochii închiși?
– Mi-a zis doctorul să nu mai văd băutură în viața mea!”

articolul original.

Reacția unui olandez stabilit în Arad, despre nivelul de trai din România: „Sunt debusolat de prețuri”

24 January 2023 at 11:51
By: R.M.
image

Un olandez s-a mutat în România, în urmă cu aproximativ 3 ani și după ce s-a adaptat stilului de viață de aici, a vorbit despre cât de dificil i se pare traiul din țara sa natală, în comparație cu cel din România. 

Desley Ubbink este un olandez, care, în 2021 a decis să facă anumite schimbări în viața lui și să se mute din țara de origine, în România. Desley este mijlocaș central olandez al celor de la UTA, iar de la 21 de ani a plecat împreună cu iubita și copilul lor din Olanda. Au ajuns în Kazahstan, apoi în Slovacia și în Polonia, iar în cele din urmă s-au stabilit în România, la Arad, au trecut de perioada de acomodare, iar recent, acesta a vorbit despre cum i se pare nivelul de trai de aici, din România, comparativ cu cel din străinătate.

„România mi se pare o țară pozitivă. Am fost în Polonia, în Slovacia, cred că Aradul se aseamănă cu orașele de acolo, iar stilul de viață este oarecum similar”, a spus Desley, pentru Libertatea. 

Ce spune despre nivelul de trai din România, comparativ cu cel din străinătate

Olandezul susține că la început prețurile i s-au părut mici și e de părere că e mult mai bine în România, spre deosebire de Olanda sau alte părți ale lumii.

articolul original.

Dresorul Daniel Manea, despre cum să procedăm în cazul în care întâlnim câini maidanezi agresivi: „Niciodată nu mă dau în spate”

23 January 2023 at 10:52
By: R.M.

Cazul Anei, femeia care a fost ucisă de câini, în timp ce alerga lângă Lacul Morii, din Capitală, scoate la suprafață pericolele reale la care suntem expuși. Specialiștii ne oferă câteva sfaturi despre cum să ne protejăm, în cazul în care întâlnim câini maidanezi agresivi, pe stradă. 

Moartea Anei Oros, femeia de 42 de ani, care a fost ucisă de o haită de câini din zona Lacul Morii, în data de 21 ianuarie 2023, a șocat o țară întreagă. Femeia era o fană a sportului, iar sâmbătă după-amiaza, aceasta a ieșit la alergat. O haită de câini a atacat-o, iar acela a fost momentul în care și-a găsit sfârșitul. Dresorul Daniel Manea a vorbit în cadrul unei intervenții televizate, despre cum să ne protejăm, în cazul în care suntem atacați de câinii maidanezi agresivi.

„Trebuie să găsim mijloacele, cum trebuie să diminuăm acest risc. Și acolo există câteva soluții. Dacă stau într-o zonă de genul ăsta (n.r. terenuri nelocuite), ar trebui să mă ajut de mici soluții tehnice, cum ar fi aparatele care emit ultrasunete, care îi deranjează pe câini. Oamenii nu simt nimic, nu deranjează pe nimeni în rest, însă câinii sunt îndepărtați.

Mai sunt și spray-uri cu piper, care pot avea un efect puternic, să pot îndepărta câinii în aceste situații limită.

Dacă aceste lucruri îmi lipsesc și mă găsesc întâmplător în acea zonă, neștiind unde sunt de fapt, devine un pic mai complicat, dar sunt și acolo soluții. Ce pot să fac este să cunosc un pic comportamentul câinilor și să știu la ce reacționează”,  a spus Daniel Manea, pentru Antena 3 CNN. 

Cum ne putem apăra de câinii maidanezi care sunt agresivi pe stradă / foto: pexels

Cum ne putem apăra de câinii agresivi de pe stradă

Tot dresorul Daniel Manea susține că este important să nu arătăm frica de pe moment, pentru că aceștia simt ușor dacă oamenilor le este frică de ei, iar acest lucru îi determină să devină agresivi.

„Câinii reacționează la limbajul lor analog, adică prin spațiu și prin corp, și aceste elemente le folosesc pentru a reuși să îi îndepărtez. Mă fac mai mare, îmi ridic geaca în sus, arunc un obiect pe jos, bat din picior, fac o acțiune un pic mai amplă, fiind un pic zgomotos, dar nu panicat.

Câinii simt frica. În momentul în care eliminăm adrenalină, aia face ceva cu sistemul lor nervos, îi irită un pic.

La un număr mare, rămân calm, nu mă dau înapoi, devin un pic ofensiv și încerc să îmi apăr spatele și să mă asigur că nu mă înconjoară. Evit contactul cu privirea ca să nu se simtă provocați.

Fugă niciodată, și niciodată o atitudine defensivă. Cel mult stau pe loc, dacă nu devin un pic ofensiv. Niciodată nu mă dau în spate”, a mai completat acesta, pentru sursa menționată.

articolul original.

Cheloo, ironie la adresa lui Puya de la America Express: „Domnul Cărdescu…” Cum l-a atacat juratul show-ului iUmor de la Antena 1

23 January 2023 at 06:00
By: R.M.

Rapper-ul Cheloo, îi dă replica „fratelui” Puya. Ambii sunt cântăreți de rap, fac parte din producții „cool”, la Antenă, dar asta nu scuză cu nimic micile înțepături ce vin din partea juratului de la  iUmor. Iată ce a zis despre concurentul din America Express.

În industria muzicală, concurența e mare. Artiștii dau tot ce au mai bun pentru a scoate piese care să „rupă” topurile. Iar Cheloo e unul dintre artiștii care a reușit să se mențină în top, alături de membrii trupei „Parazaiții”. Nu s-a sfiit niciodată să spună ce a avut de spus, chiar dacă, uneori atacă destul de dur. De această dată, cel care a intrat în gura lupului este nimeni altul decât, Puya, colegul său de breaslă.

Puya a participat la America Express. Show-ul a fost filmat anul trecut și e difuzat, acum, la Antena 1. Tot de la Antena 1, dar de la altă emisiune, iUmor, vine domnul Cheloo. De-a lungul celor 2 decenii de carieră în hip-hop, nu a existat niciun conflict între „Paraziții” și „La familia”. Dar a existat o mică înțepătură. S-a întâmplat în 2017, în versurile melodiei „Cine ești tu?”, un diss (n.r. insultă) al lui Cheloo adresat lui Guess Who. Culmea, pe principiul „unde dai si unde crapă”, l-a înțepat puțin și pe Puya, pe care îl consideră foarte comercial (departe de rap-ul cu care s-a consacrat în urmă cu 20 de ani). „Nu ești Cheloo sau Ombladon, ești Moga și Moculescu / De 10 ori mai comercial decât domnul Cărdescu” – sunt versurile respective. „Domnul Cărdescu” – un joc de cuvinte fabulos, este, de fapt, Puya (numele lui e Dragoș Gărdescu).

Cheloo și Puya / foto: Colaj Facebook

Puya, despre una dintre cele mai negre perioade din viața lui

În cadrul emisiunii „America Express”, rapper-ul a făcut dezvăluiri emoționante.

Familia lui Puya a trecut prin momente grele. În anul 2012, Alexandru a fost găsit fără suflare în locuința lui din Italia. Lucra la un service auto. Colegii de muncă au alertat poliția, pentru că au sesizat că bărbatul nu mai ajungea la muncă.

„Frica să nu uit să ajung acasă. Să nu pățească copiii ceva, la asta mă gândesc, aici, noi am avut și un frate care a murit și tot timpul mi s-a părut foarte dur pentru mama și pentru tata să treacă prin așa ceva și am frica asta. Am avut în familie un frate care a murit și tot timpul mi s-a părut aproape imposibil să treci peste chestia asta, dar sper să nu se întâmple nimic”, a dezvăluit Puya, în timpul emisiunii.

articolul original.

O artistă și familia ei, loviți de un camion și lăsați de izbeliște. Vinovații, de negăsit!

19 January 2023 at 16:21
By: R.M.

O familie de cântăreți din România a fost lovită de un camion, în timp ce se îndrepta spre un concert. Vinovații nu au vrut să-și asume nimic și nici autoritățile nu au oferit nici un fel de ajutor sau sprijin. Acum, cei doi soți își caută dreptate.

Mașina unei cântărețe de la noi din țară a fost lovită în trafic de un camion, în Galați, în timp ce se grăbeau să ajungă la un concert. Cântăreața și soțul ei susțin că vinovat a fost șoferul camionului, care nu s-a asigurat cum trebuie și i-a lovit din plin pe toți. Din fericire, aceștia nu au fost răniți, însă își caută dreptatea, după ce șoferul, împreună cu alte persoane care îl însoțeau, nu au fost de acord să existe o amiabilă între ei, pentru a primi despăgubiri.

„Aveam cântare acolo și fiind în întârziere, în momentul respectiv, foarte aglomerat, au dat cu spatele să facă loc la altă mașină. Și cu copiii eram (…) Soția mea era la volan. (…) Când le-am cerut să facem o amiabilă, au spus că nu au asigurare la ei pentru că șeful lor nu le-a lăsat absolut nimic, nici talon, nici permis, nici buletin la el ca să iau niște date. Am sunat la 112 să spun ce s-a întâmplat. Cei de la 112 au spus că dacă nu este accident cu victime, nu se deplasează niciun echipaj de poliție”,a spus Daniel, soțul cântăreței, citat de Spynews. 

Mariana și Daniel, cântăreții care își caută dreptatea după accident / foto: Antena Stars

De câteva luni așteaptă să li se facă dreptate

Soții susțin că se aflau împreună cu fetițele în mașină, iar viața lor a fost pusă în pericol, însă autoritățile nu i-au măsuri, pentru că nu au existat victime, după cum susțin ei. Între timp, Mariana și Daniel au depus plângere penală și așteaptă să li se facă dreptate.

„Așteptam să înaintăm să putem să ne cumpărăm bilete. (…) Aveam distanță mai mare de doi metri (n.r față de camion). (…) Ne-am dat jos din mașină, am văzut capota, s-a dus soțul la șofer. (…) Aveau muzica tare la mașină, s-au dat jos. (…) Nu este o mașină scumpă. (…) Am depus (n.r. plângere). (…) Se fac fix 4 luni de când am depus plângerea”, a mărturisit Mariana, pentru Acces Direct.

articolul original.

Un tânăr a comandat un tort pentru ziua de naștere a prietenului său. Când a venit comanda de la cofetărie, să leșine. Ce mesaj apărea scris pe tort, de fapt

19 January 2023 at 13:54
By: R.M.

Un tânăr a avut parte de cel mai tare tort de ziua lui! Un prieten a vrut să-i facă o surpriză, însă până și pe el l-a surprins comanda respectivă de tort.

Un tânăr a vrut să-i facă un cadou nemaipomenit prietenului său, cu ocazia zilei sale de naștere. Așa că a ales să-i comande un tort, fiind unul dintre cele mai practice și apreciate cadouri. Zis și făcut! Și-a găsit un cofetar iscusit care să-i realizeze comanda, apoi i-a lăasat toate detaliile respective care să fie incluse în comandă. Printre acele detalii referitoare la cum să arate tortul, tânărul a lăsat și un mesaj sub formă de glumă, care a fost luat în serios mult prea tare. Nu s-a gândit o clipă de ceea ce avea să urmeze.

Surpriza s-a dovedit a fi una și pentru tânărul respectiv, nu doar pentru prietenul lui. Căci mesajul de pe tort a lăsat mut pe oricine.

Mesajul de pe tort l-a șocat chiar și pe prietenul lui

Se pare că, prietenul respectiv a încercat să facă o glumă, lăsând bucătarului următorul mesaj: ”La mulți ani, Dick. Ha ha ha ha. Nu scrieți asta, îl cheamă Matt”, doar că, bucătarul a luat gluma în considerare, la propriu. Pe tortul lui Matt a fost scrisă și partea în care trebuia să fie doar spre „deliciul” bucătarului.

Mesajul de pe tortul tânărului / foto: Twitter

Prietenul său a postat imaginea cu tortul pe rețelele de socializare, iar totul a devenit extrem de viral în scurt timp.

articolul original.

Lavinia Pîrva, despre momentele grele din viața ei. Ce a afectat-o cel mai mult: „Am simțit că sunt doborâtă”

19 January 2023 at 09:06
By: R.M.

Lavinia Pîrva s-a lovit, de-a lungul timpului, de criticile și răutățile celor din jur, iar anumite vorbe au afectat-o. Într-un interviu recent, soția lui Ștefan Bănică Jr. a vorbit despre cum gestionează toate răutățile din jur și care a fost cel mai greu moment pentru ea. 

Lavinia Pîrva se bucură de o carieră înfloritoare, oamenii îi apreciează piesele și mai mult decât atât, se mândrește cu o familie frumoasă. Îi merge bine pe orice plan, dar asta nu înseamnă că nu a avut și momente grele în viață care au afectat-o.

Soția juratului de la X Factor a fost aspru criticată de-a lungul timpului, atât pe plan profesional, cât și personal.

Dacă în trecut a simțit că este doborâtă și copleșită de toate aceste critici, de aceasta dată lucrurile stau altfel.

Lavinia Pîrva și Ștefan Bănică Jr. / (Sursă: Facebook)

Lavinia Pîrva: „Am avut senzația la un moment dat că sunt doborâtă”

Soția lui Ștefan Bănică susține că, în trecut toate aceste lucruri o afectau, însă, în prezent consideră că a ajuns la acea maturitate emoțională în care nu-i mai pasă de răutățile din jur.

„Da, am avut senzaţia la un moment dat că sunt doborâtă. Dar din tot ce e mai puţin plăcut în viaţă poţi învăţa lucruri, dacă vrei cu adevărat şi dacă îţi pasă să înveţi ceva de la viaţă. De altfel, eu în clipa aceasta nu mai am absolut nici cea mai mică problemă cu cei care mă critică, nu mă plac sau mă judecă. Fiecare e liber să facă ce simte şi consider că lucrurile acestea le faci doar în momentul în care mai ai multe de învăţat”

Este firesc, toţi trecem pe acolo. Şi eu am judecat, şi eu am criticat, şi eu am fost uneori rea, poate, însă acum îmi dau seama, nemaiavând aceste sentimente, că am învăţat multe şi am evoluat. Ceea ce le doresc tuturor, e mult mai frumos şi reconfortant aici, în stadiul acesta”, a spus Lavinia Pîrva, pentru Viva!.

articolul original.

Horoscop 19 ianuarie 2023. Nativii care vor avea o zi grea

18 January 2023 at 21:59
By: R.M.
image

Horoscop joi, 19 Ianuarie 2023. Iată ce rezervă astrele pentru fiecare zodie în parte.
Berbec
Cu cât ești mai focusat și mai strategic cu planurile tale cu atât ai șanse mari să eviți unele momente când motivația sau determinarea ta pot să fie mai scăzute. Alege-ți cu grijă persoanele pe care le vrei să-ți fie alături. Pe seară poți intra în conflict cu cineva care tinde să-și manifeste autoritatea într-un mod neinspirat.

Taur
Reacția sau atitudinea evazivă a unei persoane te poate face să te îndoiești de sinceritatea intențiilor sale. Planul profesional este favorizat și ești determinat să-ți demonstrezi viziunea sau strategia. Pe seară nu te grăbi în a urma sfaturile unei persoane anume deoarece pot să nu fie cele mai potrivite pentru tine.

Gemeni
Tot ce ține de studiu personal, cercetare, cursuri, dezvoltare este favorizat și chiar ai șansa să interacționezi cu un profesor sau un coach care te poate ghida în anumite privințe. Însă interacțiunea pe plan profesional nu este foarte clară, mai bine amână unele decizii pe altă zi. Pe seară realizezi că ai nevoie de mai mult curaj dacă vrei să inițiezi ceva anume.

Rac
Ai toată voința și determinarea de a investi în unele proiecte, mai ales care vizează planul financiar însă trebuie să te asiguri că așteptările tale sunt unele clare și mai ales realiste. Interacțiunea cu celălalt capătă importanță odată cu venirea serii însă asigură-te că nu forțezi unele lucruri pentru a-ți atinge scopurile, chiar dacă intențiile tale sunt cele mai bune.

Leu
Cu cât păstrezi o interacțiune cât mai asumată dar și mai flexibilă cu partenerul, menținând libertatea de exprimare cu atât ai șansa să depășești unele momente când ai putea deveni confuz în privința sentimentelor sale. Pe seară te poți grăbi cu unele chestiuni administrative pentru a avea timp și pentru tine.

Fecioară
Entuziasmul tău în privința realizării unor lucruri nu este tocmai împărtășit de celălalt însă asta nu te împiedică cu nimic să continui cu ce ți-ai propus. Dacă faci unele modificări prin casă sau în locul unde îți desfășori activitatea, ești foarte inspirat și eficient. Pe seară, unele chestiuni nu prea te lasă să te relaxezi.

Balanță
Cu cât îți prioritizezi mai bine activitățile cu atât ai șansa să-ți atingi obiectivele evitând să te împarți în prea multe direcții. Activitatea de natură creativă sau artistică este favorizată, dacă vrei să împărtășești ceva printr-o postare, nu ezită. Pe seară ai vrea să profiți de confortul propriului cămin în liniște însă cel de lângă tine are alte planuri.

Scorpion
Nu te grăbi să faci unele achiziții decât dacă ești convins de utilitatea lor iar dacă cineva încearcă să te convingă să cumperi ceva, asigură-te că împlinește cerințele pe care le cauți. Pe seară comentariul cuiva te poate deranja un pic, întrucât nu-l consideri deloc îndreptățit sau potrivit cu contextul în care te găsești.

Săgetător
Chiar dacă din punct de vedere rațional simți că ai resursele necesare pentru a-ți atinge obiectivele, totuși la nivel emoțional pare că ceva nu este așa cum ar trebui. Cu cât vei cultiva o disciplină mentală mai bună cu atât vei reuși să înlături orice nesiguranță. Pe seară nu te poți decide dacă să te răsfăți cu ceva sau să reziști tentației.

Capricorn
Grijile sau problemele unor persoane pot să aibă un impact mai mare asupra ta, deci fii selectiv cu oamenii sau informațiile cu care te înconjori. De fapt, nu ezita să verifici sursa unei informații înainte de a o prelua. Ești mai grăbit să rezolvi unele chestiuni pe seară însă vezi mai înainte dacă ai la îndemână tot ce-ți trebuie.

Vărsător
Socializarea sau întâlnirile cu prietenii sunt favorizate, simți că în prezența lor te poți manifesta într-un mod autentic și necondiționat. Însă dacă unele chestiuni financiare se ivesc în discuțiile voastre, încearcă să fii cât mai realist în modul în care abordezi situația. Pe seară te poți simți un pic obosit sau încărcat mental cu unele chestii, încearcă să te culci mai devreme.

Pești
Dorințele sau așteptările unei persoane par să te solicite mai mult decât ar fi cazul, fapt care îți creează o stare de indecizie dacă să te conformezi lor sau nu. Pe plan profesional ești susținut de cineva, însă chiar și așa nu te grăbi în a lua unele decizii înainte de a te asigura că planul tău este unul concret și realizabil.

articolul original.

Alina Eremia se pregătește să devină mamă?! Artista s-a afișat cu burtica la vedere: „O să avem un nepoțel”

18 January 2023 at 21:54
By: R.M.

Alina Eremia și-a luat prin surprindere fanii, după ce a postat o fotografie pe rețelele de socializare, în care s-a afișat cu burtica la vedere. Imaginea a adunat mii de like-ri, în doar câteva minute de la postare.

Alina Eremia se bucură de un succes considerabil pe partea de carieră, numele ei fiind cunoscut atât în România, cât și peste hotare. Piesele ei au adunat milioane de vizualizări pe YouTube, ocupând locul 1 în topurile muzicale de la radio și de pe Spotify. Nici pe partea personală nu se poate plânge, căci de ani este iubită de Edi Barbu, cel care o sprijină și îi este alături zilnic. Fanii se întreabă când îi vor vedea pe cei doi la altar, însă, de data aceasta au avut parte de o surpriză. Căci artista s-a afișat cu o burtică suspectă pe rețelele de socializare.

Alina Eremia este însărcinată?!

Cântăreața a postat în seara zilei de 18 ianuarie, o fotografie cu burtica ei. Imaginea i-a șocat pe fani, însă, se pare că totul a fost o glumă, căci „burtica” face parte din clipul unei piese pe care o va lansa în curând. „O lansez vineri. Iese în două zile”, a scris Alina Eremia în dreptul fotografiilor publicate pe contul personal de Instagram.

Fanii au reacționat de îndată.

„Mamă, îmi bate inima”.

”Eu credeam că ești însărcinată”

„M-a luat naiba cu palpitații până am citit!”

„Wow, o să avem un nepoțel cu cântecel!”

„Ce bine ți-ar sta însărcinată!”

„Haha, ce tare e asta”

„Chiar am crezut”, sunt câteva dintre comentariile fanilor artistei.

Fotografia care i-a indus în eroare pe fani / foto: Instagram
articolul original.

Oana Moșneagu, condiții dure pentru iubitul ei! Ce îl pune să facă pe Vlad Gherman: „Mereu îmi spune”

18 January 2023 at 21:19
By: R.M.

Oana Moșneagu își disciplinează iubitul! Actrița s-a impus în fața lui Vlad Gherman, iar acesta nu a avut de ales, așa că trebuie să-i facă pe plac iubitei sale. Iată ce declarații „picante” a făcut acesta.

Oana Moșneagu și Vlad Gherman sunt unul dintre cele mai îndrăgite cupluri din showbiz-ul românesc. După despărțirea de Cristina Ciobănașu, actorul și-a găsit liniștea în brațele Oanei Moșneagu, cu care s-a intersectat pe platourile de filmare din cadrul serialului „Adela”, difuzat pe Antena 1.

Cei doi dovedesc faptul că se înțeleg excelent, iar relația decurge perfect. Însă, în realitate, Oana are grijă ca iubitul ei să fie „disciplinat”. Totul a fost dezvăluit chiar de Vlad, în timpul unui interviu.

Ce condiții îi pune Oana Moșneagu lui Vlad Gherman: „Mereu spune”

În cadrul unui interviu, Vlad Gherman și Oana Moșneagu vorbeau despre rolul pe care Vlad l-a primit în noul serial de pe Antena 1, „Lia, soția soțului meu”, iar la un moment dat, la întrebarea: „Oana, obișnuiești să te uiți la serialul în care joacă iubitul tău?”, aceasta a răspuns:

„O să mă uit categoric. Când s-au difuzat primele episoade, noi eram în Thailanda în vacanță și nu am avut acces. Categoric o să mă uit, pentru că sunt disperată să văd ce a făcut, mai ales că este un personaj nou, diferit față de tot ceea ce a jucat el până acum.

(…) Este foarte sexy iubitul meu în noul serial! Cu cerceluși, cu tatuaj, bad boy așa! Mie îmi place foarte tare personajul lui și look-ul pe care îl are în serial”, a răspuns Oana Moșneagu, pentru playtech.ro.

Vlad a dat, la rândul lui, o replică amuzantă: „Mereu spune: «te rog să vii în personaj acasă»!”.

articolul original.

Cine este șoferul erou care a emoționat o țară întreagă cu gestul său! A transportat gratuit o femeie, care trebuia să ajungă de urgență la spital cu copilul ei

18 January 2023 at 20:51
By: R.M.

În urmă cu câteva zile, povestea femeii care nu avea bani să ajungă la spital cu copilul ei, iar un taximetrist a transportat-o gratuit, a devenit virală. Iată, însă, cine e bărbatul care a sărit în ajutorul mamei respective.

Gestul șoferului care a ajutat-o pe o femeia neputincioasă, care trebuia să ajungă la spital, cu copilul său, rănit fiind, a impresionat o țară întreagă. Povestea a devenit virală, iar mulți dintre colegii de breaslă ai șoferului, au încercat să-i dea de urmă, pentru a-l putea răsplăti pentru fapta sa demnă.

Povestea a avut loc în 2021, însă totul a devenit public în urmă cu câteva zile, chiar de taximetrist, totul pentru a arăta că nu „toți taximetriștii sunt la fel”. Îl cheamă Silvian Iulian Bucur, este din București și nu este pentru prima dată când face fapte bune.

„Ne bucură enorm că altruismul și omenia care caracteriza acest neam nu este pe cale de dispariție. Cu astfel de oameni, România mai are o șansă”, a scris un șofer, la postarea respectivă.

Silvian Iulian Bucur, taximetristul care a ajutat o mamă să meargă la spital cu copilul ei / foto: Știrile Pro TV

„Nu știa cum să-mi mulțumească”

Soarta a făcut ca cei doi să se reîntâlnească, iar femeia era de această dată cu soțul în mașină și l-a recunoscut instant pe cel care i-a salvat viața copilului ei. Nu știa cum să-i mulțumească pentru ajutorul pe care l-a făcut pentru ea și pentru copilul ei.

„Nu știa cum să-mi mulțumească din nou, pentru fapta pe care am făcut-o atunci. M-a recunoscut când a intrat în taxi. Era înainte de Crăciun, cu două sau trei zile. De data asta era cu soțul, care s-a întors din străinătate, de la muncă. Și îi auzeam cum vorbeau în spate, în șoaptă – «El e domnul care m-a dus». M-am uitat puțin în oglinda retrovizoare, îmi era puțin cunoscută, dar nu știam de unde. Dacă iau în fiecare zi zeci de clienți…”, a mărturisit Silvian Iulian Bucur, pentru Știrile Pro TV. 

articolul original.

O dansatoare din România a fost la un pas de moarte! Medicii nu i-au mai dat șanse: „Nu aveau ce să-mi facă”

18 January 2023 at 19:16
By: R.M.

O cunoscută dansatoare din România a trecut prin clipe de groază. Viața ei a fost pusă în pericol, iar medicii i-au spus că poate să moară oricând. Ce a pățit tânăra.

Florentina, o tânără dansatoare din România, a trecut prin clipe de coșmar. Totul a început la vârsta de 9 ani, când a început să sesizeze mici probleme cu urechea stângă. A mers de urgență la spital, apoi a crezut că problema s-a rezolvat. Doar că, ani mai târziu, la vârsta de 18 ani, situația s-a agravat, iar urechea a început să sângereze.

Până la 18 ani nu a vrut să se opereze, așa cum i-au recomandat medicii, iar acest refuz a costat-o scump.

” Eu când am fost mică am tras curent la ureche și am tot umblat prin spitale, să mă tratez, pentru că făceam infecție, îmi curgea urechea continuu. La vârsta de 9 ani eram să mor din cauza asta, pentru că se inflamase foarte rău, a venit salvarea, m-a luat, am stat internată. Până la 17 ani, în mare parte, stăteam numai la spital. Îmi făceau tratamente pe venă, ca să trateze problema la ureche. La 18 ani m-am trezit că îmi curgea foarte mult sânge din ureche, m-am dus la spital, mi-au spus că am otită și că trebuie să mă operez. La vârsta aceea eram mică, mentalitatea mea era foarte diferită, mi-au spus că trebuie să mă radă, m-am panicat, am refuzat să mă operez atunci”, a declarat Florentina, pentru spynews.

Florentina este prezentă în videoclipurile celor mai mari interpreți de manele / foto: Facebook

„Toți îmi spuneau că pot să mor oricând”

Florentina susține că panica s-a instalat în momentul în care medicii i-au spus că poate muri oricând.

Pe baza spuselor medicilor care refuzau să mă opereze și îmi spuneau toți că pot să mor oricând, eu am avut niște atacuri de panică. Frica de moarte a intervenit și făceam atacuri de panică. Vedeam că nu mă simt bine, nu mai mâncam, amețeam, grețuri, făceam atacuri de panică continuu. Mă lua cu leșin, simțeam că mor atunci pe loc. Mereu chemam salvarea acasă, dar nu aveau ce să îmi facă”, a spus Florentina, conform sursei citate.

Florentina nu mai aude cu urechea respectivă și a fost nevoită să-și pună aparat auditiv. Însă problemele nu s-au oprit aici, căci urechea s-a infectat iar și a fost nevoie de operație, din nou.

Nu mai aud, a trebuit să îmi pun aparat auditiv interior. El mi-a zis că o să se mai reducă din auz, am zis că nu e problemă, eu am crezut că se mai reduce puțin, nu să rămân de tot fără auz, mi-a dat cu virgulă puțin. Mi-a recidivat și m-am infectat iar, timp de patru luni m-am dus în fiecare lună la doctorul care m-a operat, să îmi aspire și să îmi cauterizeze”, a încheiat aceasta.

articolul original.

Vacanță de coșmar pentru Dan Negru! Ce a pățit prezentatorul TV, în India: „Am simțit că-mi fuge pământul de sub picioare”

18 January 2023 at 17:18
By: R.M.

Dan Negru a avut parte de o experiență neplăcută în ultima vacanță, în India. Prezentatorul TV  a povestit ce a pățit, în cadrul unei postări pe Instagram. 

Dan Negru și-a luat o binemeritată pauză de la tot ce înseamnă activitate profesională, pentru a se relaxa cu soția sa. Și-au făcut bagajele și au plecat amândoi în India, unde au poposit pentru o perioadă de 8 zile. Doar că, experiența nu a fost atât de plăcută. Prezentatorul TV a fost la un pas de a-și pune viața în pericol.

Ce a pățit Dan Negru în vacanța din India

În timp ce se plimba prin orașul New Delhi, Dan Negru s-a oprit să-și cumpere mâncare de la tarabele amenajate în cadrul festivalului „Street Food”. Nu s-a gândit o clipă ce ar putea păți. Prezentatorul le-a povestit fanilor săi, faptul că imediat după ce a mâncat un preparat cumpărat din cadrul festivalului, i s-a făcut extrem de rău, încât abia se mai ținea pe picioare. Norocul lui a fost că soția lui a fost pe fază și l-a ajutat, ea fiind medic și având mereu la ea trusă de medicamente.

„Nu sunt mulți români în New Delhi, dar cu ăia puțini m-am întâlnit datorită social media. Am fost totuși la un pas de dezastru când nu m-am putut abține și am încercat un fel de mâncare de pe stradă, de la Street Food.

Am simțit după o oră că-mi fuge pământul de sub picioare de rău ce-mi era, dar m-a salvat soția mea care, medic fiind, pleacă mereu cu un bagaj ticsit de medicamente. Am luat cred că vreo 100 de pastile și a doua zi mi-a trecut”, a spus Dan Negru, pe rețelele de socializare.

Dan Negru, alături de soția lui și de copii / foto: Facebook

Dan Negru a făcut mărturisiri despre modul în care și-a împărțit finanțele

În cadrul unui interviu, Dan Negru a mărturisit cum și-a împărțit banii, încă de la începuturile sale în lumea televiziunii. Prezentatorul TV susține că din primii bani pe care i-a făcut, a ales să investească o bună parte în terenuri sau case.

Mai mult decât atât, omul de televiziune susține că lucrurile în care colegii săi au investit s-au devalorizat în prezent.

”M-am regăsit în cumpătare, dar unii au tradus asta în zgârcenie. Acum îmi place și chiar mă laud cu asta. Acum 20 de ani, colegi de-ai mei își luau mașini sau haine de firmă din banii câștigați. Eu, zgârcit, investeam în ceva ce rămâne. În cărămizi sau teren. Mașinile și hainele de firmă s-au devalorizat. Celelalte au crescut. Mă bucur că am fost zgârcit…”, a mărturisit Dan Negru pentru Viva.

articolul original.

Toți utilizatorii de whatsapp trebuie să știe asta! Pericolul ascuns din spatele aplicației

18 January 2023 at 16:53
By: R.M.

Una dintre cele mai folosite aplicații, Whatsapp, ascunde un pericol mare. Iată ce trebuie să știi dacă folosești această aplicație. 

Reprezentanții Whatsapp au transmis un avertisment în care le recomandă tuturor utilizatorilor să fie prudenți. Mai exact, dacă utilizatorii folosesc o aplicație neoficială, s-ar putea ca mesajele să fie expuse. Astfel, mesajele, locația curentă, fișierele pe care le trimiți și alte date personale, pot fi expuse public terților aplicației respective.

“Aplicațiile neoficiale Whatsapp sunt versiuni modificate ale aplicației noastre, ceea ce înseamnă că sunt dezvoltate de terți și încalcă Termenii noștri de utilizare”, a avertizat WhatsApp, citat de The Sun.

Aplicația Whatsapp / foto: Pixabay

Riscurile aplicației neoficiale sunt majore

În cele mai bune cazuri, utilizatorii primesc mesaje de genul: „Această aplicație este falsă”, ceea ce alertează utilizatorii că aplicația pe care o folosesc presupune riscuri majore.

Mai mult decât atât, reprezentanții aplicației oficiale susțin că un alt pericol ar fi legat de suspendarea temporară sau chiar definitivă a contului, în cazul în care aplicația nu este una oficială.

“Dacă le folosești, nu există nicio garanție că mesajele sau datele tale, cum ar fi locația ta sau fișierele pe care le partajezi, vor fi private și sigure. 

De asemenea, contul dvs. ar putea fi interzis temporar sau permanent”, au mai transmis aceștia, potrivit sursei citate.

Un alt lucru pe care ar trebui să-l luați în considerare este avertismentul pe care îl trimite Google, prin intermediul funcției „Play Protect”, cu privire la utilizarea aplicației eronate.

“Dacă ați primit acest avertisment Play Protect de la Google, probabil că folosiți o versiune neautorizată și neoficială a WhatsApp. 

Din cauza preocupărilor legate de securitate, Google poate dezactiva și dezinstala aceste aplicații”, au mai explicat cei de la WhatsApp.

articolul original.

Cât i-a venit întreținerea luna aceasta, unui bucureștean care locuiește la bloc! Ca sa achite datoria, bărbatul a făcut credit la bancă

17 January 2023 at 19:35
By: R.M.

Problema facturilor la energie continuă. Bucureștenii sunt cei care au cel mai mult de suferit, din cauza sistemului de termoficare. Un bărbat a fost nevoit să facă un credit la bancă pentru a putea plăti factura la curent. Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, susține că pentru modernizarea sistemului, este necesar să contribuie atât cetățenii, cât și Primăria. 

Deși sunt temperaturi de primăvară în București, problema facturilor la energie e aceeași. Plata de la curentul electric, la sfârșitul fiecărei luni, arată ca și cum am fi trecut prin cea mai grea iarnă.

Bucureștenii fac față cu greu facturilor la curentul electric. Autoritățile locale nu oferă prea multe soluții. Cetățenii trebuie să se descurce fiecare cum pot. Așa a făcut și Ștefan Oprea, un bucureștean, care a fost nevoit să facă un credit la bancă pentru a putea suporta toate costurile.

„Eu am avut şi 10.000 lei restanţă şi am plătit. Am făcut un credit, plătesc pentru el acum. Trebuie plătită pentru că e nasol cu întreținerea. Dacă rămâi cu o lună în urmă automat îţi vine şi următoarea lună și îți va fi deosebit de greu să o plăteşti”, a declarat Ștefan, pentru observatornews. 

Nu este singurul. Și altora le este greu să-și susțină toate facturile.

„Foarte greu, foarte greu. Renunţăm la multe chestii ca să nu fim împrumutaţi.”

Facturi energie / caracter ilustrativ / foto: Pixabay

Bucureștenii, împovărați de grija facturilor la energie

Preşedinţii de bloc iau în calcul faptul că numărul restanțierilor ar putea crește, în perioada următoare.

„Căldura şi apa caldă pe luna decembrie a venit chiar mai mult decât dublu faţă de luna noiembrie, 154 de milioane de lei. Sunt oameni care sunt disperaţi. Sunt toţi speriaţi. Toți speriaţi, ce facem, ce-o să facem, ce-o să facem?  O să am restanțieri mulți”, a declarat Ion Ioneşti, preşedinte de bloc Sectorul 2, conform sursei citate.

Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, susține că pentru a rezolva această problemă, trebuie ca atât cetățenii, cât și Primăria să contribuie cu bani.

„Dacă vrem să rezolvăm problema căldurii în Bucureşti trebuie să alocăm bani. Asta înseamnă bani şi de la oameni şi de la Primăria Capitalei”

articolul original.

Arată precum Barbie, dar stai să vezi cum arăta înainte! Transformarea femeii din imagine este uluitoare

17 January 2023 at 14:47
By: R.M.

Kayla LaVende se laudă cu un aspect fizic de-a dreptul uimitor, care întoarce toate privirile. Chiar dacă acum are o înfățișare uimitoare, Kayla nu se bucura de același aspect și în trecut. Iată diferențele!

Kayla are 38 de ani și un aspect de invidiat. Se mândrește cu forma sa fizică demnă de coperțile revistelor, însă, înainte nu se bucura de același trup. Una dintre experiențele care a marcat-o și care i-a schimbat complet viața, a trăit-o în urmă cu mulți ani, când se afla într-un avion. Aceasta mărturisește că a fost nevoită să își cumpere două locuri în avion, din cauza kilogramelor în plus.

Kayla susține că, în trecut cântărea 90 de kilograme, motiv pentru care și-a luat bilete pentru 2 locuri, pentru a zbura în Los Angeles. Totul, din cauza unei experiențe neplăcute, petrecută în avion, când , la un moment dat, s-a răsturnat peste pasagerul de lângă ea. Întâmplarea nefericită  a determinat-o, ulterior, să își cumpere un loc în avans, și, au determinat-o, după o vreme, să-și schimbe complet stilul de viață, slăbind miraculos.

Cum arăta Kayla, în trecut

Acum este asemănată de toată lumea ca fiind păpușa Barbie, dar, în trecut a fost dezamăgită total de felul în care arăta.

„Întotdeauna am fost obsedată de Barbie și de stilul ei. Am trăit indirect prin ea în copilărie, Barbie m-a inspirat să fiu creativă și distractivă. Asta m-a dus la crearea de costume și la mutarea în Las Vegas, lucrând pentru un spectacol ca designer de costume timp de mulți ani. Trebuie să-i mulțumesc lui Barbie. Când oamenii spun că semăn cu Barbie, cred că este un vis din copilărie devenit realitate”, a spus femeia, relatează mirror.co.uk.

Transformarea prin care a trecut Kayla / foto: Instagram

Femeia spune că un avantaj pe care l-a avut în perioada în care avea multe kilograme în plus, a fost că celorlalți le era teamă de postura ei și nu a fost agresată fizic niciodată.

„Am fost foarte norocoasă, deoarece nu am fost niciodată agresată din cauza greutății mele”, a spus ea.

„Momentul de cotitură, care m-a motivat să fac o schimbare, a fost atunci când am avut nevoie de două locuri în avion și de un prelungitor pentru centura de siguranță. Acela a fost singurul moment din viața mea în care m-am simțit deprimată și chiar am avut un atac de panică. Am știut că nu era un mod de a continua să trăiesc așa”, a mărturisit Kayla, conform sursei citate.

Cât despre acel moment urât, Kayla susține că și-a dorit să poată fi invizibilă, tocmai pentru a fost foarte stânjenită.

„Tot timpul am încercat să mă fac cât mai mică posibil, dorindu-mi să fiu invizibilă. Pe al treilea loc din acel rând se afla o doamnă foarte mică. Nu a spus nimic, dar am văzut că se uita”.

articolul original.

De ce nu a fost de acord Ioana Ignat ca Sebastian Dobrincu să participe la Survivor România 2023: „Nu îmi surâde ideea, încă”

16 January 2023 at 15:39
By: R.M.

Sebastian Dobrincu a acceptat provocarea de a participa în cadrul concursului „Survivor România 2023”. Iubita lui, Ioana Ignat, nu este în totalitate de acord cu această decizie. Chiar dacă sunt logodiți, povestea lor de iubire este una tumultuoasă, cu multe certuri și împăcări. 

Sebastian Dobrincu se află în prezent, în Republica Dominicană, acolo unde se luptă pentru marele premiu de 100.000, din concursului cadrul Survivor România. Ioana Ignat, iubita lui, îl așteaptă acasă și îl sprijină chiar și de departe. Însă, la început, nu a îmbrățișat cu atât de mult entuziasm ideea ca logodnicul ei să fie plecat atât de mult timp de lângă ea și mai ales, să știe ce condiții îl așteaptă acolo. Chiar și așa, i-a respectat decizia și susține că vrând nevrând, va trebui să se acomodeze, pentru că nu are de ales.

„Nu îmi surâde ideea încă. Că o să fie plecat atâta timp, șase luni e destul de mult. Dar îl susțin în tot ceea ce face. Am încredere în abilitățile lui fizice, psihice. (…) Mi se pare supercurajos să zici da la o provocare de genul ăsta și îl susțin. O să mă acomodez, în șase luni”, a declarat Ioana Ignat, relatează bzi.

Sebastian Dobrincu și Ioana Ignat / sursă foto: Instagram

Ce spune Sebastian Dobrincu despre participarea la Survivor

Tânărul, în vârstă de 24 de ani, stă foarte bine la capitolul „finanțe”, devenind milionar de la o vârstă fragedă. Experiența de la Survivor reprezintă pentru el o provocare, o evadare din zona de confort, și, totodată o autodepășire a propriilor limite.

„Ce poate fi mai frumos decât să te autodepășești? Eu asta am căutat toată viața, asta caut în continuare. Poate sună un pic ciudat, dar nu sunt foarte multe lucruri în viață care mă mai mișcă atât de mult. O provocare de genul e binevenită. Sunt extremist: am plecat la 17 ani de acasă, cu ghiozdanul în spate, m-am aruncat în New York, nu cunoaștem pe nimeni, nu cunoșteam orașul”, a declarat Sebastian Dobrincu, conform sursei menționate.

articolul original.
❌