ACTUALITATE
🔒
Au fost publicate stiri noi. Click aici pentru a le afisa.
Astazi — 27 November 2022Sport

CM 2022 | Japonia - Costa Rica, LIVE TEXT, de la ora 12:00! Reușesc asiaticii să obțină cele trei puncte?

27 November 2022 at 08:50

[unable to retrieve full-text content]imageUrmărim și comentăm împreună meciul dintre Japonia și Costa Rica pe www.sport.ro!

articolul original.

Roy Keane și Gary Neville, elogii la adresa lui Leo Messi: Briliant, minunat!

27 November 2022 at 08:49

Messi a fost la datorie și a deschis scorul în minutul 64, când a primit o pasă de la Angel Di Maria și a șutat puternic cu piciorul stâng, de la aproape 25 de metri, fără șansă pentru portarul Guillermo Ochoa. Sud-americanii au stabilit scorul final în minutul 87, când Enzo Fernandez a primit o pasă de la Messi și a finalizat spectaculos, cu un șut plasat din marginea careului.

Roy Keane și Gary Neville, elogii la adresa lui Leo Messi:

Roy Keane și Gary Neville, foștii mari jucători ai lui Manchester United, în prezent analiști la postul britanic de televiziune ITV, au avut numai cuvinte de laudă pentru Leo Messi după golul marcat de starul argentinian.

Totuși, irlandezul spune că, în afară de gol, Messi nu s-a remarcat prin nimic, catalogând prestația generală a starului de la PSG drept "mediocră".

"Asta fac jucătorii mari. Prima atingere și finalizarea au fost briliante. Totuși, în afară de gol, mediocru. Argentina a reușit cumva să câștige acest meci după două faze de calitate. Atmosfera va fi mult mai bună în vestiar începând din această seară", a spus Roy Keane, citat de Daily Mail.

În schimb, Gary Neville a explicat ce îl face pe Lionel Messi special.

"E o finalizare pe care am văzut de foarte multe ori la el. Precizia de la finalizarea îi diferențiază pe jucătorii mari de restul. Messi a avut spațiu, iar forța și acuratețea au fost minunate", a spus Neville.

ARTICOL RECOMANDAT

Clasamentul din grupa C

  • 1. Polonia - 4p (golaveraj 2-0)
  • 2. Argentina - 3p (3-2)
  • 3. Arabia Saudită - 3p (2-3)
  • 4. Mexic - 1p (0-2)

Meciurile rămase de disputat

  • miercuri, 21:00: Polonia - Argentina
  • miercuri, 21:00: Arabia Saudită - Mexic
articolul original.

Mulți oameni mănâncă c**** de noi . Starul Germaniei, Kai Havertz, mesaj dur înainte de meciul cu Spania

27 November 2022 at 08:32
image

Germania a pierdut rușinos cu Japonia, scor 1-2, în prima etapă. Kai Havertz, starul naționalei lui Hansi Flick, Kai Havertz, a vorbit despre faptul că reprezentativa nu este susținută de oameni și că își dorește ca toată lumea să-i asigure spatele la meciul cu Spania.

„Nu pot să înțeleg de ce este atâta negativitate printre în rândul fanilor. Mulți oameni mănâncă c**** despre noi. Suntem conștienți de asta. Față de alte turnee, nu există suport 100% pentru naționala Germaniei în timpul acestui Campionat Mondial.

Știm că suportul nu este atât de bun precum era. Dar vrem ca toți să ne susțină duminică (n.r. Spania - Germania, 27 noiembrie, ora 21:00)”, au fost cuvintele lui Kai Havertz, potrivit informațiilor oferite de publicația britanică GOAL.com.

Japonia, victorie în premieră cu Germania!

După acest debut nefericit, cvadrupla campioană mondială riscă să părăsească turneul final după faza grupelor, cum a făcut-o şi în urmă cu patru ani, în Rusia, când s-a clasat pe ultimul loc după înfrângeri cu Mexic şi Coreea de Sud.

Japonia a învins Germania în premieră, după ce au disputat anterior două meciuri amicale, primul câştigat de Germania, în 2004, la Yokohama (3-0), iar al doilea s-a încheiat la egalitate (2-2), înaintea CM 2006, la Leverkusen. 

Lotul Germaniei la CM 2020

Selecționer - Hansi Flick

Portari - Manuel Neuer (Bayern Munchen), Marc-Andre ter Stegen (FC Barcelona), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)

Fundași - Armel Bella Kotchap (Southampton), Matthias Ginter (Freiburg), Christian Gunter (Freiburg), Thilo Kehrer (West Ham United), Lukas Klostermann (RB Leipzig), David Raum (RB Leipzig), Antonio Rudiger (Real Madrid), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Niklas Sule (Borussia Dortmund)

Mijlocași -  Julian Brandt (Borussia Dortmund), Serge Gnabry (Bayern Munchen), Leon Goretzka (Bayern Munchen), Mario Gotze (Eintracht Frankfurt), Ilkay Gundogan (Manchester City), Kai Havertz (Chelsea), Jonas Hofmann (Borussia Monchengladbach), Joshua Kimmich (Bayern Munchen), Jamal Musiala (Bayern Munchen), Leroy Sane (Bayern Munchen)

Atacanți - Thomas Muller (Bayern Munchen), Youssoufa Moukoko (Borussia Dortmund), Karim Adeyemi (Borussia Dortmund), Niclas Fullkrug (Werder Bremen) 

articolul original.

Canada - Australia, finala Cupei Davis! Australienii caută al 29-lea titlu de campioni, iar canadienii, pe primul

27 November 2022 at 08:20
image

Echipa Canadei s-a calificat pentru a doua oară, în patru ani, dar și în întreaga istorie a participărilor, în finala Cupei Davis, programată la Malaga. Jucătorii Țării Frunzei de Arțar i-au eliminat pe italieni în semifinale, scor 2-1 la meciuri. 

Lorenzo Sonego a dispus de Denis Shapovalov, scor 7-6 (4), 6-7 (5), 6-4, într-un meci crâncen, dar canadienii nu s-au lăsat bătuți și au întors soarta confruntării. 

Canada - Australia, o finală-premieră în Cupa Davis

Întâi, Felix Auger-Aliassime l-a depășit pe Lorenzo Musetti, scor 6-3, 6-4, iar același Auger-Aliassime a muncit cot la cot cu dublistul Vasek Pospisil pentru a-i învinge pe mai experimentații Fabio Fognini și Matteo Berrettini.

Revenit subit dintr-o accidentare, contrar așteptărilor tuturor, Matteo Berrettini a jucat în partida decisivă de dublu, pierdută de italieni, scor 7-6 (2), 7-5, la capătul unei dispute extrem de echilibrate.

În finală, Felix Auger-Aliassime și Denis Shapovalov se vor duela cu Thanasi Kokkinakis și Alex De Minaur, atât timp cât căpitanii nejucători, Lleyton Hewitt și Frank Dancevic nu vor efectua schimbări majore, de ultim moment. 

Ultima dată când Canada a jucat finala Cupei Davis, a fost învinsă de Spania, în 2019. 

The Canadian Golden Era ????

In 2019 @tenniscanada made their Davis Cup Final debut, three years later, they're in it AGAIN ????#DavisCup #byRakuten | @felixtennis @VasekPospisil pic.twitter.com/laTAtjXDbe

— Davis Cup (@DavisCup)
November 26, 2022

???????? Davis Cup FINALS ????????
Experiencing surreal emotions with the team ????????????❤️ Energy is at an all time high and we are more than ready to leave everything out there one.more.time.

LET’S GOO????????

???? : Martin Sidorjak/Tennis Canada | Fran Santiago pic.twitter.com/tEQSDkd6fz

— Félix AugerAliassime (@felixtennis)
November 26, 2022
articolul original.

Kevin De Bruyne și o opinie altfel: Dacă cred că primesc un salariu mult prea mare?

27 November 2022 at 08:05
image

Într-un interviu acordat pentru The Guardian înainte de Cupa Mondială și publicat de britanici în cursul zilei de sâmbătă, De Bruyne a fost întrebat, printre altele, dacă nu cumva consideră că primește un salariu mult prea mare pentru munca pe care o prestează.

Kevin De Bruyne: "Nu cred că primesc un salariu mult prea mare. Mă compar cu un cântăreț la un concert"

  • 385.000 de lire sterline încasează săptămânal Kevin De Bruyne la Manchester City (peste 20 de milioane de lire sterline pe an)

Deși au existat numeroase discuții de-a lungul timpului pe marginea acestui subiect, existând mai multe opinii conform cărora fotbaliștii câștigă sume exagerate față de muncitorii din alte domenii, Kevin De Bruyne prezintă o optică diferită și explică de ce i se pare logic să încaseze atât de mulți bani.

"Dacă cred că primesc un salariu mult prea mare? Nu. Eu mă compar cu un cântăreț care are la concert 60.000 de oameni. Privesc logic situația. Sunt milioane de oameni care urmăresc fotbal la televizor, mai sunt 60.000 care vin să vadă meciul pe stadion, iar veniturile clubului sunt de 500-600 de milioane de lire. 

Da, sunt foarte mulți bani, dar oare sunt prea mulți? Dacă clubul își permite, atunci nu sunt prea mulți. Nu este un răspuns popular, dar așa văd eu situația", a spus Kevin De Bruyne.

De Bruyne, cumpărat de Manchester City în 2015, de la Wolfsburg, pentru 76 de milioane de euro, a câștigat de două ori premiul de cel mai bun jucător din Premier League, iar belgianul este una dintre cele mai importante piese din angrenajul echipei lui Pep Guardiola.

  • 326 de meciuri, 89 de goluri și 134 de pase decisive a strâns KDB la Manchester City
  • 80 de milioane de euro este cota de piață actuală a lui De Bruyne, conform Transfermarkt
articolul original.
Ieri — 26 November 2022Sport

Un Messi cu rebeliune maradoniană! Presa de la Buenos Aires visează din nou la trofeu: Argentina e vie

26 November 2022 at 22:13
image

de Ionuț AXINESCU

Leo Messi a deblocat partida în minutul 64, cu un gol superb, din afara careului. Enzo Fernández a desăvârșit triumful „pumelor”, cu o altă reușită de excepție, în minutul 87. Cu acest succes, selecționata lui Scaloni rămâne în cărți pentru calificarea în optimi, care era în dubii după eșecul cu Arabia Saudită (1-2).

Presa din Argentina: „Argentina avea nevoie de un Messi cu rebeliune maradoniană”

Presa din Argentina a exultat după victoria naționalei și prestația lui Messi, care și-a făcut simțită prezența exact când sud-americanii aveau mai mare nevoie.  „Hai, Argentina! Visul continuă”, a titrat, cu emoție, publicația Olé, cel mai important ziar de sport din țară. 

Jurnaliștii de la Olé subliniază că cele două goluri ale echipei lui Scaloni au fost niște capodopere. „Această Argentina este vie. Pentru că a avut răbdare în fața Mexicului, care ar fi semnat pentru un egal. Pentru că Messi nu trebuie să fie în formă maximă ca să fie decisiv. Pentru că echipa asta a dat câteva semnale că poate reveni. 

Pentru că ai un Enzo Fernández, un Lisandro Martínez. Pentru că lacrimile lui Scaloni au fost emoția atâtor argentinieni care au mers până în Qatar și au ales să creadă”, a mai scris publicația citată.

Clarín notează că „pumele” s-au desprins în a doua repriză, după ce în primele 45 de minute jucaseră modest. „Argentina avea nevoie de un Messi cu rebeliune maradoniană ca să iasă din impas și să păstreze iluzia câștigării Mondialului”, scriu jurnaliștii de la Clarín. 

„Da, întotdeauna Messi. Leo nu făcuse o primă repriză bună, cu atât mai puțin echipa Argentinei. Nu se văzuse reacția vulcanică pe care o așteptam. Dar în repriza a doua, Messi a arătat o rebeliune maradoniană. A cerut mingea și a dat culoare echipei. Jocul s-a schimbat. Șutul lui cu piciorul stâng, furios, părea impulsionat de milioane de argentinieni care își doreau o altă poveste pentru Argentina la acest Mondial. Și de alte milioane de fani care nu voiau ca Messi să-și ia la revedere atât de repede”, adaugă publicația citată.

„Dacă nu Messi, atunci cine?” Leo, un lider veritabil

„Suntem în viață!”, a scris TyC Sports, care notează că Leo Messi a făcut o partidă uriașă. „Nu era o modalitate mai bună de a reveni în acest Mondial din Qatar decât cu o victorie în fața Mexicului. Și cine altcineva dacă nu Messi să deschidă drumul pentru Argentina cu un golazo veritabil, din afara careului, un șut care a făcut stadionul să tremure”, subliniază ziariștii de la Buenos Aires.

TyC Sports remarcă atitudinea excelentă a lui Messi, care și-a purtat coechipierii spre victorie și s-a comportat ca un adevărat lider pe teren. „A cerut mereu mingea și a strigat la colegii săi ca să-i trezească și să găsească victoria. Cu reușita de sâmbătă, Messi l-a egalat pe Maradona la golurile marcate la Cupa Mondială. Mai mult, cu 21 de meciuri jucate la Mondiale, l-a depășit pe Mascherano și acum e argentinianul cu cele mai multe partide la turneele finale”, mai scrie ziarul citat.

La Nación a titrat: „Cu sufletul. Messi, salvatorul”. Jurnaliștii argentinieni au insistat pe cifrele excelente pe care fotbalistul lui PSG le-a adunat pentru țara sa. „Acest gol înseamnă că Pulga continuă să producă cifre istorice la națională. E golul său cu numărul 93 în tricoul Argentinei, lăsându-l mult în urmă pe Gabriel Batistuta, cu 56. 

Messi a găsit un șut cu piciorul stâng, plasat perfect în colțul stâng al porții lui Ochoa. Golul său înseamnă eliberarea și erupția unei țări întregi”, a mai scris La Nación.

Argentina este momentan pe locul al doilea în grupa C, cu trei puncte, unul mai puțin decât Polonia. Arabia Saudită are tot trei, în timp ce Mexic are un singur punct. Ca să fie siguri de calificare, jucătorii lui Lionel Scaloni trebuie să învingă Polonia. Cu un egal, au nevoie de un rezultat favorabil în Arabia Saudită cu Mexic: fie un egal, fie o victorie (dar nu la scor) a aztecilor.

articolul original.

Lionel Messi, în al nouălea cer după victoria Argentinei cu Mexic, 2-0! Discursul superstarului

26 November 2022 at 21:40
image

Argentina a câștigat primul meci la Campionatul Mondial din Qatar. „Pumele” au învins-o pe Mexic, 2-0, grație golurilor marcate de Lionel Messi (35 ani) și Enzo Fernandez (21 ani), în minutele 64 și 87. Sudamericanii aveau neapărat nevoie de un succes, după pasul greșit din prima rundă, 1-2 cu Arabia Saudită. 

Lionel Messi, încrezător după victoria Argentinei cu Mexic, 2-0

La finalul partidei, Lionel Messi a specificat importanța acestui duel și a subliniat că Argentina a trecut în avantaj abia când a calmat jocul. 

„A fost un meci greu, Mexic are un antrenor grozav. Când ne-am liniștit, în repriza a doua, au început să ne iasă lucrurile. Trebuia să câștigăm și ne-am calmat. 

Ne-a costat mult primul meci. Era normal, sunt mulți băieți care au jucat pentru prima dată la Campionatul Mondial. Nu a ieșit așa cum ne doream. Nu avem nicio scuză, dar au fost două jocuri izolate”, a declarat Lionel Messi la finalul meciului. 

Decarul Argentinei a vorbit și despre glezna sa umflată, care a generat numeroase speculații la acest turneu final, și a dezvăluit că totul este în regulă. 

„Nu știu de ce s-a vorbit atât de multe lucruri. S-a vorbit atât de mult despre gleznă încât am ajuns să am îndoieli. Dar a fost bine, m-am antrenat alături de grup”, a spus Lionel Messi. 

Întrebat de șansele Argentinei de a cuceri mult râvnitul trofeu, superstarul lui PSG a îndemnat la calm și la unitatea grupului.

„Nu putem renunța. Avem numai finale de jucat. Suntem uniți de mult timp și am a realizat o mulțime de lucruri în acest mod”, a declarat căpitanul „pumelor”. 

articolul original.

Kylian Mbappe ar trebui să audă asta! Ce a spus Mihai Stoica despre starul Franței și al lui Paris Saint-Germain

26 November 2022 at 21:36
image

Kylian Mbappe are are deja trei goluri în actuala stagiune a Campionatului Mondial din Qatar și mai mult, starul francezilor a adus victoria sâmbătă seară, împotriva Danemarcei, realizând o „dublă”.

Mihai Stoica, managerul general al FCSB-ului, l-a lăudat pe Kylian Mbappe, evidențiind faptul că se implică în jocuri și se află într-o formă „de zile mari”.


„Mbappe, în afară de faptul că a marcat două goluri și a marcat și în primul meci, a avut și o ocazie imensă la faza creată de Demeble, arată și foarte bine. 

La el se vede că a venit și cu dorința de a repara un nou sezon dezastruos făcut de Paris Saint-Germain, pentru că asta e realitatea. 

(n.r. și pentru a repara EURO 2021) Și asta. Are 23 de ani și 31 de goluri marcate pentru echipa națională”, a spus Mihai Stoica la Orange Sport.

Franța este prima națională calificată în optimile Campionatului Mondial

 „Cocoșul galic” s-a calificat în optimile Campionatului Mondial din Qatar, care a debutat pe 20 noiembrie, cu meciul dintre țara gazdă și Ecuador, terminat 0-2.

Franța și-a demonstrat clasa în fața danezilor. Kylian Mbappe a dat lovitura și a realizat o „dublă” (61', 86'), anulând golul lui Christensen din minutul 68, care restabilise egalitatea.

În urma victoriei, elevii lui Didier Deschamps sunt primii calificați în optimile de finală de la Campionatul Mondial din Qatar.

Franța a câștigat și în primul meci, cu Australia, scor 4-1, care au trei puncte în Grupa D. Danemarca și Tunisia se află pe locurile trei, respectiv patru, împărțind, fiecare, câte un punct.

Orice rezultat va fi în Franța - Tunisia, pentru „Cocoșul galic” nu mai contează, astfel. Bătălia pentru locul doi se va da între celelalte echipe ale grupei.

Grupa D:

  1. Franța - 6p

  2. Australia - 3p

  3. Danemarca - 1p

  4. Tunisia - 1p

articolul original.

Cine e Enzo Fernandez, autorul unui gol fantastic în Argentina - Mexic. Tânărul e la prima reușită în tricoul pumelor și are o cotă pe piață uriașă

26 November 2022 at 21:14
image

După stângul necruțător al lui Lionel Messi, a urmat dreptul devastator al lui Enzo Fernandez. Tânărul l-a învins pe Ochoa, pe care l-a lăsat mască, și și-a trecut în cont prima reușită pentru naționala Argentinei.

Starul lui Paris Saint-Germain l-a servit excelent pe Fernandez, care a făcut câteva fente și a ochi direct colțul lung. Cu un Ochoa poziționat atipic, argentinianul a reușit o lovitură de excepție pentru naționala sa.

When you score your first #FIFAWorldCup goal at 21 years old ???? pic.twitter.com/u0bdtxrpoo

— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup)
November 26, 2022

Cine e Enzo Fernandez

Enzo Fernandez și-a făcut junioratul la River Plate și a mai trecut pe la Defensa în 2020, sub formă de împrumut. În iulie 2022, Benfica l-a achiziționat pentru 12 milioane de la argentinieni, moment în care cota sa pe piață, potrivit site-urilor de specialitate, era de 15 milioane. Acum, Fernandez valorează nu mai puțin de 35 milioane de euro, iar cota sa ar putea exploda după această reușită.

La Benfica, sud-americanul a bifat 24 de apariții, a reușit să se impună pe tabela de marcaj de trei ori și să paseze decisiv în cinci situații, în aproximativ 2.000 de minute pentru portughezi.

La națională, Enzo Fernandez a evoluat 31 de minute în eșecul cu Arabia Saudită de la Campionatul Mondial din Qatar (2022), fiind, de altfel, și primul meci oficial. În rest, argentinianul a participat doar în jocuri de pregătire pentru naționala condusă de Lionel Scaloni (3-0 vs Honduras, 3-0 vs Jamaica și 5-0 vs Emiratele Arabe Unite).

articolul original.

Stângul devastator al lui Messi l-a făcut pe Ochoa să se întindă degeaba. Gol fantastic al starului argentinian în meciul cu Mexic

26 November 2022 at 20:52
image

Di Maria l-a căutat pe Lionel Messi cu privirea și i-a pasat în centru, iar starul lui Paris Saint-Germain și-a făcut mingea pe piciorul stâng și a trimis o lovitură devastatoare spre poarta lui Ochoa.

Goalkeeperul mexican nu a avut nicio șansă la stângul necruțător al lui Lionel Messi și s-a întins degeaba. Argentina a înscris fantastic și au deblocat tabela abia în minutul 64.

După reușită, argentinienii s-au bucurat ca niște copii, având în vedere că au pierdut prima confruntare cu Arabia Saudită (1-2), iar șansele să se califice mai departe în optimile Campionatului Mondial se diminuaseră.

Argentina - Mexic

Argentina joacă din nou pe stadionul finalei Mondialului din Qatar, Lusail Stadium din Al Daayen, de data aceasta cu Mexic, LIVE TEXT pe sport.ro de la ora 21:00, după ”șocul” meciului de debut pierdut de Lionel Messi și compania, 1-2 cu Arabia Saudită.

Mexicul vine, în schimb, după un 0-0 cu Polonia, partidă în care portarul Guillermo Ochoa a apărat inclusiv un penalty executat de golgheterul Robert Lewandowski.

Lotul Argentinei la CM 2022

  • Selecționer - Lionel Scaloni

Portari - Emiliano Martinez (Aston Villa), Franco Armani (River Plate), Geronimo Rulli (Villarreal)

Fundași - Nicolas Otamendi (Benfica), Marcos Acuna (FC Sevilla), Nicolas Tagliafico (Ol. Lyon), German Pezzella (Real Betis), Nahuel Molina (Atletico Madrid), Gonzalo Montiel (FC Sevilla), Juan Foyth (Villarreal), Cristian Romero (Tottenham), Lisandro Martinez (Manchester United)

Mijlocași - Angel Di Maria (Juventus), Leandro Paredes (Juventus), Rodrigo De Paul (Atletico Madrid), Guido Rodriguez (Real Betis), Nicolas Gonzalez (Fiorentina) - înlocuit cu Angel Correa (Atletico Madrid), Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen), Alejandro Gomez (FC Sevilla), Alexis Mac Allister (Brighton), Enzo Fernandez (Benfica) 

Atacanți - Lionel Messi (PSG), Lautaro Martinez (Inter Milan), Paulo Dybala (AS Roma), Joaquin Correa (Inter Milan) - înlocuit cu Thiago Almada (Atlanta United), Julian Alvarez (Manchester City)

articolul original.

Și-a adus aminte de minte! Gigi Mulțescu, relație specială cu un fotbalist de la CM din Qatar

26 November 2022 at 18:18
image

„Vreau să-i mulțumesc pentru tot ceea ce a făcut pentru mine. A trebuit să încep de undeva, am făcut-o la Dinamo, cu el antrenor. Îi urez sănătate și sper că e mândru de mine. Voi păstra un tricoul de la această Cupă Mondială pentru el”, au fost cuvintele lui Collins Fai, potrivit Playsport, despre Gigi Mulțescu.


Fostul antrenor al „câinilor roșii” a reacționat și a evidențiat faptul că îi mulțumește camerunezului la rândul său. Collins a bifat 66 de apariții pentru Dinamo, reușind să paseze decisiv în nouă situații.

„Nu pot decât să-i mulțumesc pentru că și-a adus aminte de mine, nu sunt mulți care o fac, iar el demonstrează că are caracter.

De fiecare dată când venea în România, Collins mă suna și mergeam să bem o cafea, așa a făcut mereu. Mă bucur mult pentru el, sunt fericit că ajuns la Campionatul Mondial și-i țin pumnii.

Înseamnă că am făcut și eu ceva pentru el și, după cum observați, sunt emoționat, sunt impresionat. Domnule… mi-au dat lacrimile și vă mulțumesc pentru că mi-ați semnalat acest aspect, mi-a provocat o bucurie”, a spus Gigi Mulțescu, potrivit Playsport.

Lotul Camerunului la CM 2022

  • Selecționer - Rigobert Song

Portari - Andre Onana (Inter Milano), Devis Epassy (Abha FC), Simon Ngapandouetnbu (Ol. Marseille)

Fundași - Nicolas Nkoulou (Aris Limassol), Collins Fai (Al-Tai), Nouhou Tolo (Seattle Sounders), Jean-Charles Castelletto (Nantes), Olivier Mbaizo (Philadelphia Union), Enzo Ebosse (Udinese), Christopher Wooh (Rennes)

Mijlocași - Andre-Frank Zambo Anguissa (Napoli), Pierre Kunde (Olympiacos), Samuel Gouet (Mechelen), Martin Hongla (Hellas Verona), Gael Ondoua (Hannover), Olivier Ntcham (Swansea City), Jerome Ngom Mbekeli (APEJES de Mfou)

Atacanți - Vincent Aboubakar (Al-Nassr), Eric Maxim Choupo-Moting (Bayern Munchen), Karl Toko Ekambi (Ol. Lyon), Christian Bassogog (Shanghai Shenhua), Moumi Ngamaleu (Dinamo Moscova), Jean-Pierre Nsame (Young Boys), Bryan Mbeumo (Brentford), Georges-Kevin Nkoudou (Beșiktaș), Marou Souaibou (Coton Sport)

articolul original.

Lewandowski a spus tot după momentul impresionant de la Cupa Mondială

26 November 2022 at 18:05

Selecţionerul naţionalei de fotbal a Poloniei, Czeslaw Michniewicz, a spus sâmbătă seara, după victoria cu 2-0 în faţa Arabiei Saudite, la CM 2022 din Qatar, că jucătorii săi au făcut un meci mult mai bun decât cel din prima rundă, contra Mexic, scrie Reuters.

"Am avut un joc mult îmbunătăţit faţă de cel făcut cu Mexic, când am jucat mai precaut. S-a demonstrat că doar împreună, ca echipă, putem avea succes. Acest rezultat ne încurajează, ne motivează mai mult", a spus Czeslaw Michniewicz.

Selecționerul Poloniei despre Lewandowski

El a afirmat că îşi explică şi emoţiile pe care Lewandowski le-a arătat după ce a marcat al doilea gol al echipei.

"Nu am fost surprins de modul în care Lewandowski s-a manifestat (dându-i lacrimile). El trăieşte foarte profund fiecare meci, toată echipa îl susţine", a spus selecţionerul.

Lewandowski a afirmat: "Cu cât îmbătrânesc, cu atât sunt mai impresionabil. Sunt conştient când vine vorba de Cupa Mondială că ar putea fi şi ultima a mea. Când joci la echipa naţională, trebuie să te concentrezi pe rezultate. Întotdeauna mi-am dorit să marchez la Cupa Mondială, iar acest vis a devenit realitate", a spus Lewa, potrivit Agerpres.

ARTICOL RECOMANDAT

Robert Lewandowski was emotional after his first World Cup goal ???? pic.twitter.com/xDUfV2VVpu

— B/R Football (@brfootball)
November 26, 2022
 

Cupa Mondială | Polonia - Arabia Saudită 2-0

Selecţionata Poloniei a învins echipa Arabiei Saudite cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci din Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Polonezii au reuşit prima lor victorie la turneul din Qatar, după remiza cu Mexicul (0-0), prin golurile marcate de Piotr Zielinski (39), Robert Lewandowski (82), în timp ce saudiţii, care veneau după succesul răsunător contra Argentinei, din prima etapă, cu 2-1, au avut şansa de a reveni în meci, dar au ratat un penalty.

Robert Lewandowski wins MOTM after scoring his first World Cup goal for Poland ????????❤️ pic.twitter.com/OElEXvSf92

— ESPN FC (@ESPNFC)
November 26, 2022

Meciul a fost unul de luptă în prima sa parte, cu multe dueluri aspre, din care Polonia, mai solidă fizic, a ieşit câştigătoare.

  • Sâmbătă are loc şi celălalt meci al grupei, Argentina - Mexic (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00).
  • Ultimele partide din grupă se vor juca pe 30 noiembrie, Polonia - Argentina (Stadium 974 - Doha, 21:00) şi Arabia Saudită - Mexic (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00).

ROBERT LEWANDOWSKI SCORES HIS FIRST WORLD CUP GOAL FOR POLAND!!! ???????? pic.twitter.com/PiEcgujbIQ

— ESPN FC (@ESPNFC)
November 26, 2022
articolul original.

Imnul cu voce și fără voce. Schimbarea de atitudine a iranienilor la Cupa Mondială, explicată în direct, de la Doha. Am fost martor al unei scene

26 November 2022 at 18:01

Amir Kiarash, jurnalist la publicația Adevărul, a vorbit duminică, la Ora Exactă în Sport de la Pro Arena, despre ce a trăit în Doha, la meciurile Iranului, țară în care s-a născut. 

Stabilit din 1992 în România, Amir Kiarash, unul dintre cei mai experimentați ziariști din presa sportivă - a transmis de la trei ediții ale Cupei Mondiale - i-a povestit lui Mihai Mironică, la Ora Exactă în Sport, tot ce a trăit la cele două partide ale Iranului, în contextul relației tensionate dintre sportivi și factorii decidenți din țara lor. 

Jurnalistul de la Adevărul a dezvăluit ce a văzut în momentul în care un ziarist profilat pe fotbalul din Asia a vrut să-l salute pe un jucător iranian. 

"Aici o să răspund punctual. Jucătorii nu au cântat imnul în primul meci cu Anglia, iar în al doilea au făcut-o. Au fost nevoiți. Mi-am dat seama de ce, eu oricum am bănuieli, mulți iranieni le au. Am fost în zona mixtă, în jurul acestei echipe este o atmosferă foarte apăsătoare. Jucătorilor nu li s-a permis să vorbească, doar un portar a putut să ofere câteva declarații scurte. 

Ceilalți jucători sunt în permanență monitorizați de securitate. Am fost martor al unei scene. Căpitanul echipei a văzut un ziarist nord-irlandez care este expert pe fotbalul asiatic, a vrut să vină spre el și să îi întindă mâna și cineva din securitate efectiv l-a împins spre ieșirea din zona mixtă. Nici măcar căpitanului nu i s-a permis să dea mâna cu cineva din presă. Să vă faceți o idee, în 2018, nu exista așa ceva. 

Eu vorbeam cu jucătorii, luam tricouri de la ei, erau foarte prietenoși. Noi doar ne putem imagina ce s-a petrecut, pentru că au fost nevoiți să cânte imnul așa, timid. Eu imnul nu-l mai cânt. Imnul se termină așa: 'trăiască Republica Islamică Iraniană' și noi tocmai, nu vrem să trăiască, ci să fim martori la sfârșit”, a spus Amir Kiarash, în intervenția de la Pro Arena, de sâmbătă dimineața. 

ARTICOL RECOMANDAT

Atacantul iranian Mehdi Taremi a afirmat joi că fotbaliştii echipei naţionale nu au fost supuşi "niciunei presiuni" după ce au refuzat să cânte imnul naţional înainte de primul lor meci la Cupa Mondială 2022, împotriva Angliei, într-un aparent gest de solidaritate cu manifestanţii din ţara lor. "Nu-mi place să vorbesc despre politică, dar nu suntem supuşi niciunei presiuni", a declarat atacantul lui FC Porto.

Fotbalistul, autor al unei duble în meciul cu Anglia (2-6) a refuzat să se oprească asupra situaţiei din Iran şi a manifestaţiilor, reprimate în sânge, care au urmat morţii, pe 16 septembrie a tinerei Mahsa Amini, arestată de poliţia de moravuri pentru că nu a respectat codul vestimentar strict impus de regim.

 "Ştiam că vor fi puse astfel de întrebări, dar orice aş spune, nu va avea niciun impact, fiindcă unii vor scrie ceea ce vor să scrie. Aşa că prefer să vorbesc despre acest tip de subiecte politice doar în privat sau pe propriile mele reţele de socializare", a explicat Taremi cu o zi înaintea victoriei împotriva Ţării Galilor, 2-0, în Grupa B de la Cupa Mondială. 

articolul original.

CM 2022 | Polonia - Arabia Saudită 2-0! Robert Lewandowski majorează diferența și izbucnește în plâns

26 November 2022 at 14:52
image

Polonia: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior, Bereszynski - Milik, Zielinski, Frankowski - Lewandowski
Rezerve: Grabara, Skorupski - Bednarek, Grosiscki, Gumny, Jedrzejcszyk, Kaminski, Piatek, Skoras, Swiderski, Szymanski, Szymanski, Wieteska, Zalewski, Zurkowski
Antrenor: Czeslaw Michniewicz

Arabia Saudită: Al Owais - Abdulhamid, Al Amri, Al Boleahi, Al Breik - Al Malki - Al Najei, Kanno - Al Bruakian, Al Shehri, Al Dawsari Rezerve: Al Aqidi, Al Rubaie - Al Abed, Al Dawasari, Al Ghannam, Al Hassan, Al Oboud, Asiri, Bahebri, Madu, Otayf, Tambakti Antrenor: Herve Renard 

articolul original.

Singura echipă pe care naționala României ar fi putut s-o învingă la Campionatul Mondial din Qatar. Verdictul dur al unui atacant celebru

26 November 2022 at 14:45
image

Campionatul Mondial din 1998 a fost ultimul la care naționala României a participat. Fostul internațional, Florin Răducioiu, a evoluat doar la turneele din '90 și 94', unde a reușit să marcheze patru goluri și să paseze decisiv într-o situație.

Răducioiu a precizat faptul că actuala selecționată nu ar fi făcut față în Qatar, chiar țara gazdă fiind singura echipă cu care ar fi avut șanse la victorie.


„În afară de Qatar... să joci împotriva Japoniei, Arabiei Saudite, într-adevăr sunt echipe foarte bune, aşezate bine tactic, foarte rapide, cu o dinamică de joc foarte rapidă. Ar fi fost complicat”, a spus Florin Răducioiu, potrivit Orange Sport.

Programul României la preliminariile pentru EURO 2024

25 martie 2023

  • ora 19:00  Belarus – Elveția
  • ora 21:45  Andorra – ROMÂNIA, Israel – Kosovo

28 martie 2023

  • ora 21:45  ROMÂNIA – Belarus, Kosovo – Andorra, Elveția – Israel

16 iunie 2023

  • ora 21:45  Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveția

19 iunie 2023

  • ora 21:45  Elveția – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra

9 septembrie 2023

  • ora 19:00  Andorra – Belarus
  • ora 21:45  ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveția

12 septembrie 2023

  • ora 21:45  ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra

12 octombrie 2023

  • ora 21:45  Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția

15 octombrie 2023

  • ora 19:00  Elveția – Belarus
  • ora 21:45  ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel

18 noiembrie 2023

  • ora 19:00  Belarus – Andorra
  • ora 21:45  Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo

21 noiembrie 2023

  • ora 21:45  ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus
articolul original.

Ronaldo și Messi, chemați în Arabia Saudită? Ce a transmis ministrul sportului

26 November 2022 at 14:32
image

Prințul Abdulaziz bin Turki Al-Faisal este ministrul sportului în Arabia Saudită și a vorbit despre Cristiano Ronaldo și Lionel Messi, evidențiind faptul că și-i dorește în campionatul intern al țării.

Ministrul a precizat faptul că cei doi ar oferi o imagine de ansamblu Arabiei Saudite și că ar revitaliza modul în care este privit sportul la el în țară.


„Da. Cine nu ar vrea ca Cristiano Ronaldo și Messi să evolueze în campionatul nostru? Amândoi sunt un model pentru tineri. Sunt jucători de top care ar da o față nouă sportului în țara noastră. Aș vrea să-i am pe amândoi în campionatul nostru”, a spus Prințul Abdulaziz bin Turki Al-Faisal, potrivit sport.es.

Cristiano Ronaldo a mai stabilit un record, după primul meci de la Mondial! I-a depășit pe Robben și Messi

Cristiano Ronaldo (37 de ani) a marcat din penalty în meciul Portugalia - Ghana 3-2 și a devenit primul jucător care marchează în cinci ediții ale Cupei Mondiale.

După ce a reușit să înscrie în 2006, 2010, 2014 și 2018, CR7 a ”spart gheața” și în 2022, în Qatar, cu reușita sa. După meci, Ronaldo a fost numit omul meciului și a mai doborât un record. A devenit jucătorul cu cele mai multe astfel de titluri din istoria Cupei Mondiale.

În acest clasament, Ronaldo i-a depășit pe Arjen Robben și pe rivalul Leo Messi, care au câte șase trofee de ”omul meciului” la Cupa Mondială

articolul original.

Motivul din spatele succesului uriaș? Cum arată presupusa iubită a lui Carlos Alcaraz, cel mai tânăr număr 1 ATP din istorie

26 November 2022 at 14:30

Carlos Alcaraz (19 ani, 1 ATP) nu a împlinit 20 de ani, dar a reușit să devină campion de Grand Slam, cel mai tânăr număr 1 ATP din istorie, dar și cel mai precoce jucător care încheie un sezon ca lider, în circuitul de elită al tenisului masculin.

Presa internațională a speculat că parte din succesul tânărului tenismen iberic i se datorează Mariei Gimenez, cu care Carlos Alcaraz ar întreține o relație amoroasă de lungă durată. 

Carlos Alcaraz, cel mai tânăr tenismen din istorie care încheie un sezon pe prima poziție a ierarhiei mondiale

În timp ce Maria Gimenez încearcă să își facă apariția în circuitul WTA, Carlos Alcaraz se pregătește de un sezon 2023 în care toată lumea se va strădui să îl învingă și să îi anihileze plusul de încredere apropiat pe durata sezonului tocmai încheiat. 

Maria Gimenez și Carlos Alcaraz se antrenează la același club de tenis din Murcia, dar nu s-au afișat prea des în public, afară de câteva imagini publicate pe Instastory. 

Anumite voci au tras concluzia că Alcaraz nu se află într-o relație cu Maria Gimenez, după ce numărul 1 ATP i-a lăsat un comentariu interpretabil Paulei Badosa, în care o complimenta pentru aspectul său fizic, într-o poză publicată de spanioloaică din Insulele Maldive. 

articolul original.

Cu Hewitt antrenor și fără Kyrgios, Australia s-a calificat în finala Cupei Davis, după 19 ani

26 November 2022 at 14:30
image

Echipa australiană de Cupa Davis a acces în ultimul act al turneului final, după o semifinală aprig disputată împotriva reprezentativei Croației. 

Alex De Minaur și formația de dublu alcătuită din Max Purcell și Jordan Thompson au adus victoria în contul grupării antrenate de Lleyton Hewitt, fostul număr 1 ATP. 

În 2003, Lleyton Hewitt îl învingea pe Juan Carlos Ferrero, în finala Cupei Davis

Borna Coric l-a învins pe Thanasi Kokkinakis, în prima partidă, scor 6-4, 6-3, dar Alex De Minaur nu s-a lăsat intimidat și a replicat, împotriva lui Marin Cilic, cu un categoric scor 6-2, 6-2. 

La dublu, Purcell și Thompson au reușit surpriza și au dispus de mult mai închegații Mate Pavic și Nikola Mektic, scor 6-7 (3), 7-5, 6-4. 

„Întreaga echipă a făcut sacrificii pentru a fi aici, atât jucătorii, cât și ceilalți oameni din echipă. Au depus eforturi de-a lungul întregului an și merită să joace o finală grozavă, duminică. Munca grea dă roade. Încerc să anim atmosfera atunci când jucătorii au nevoie, depinde de ce funcționează pentru fiecare,” a declarat Lleyton Hewitt, căpitanul nejucător al Australiei, notează Punto de break

Australia a câștigat Cupa Davis de 28 de ori, dar nu a mai atins gloria absolută în competiția de top a tenisului masculin internațional din 2003. 

1️⃣9️⃣ YEARS LATER!

Australia defeat Croatia 2-1 to book their place in the Final for the first time since 2003 ????#DavisCup #byRakuten | @TennisAustralia pic.twitter.com/bBhMiHOv9A

— Davis Cup (@DavisCup)
November 25, 2022

Tic, tac, tic, tac. One spot remaining in the Davis Cup final.

???????? vs ????????

Who's going to face Australia? pic.twitter.com/yMORKfcp2L

— We Are Tennis (@WeAreTennis)
November 26, 2022
articolul original.

Durerile articulare apar odată cu îmbătrânirea fiziologică. Cum le tratăm

26 November 2022 at 10:06

[unable to retrieve full-text content]image

articolul original.
❌