ACTUALITATE
🔒
Au fost publicate stiri noi. Click aici pentru a le afisa.
Astazi — 30 September 2022Sport

Gigi Becali taie elanul unei rivale: Aici există valoare! Dacă nu ai, nu câștigi!

29 September 2022 at 21:10
image

FCSB ocupă locul 14 în Liga 1, cu doar 8 puncte acumulate și e la nu mai puțin de 16 lungimi distanță de primele două clasate, Farul Constanța și Rapid, însă echipa lui Nicoale Dică are două meciuri mai puțin disputate.

Gigi Becali, mesaj pentru Rapid

Rapid viseaază la titlu în anul centenarului, însă Gigi Becali le taie entuziasmul giuleștenilor, spunând că nu sărbătoarea de anul viitor le va aduce rezultatele dorite, ci valoarea.

"Ce, există centenar? Aici există valoare. Ai valoare, câștigi. N-ai valoare, nu câștigi. Centenar... ce poate să facă centenarul? Vine centenarul și bagă mingea în poartă?", a spus Gigi Becali, pentru PRO TV.

În prima etapă de după pauza pentru meciurile echipelor naționale, FCSB va întâlni FC Argeș, duminică, 2 august, de la ora 21:30, pe Arena Națională.

Gigi Becali, sigur că FCSB va prinde playoff-ul: „Petrolul nu poate să reziste!”

Gigi Becali este convins că Nicolae Dică va readuce echipa pe loc de playoff până în luna decembrie. Patronul FCSB-ului este încrezător că vicecampioana România își va câștiga restanțele și duelurile cu formațiile din partea superioară a clasamentului. 

„Noi jucăm cu Argeș, Petrolul, Sepsi, toate echipele care sunt deasupra noastră. În decembrie o să fim pe locul 6 cred, când vom juca restanțele. Petrolul nu poate să reziste. 

Cu Hermannstadt e greu să-i mai ajungi, sunt multe puncte diferență, e diferență mare”, a declarat recent Gigi Becali, la emisiunea Ora Exactă în Sport, de la Pro Arena.

articolul original.

Legendele lui Dinamo, Steaua și Rapid, spectatori de lux la finala Campionatului Școlar din Sectorul 2

29 September 2022 at 20:50

Foștii idoli de la Steaua, Dinamo și Rapid au fost vânători de talente pentru o zi. Rică Răducanu s-a ținut de glume cu puștii de la FCSB și Dinamo.

Copiii din clasele a șaptea și a opta s-au dat în spectacol în fața fostelor glorii de la Steaua, Dinamo și Rapid.

Legendele lui Dinamo, Steaua și Rapid, spectatori de lux la finala Campionatului Școlar din Sectorul 2_1 Legendele lui Dinamo, Steaua și Rapid, spectatori de lux la finala Campionatului Școlar din Sectorul 2_2

Rică le-a testat cunoștințele copiilor

„Știi cine sunt eu? Habar n-ai. Copii, vreau să vă întreb dacă știți cine e Nea Rică?”, i-a chestionat Rică Răducanu pe copiii prezenți la eveniment.

Rică Răducanu, Marius Niculae și Bănel Nicoliță au fost spectatorii de lux la finala campionatului școlar din Sectorul 2.

„Eu jucam pe bitum, eram varză tot pe picioare. Profesorii mă știau că sunt nebun”, ne-a dezvăluit Bănel Nicoliță, care a mai spus că speră ca FCSB să urce cât mai rapid pe loc de playoff: „FCSB sper să își revină cât mai repede și să prindă și playoff-ul, eu îl cunosc bine pe Dică, un antrenor bun, talentat, sunt suigur că va pune echipa la punct”.

articolul original.

Urnele pentru grupele Cupei României. Posibile dueluri șoc + când e tragerea la sorți

29 September 2022 at 20:47
image

În grupe vor participa 24 de echipe. Ele vor fi împărțite în trei urne valorice, urmând a fi repartizate la tragerea la sorți în 4 grupe de câte 6 echipe.

Urnele pentru grupele Cupei României

  • Tragerea la sorți pentru grupele Cupei României este programată vineri, 30 septembrie, de la ora 12:00, la Casa Fotbalului.

Toate echipele vor juca un meci cu o echipă din urna 1, o echipă din urna 2 și o echipă din urna 3. Partidele se vor disputa pe terenul formației mai slab clasate.

Conform unui anunț făcut de FRF la implementarea noului format al Cupei României, urnele vor arăta astfel:

  • Urna 1: Cele șase echipe care au evoluat în play-off-ul sezonului trecut din Liga 1 + primele două clasate din play-off
  • Urna 2: Echipele din sezonul actual de Liga 1 care au obținut calificarea în grupe după ce au trecut de play-off. În cazul în care ar fi fost eliminate echipe din Liga 1, locurile lor ar fi fost luate de următoarele echipe calificate, conform clasamentului din sezonul trecut.
  • Urna 3: Restul de 8 echipe calificate în urma fazelor anterioare.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală.

Astfel, urnele pentru actualul sezon din Cupa României arată în felul următor:

Urna 1:

  • CFR Cluj
  • FCSB
  • Universitatea Craiova
  • FC Voluntari
  • Farul Constanța
  • FC Argeș
  • Sepsi OSK
  • FC Botoșani

Urna 2:

  • Rapid
  • FC U Craiova
  • UTA Arad
  • CS Mioveni
  • Chindia Târgoviște
  • U Cluj
  • Petrolul
  • FC Hermannstadt

Urna 3:

  • Dinamo
  • Unirea Slobozia
  • CSC Dumbrăvița
  • Gloria Buzău
  • Minaur Baia Mare
  • Oțelul Galați
  • Ocna Mureș
  • CSM Alexandria
articolul original.

Mihai Stoica, tras în piept de către un fost patron din Liga 1: Am pierdut o casă și zeci de mii de euro!

29 September 2022 at 20:26
image

În ultimele două decenii, Mihai Stoica (57 ani) a fost un personaj semnificativ în istoria Stelei (n.r. actuala FCSB). Însă, pentru trei ani, între 2007 și 2010, din cauza neînțelegilor cu Gigi Becali (64 ani), acesta a plecat la Unirea Urziceni. 

Mihai Stoica nu și-a recuperat banii de la Dumitru Bucșaru

La clubul din Ialomița, alături de Dan Petrescu (54 ani), Mihai Stoica a reușit să câștige un titlu istoric și să o ducă pe Unirea Urziceni în grupele UEFA Champions League. Doar că, aventura între cele două părți nu s-a sfârșit într-un mod fericit. Dumitru Bucșaru a desființat echipa și, din spusele actualului manager de la FCSB, a păgubit atât jucătorii, cât și membrii staff-ului tehnic. 

„Bucșaru a dat cash-out și ne-a ars pe toți, ne-a rupt! Am pierdut o casă și zeci de mii de euro. Eu m-am lăsat pe mâna unui avocat, nu mă pricep la acte, sunt superficial în viața de zi cu zi, eu analizez profund doar la emisiuni. L-am întrebat dacă e casa mea, mi-a zis că da, dar n-a fost”, a declarat Mihai Stoica la Orange Sport.

Mihai Stoica, ironic că Florinel Coman nu a fost utilizat la echipa națională

Înaintea celor două meciuri, Edi Iordănescu recunoștea că Florinel Coman nu trece prin cea mai bună formă la echipa de club, însă a explicat că l-a convocat pentru a-l ajuta și „a-i întinde o mână”, considerându-l un jucător important pentru următoarea campanie de calificare.

Mihai Stoica spune că Florinel Coman nu mai are probleme medicale și a ținut să aibă un mesaj ironic după ce extrema nu a fost folosită niciun minut cu Finlanda, 1-1, și Bosnia, 4-1. 

„Florinel e ok. Dacă nu era ok, era trimis la echipa de club să se vindece și să se antreneze. A fost ajutat (n.r - râde). Poate s-a referit la diurnă. Nu știu, nu vreau să fiu malițios, dar, dacă m-am născut așa, e greu să mă schimb la 57 de ani”, a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.

articolul original.

Într-un an acea echipă dispare! Anunț surprinzător despre viitorul lui CSA Steaua

29 September 2022 at 20:08
image

CSA Steaua și FCSB lupt de opt ani pentru palmaresul echiepei Steaua care în 1986 câștiga Cupa Campionilor Europeni.

„Am curaj să vă spun ceva în direct. Dacă secția de fotbal a clubului CSA promovează în următorii doi ani, nu mai calc în Peluză. Mă retrag definitiv.

Sursele mele îmi spun că următorii doi ani nu vor putea promova. Mai mult decât atât. Am curajul să spun că foarte posibil, într-un an, acea echipă dispare”, a spus Mustață, pentru Realitateasportivă.

Suporterii lui FCSB, pregătiți să protesteze dacă Legea sportului va fi schimbată

„Am aflat că se fac eforturi la cel mai înalt nivel să se schimbe legea în favoarea CSA Steaua, dar asta nu cred că se poate întâmpla.

Dacă totuși vor schimba legea pentru ca Armata să promoveze, suntem pregătiți să scoatem zeci de mii de oameni în stradă. Vom demonstra și noi. Să vedem ce vor alege mai marii. Să favorizeze o mie sau să nu își pună în cap sute de mii”, a mai afirmat Gheorghe Mustață.

Războiul dintre FCSB și Armată a început în anul 2015, când clubul patronat de Gigi Becali a pierdut marca Steaua Bucureşti, după ce Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) a respins contestaţia în anulare formulată de club la decizia din 3 decembrie, prin care i-a fost anulată marca. ICCJ a anulat, pe 3 decembrie, marca Steaua Bucureşti înregistrată sub nr. 061735 în 29 ianuarie 2004 de SC Fotbal Club Steaua Bucureşti SA.

FCSB, continuatoare Stelei din punct de vedere sportiv

Secretarul general al LPF, Justin Stefan,  e explicat de ce UEFA o consideră pe FCSB continuatoarea Stelei.

„Lucrurile sunt clare. Marca e la Armata, conform unor hotarari judecatoresti. Palmaresul nu e transat. FCSB afirma ca e continuatoarea, atat timp cat CSA Steaua si-a reinfiintat sectia de fotbal abia in anul 2017.

Potrivit instantelor, s-a stabilit ca marca FC Steaua Bucuresti apartine Clubului Sportiv al Armatei. In 2016, FCSB si-a schimbat denumirea, respectand decizia instantelor. Au fost intrebari in ceea ce priveste palmaresul. 

M-am interesat si eu. Am solicitat mai multe explicatii de la UEFA. Avand in vedere ca litigiul dintre cele doua s-a referit doar la marca, nu la lotul de jucatori, la locul din Liga 1 sau la alte lucruri, continuitatea, in opinia forului european, nu a fost pusa sub semnul intrebarii”, spunea Justin Stefan în urmă cu mai bine de un an.

articolul original.
Ieri — 29 September 2022Sport

Mihai Stoica, încântat de noul format al Cupei României: Nu știu dacă ne dorim să jucăm cu CFR!

29 September 2022 at 18:36
image

Din sezonul 2022-2023, Cupa României va avea un alt format. Federația România de Fotbal a schimbat sistemul clasic, iar echipele vor trebui să se dueleze pentru a se califica în grupele competiției. 

Noul format al Cupei României, pe placul lui Mihai Stoica 

Noul format și atras automat contestatari, dar lui Mihai Stoica (57 ani) nu-i displace noua organizare. Managerul general al FCSB-ului a specificat că nu și-ar dori neapărat să o întâlnească pe CFR Cluj în Cupa României și că așteaptă cu interes echipele cu care roș-albaștrii vor juca în grupele competiției.

„Chiar e atractivă formula. Avem Ocna Mureș și Alexandria din Liga 3. Grupele sunt interesante. Doar în situația în care vom avea șansa - nu știu dacă ne dorim sau nu să jucăm cu CFR - vom juca cu CFR pe teren propriu. Echipele care sunt din aceeași urnă joacă între ele. 

Echipele care au făcut un efort să vină în faza asta pot juca acasă cu una dintre primele opt echipe ale țării și încă un meci cu una dintre următoarele opt.

Singura problemă e că atunci când joacă Ocna Mureș acasă, ei trebuie să meargă în altă localitate dacă meciul va fi televizat. Dacă jucăm noi la Ocna Mureș, clar că meciul va fi seara”, a declarat Mihai Stoica la Orange Sport. 

VIDEO Mihai Stoica, despre jucătorul pe care FCSB a vrut să îl transfere 

articolul original.

România - Austria 32-32. Thriller în Bistrița, cu golul egalizator al tricolorelor marcat în ultima secundă! Trofeul Carpați e LIVE pe Pro Arena și VOYO

29 September 2022 at 18:35

ROMÂNIA - AUSTRIA 32-32 (16-15)

  • Principala marcatoare pentru echipa lui Florentin Pera a fost Cristina Neagu, cu 11 goluri.
  • În primul meci al zilei, Spania - Serbia, scor 28-30 (17-16).
  • Programul la Trofeul Carpați. Vineri: Austria - Spania (17.30) şi România - Serbia (20.00). Sâmbătă: Serbia - Austria (17.30) şi România - Spania (20.00).

Final de meci!

Min.59 România- Austria 32-32 Marchează Moroianu din extrema dreaptă după ce-și deschide excelent unghiul, cu șase secunde înainte de final.

Min.58 România - Austria 31-32 Înscrie Sorina Tîrcă

Min.55 România - Austria 30-31 Neagu a marcat 11 goluri pentru națională, dar echipa lui Herbert Muller e în avantaj.

Min.54 România - Austria 29-28 Neagu nu greșește de la 7 metri.

ARTICOL RECOMANDAT

Min. 52 România - Austria 28-28 Neagu egalează în inferioritate numerică și ajunge la un total de 10 goluri. Dumanska, mereu inspirată în poartă, are a șaptea paradă.

Min.51 România - Austria 27-27 Florentin Pera cere time out după ce Austria egalează.

Min.47 România - Austria 27-25 Oroianu ratează de pe extrema dreaptă, selecționerul Austriei, românul Herbert Muller, solicită TIME OUT. Yulia Dumanska face un meci mare! 

Min.41 România - Austria 24-22 Elevele lui Florentin Pera joacă slab în defensivă. Austriecele se țin scai întrucât găsesc mereu culoare în defensiva vulnerabilă, imobilă a României.

Min.35 România - Austria 20-19 Eliza Buceschi înscrie cu o aruncare de la șold, la semiînălțime.

Min.32 România - Austria 17-16 A înscris și Dindilgan, jucătoare la CSM București

A început repriza a doua!

Min.30 România - Austria 16-15 S-a încheiat prima repriză.

Min.27 România - Austria 15-12 Marchează Sorina Grozav după o acțiune personală. 

Min.24 TIME OUT cerut de Florentin Pera. "Nu jucăm deloc cu pivotul", le transmite elevelor sale antrenorul în vârstă de 42 de ani. Daciana Hosu a avut intervenții magnifice în prima repriză.

Min.21 România - Austria 12-10 Cristina Neagu păcălește blocajul austriecelor la 9 metri și aruncă pentru golul 900 la națională!

Min.19 România - Austria 11-9 A intrat și Sorina Tîrcă-Grozav, Neagu marchează de la 7 metri din nou

Min.16 România - Austria 9-8 Florentin Pera o trimite pe Dindiligan în extrema stângă. 

Min.12 România - Austria 8-5 Naționala condusă de Herbert Muller, fost antrenor la Rulmentul Brașov, se apropie la două goluri.

Min.8 România - Austria 6-3 Cristina Neagu, aruncare violentă sub transversală, după un atac prelungit care a desfăcut defensiva Austriei.

Min.5 România - Austria 2-2 Cristina Neagu nu iartă de la 7 metri.

Min.4 România - Austria 1-2 Oaspetele trec în avantaj după ma multe ratări ale tricolorelor, din extreme. Funcționează perfect jocul cu pivotul și Crina Pintea scoate din nou o lovitură de la 7 metri.

Min.2 România - Austria 1-0. Cristina Neagu marchează dintr-o lovitură de la 7 metri scoasă de Crina Pintea.

A început partida de la Bistrița! România e susținută de peste 2.000 de fani! Pristaviță - Buceschi - Neagu e linia de 9 metri a României.

Rămâneți alături de noi! De la ora 20:00 veți putea urmări LIVE VIDEO meciul România - Austria, de la Trofeul Carpați. Partida va putea fi urmărită ÎN DIRECT la PRO ARENA și pe VOYO.

Știrea inițială

Naţionalele de handbal feminin ale României, Serbia, Spaniei şi Austriei se înfruntă de joi şi până sâmbătă, la Trofeul Carpaţi, găzduit de Bistriţa.

După meciurile de astăzi, sunt programate, vineri, următoarele partide: Austria - Spania (17.30) şi România - Serbia (20.00), iar în ultima zi a Trofeului Carpaţi vor avea loc meciurile dintre Serbia - Austria (17.30) şi România - Spania (20.00).

Serbia - Spania 30-28

FINAL

Min. 60: Serbia întoare reultatul în repriza secundă și se impune cu 30-28 în primul meci de la Trofeul Carpați.

Min 55: Sârboaicele controlează jocul și rămân constant la un gol în fața adversarelor, scor 28-27.

Min. 45: Joc mult mai echilibrat în cea de-a doua repriză. Cele două naționele merg cap la cap, 22-22.

Min. 35: Debut în forță în partea secundă pentru Serbia, care trece pentru prima oară la conducerea meciului, scor 18-17. Spania restabilește rapid egalitatea, 18-18.

Min. 31: Start în repriza secundă. Sârboaicele au prima minge.

PAUZĂ

Min. 30: Final de primă repriză! Spania intră în avantaj la cabine, scor 16-17.

Min. 25: Spania scade din turație pe finalul reprizei, iar Serbia restabilește egalitea pentru prima oară în acest meci, scor 15-15.

Min. 17: Serbia se apropie pentru prima oară la un singur gol de Spania, scor 9-10, însă spaniolele marchează pe un contraatac fulger și refac diferența de două goluri, 9-11.

Min. 12: Serbia a revenit în joc și s-a apropiat la doar două goluri, scor 6-8, însă ibericele rămân la controlul jocului.

Min. 5: Spania a început în forță meciul din sala Bistrița și conduce cu 4-1 după primele cinci minute de joc.

Min.1: A început partida, cu Spania în atac. 


UPDATE | Meciul dintre Serbia și Spania a început cu o „bâlbă” a organizatorilor. Imnurile celor două state nu au putut fi auzite în noua sală din Bistrița.

Tradiționalul Trofeu Carpați, găzduit în 2022 de Bistrița, e transmis în această săptămână în direct pe Pro Arena, VOYO și Sport.ro.

Meciurile de azi

  • Serbia - Spania (17:30)
  • România - Austria (20:00)

România a intrat într-o nouă "eră" pentru că reprezentativa feminină e condusă de reputatul antrenor Florentin Pera, unul dintre cei mai apreciați tehncieni din handbalul ultimului deceniu. Pera o are în lot pe Cristina Neagu, ani la rând cea mai valoroasă handbalistă a lumii, acum componentă a formației CSM București. 

  • La competiţie vor participa programată între 20 septembrie și 2 octombrie vor participa România, Serbia, Spania şi Austria.

Staff-ul tehnic compus din antrenorul principal Florentin Pera, antrenorul secund Bogdan Burcea şi antrenorul cu portarii Ildiko Barbu Kerekes a convocat câte cinci jucătoare de la campioana Rapid şi Gloria Bistriţa, câte trei de la CSM Bucureşti, Gloria Buzău şi SCM Râmnicu Vâlcea şi două de la Minaur:

Lotul României la Trofeul Carpați

Iulia Dumanska, Daciana Hosu, Diana Ciucă - portari, Cristina Neagu, Bianca Bazaliu, Laura Pristăviţa, Eliza Buceschi, Sorina Tîrcă Grozav, Bianca Harabagiu, Mădălina Zamfirescu, Daria Bucur, Anca Miţicuş, Nicoleta Dincă, Sonia Seraficeanu, Alexandra Dindiligan, Corina Lupei, Alexandra Badea, Andra Moroianu, Crina Pintea, Lorena Ostase, Bianca Ţîrle.

Selecționer: Florentin Pera

articolul original.

Gigi Becali s-a enervat din nou: E o rușine mare! . Ce l-a deranjat pe patronul lui FCSB

29 September 2022 at 18:27
image

Gigi Becali, deranjat de situația în care a ajuns naționala României

România a retrogradat în Liga C din Nations League după ce a terminat pe ultimul loc o grupă din care au mai făcut parte Bosnia, Finlanda și Muntenegru, iar tricolorii vor fi în urna a treia la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2024.

Gigi Becali, cel care paria înaintea meciului cu Bosnia că România va învinge dacă vor fi pe teren Darius Olaru și Andrei Cordea, a catalogat drept "o mare rușine" situația în care a ajuns naționala României și s-a abținut de la alte comentarii.

"Nu mai vreau să vorbesc, e o rușine mare și nu vreau să vorbesc despre rușine. Nu mă mai interesează de echipa națională, treaba lor", a spus Gigi Becali, pentru PRO TV.

Gigi Becali, înaintea meciului România - Bosnia: "Dacă ei nu câștigă meciul ăsta, la revedere, tată"

Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, a pus un pariu înaintea meciului România - Bosnia.

"Dacă nu câștigăm meciul, iar ei sunt pe teren, Olaru și Cordea, pe mine nu mă mai sunați, că nu mai vorbesc niciodată. Ăștia sunt cei mai buni din echipa mea.

Dacă ei nu câștigă meciul ăsta, apoi la revedere, tată! Să nu mai am voie să mai deschid gura când vine vorba de echipa națională. Închid gura! Nu mai am voie să vorbesc că sunt prea neștiutor și prost", declara Gigi Becali, la emisiunea Ora Exactă în Sport, de la Pro Arena.

articolul original.

Victor Pițurcă, așa cum nu l-ai mai văzut! Fostul selecționer a făcut spectacol în poligonul de tragere: Am lovit, la revedere!

29 September 2022 at 18:23
image

Pe lângă fotbal, Victor Pițurcă (66 ani) are și alte pasiuni. Una dintre acestea este trasul în poligon. Acolo l-a întâlnit pe Francesco Țigănescu (18 ani), care a câștigat bronzul la Campionatul European de talere. Tânărul a ratat aurul chiar la ultima tragere. 

Fostul selecționer are încredere în calitățile lui Francesco și i-a urat să ajungă campion mondial și să reprezinte România cu succes la Jocurile Olimpice din 2024, de la Paris .

„Sperăm să fie campion mondial. Obligatoriu la Jocurile Olimpice de la Paris. Francesco, sunt cu ochii pe tine”, a declarat Victor Pițurcă pentru știrile PRO TV și sport.ro.

Victor Pițurcă, la fel de letal cu arma ca în fața porții 

Antrenorul a fost supus și la o probă practică. Chiar dacă nu se consideră un trăgădor bun, Victor Pițurcă a făcut spectacol încă de la prima lovitură. 

„Nu pot să spun că sunt un trăgător bun, nici măcar bun. Dar sunt amator, vin aici între profesioniști. În fața porții era altceva. 

Am lovit, la revedere!”, au fost cuvintele lui Victor Pițurcă. 

De-a lungul istoriei, tirul a reprezentat cu succes România la Jocurile Olimpice. A obținut 6 medalii de aur, 4 de argint și 5 de bronz. Iar secția de tir de la Steaua București, clubul unde a jucat și Victor Pițurcă între 1983 și 1989, s-a dovedit a fi o fabrică de campioni la această disciplină. 

articolul original.

Fanii au decis în sondajul L Equipe: peste 80% dintre voturi pentru câștigătorul Balonului de Aur 2022

29 September 2022 at 14:15

În luna august, France Football a anunțat lista cu cei 30 de candidați pentru premiul de cel mai bun fotbalist, iar o surpriză a fost absența lui Lionel Messi, atacantul lui PSG și câștigătorul ultimei ediții.

Karim Benzema, favoritul fanilor pentru Balonul de Aur 2022

În așteptarea rezultatelor oficiale, care vor fi anunțate la gala de la Paris de pe 17 octombrie, prestigioasa publicație franceză L'Equipe i-a invitat și pe fani să voteze la următoarele patru categorii: Balonul de Aur masculin, Balonul de Aur feminin, Yashin Trophy (cel mai bun portar) și Kopa Trophy (cel mai bun tânăr fotbalist).

Fanii au decis în sondajul L'Equipe: peste 80% dintre voturi pentru câștigătorul Balonului de Aur 2022_1 Fanii au decis în sondajul L'Equipe: peste 80% dintre voturi pentru câștigătorul Balonului de Aur 2022_2

Choisissez vos lauréats de l'édition 2022 du Ballon d'Or ! ✨⚽️

Pour participer > https://t.co/pt3CtMPoZT#ballondor avec @ParionsSport pic.twitter.com/Gw2kI1AfxU

— L'ÉQUIPE (@lequipe)
September 29, 2022

În ceea ce privește votulrile fanilor, care nu vor fi luate în calcul la gala de la Paris, rezultatul pentru premiul de cel mai bun fotbalist este unul clar. Karim Benzema, atacantul lui Real Madrid, a primit peste 83% dintre voturi.

La feminin, clasamentul este mai strâns, Alexia Putellas, jucătoarea celor de la FC Barcelona, având până acum cele mai multe voturi (15,7%). 

Fanii au un favorit clar și la Yachine Trophy, premiul acordat celui mai bun portar, Thibaut Courtois, goalkeeper-ul lui Real Madrid, acumulând până acum 65,8% dintre voturi.

De asemenea, Gavi, mijlocașul Barcelonei, a primit cele mai multe voturi din partea fanilor, 28,9%, la categoria Kopa Trophy, premiul acordat celui mai bun tânăr fotbalist.

Schimbări la noua ediție a Balonului de Aur

Voturile oficiale pentru Balonul vor fi cele ale unor jurnaliști din 100 de țări diferite, potrivit Marca.

O schimbare importantă la ediția din acest an a Balonului de Aur este reprezentată de perioada luată în calcul pentru vot. Dacă până acum trofeele erau acordate pentru performanțele dintr-un an calendaristic, premiile vor fi acordate din acest an pentru prestațiile dintr-un sezon competițional (august - iulie).

De asemenea, L'Equipe a subliniat că criteriul principal pentru persoanele care votează la Balonul de Aur trebuie să fie reprezentat de performanțele individuale, nu de cele colective.

Lista cu jucătorii nominalizați pentru Balonul de Aur 2022

  • Thibaut Courtois (Real Madird)
  • Mohamed Salah (Liverpool)
  • Rafael Leao (AC Milan)
  • Christopher Nkunku (RB Leipzig)
  • Joshua Kimmich (Bayern Munchen)
  • Trent Alexander-Arnold (Liverpool)
  • Vinicius Jr (Real Madrid)
  • Bernardo Silva (Manchester City)
  • Luis Diaz (Liverpool)
  • Robert Lewandowski (Barcelona)
  • Riyad Mahrez (Manchester City)
  • Casemiro (Real Madrid)
  • Heung-Min Son (Tottenham)
  • Fabinho (Liverpool)
  • Karim Benzema (Real Madrid)
  • Mike Maignan (AC Milan)
  • Harry Kane (Tottenham)
  • Darwin Nunez (Liverpool)
  • Phil Foden (Manchester City)
  • Sadio Mane (Bayern Munchen)
  • Sebastien Haller (Borussia Dortmund)
  • Luka Modric (Real Madrid)
  • Antonio Rudiger (Real Madrid)
  • Cristiano Ronaldo (Manchester United)
  • Kevin de Bruyne (Manchester City)
  • Dusan Vlahovic (Juventus)
  • Virgil van Dijk (Liverpool)
  • Joao Cancelo (Manchester City)
  • Erling Haaland (Manchester City)
  • Kylian Mbappe (PSG)
articolul original.

Nicolae Badea și-a luat mâna de pe Dinamo: Da, e adevărat, mă retrag!

29 September 2022 at 14:03
image

În ultimele două decenii, Nicolae Badea (73 ani) a fost un personaj semnificativ în istoria lui Dinamo. Chiar și după ce s-a retras oficial din conducerea clubului, omul de afaceri a susținut echipa prin Programul DDB, unde a cotizat sume importante. 

Nicolae Badea s-a retras din Programul DDB

Însă, chiar înaintea meciului cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, pentru calificarea în grupele Cupei României, joi, de la 21:30, LIVE TEXT pe www.sport.ro, Nicolae Badea a anunțat că și-a plătit cotizația VIP până la finalul anului, retrăgându-se din Programul DDB. 

„Da, e adevărat, mă retrag din Programul DDB ! Sunt sigur că vor veni în locul meu alți dinamoviști care să construiască un viitor mai bun acestei grupări. Eu mă opresc aici!

Am achitat în avans cotizația VIP pe tot anul, sper să le folosească mica mea contribuție. Programul DDB a avut multe momente când merită aplauze, dar și acțiuni mai puțin inspirate… Le urez mult succes!”, a declarat Nicolae Badea pentru Fanatik

Nicolae Badea și Andre Cristea, implicați la ACS FC Dinamo, în Liga 4

Nicolae Badea este finanțatorul echipei ACS FC Dinamo, din Liga 4, pe care Andrei Cristea (38 ani) o conduce către promovarea în al treilea eșalon. Totodată, fostul atacant al „câinilor” și al Stelei (n.r. actuala FCSB) consideră că echipa susținută financiar de Badea poate este adevărata Dinamo București. 

„A încredere în domnul Badea. Deja am început campionatul, am câștigat două meciuri, am un lot bun. Sunt convins că această echipă, dacă juca în Liga 3, se bătea la promovare.  Nu știu exact, se vrea promovare clar. E o echipă curată, care o ia de la zero ca Rapid, Craiova. Mai sunt și alte discuții.

Lucrurile sunt simple. Echipa din Liga 2 are mari probleme financiare, e echipa CS din Liga 3 și este echipa FC Dinamo, care are stema, palmaresul și tot. Din ce știu eu, echipa din Liga 2 are cesionată pe o perioadă (n.r. dreptul de folosință stemă). În schimb proprietarul acestor branduri e FC Dinamo”, a declarat Andrei Cristea pentru DigiSport, la începtul lui septembrie. 

VIDEO Deian Sorescu, declarații după România - Bosnia 4-1 

articolul original.

Barcelona și Juventus forțează transferul stelei de 23 de ani din naționala Portugaliei

29 September 2022 at 13:59

Diogo Dalot (23 de ani / 1,84 m) mai are contract cu Manchester United până pe 30 iunie 2023, iar evoluțiile de la formația lui Erik ten Hag și din reprezentativa condusă de Fernando Santos l-au propulsat pe fundașul dreapta portughez în atenția factorilor decidenți de la FC Barcelona și Juventus Torino. 

"Bătaie" pe Diogo Dalot

Daily Mail a scris azi că fotbalistul cotat la 28 milioane de euro excelează în compartimentul defensiv al lui United și s-a transformat în principală țintă pentru două cluburi uriașe ale Europei.

"Barcelona și Juventus și-au exprimat intenția să facă o propunere de transfer pentru fundașul dreapta al lui Manchester United, Diogo Dalot, dar internaționalul portughez vrea să-și prelungească înțelegerea cu gruparea din Premier League.

Tânărul de 23 de ani s-a impus ca primă variantă pe Old Trafford, sub conducerea lui Erik ten Hag, în timp ce noua apărare a antrenorului olandez - Dalot, Raphael Varane, Lisandro Martinez și Tyrell Malacia - continuă să impresioneze.

Dalot a strălucit și pentru Portugalia în pauza internațională, înscriind de două ori în victoria cu 4-0 în fața Cehiei", scrie Daily Mail.

Manchester United l-a cumpărat pe Dalot în 2018 de la FC Porto, cu suma de 22 milioane de euro, iar în sezonul 2020 - 2021 a fost împrumutat la AC Milan. În naționala Portugaliei, Diogo Dalot a marcat două goluri în șase partide. 

ARTICOL RECOMANDAT

Format de FC Porto, Dalot a jucat în toate reprezentativele de juniori ale Portugaliei.

articolul original.

Mirel Rădoi, mesaj de susținere pentru Edi Iordănescu! Ce spune despre jocul naționalei în dubla cu Finlanda și Bosnia

29 September 2022 at 13:57
image

Rădoi a susținut că în ciuda retrogradării în Liga C din Liga Națiunilor, jucătorii lui Edi Iordănescu au avut jocuri bune cu Finlanda și Bosnia & Herțegovina.

Rădoi spera că Iordănescu va continua la cârma naționalei

„Cred că puteam să luăm şase puncte de la această acţiune. Mie mi-a plăcut ceea ce am văzut la echipa naţională. Sper ca Edi Iordănescu să continue. Ştiu că nu este mulţumitor şi deloc plăcut că am retrogradat, dar până la urmă trebuie să acceptăm. 

Şi poate fi un punct de plecare pentru noi să înţelegem că nu avem nimic altceva de făcut decât să încercăm şi, indiferent cine este antrenorul echipei naţionale, să îl ajutăm din toate punctele de vedere. Să facem rău şi să criticăm este foarte uşor, trebuie să venim cu soluţii concrete, pentru că sunt sigur că şi el urmăreşte ceea ce se vorbeşte şi trebuie să fie ceva benefic pentru echipa naţională”, a spus Mirel Rădoi.

Problema pleacă de la cluburi, crede Rădoi

Mirel Rădoi crede că unul dintre motivele pentru care naționala nu merge așa cum ar trebui este dat de prezența slabă a echipelor românești în competițiile europene în ultimii ani.

La ultima acţiune a echipei naţionale în Liga Naţiunilor, România a remizat în deplasare, cu Finlanda, scor 1-1, şi a învins Bosnia-Herţegovina, pe teren propriu, cu scorul de 4-1.

România a terminat Grupa a 3-a din Liga B a Ligii Naţiunilor pe ultimul loc în clasament, în spatele naţionalelor din Bosnia Herţegovina, Finlanda şi Muntenegru, retrogradând în Liga C (a treia valorică).

articolul original.

Dennis Man, dorit de AC Milan! Sarcina specială pentru Paolo Maldini + când se poate realiza transferul

29 September 2022 at 13:35
image

Dennis Man (24 ani) a avut evoluții solide în acest start de sezon pentru Parma, în 6 partide din Serie B a marcat două goluri, cu Bari și Ascoli. Românul și-a continuat forma bună și la echipa națională, reușind să deschidă scorul în ultimel meci din Liga Națiunilor, cu Bosnia, 4-1. 

Dennis Man, văzut potrivit pentru stilul de joc al Milanului 

Prestațiile lui Dennis Man au intrat și în vizorul lui AC Milan. Serie B News scrie că Paolo Maldini (54 ani) a primit sarcina de a-l umări în acest sezon: „ Maldini trebuie să îl monitorizeze și să evalueze potențialul de creștere al lui Dennis Man în acest sezon”, scriu jurnaliștii italieni. Mai mult, transferul ar urma să se realizeze în iarna lui 2023, după Campionatul Mondial din Qatar, Dennis Man fiind dorit chiar de Stefano Pioli (56 ani), antrenorul grupării de pe San Siro.

Italienii, impresionați de Dennis Man: „Este un stângaci cu o naturalețe ieșită din comun!”

„Se potrivește perfect proiectului lui Stefano Pioli, fiind cerut chiar de antrenor. Extrema dreaptă în vârstă de 24 de ani poate juca la nevoie și mai jos, în banda dreaptă. Este un stângaci cu o naturalețe ieșită din comun, cumpărat de Parma de la FCSB pentru 13 milioane de euro. Actualul lui contract expiră în iunie 2025”, scriu italienii. 

articolul original.

Lidera Iga Swiatek, sabotată de WTA și ITF! Poloneza, obligată să aleagă între Turneul Campioanelor și Cupa Billie Jean King

29 September 2022 at 08:30
image

Iga Swiatek are toate motivele să se considere neascultată și nedreptățită, după finalizarea programărilor competiționale, efectuate de către WTA și ITF, în partea finală a stagiunii.

Lider WTA detașat, jucătoarea poloneză în vârstă de 21 de ani va fi pusă într-o situație delicată, în care va trebui să aleagă între Turneul Campioanelor și a reprezenta Polonia la turneul final al Cupei Billie Jean King, dacă își va dori să evite o stare de extenuare fizică și psihică.

Iga Swiatek va fi victima extenuării și a jet lag-ului, dacă va participa atât la Turneul Campioanelor, cât și la Cupa Billie Jean King 

Turneul Campioanelor, care le aduce laolaltă pe cele mai bune opt jucătoare ale sezonului, a fost programat pentru săptămâna 31 octombrie - 7 noiembrie la Fort Worth, Texas, SUA, în timp ce turneul final al Cupei Billie Jean King va debuta o singură zi mai târziu, urmând să se deruleze între 8-13 noiembrie, la Glasgow, Scoția. 

„Sunt nemulțumită, deși știu că aranjarea tuturor turneelor este complicată. Cu siguranță faptul că federațiile WTA și ITF, într-un fel, nu au cooperat pentru a ne facilita sarcina este iritant pentru mine. Cu siguranță voi face demersuri pentru a le face cunoscute nemulțumirile mele.

Swiatek a dat de înțeles că va prioritiza Turneul Campioanelor

Nu înțeleg programarea deloc, nu minți și să spun că sunt fericită de faptul dacă mă voi descurca bine la Turneul Campioanelor, va trebui nu doar să joc obosită, ci să mă confrunt și cu diferența orară în ziua următoare. Așa că nu pot confirma dacă voi reprezenta Polonia sau nu. Îmi pare rău,” a declarat Iga Swiatek, campioană la Roland Garros și US Open în actuala stagiune. 

„Am o astfel de poziție încât pot avea o anumită influență și poate că vocea mea va împiedica ca acest lucru să se mai întâmple în anii următori. Anul trecut, Turneul Campioanelor a avut loc la Guadalajara (10-17 noiembrie), iar la Billie Jean King Cup de la Praga (1-6 noiembrie), participarea unor jucătoare a arătat că uneori, nu este o alegere bună,” a completat Iga Swiatek, notează Eurosport. 

La ultima apariție în Cupa Billie Jean King, Iga Swiatek a adus Poloniei două victorii, în barajul cu România, încheiat scor 4-0 în favoarea formației poloneze. 

articolul original.

Jucătorul cu peste 100 de meciuri la naționala României, forțat de selecționer să se retragă: El m-a retras!

29 September 2022 at 08:28
image

Răzvan Raț (41 ani) a fost invitatul special al rubricii „Interviul de 10” din emisiunea de joi dimineață. Fostul fotbalist a vorbit despre momentele importante ale carierei sale, dar și despre echipa națională, dezvăluind cine a fost cel care l-a „împins” spre retragere, dar și care este cel mai mare regret al său. 

Fostul fundaș stânga și-a amintit momentul retragerii de la națională, spunând că el consideră că ar fi putut să mai îmbrace tricoul primei selecționate o bună perioadă de timp, însă neînțelegerile cu Christoph Daum, cel care era selecționer la acea vreme, au dus la decizia de a se retrage. 

Răzvan Raț: „Daum m-a retras de la națională!”

Neamțul a fost cel care l-a scos din circuitul echipei naționale, după cum a spus chiar el, primul „semn” fiind în august 2016, când fundașul nu a fost convocat, în ciuda faptului că era un jucător de bază al României. Răzvan Raț consideră că cel care l-a retras forțat de la națională a fost Christoph Daum. 

„Cred că mai puteam să joc, fizic mai puteam să joc, dar am renunțat din punct de vedere mental. Mai bine te retragi atunci când trebuie, decât să te retragă ori suporterii, ori un  antrenor sau un patron, cum m-a retras pe mine Daum de la națională”, a declarat Răzvan Raț la „Interviul de 10”

  • 113 meciuri a jucat Răzvan Raț pentru naționala României, având și două goluri marcate. 
  • Christoph Daum a fost selecționerul României în perioada iulie 2016 - septembrie 2017.

Ce i-a transmis Christoph Daum lui Răzvan Raț 

„Mi-a spus la telefon că am prea multă influenţă la echipa naţională şi că jucătorii sunt de partea mea. Şi că i-aş putea face probleme în vestiar dacă nu joc titular. Nu avea niciun motiv să nu mă cheme, nici că-s batran, nici că-s urât, că mi-a căzut un genunchi sau mai ştiu eu ce. Aveam acelaşi număr de meciuri amicale, ba chiar mai multe decât ceilalţi jucători.

Atmosfera pe care o cream la echipa nationala o ştii foarte bine (n.r. Ionuţ Badea, fost antrenor secund la echipa naţională) şi nu avea niciun drept să nu mă cheme după Euro. Vorbesc la modul în care a făcut-o. Putea sa-mi spună 'nu te mai chem' şi gata. Eu sunt Christoph Daum şi nu mai vreau să te chem. Aşa nici nu mai aveam ce să comentez”, dezvăluia în urmă cu doi ani Răzvan Raț la digisport. 

Marele regret al lui Răzvan Raț legat de naționala României 

Totodată, fostul jucător a fost întrebat și despre marele său regret de la națională și a dezvăluit că și-ar fi dorit să participe la un Campionat Mondial alături de România. Răzvan Raț a jucat la Euro 2008 și Euro 2016, unde „tricolorii” nu au reușit să iasă din faza grupelor. 

„E marele meu regret, 100%, e singurul lucru pe care din punct de vedere personal nu l-am realizat la echipa națională. Ăsta era singurul lucru care-mi lipsea din CV-ul meu la echipa națională”, a adăugat fostul fundaș. 

articolul original.

CUPA ROMÂNIEI | ACUM Viitorul Pandurii Târgu Jiu ndash; Dinamo 0-0 | Câinii vor în grupele competiției

29 September 2022 at 18:30

Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Dinamo 0-0

 

Min. 1: A început meciul.

CUPA ROMÂNIEI | ACUM Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo 0-0 | „Câinii” vor în grupele competiției _1 CUPA ROMÂNIEI | ACUM Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo 0-0 | „Câinii” vor în grupele competiției _2

Sezonul 2022-2023 a venit, în premieră, cu o modificare în cadrul Cupei României. Structura s-a schimbat, iar echipele au fost angrenate în play-off, urmând să dueleze pentru grupele competiției.

Astfel, pe 29 septembrie, Hermannstadt, U Cluj și Dinamo vor trebui să treacă de formații din ligile inferioare pentru a accede în grupele Cupei României. 

Cupa României, obiectiv pentru Dinamo

Cu șanse mici de a se califica în play-off-ul din Liga 2, tehnicianul dinamoviștilor a declarat că echipa are ca obiectiv un parcurs cât mai bun în Cupa României. 

"Sută la sută ne interesează Cupa România, voi aborda meciul cu cea mai bună echipă posibilă. Este o competiție de tradiție, iar Dinamo are un istoric în privința ei. În situația în care suntem noi acum, trebuie să strângem cât mai multe victorii indiferent de meciul sau de competiția în care evoluăm", a declarat Burcă pentru gsp.ro.

Meciuri Cupa României 29 septembrie 2022

  • FC Brașov – FC Hermannstadt 1-1 (3-5 după loviturile de departajare)
  •  
  • CSM Alexandria – Csikszereda 1-1 (4-2 după loviturile de departajare)
  •  
  • Concordia Chiajna – Universitatea Cluj 0-2
  •  
  • Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo

Rezultate Cupa României 28 septembrie 2022

  • Foresta Suceava - UTA Arad 0-1 
  • Jiul Petroșani - Oțelul Galați 2-2 / 0-3 d.l.d. 
  • CSM Reșița - CS Mioveni 0-4 
  • Gloria Bistrița - Unirea Slobozia 0-0 / 2-3 d.l.d. 
  • Ocna Mureș - CSM Slatina 3-0 
  • CSC Șelimbăr - Petrolul Ploiești 0-4 

Rezultate Cupa României 27 septembrie 2022

  • CSC Dumbrăvița - Poli Iași 1-0
  • Ripensia Timișoara - FCU Craiova 0-4
  • Șoimii Lipova - Gloria Buzău 2-2 (2-4 după prelungiri)
  • CSA Steaua București - Chindia Târgoviște 1-2
  • Axiopolis Cernavodă - Minaur Baia Mare 4-5
articolul original.

Cum a pierdut Emil Boc organizarea meciului România - Ungaria, la tenis feminin: confruntarea va avea loc la Oradea

29 September 2022 at 08:15
image

Arena BT din Cluj-Napoca a găzduit majoritatea confruntărilor disputate acasă de echipa României de Billie Jean King Cup, în ultimii șapte ani, începând cu renumitul baraj din sferturile Fed Cup 2016, când Republica Cehă a învins reprezentativa țării noastre, scor 3-2. 

Tradiția nu a fost continuată însă cu barajul dintre România și Ungaria, programat pentru weekendul 11-12 noiembrie, întrucât primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, nu ar fi oferit aceleași beneficii financiare de organizare precum edilul municipiului Oradea, Ilie Bolojan, informează Evenimentul Zilei.

Emil Boc s-ar fi temut de escaladarea tensiunilor între fanii români și suporterii maghiari

În plus, aceeași sursă notează că Emil Boc a ezitat în a aduce acest eveniment la Cluj-Napoca, după reacțiile vehemente înregistrate la EuroBasket 2017, când România a pierdut în fața Ungariei, iar reacțiile ultrașilor Universității Cluj au fost pe măsura durerii aduse de acea înfrângere.

Ultima dată când România și Ungaria s-au întâlnit în Fed Cup, țara noastră s-a impus, la Budapesta, scor 2-1, în 2014.

Cum vede FRT organizarea barajului la Oradea

„Dacă până acum Federaţia a organizat competiţii de Cupa Davis şi Cupa Federaţiei la Galaţi, Bucureşti, Sibiu, Constanţa şi Cluj-Napoca, iată că Oradea are o sală de ultimă generaţie care poate concura cu orice altă sală din Europa.

Aş putea spune că, din punct de vedere al dependinţelor, este chiar mai modernă decât cea din Cluj. Vorbim despre o sală a prezentului, care poate găzdui oricând o competiţie mondială. Sunt convins că evenimentul va fi organizat la cele mai înalte standarde", a declarat preşedintele Federaţiei Române de Tenis (FRT), George Cosac.

Noua Sală Polivalentă din Oradea a fost inaugurată în luna aprilie a acestui an și are o capacitate de aproximativ 5000 de locuri. 

articolul original.

Mai complicată e accidentarea lui Valentin Mihăilă . Verdict clar al jurnaliștilor italieni despre recuperarea românului

29 September 2022 at 08:11
image

Mijlocașul de 22 de ani a ieșit de pe teren accidentat la meciul Parma - Ternana 2-3, suferint o leziune gravă la coapsa piciorului stâng. În urma acestei probleme medicale, internaționalul român va lipsi câteva luni.

Jurnaliștii de la Parmalive au oferit informații noi despre starea de sănătate a jucătorilor de la Parma, incluzându-l și pe Valentin Mihăilă. 

"Mai complicată este însă recuperarea lui Mihăilă, care are nevoie de mai mult timp pentru o refacere completă. Revenirea jucătorilor accidentați ar fi o gură de aer proaspăt pentru domnul Pecchia, care până acum a putut să se bucure doar parțial de ceea ce reprezintă adevăratul potențial al echipei Parma", au scris italienii. 

  • 2 goluri și 3 assisturi are Valentin Mihăilă în acest debut de sezon

Valentin Mihăilă, lăudat pentru prestațiile de la începutul sezonului

Într-un articol de pe ParmaLive, jurnalistul Rocco Azzali a elogiat prestațiile câtorva jucători de la Parma, printre care și ale lui Valentin Mihăilă și Dennis Man. 

"Valentin Mihăilă și Roberto Inglese au fost la înălțime în acest debut de sezon, fiind decisivi cu golurile și assisturile pe care le-au reușit. Amândoi sunt golgheterii Parmei, iar românul este pe primul loc în Serie B la pase decisive. Pecchia știe că se poate baza pe ei. 

Când Man, Vazquez și Bernabe sunt la potențialul lor, armonia de pe teren devine și mai evidentă, iar jocul echipei este mai luminat, cu mai multă imaginație și impredictibilitate pentru adversari", a scris jurnalistul. 

articolul original.
❌