ACTUALITATE
🔒
Au fost publicate stiri noi. Click aici pentru a le afisa.
Astazi — 9 December 2022DigiSport

Mesut Ozil sare în apărarea lui Cristiano Ronaldo: "Nu înțeleg de unde atâtea critici!"

9 December 2022 at 13:46
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

Cristiano Ronaldo, susținut de Mesut Ozil

Jucătorul german nu înțelege de ce există din partea presei atâtea reacții negative pentru lusitan.

"Chiar nu înțeleg de unde această negativitate constantă la adresa lui Cristiano din partea presei. Media încearcă să facă afișări și cifre, iar specialiștii care nu mai joacă vor doar atenție când vorbesc despre Ronaldo într-un sens rău. O să facă în curând 38 de ani, este o surpriză că nu mai dă 50 de goluri pe sezon?

Fiecare fan al fotbalului trebuie să fie fericit că l-a văzut jucând la cel mai înalt nivel pentru 20 de ani, nu cred că există cineva în noua generație care să atingă performanțele sale. O să fie mereu într-o categorie de unul singur.

Toată lumea trebuie să-i arate mai mult respect unuia dintre cei mai mari atleți ai istoriei", a scris Ozil, pe Facebook.

"Cristiano Ronaldo ne-a încurajat"

Urmărește un grup de cercetători care se pun față în față cu periculoșii oceanelor. Patrula rechinilor pe Digi Animal World și Digi Online, azi de la ora 21:00!

În presă, s-a speculat pe seama faptului că decizia selecționerului a fost una care nu a fost primită tocmai bine de către atacant, care ar fi vrut să plece din cantonamentul echipei naționale.

Totul a fost însă dezmințit de către Federația din Portugalia, dar și de unul dintre jucători.

Otavio, titular cu Elveția, a povestit cum a reacționat Cristiano Ronaldo la aflarea veștii că este rezervă cu trupa din "Țara Cantoanelor".

"Știți care a fost primul lucru pe care l-a făcut când a aflat că e rezervă cu Elveția? S-a dus și a vorbit cu Goncalo Ramos și cu restul echipei pentru a oferi cuvinte de încurajare. E liderul nostru", a spus Otavio, conform presei portugheze.

Cristiano Ronaldo neagă că ar fi vrut să plece mai devreme din Qatar

Mesajul lui Ronaldo, postat pe pagina sa de Instagram, a depășit pragul de un milion de aprecieri în doar un sfert de oră. 

"Un grup mult prea unit pentru a fi dezbinat de forțele din exterior (n.r. aluzie la zvonurile lansate de presa portugheză). O națiune prea curajoasă pentru a fi înfricoșată de vreo adversitate.

O echipă în cel mai adevărat sens al cuvântului, care va lupta pentru visul ei până la final. Credeți în noi! Forța Portugalia", a fost mesajul lui Ronaldo. 

Cristiano Ronaldo a "uitat" cum e să fii rezervă pentru Portugalia la un turneu final

Au trecut nu mai puțin de 14 ani de când Ronaldo nu a prins primul 11 la un meci disputat de țara sa la un turneu final major (Campionatul European / Campionatul Mondial). 

Ultima dată când acest lucru s-a întâmplat a fost la EURO 2008, conform statisticienilor de la Opta

De atunci, Ronaldo păstrase vie o serie de 31 de meciuri consecutive, întreruptă în cele din urmă de către selecționerul Fernando Santos. 

articolul original.

Surpriză la sosirea Borussiei Dortmund pentru jocurile cu Rapid și Fiorentina. Cine a venit cu nemții în avion

9 December 2022 at 13:31
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

Marcel Răducanu, parte din delegației Borussiei Dortmund pentru meciurile cu Rapid și Fiorentina

Nemții au sosit deja la București, iar din delegația lor face parte și Marcel Răducanu (68 de ani). Fostul mare mijlocaș al Stelei a jucat 6 ani la Dortmund.

"Mă bucur că am venit iar, am mai fost acum câteva săptămâni la Ghencea, iar acum m-au sunat cei de la Borussia și mi-au propus să vin cu ei, ca ambasador pentru acestă acțiune.

Vin cu cea mai mare plăcere și încerc să fiu pe lângă echipă, unde am jucat 6 ani. Sunt aproape 40 de ani de când nu am mai zburat cu echipa. Sper să vină multă lume la acest eveniment, este unul frumos", a spus Marcel Răducanu, la sosirea în România.

Borussia Dortmund a sosit la București cu o pleiadă de vedete

Din lotul Borussiei Dortmund fac parte și jucători care tocmai au fost la Cupa Mondială, precum Nico Schlotterbeck, cu o cotă de piață de 33 de milioane de euro, Julian Brandt, cotat la 28 de milioane de euro, sau Youssoufa Moukoko, cotat la 30 de milioane.

Urmărește un grup de cercetători care se pun față în față cu periculoșii oceanelor. Patrula rechinilor pe Digi Animal World și Digi Online, azi de la ora 21:00!

"Din păcate, nu sunt toți care au jucat la Mondial, sunt vreo doi-trei care au fost la Cupa Mondială. Sigur că sunt triști că au ieșit din grupă așa repede, acesta e fotbalul, au meritat, probabil.

Nu știu (n.r.: dacă Sule e obosit sau a fost obosit la Mondial). Nu cred că a jucat vreodată Rapid cu Borussia", a spus Marcel Răducanu, la sosirea în România.

Nemții au sosit la București cu o pleiadă de vedete. Practic, ei și-au adus cam toate starurile, în frunte cu câțiva jucători care tocmai au fost la Cupa Mondială.

Calendarul evenimentului programat pe 10 decembrie, pe Arena Națională:

În primul meci, antrenorul giuleștenilor, Adrian Mutu, își va înfrunta fosta echipă, Fiorentina, club cu care se identifică o bună parte din cariera de fotbalist a "Briliantului" (143 de meciuri oficiale și 69 de goluri).

Al doilea amical va fi cu Borussia Dortmund, echipă aflată acum pe locul 6 în Bundesliga și cu un atac de temut.

  • Rapid - Borussia Dortmund, ora 13:00, în direct la Digi Sport 1
  • Borussia Dortmund - Fiorentina, ora 14:30, în direct la Digi Sport 1
  • Rapid - Fiorentina, ora 16:00, în direct la Digi Sport 1
articolul original.

Reacția lui Gigi Becali după ce FCSB a primit, din nou, "interzis" pe Ghencea

9 December 2022 at 13:26
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

În urmă cu câteva săptămâni, omul de afaceri anunța că a discutat cu președintele unuia dintre partidele aflate la putere, iar acesta i-ar fi promis că în curând trupa sa va putea să joace prima partidă pe noua arenă din Ghencea.

Gigi Becali, supărat după ce cererea FCSB-ului de a juca pe Ghencea a fost respinsă

Totul se pare însă că a rămas la stadiul de promisiune, iar Becali se declară dezamăgit de promisiunea care a fost încălcată.

"Eu ce să fac? Întrebaţi-l pe ăla care a promis, pe preşedintele PSD (n.r. Marcel Ciolacu). Mi-a zis: ‘Avem datoria şi o vom rezolva’. Bine, mă, în România e posibil orice. Ce să fac eu? Nu am ce să fac, e România!", a spus Gigi Becali, conform AS.ro.

FCSB voia să joace partida cu CFR Cluj, de pe 15 decembrie, pe Ghencea, însă a primit interzis din partea comandantului clubului CSA Steaua, care le-a respins cererea bucureștenilor.

Urmărește un grup de cercetători care se pun față în față cu periculoșii oceanelor. Patrula rechinilor pe Digi Animal World și Digi Online, azi de la ora 21:00!

Motivul refuzului a fost legat de niște lucrări care se vor face la arenă în acea perioadă.

FCSB, "interzisă" pe Ghencea până acum

Ultima partidă jucată de FCSB pe vechiul stadion din Ghencea a fost în 2015, iar după ce arena a fost reconstruită, trupa lui Gigi Becali a tot încercat să facă demersurile necesare pentru a evolua din nou acolo.

Aceștia s-au lovit de fiecare dată de un refuz din partea autorităților, care au folosit ca principal motiv prezența echipelor din departamentul de sport al CSA Steaua, fie că vorbim de secția de fotbal, sau de cea de rugby.

articolul original.

O fostă glorie a Craiovei Maxima știe ce stă în spatele tensiunilor de la Universitatea Craiova: "După mine, e simplu!"

9 December 2022 at 13:13
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

Ulterior, patronul Mihai Rotaru a dezvăluit că Sergiu Hanca și Ionuț Vână vor să dea în judecată clubul, pentru tratamentul la care au fost supuși de către fostul selecționer. 

Motivul din spatele tensiunilor de la Universitatea Craiova

În cadrul unui interviu, Aurel Țicleanu (63 de ani), membru al generației supranumită "Craiova Maxima" a explicat că tensiunile de la clubul din Bănie sunt cauzate, în principal, de lipsa de rezultate. 

"Lumea nu mai are răbdare, sunt toți înnebuniți după rezultate, se investesc bani mulți și se așteaptă înmulțirea banilor. Lumea nu mai dă timp.

Că vorbim de istorie, să luăm lucrurile bune de acolo, ce putem face? Să le aducem în prezent, să învățăm să ne fie bine în viitor. După mine, e relativ simplu. Noi, la Craiova, am avut nevoie de vreo 3 ani de zile să se coacă lucrurile astea.

Urmărește un grup de cercetători care se pun față în față cu periculoșii oceanelor. Patrula rechinilor pe Digi Animal World și Digi Online, azi de la ora 21:00!

Nu poți să construiești o echipă peste noapte, chiar dacă aduci jucători foarte mulți, trebuie să ai răbdare, să fie chimie între jucători, din punct de vedere fizic să fie complementari, din punct de vedere mental să interpreteze jocul la fel.

Fără o chestie sentimentală nu ai cum să faci o echipă și atunci toate lucrurile astea necesită timp. Să nu mai spun că și noțiunea de spectator nu mai este aceeași. Domnule, ori iubești echipa ta, ori?

(...) Dacă ești suporter, esti suporter să tragi la răspundere și patronul, și antrenorul, și jucătorii? Trebuie toți să vină la tine să-i cerți? Cine ești tu, băi, băiatule, să-i cerți?

Tu ești plătitor de bilete, dacă-ți place plătești, dacă nu, nu plătești. Să nu mai spun că mulți nici nu vor să plătească biletul", a explicat Țicleanu, conform Sport Total FM

Universitatea Craiova, refuzată de unul dintre secunzii lui Mirel Rădoi

Mihai Rotaru a fost de acord cu varianta ca interimatul să fie asigurat de unul dintre secunzii lui Mirel Rădoi, Vergil Andronache.

Cu toate acestea, discuțiile nu au decurs așa cum s-ar fi așteptat omul de afaceri. Vergil Andronache l-a anunțat pe Mihai Rotaru că va pleca și el alături de Mirel Rădoi, chiar dacă nu venise la club în mandatul acestuia.

Așadar, Mihai Rotaru a trebuit rapid să se orienteze către un alt tehnician, pentru interimat, iar numele acestuia este Dragoș Bon.

Am fost uimit, pentru că unul dintre secunzi, Vergil Andronache, nu venise cu el. Am zis să-l lăsăm pe el în continuare, mai fusese la FCSB, dar Vergil a zis că pleacă cu Mirel.

Ok! Drum bun. Era soluția cea mai la îndemână. În momentul acesta a rămas Ionuț Stancu pe partea de analiză, Daniel Tudor antrenor cu portarii și Dragoș Bon care va conduce echipa.

Astăzi am avut de rezolvat o problemă punctuală, rezolvarea interimatului. De mâine începem să ne gândim care sunt pașii pe mai departe. Nu vreau să vorbesc. Nu discut despre niciun nume”, a declarat Mihai Rotaru, la Fotbal Club.

articolul original.

(P) Cote de la 1.57 la 12.00! Cum văd Ambasadorii Superbet lupta pentru trofeul SuperMondialului

9 December 2022 at 13:05
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

SuperMeciuri în sferturile SuperMondialului: vezi Oferta Superbet și alege inspirat!

Cote între 4.54 și 11.72 din partea Ambasadorilor Superbet

Pas cu pas. E deviza fiecărei naționale din sferturi, faza care trebuie trecută neapărat pentru transformarea SuperMondialului într-un turneu de vis. Pentru Gică Craioveanu, semifinalele vor fi Brazilia - Argentina și Franța - Portugalia (cotă 4.54 prin combinarea Cotelor Superbet pe pariul "Cine merge mai departe?"), în timp ce Florin Răducioiu prevede două penultime acte între Brazilia și Olanda, respectiv Anglia și Portugalia (cotă 7.62). În cazul lui Ilie Dumitrescu, cota totală pentru sferturile de finală ajunge la 5.47 (semifinale Brazilia - Argentina și Anglia - Portugalia), iar premiul pentru cele mai curajoase predicții ajunge la Bogdan Stelea: semifinale Brazilia - Argentina și Franța - Maroc pentru o cotă de 11.72! Brazilia este, așadar, indicată la unison drept câștigătoare a sfertului de finală contra Croației.

Meciurile de la SuperMondial se termină mai devreme cu SuperAvantaj!

Va fi SuperMondialul Braziliei lui Neymar? E întrebarea pusă apăsat încă de la începutul turneului și amplificată progresiv odată cu prestațiile de gală ale Selecao. Favorită a Cotelor Superbet la câștigarea trofeului, naționala lui Tite (cotă 2.90 pentru un succes în Qatar) primește votul de încredere de la Gică Craioveanu (finală cu Franța) și Florin Răducioiu (finală contra Angliei). În paralel, Ilie Dumitrescu e de părere că sud-americanii vor prinde finala, dar merge pe mâna Angliei (cotă 7.50 la câștigarea trofeului), în timp ce Bogdan Stelea prevede o eliminare a Braziliei de către Argentina încă din semifinale și o poză istorică la finalul turneului, cu Messi ridicând trofeul deasupra capului (cotă 7.00).

Din punct de vedere individual, SuperMondialul pare că se transformă într-un duel de la distanță între Kylian Mbappe și Leo Messi, prezentul și trecutul dându-și mâna pe marea scenă. Gică Craioveanu, Florin Răducioiu și Ilie Dumitrescu se poziționează de partea lui Mbappe, pe care-l văd câștigător al Ghetei de Aur a SuperMondialului (cotă 1.57), dar și al titlului de MVP (cotă 2.50). Lângă Messi (cotă 12.00 la câștigarea titlului de golgheter, cotă 5.50 pentru titlul de cel mai bun fotbalist al SuperMondialului) stă Bogdan Stelea.

Predicțiile complete ale Ambasadorilor Superbet pentru SuperMondial:

Gică Craioveanu:

Semifinale: Brazilia - Argentina și Franța - Portugalia (Cota totală: 4.54)
Finala: Brazilia - Franța (3.75)
Câștigătoare: Brazilia (2.90)
Golgheter: Mbappe (1.57)
Cel mai bun jucător al turneului: Mbappe (2.50)

Florin Răducioiu:

Semifinale: Brazilia - Olanda și Anglia - Portugalia (Cota totală:: 7.62)
Finala: Brazilia - Anglia (5.00)
Câștigătoare: Brazilia (2.90)
Golgheter: Mbappe (1.57)
Cel mai bun jucător al turneului: Mbappe (2.50)

Ilie Dumitrescu:

Semifinale: Brazilia - Argentina și Anglia - Portugalia (Cota totală: 5.47)
Finala: Brazilia - Anglia (5.00)
Câștigătoare: Anglia (7.50)
Golgheter: Mbappe (1.57)
Cel mai bun jucător al turneului: Mbappe (2.50)

Bogdan Stelea:

Semifinale: Brazilia - Argentina și Franța - Maroc (Cota totală: 11.72)
Finala: Argentina - Franța (8.50)
Câștigătoare: Argentina (7.00)
Golgheter: Messi (12.00)
Cel mai bun jucător al turneului: Messi (5.50)

articolul original.

Au apărut primele imagini cu schimbul de prizonieri dintre SUA și Rusia. "Negustorul Morţii", cedat de americani

9 December 2022 at 09:55
image
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate _twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp Disqus disqus.com Vezi politica de confidenţialitate mp_17b27902cd9da8972af8a3c43850fa5f_mixpanel, Disqusauth, sessionid,_utmb, disqus_unique, testCookie
articolul original.

"Trădare" la nivel înalt! Legenda lui Dinamo recunoaște că a fost aproape de un transfer la Rapid

9 December 2022 at 09:37
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

Florentin Petre (46 de ani) a făcut carieră la Dinamo și este considerat de suporteri ca fiind o adevărată legendă.

Florentin Petre, despre momentul în care a fost la un pas să ajungă la Rapid

"Caisă" a fost aproape de un transfer la Rapid, lucru pe care l-a recunoscut într-un interviu. El a mai fost dorit în carieră și de Gigi Becali la Steaua, însă a refuzat public orice fel de propunere.

"Am fost o noapte și la Rapid. Da, am fost o noapte la Rapid, înainte să semnez cu CSKA. În 2006 am plecat, da. O noapte. Eram cu nea Victor, cu Becali, și cu nea Giovanni și, na, îți dai seama, calitatea costă, o vrei, ți-o dorești, dar mai trebuie să mai vrea și… îți dai seama. Am stat de vorbă.

Tata, când a auzit, rapidist, a început, a plâns dragul de el. Mie mi se termina contractul cu Dinamo. Mai erau trei luni de contract. Dinamo a zis lasă că vedem ce facem pe viitor, dar cel mai bine ar fi pentru tine să pleci. Și probabil că s-a auzit în România că sunt liber de contract din vară.

"Am stat de vorbă, dar am ajuns la CSKA Sofia"

Urmărește un grup de cercetători care se pun față în față cu periculoșii oceanelor. Patrula rechinilor pe Digi Animal World și Digi Online, azi de la ora 21:00!

Mi se pare că era nea Dinu Vamă, mi se pare că era Răzvan (Lucescu) antrenor. Și tot așa, cu bani mulți. Dar am zis nu. Am stat de vorbă, hai că vedem, hai că vorbim. Și a doua zi dimineață m-a sunat nea Victor Becali, pe la 10, și îmi zice ‘Termină, nu te mai gândi’. ‘Dar nici nu mă gândeam’.

Zice ‘Nu te mai gândi la alte echipe, că mergi la CSKA Sofia’. Zic ‘Unde?’, ‘La CSKA Sofia’. Stau să văd, mă gândesc, zic distanță scurtă, hai că e bine. Și zice ‘O să îți dea și bani frumoși, o să câștigi bani frumoși acolo’. Zic ‘Nu e vorba de bani, că în viață nu te poți gândi numai la bani’. Dacă stăm să ne gândim la bani, uite unde ajungem cu fotbalul", a spus Florentin Petre, conform Playsport.

Floreintin Petre a crescut la juniorii lui Dinamo și a evoluat în Ștefan cel Mare 1994 și 2006, când a plecat în Bulgaria, la CSKA Sofia. "Piticul" a mai jucat în carieră pentru Terek Grozny și Victoria Brănești.

Acesta s-a concentrat pe cariera de antrenor în ultimii ani, iar ultima dată a pregătit-o pe Ceahlăul Piatra Neamț, formația de care s-a despărțit în toamnă.

articolul original.

Sepsi - FC Voluntari LIVE VIDEO, ora 19:00, pe Digi Sport 1. Luptă pentru locurile de play-off

9 December 2022 at 09:17
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

De asemenea, abonații RCS&RDS pot viziona partida, pe teritoriul României, și în aplicația Digi Sport, disponibilă în App Store și Google Play.

Sepsi - FC Voluntari LIVE VIDEO, ora 19:00, pe Digi Sport 1. Luptă pentru locurile de play-off

Trupa pregătită de Cristiano Bergodi a reușit calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, asta după o victorie chiar în fața ilfovenilor, 4-0.

Acum, lupta din campionat se anunță a fi una mult mai echilibrată, mai ales că bătălia pentru un loc în primele 6 este una strânsă. FC Voluntari este la 5 puncte de Petrolul Ploiești și ar putea, cu o victorie, să țină aproape de "Lupii Galbeni".

Sepsi este cea mai în formă echipă din Liga 1, cu 3 victorii în ultimele 3 întâlniri. Covăsnenii au revenit astfel în lupta pentru play-off, asta după ce au avut un start nefast de sezon.

Urmărește un grup de cercetători care se pun față în față cu periculoșii oceanelor. Patrula rechinilor pe Digi Animal World și Digi Online, azi de la ora 21:00!

Ultima partidă din Liga 1 dintre cele două, în tur, s-a soldat cu o remiză albă, 0-0.

Clasament Liga 1

Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport
articolul original.

S-a aflat adevărul! Cum a reacționat, de fapt, Cristiano Ronaldo după ce a aflat că e rezervă la meciul cu Elveția

9 December 2022 at 09:07
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

Atacantul a fost băgat pe teren de Fernando Santos în ultimele minute, asta după ce înlocuitorul său, Goncalo Ramos, a reușit un hattrick de senzație.

"Cristiano Ronaldo ne-a încurajat"

În presă, s-a speculat pe seama faptului că decizia selecționerului a fost una care nu a fost primită tocmai bine de către atacant, care ar fi vrut să plece din cantonamentul echipei naționale.

Totul a fost însă dezmințit de către Federația din Portugalia, dar și de unul dintre jucători.

Otavio, titular cu Elveția, a povestit cum a reacționat Cristiano Ronaldo la aflarea veștii că este rezervă cu trupa din "Țara Cantoanelor".

Urmărește un grup de cercetători care se pun față în față cu periculoșii oceanelor. Patrula rechinilor pe Digi Animal World și Digi Online, azi de la ora 21:00!

"Știți care a fost primul lucru pe care l-a făcut când a aflat că e rezervă cu Elveția? S-a dus și a vorbit cu Goncalo Ramos și cu restul echipei pentru a oferi cuvinte de încurajare. E liderul nostru", a spus Otavio, conform presei portugheze.

Cristiano Ronaldo neagă că ar fi vrut să plece mai devreme din Qatar

Mesajul lui Ronaldo, postat pe pagina sa de Instagram, a depășit pragul de un milion de aprecieri în doar un sfert de oră. 

"Un grup mult prea unit pentru a fi dezbinat de forțele din exterior (n.r. aluzie la zvonurile lansate de presa portugheză). O națiune prea curajoasă pentru a fi înfricoșată de vreo adversitate.

O echipă în cel mai adevărat sens al cuvântului, care va lupta pentru visul ei până la final. Credeți în noi! Forța Portugalia", a fost mesajul lui Ronaldo. 

Cristiano Ronaldo a "uitat" cum e să fii rezervă pentru Portugalia la un turneu final

Au trecut nu mai puțin de 14 ani de când Ronaldo nu a prins primul 11 la un meci disputat de țara sa la un turneu final major (Campionatul European / Campionatul Mondial). 

Ultima dată când acest lucru s-a întâmplat a fost la EURO 2008, conform statisticienilor de la Opta

De atunci, Ronaldo păstrase vie o serie de 31 de meciuri consecutive, întreruptă în cele din urmă de către selecționerul Fernando Santos. 

Tabloul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale din Qatar

În competiție au rămas doar opt echipe: Anglia, Argentina, Brazilia, Croația, Franța, Maroc, Olanda și Portugalia, care se vor înfrunta vineri și sâmbătă, după cum urmează: 

  • Croația - Brazilia, 9 decembrie, ora 17:00
  • Olanda - Argentina, 9 decembrie, ora 21:00
  • Maroc - Portugalia, 10 decembrie, ora 17:00
  • Anglia - Franța, 10 decembrie, ora 21:00

Împerecherea pentru semifinale

Marţi 13 decembrie

  • Meciul 61: Olanda / Argentina - Croația / Brazilia (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00)

Miercuri 14 decembrie

  • Meciul 62: Anglia / Franța - Maroc/ Portugalia (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00)
articolul original.

"Rugați-vă pentru fundașii din Premier League". Erling Haaland profită din plin de absența de la Cupa Mondială

9 December 2022 at 09:06
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

Astfel, norvegianul a avut șansa de a se odihni, în timp ce majoritatea starurilor din Premier League și-au reprezentat sau încă își reprezintă țara la cel mai important turneu din fotbal. 

Erling Haaland se pregătește de reluarea campionatului Angliei

Joi, atacantul lui Manchester City și-a încheiat vacanța și a revenit la clubul său. 

Haaland a postat o fotografie din sala de forță a britanicilor, alături de descrierea "Mă bucur să fiu înapoi"

Britanicii au reacționat imediat, în contextul în care Haaland are deja 18 goluri în campionatul Angliei și va fi odihnit înainte de reluarea competiției.

Urmărește un grup de cercetători care se pun față în față cu periculoșii oceanelor. Patrula rechinilor pe Digi Animal World și Digi Online, azi de la ora 21:00!

"Rugați-vă pentru fundașii din Premier League", au scris cei de la Sport Bible

  • Manchester City joacă pe terenul lui Leeds, pe 28 decembrie, de la ora 22:00. 

Cei mai importanți fotbaliști care văd Cupa Mondială la TV

Eșecul Italiei, campioana europeană en titre, a fost cel mai răsunător în preliminariile Cupei Mondiale. Au mai ratat calificarea echipe precum Suedia, Cehia, Norvegia, Austria, Columbia, Egipt, Nigeria sau Algeria.

Astfel, site-ul Transfermarkt a realizat o ‘echipă ideală’ formată din fotbaliștii care ratează Cupa Mondială Qatar 2022.

Galerie Foto

articolul original.

Decizia radicală a unui club din Liga 1, după ce Austria s-a opus intrării României în Spațiul Schengen: ”Boicot total”

8 December 2022 at 21:53
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

În acest context, Universitatea Craiova a emis un comunicat oficial prin care a anunțat că va boicota două branduri austriece.

Universitatea Craiova, anunț important după ce Austria s-a opus intrării României în Spațiul Schengen

În urma atitudinii revoltătoare a Republicii Austria, de a bloca accesul României la Spațiul Schengen, Universitatea Craiova, fidelă principiilor înrădăcinate în ADN-ul său, a luat decizia de a sancționa companiile austriece partenere cu un boicot total.

Începând din această lună, clubul își va muta conturile de la banca cu acționariat austriac Raiffeisen Bank, iar alimentarea cu combustibil și consumabile a parcului auto al Științei nu se va mai realiza în stațiile OMV-Petrom. Totodată, începând de anul viitor, tradiționalul cantonament de vară al leilor nu se va mai face în vreo stațiune montană din Austria, ci într-o altă țară europeană care are condiții de pregătire similare.

Din punctul nostru de vedere, aceste companii, dar nu numai ele, sunt părtașe la politica absurdă și discriminatorie la adresa românilor și a României, promovată de statul austriac în aceste zile.

Sperăm ca demersului nostru să i se alăture întreaga suflare fotbalistică românească pentru că, astăzi mai mult ca oricând, trebuie să arătăm că suntem suficient de maturi din punct de vedere instituțional pentru a nu mai acționa după dictonul: `Capul plecat, sabia nu-l taie!`”, se arată în comunicatul Universității Craiova.

Olanda și Austria au votat împotriva aderării României și Bulgariei, deși Bucureștiul avea sprijinul Olandei. Olandezii nu au acceptat însă intrarea Bulgariei și cele două țări au fost analizate la pachet. Croația a obținut undă verde și va intra în Schengen.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

articolul original.

Primul lucru făcut de Ana Rajkovic la revenirea în Serbia, după ce a fost acuzată că și-a înșelat soțul în cantonament

8 December 2022 at 21:53
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

Propriii săi conaționali au susținut că tânăra s-ar fi aflat în ipostaze intime cu Dusan Vlahovic, starul lui Juventus. 

Ana Rajkovic s-a afișat alături de soțul ei în Serbia cu prima ocazie

Femeia a preferat să rămână tăcută pe durata turneului final. După ce sârbii au fost eliminați încă din grupe, Ana Rajkovic s-a întors în capitala Serbiei, alături de soțul său. 

Conform presei locale, primul lucru făcut la reîntoarcerea în țară a fost o plimbare în mall alături de fotbalistul căruia i-a dăruit doi copii. 

Ulterior, Ana Rajkovic a rupt tăcerea pe contul personal de Instagram, printr-un mesaj extrem de dur: "Invidioșii inventează mereu o poveste, proștii o răspândesc, iar idioții o cred. Ne urăsc pentru că mirosim a iubire"

Galerie Foto

Presa sârbă a acuzat-o și pe soția lui Luka Jovic 

Sârbii au mai scris și că Nemanja Gudelj s-ar fi culcat cu soția lui Luka Jovic, Sofia Milosevic. Din acest motiv, între Gudelj și Jovic s-ar fi iscat un scandal uriaș, încheiat cu o bătaie în toată regula.

Sofia Milosevic a fost în trecut partenera lui Adam Ljajic și a altor jucători din naționala Serbiei.

articolul original.

Pretinde că a prezis atacul de pe 11 septembrie și moartea Prințesei Diana, iar acum ”a văzut” câștigătoarea Cupei Mondiale

8 December 2022 at 21:50
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

Tabloul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale din Qatar

  • Croația - Brazilia, 9 decembrie, ora 17:00
  • Olanda - Argentina, 9 decembrie, ora 21:00
  • Maroc - Portugalia, 10 decembrie, ora 17:00
  • Anglia - Franța, 10 decembrie, ora 21:00

Clarvăzătorul care a ”văzut” cine va câștiga Campionatul Mondial din Qatar: ”Dacă greșesc, dați-mă în judecată”

Înaintea primelor dueluri din sferturi, Anthony Carr (79 de ani), un clarvăzător din Canada, care susține a prevăzut mai multe evenimente importante, precum atacul terorist din SUA de pe 11 septembrie 2001 sau moartea Prințesei Diana, a anunțat care va fi finala Cupei Mondiale din Qatar și cine o va câștiga. În opinia sa.

Acesta a declarat că Anglia va întâlni Argentina în ultimul act și britanicii vor ridica trofeul, după ce vor învinge gruparea sud-americană cu scorul de 2-0. Carr a afirmat că a avut o viziune cu războiul din Insulele Falkland, de la începutul anilor `80, câștigat de Regatul Unit în detrimentul Argentinei.

Nu sunt un mare fan al fotbalului, dar tânărul meu prieten și manager Justin mi-a vorbit puțin despre ceea ce se întâmplă la Campionatul Mondial.

Am simțit că Anglia și Argentina se vor lupta din nou, dar de această dată pe terenul de joc. Încă o dată, Anglia va fi victorioasă. Nu am mai simțit ceva atât de puternic de la predicția atacului de pe 11 septembrie 2001. Dacă greșesc, dați-mă în judecată”, a declarat canadianul, potrivit The Sun.

Împerecherea pentru semifinale

Marţi 13 decembrie

  • Meciul 61: Olanda / Argentina - Croația / Brazilia (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00)

Miercuri 14 decembrie

  • Meciul 62: Anglia / Franța - Maroc/ Portugalia (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00)

Premier League, cel mai prezent campionat în sferturile Cupei Mondiale

Cu 62 de fotbalişti prezenţi încă în Qatar, sub contract cu 14 dintre cluburile sale, Premier League este campionatul cel mai bine reprezentat în rândul celor opt naţionale care vor disputa vineri şi sâmbătă sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022.

În ciuda eliminării surprinzătoare a Spaniei în optimi de finală în faţa Marocului, La Liga, cu 30 de jucători de la 8 cluburi, vine pe locul 2 pe lista campionatelor cel mai bine reprezentate.

Dacă Italia nu a reuşit să se califice la Mondialul qatarian, campionatul său, Serie A, se clasează pe locul 3, cu 23 de jucători care evoluează la 9 cluburi.

Urmează Ligue 1 (18 jucători, 8 cluburi), graţie mai ales lui Paris Saint-Germain, Bundesliga (17 jucători, 8 cluburi) şi campionatul Olandei (11 jucători, 3 cluburi), unde evoluează numeroşi fotbalişti ai naţionalei Oranje.

La nivel de cluburi, pe primele locuri sunt cele două grupări din Manchester, City şi United, care au cei mai mulţi jucători prezenţi în Qatar, câte 11. Pe locul trei sunt Paris Saint-Germain şi Ajax Amsterdam, cu câte 7 jucători.

Clasamentul celor mai bine reprezentate campionate în sferturile de finală:

  • 1. Premier League (Anglia): 62 de jucători (14 cluburi)
  • 2. La Liga (Spania): 30 de jucători (8 cluburi)
  • 3. Serie A (Italia): 23 de jucători (9 cluburi)
  • 4. Ligue 1 (Franţa): 18 jucători (8 cluburi)
  • 5. Bundesliga (Germania): 17 jucători (8 cluburi)
  • 6. Eredivisie (Olanda): 11 jucători (3 cluburi)
  • 7. Liga Portugal (Portugalia): 9 jucători (3 cluburi)
articolul original.

FC Barcelona vrea un nou acord cu Gavi, dar contractul nu poate fi înregistrat

8 December 2022 at 21:31
image
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

FC Barcelona nu poate înregistra un nou contract al lui Gavi

FC Barcelona vrea să aibă o nouă înțelegere cu Gavi, iar contractul să fie înregistrat la prima echipă, însă catalanii întâmpină obstacole în acest sens.

Din cauza problemelor economice din ultimele sezoane, cei de la FC Barcelona nu îi pot înregistra lui Gavi un nou contract cu prima echipă. Pentru a face acest lucru, catalanii ar trebui să se despartă de jucători, anunță jurnalistul Luis Rojo.

Situația nu este una îngrijorătoare în privința contractului lui Gavi, întrucât mijlocașul are actuala înțelegere semnată până în vara anului 2026, însă șefii Barcelonei au remarcat forma fotbalistului din ultima vreme și nu vor ca jucătorul să fie tentat de o ofertă mult mai bună din punct de vedere financiar din altă parte.

O singură plecare de la FC Barcelona le-ar permite șefilor clubului să-i înregistreze contractul lui Gavi la prima echipă, mai notează sursa citată.

  • 29 de meciuri a jucat Gavi în acest sezon
  • Două goluri și o pasă decisivă a reușit Gavi
  • 90.000.000 de euro este cota de piață a lui Gavi, potrivit Transfermarkt

Gavi, unul dintre cei mai tineri marcatori de la Cupa Mondială

  1. Pele (17 ani și 239 de zile), la CM 1958, pentru Brazilia, împotriva Țării Galilor. 
  2. Manuel Rosas (18 ani și 93 de zile), la CM 1930, pentru Mexic, împotriva Argentinei. 
  3. Gavi (18 ani și 110 zile), la CM 2022, pentru Spania, împotriva celor din Costa Rica.
  4. Michael Owen (18 ani și 190 de zile), la CM 1998, pentru Anglia, împotriva României. 
  5. Nicolae Kovacs (18 ani și 197 de zile), la CM 1930, pentru România, împotriva lui Peru. 
  6. Dmitry Sychev (18 ani și 231 de zile), la CM 2002, pentru Rusia, împotriva Belgiei. 
  7. Lionel Messi (18 ani și 357 de zile), la CM 2006, pentru Argentina, împotriva Serbiei.
articolul original.

Câți bani au câștigat echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României! Sumele sunt diferite

8 December 2022 at 21:16
  • Fotbal: Rapid - Borussia Dortmund, sâmbătă, 13:00, DGS 1

  • Liga 1: Sepsi - Voluntari, vineri, 19:00, DGS 1

Tabloul complet al sferturilor de finală din Cupa României

  • Sepsi - CS Mioveni
  • CFR Cluj - FC Argeș
  • Hermannstadt - 'U' Cluj
  • UTA Arad - U Craiova 1948

Sferturile se vor disputa într-o singură manșă, pe terenurile echipelor care au încheiat faza grupelor din postura de lider. 

Câți bani au câștigat echipele calificate în sferturile de finală din Cupa României

Formatul Cupei României s-a schimbat din acest an și au existat și modificări semnificative la fondul de premiere. Astfel, FRF a reușit să mărească premiile totale ale competiției de la 800.000 de euro, cât a fost sezonul trecut, la 1.200.000 milioane de euro. Adică, o creștere de 50% între cele două ediții.

Fiecare echipă prezentă în faza grupelor a încasat câte 4.000 de euro pentru fiecare punct adunat. Mai jos sunt prezentate sumele câștigate de cele opt sfertfinaliste, după ieșirea din grupe.

  • Sepsi - 36.000 de euro
  • U Craiova 1948 - 28.000 de euro
  • UTA Arad - 28.000 de euro
  • CS Mioveni - 24.000 de euro
  • CFR Cluj - 20.000 de euro
  • U Cluj - 20.000 de euro
  • Hermannstadt - 24.000 de euro
  • FC Argeș - 20.000 de euro

În sferturi, victoria se premiază cu 25.000 de euro, în timp ce un succes în semifinale aduce o sumă dublă.

Finalista mai câștigă 10.000 de euro, iar marea învingătoare 240.000 de euro.

Faza semifinalelor Cupei României

  • Sepsi/CS Mioveni vs. CFR Cluj/FC Argeș
  • Hermannstadt/U Cluj vs. UTA Arad/U Craiova 1948

Finala Cupei României: 24 mai 2023

VIDEO Daniel Stanciu a vorbit despre premiile din Cupa României

Clasamentul final al grupelor Cupei României

articolul original.
Ieri — 8 December 2022DigiSport

Lionel Scaloni, înaintea meciului cu Olanda de la Cupa Mondială: ”Poate vom face niște schimbări”

8 December 2022 at 20:59
image
  • Cupa României: FC Botoșani - FCSB, joi, 20:00, DGS 1

  • Cupa României: CS Mioveni - UTA, joi, 20:00, DGS 2

Lionel Scaloni, înaintea meciului cu Olanda de la Cupa Mondială din Qatar

Le-am spus oamenilor să se bucure de meci, de echipa lor. Vom da totul pentru ţara noastră. (...) Sper că rezultatul ne va face fericiţi”, a declarat Scaloni.

El a fost de acord cu omologul său olandez Louis van Gaal, în opinia căruia fotbalul de astăzi nu mai este atât de ofensiv ca acum câteva decenii.

Ce spune Van Gaal nu este o descoperire. Olanda este o echipă foarte echilibrată. Atacă toţi şi se apără toţi. Acum nişte ani, te puteai gândi să ai cinci jucători care nu fac decât să atace. Astăzi fotbalul e diferit. Dar meciul de mâine va fi foarte frumos”, a afirmat argentinianul, potrivit Agerpres.

Vom vedea ce vor face (olandezii - n. r.). Suntem obişnuiţi ca adversarii noştri să vină cu lucruri diferite. Uneori ne confruntăm cu marcajul individual asupra lui Messi. Poate că şi noi vom face nişte schimbări”, a continuat Scaloni.

La rândul său, mijlocaşul argentinian Alexis Mac Allister a declarat: ”Ştim că De Jong este un super jucător, un jucător cheie al acestei echipe. Dar nu ne concentrăm asupra individualităţilor, avem armele noastre.”

Despre van Gaal, Mac Allister a spus: ”Ştim că e un antrenor de top, îl respectăm mult. Echipele lui au o idee de joc clară.”

Argentina şi Olanda vor fi adversare vineri, pe Lusail Stadium din Al Daayen, de la 21:00 (ora României).

Tabloul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale din Qatar

În competiție au rămas doar opt echipe: Anglia, Argentina, Brazilia, Croația, Franța, Maroc, Olanda și Portugalia, care se vor înfrunta vineri și sâmbătă, după cum urmează: 

  • Croația - Brazilia, 9 decembrie, ora 17:00
  • Olanda - Argentina, 9 decembrie, ora 21:00
  • Maroc - Portugalia, 10 decembrie, ora 17:00
  • Anglia - Franța, 10 decembrie, ora 21:00
articolul original.

Reacția lui Ianis Stoica după victoria cu FC Botoșani: ”Cu aceiași jucători am luat șase la Liga 3. Am murit frumos”

8 December 2022 at 20:44
Blaga, despre adevăratele motive pentru refuzul Austriei: „Nu merită să stăm în genunchi. Dacă cineva iese în câștig, acela e Putin”

Blaga, despre adevăratele motive pentru refuzul Austriei: „Nu merită să stăm în genunchi. Dacă cineva iese în câștig, acela e Putin”

Europarlamentarul PNL Vasile Blaga a declarat în direct la DigiFM, în emisiunea Audiență Națională...

articolul original.

Mirel Rădoi, ”taxat” de antrenorul care e favorit să-i ia locul la Universitatea Craiova: ”Eu luam alte măsuri”

8 December 2022 at 20:43
image
  • Cupa României: FC Botoșani - FCSB, joi, 20:00, DGS 1

  • Cupa României: CS Mioveni - UTA, joi, 20:00, DGS 2

Fostul selecționer a acuzat unele declarații ale președintelui clubului Sorin Cârțu, în legătură decizia antrenorului de a exclude din lot patru jucători, dar și cu privire la jocul echipei. Oficialul clubului din Bănie i-a răspuns tăios, apoi a venit și rândul patronului Mihai Rotaru să-l contreze pe Mirel Rădoi.

Eugen Neagoe îl ”contrazice” pe Mirel Rădoi: ”Nu i-aș fi trimis la echipa a doua”

Favorit să-i ia locul lui Mirel Rădoi pe banca Universității Craiova este Eugen Neagoe (55 de ani), actualul tehnician al lui U Cluj. Acesta a vorbit despre decizia fostului antrenor al ”Leilor” de a-i scoate din lot pe Ivan, Markovic, Vînă și Hanca, și a afirmat că el ar fi gestionat altfel situația.

Am luat și eu decizii de genul celor pe care le-a luat Mirel Rădoi. La Iași, am avut un portar foarte valoros, Grahovac, pe care l-am trimis să se antreneze separat o perioadă. Nu știu ce au făcut jucătorii de la Universitatea Craiova. Din exterior, mi se par doi jucători foarte valoroși, Ivan și Markovic, nu i-aș fi trimis la echipa a doua.

Eu luam alte măsuri, nu-mi dau seama. Îi țineam mai mult la antrenament, nu știu. Greutatea e o problemă, dacă nu o rezolvam rapid, ajungeam și la amenzi. Am întâlnit jucători în cariera mea care au simulat, dar nu i-am trimis la echipa a doua.

Am avut discuții repetate și au înțeles că nu trebuie să mai facă lucrurile greșite. Și eu îi amendez pe băieți dacă se ceartă cu arbitrul, dacă înjură, sigur că da. Nu putem să ne permitem să lăsăm echipa fără aportul unui jucător că așa are el chef”, a transmis Eugen Neagoe, la emisiunea Fotbal Club.

Eugen Neagoe, principalul favorit să o preia pe Universitatea Craiova: ”Cred că am rămas în istorie acolo”

Rotaru a precizat miercuri seară că are deja pe listă trei nume de antrenori, toți din România și aflați sub contract în acest moment, dar nu a dorit să mai ofere și alte detalii. 

Neagoe a lăsat să se înțeleagă că nu i-ar displăcea să ajungă antrenor la echipa la care a început fotbalul, însă a scos în evidență faptul că, deocamdată, nu a vorbit cu nimeni din Bănie în acest sens.

Nu știu dacă aș merita, nu știu pe ce poziție sunt, dar sunt oltean, am crescut la Universitatea Craiova, am jucat 9 ani, cred că am rămas în istorie acolo, dar nu am ce să vorbesc în acest moment. Nu am avut nicio discuție cu nimeni din club.

Sunt sub contract, toată energia mea e canalizată spre ultimele două jocuri pe care le avem. Trebuie să ne concentrăm, nu m-am gândit la alt club. Niciodată nu am întors spatele Universității Craiova, sunt un oltean adevărat. Nu pot să vorbesc în acest moment”, a mai spus Eugen Neagoe.

articolul original.

Mihai Ciobanu, după eșecul dureros împotriva puștilor de la FCSB: ”Nu se poate așa ceva! Suntem rupți de realitate”

8 December 2022 at 20:41
image
  • Cupa României: FC Botoșani - FCSB, joi, 20:00, DGS 1

  • Cupa României: CS Mioveni - UTA, joi, 20:00, DGS 2

  • Golurile victoriei au fost marcate de Alexandru Musi (min. 53) și Marian Tănasă (min.90).

Mihai Ciobanu, după eșecul cu FCSB: ”Nu se poate așa ceva!”

FCSB a ales să trimit în teren mai mulți jucători foarte tineri, dar și câțiva dintre jucătorii care nu mai prind minute la prima echipă a celor de la FCSB și, cel mai probabil, vor pleca în iarnă.

Cu un prim ”11” improvizat, FCSB a jucat excelent, în comparație cu adversarul de la Botoșani. Echipa lui Mihai Ciobanu s-a crezut învingătoare de la startul partidei, iar acest lucru a costat-o foarte mult.

Puștii lui Strizu și Pintilii au făcut un joc foarte bun și au administrat moldovenilor un eșec mai usturător decât o arată scorul.

Un nou eșec. E dureros că mergem din eșec în eșec și se pare că, criza este profundă, în ceea ce privește jocul echipei. Mai avem două etape și deja trebuie să ne gândim că atât de mult am coborât nivelul, încât mi-e teamă să nu ne scufundăm.

Nimeni nu poate rezolva problema asta decât jucătorii, vestiarul, primii 11 și cei care intră în teren. Tot așteaptă ceva, de undeva. Nu știu de unde. Dacă astăzi nu am reușit să ne detașăm de o echipă improvizată, talentată, dar improvizată, nu am reușit decât să fim previzibili, lenți și deseori surprinși de contraatacurile lor. Nu se poate așa ceva. Trebuie să ne schimbăm fundamental atitudinea. Fără atitudine, ești întotdeauna un învins. La FC Botoșani, de câțiva ani de zile lucrurile au crescut din punct de vedere fotbalistic, am fost felicitați, dar iată că am ajuns într-un punct în care toți trebuie să fim realiști.

Parcă suntem rupți de realitate, iar jocul arată lucrul acesta. Radical trebuie o schimbare de atitudine. Asta nu se găsește de cumpărat. Asta trebuie să fie doar în mintea sportivilor. Am încercat să le ridicăm moralul. Este o înfrângere care ne-a umilit, iar acum ne aruncă în infern. Ce facem? Sunt jucătorii noștri, îi apreciem foarte mult. Mulți au făcut rezultate formidabile, dar gata. Cumva trebuie să ne trezim. Vine campioana țării peste 48 de ore și ce facem?”, a declarat Mihai Ciobanu, la finalul partidei cu FCSB.

FC Botoșani - FCSB 0-2 (Musi 53, Tănasă 90)

FC Botoșani: 82. Ureche - 19. Patache, 6. Dican, 12. Kasim, 30. Țigănașu - 99. Zabou, 93. Pinson, 26. Mailat, 25. Sylla, 10. Târcoveanu - 20. Roman ll.
Au mai intrat: Dragu, Petkovski, Obedeanu, Camara.
Antrenor: Mihai Ciobanu.

FCSB: 1. Ducan - 22. Boboc, 20. Dulca, 31. Ciobanu, 77. Șerban - 4. Pruteanu, 30. Musi, 25. Tudor, 34. Gogescu - 9. Stoica, 90 Rusu