ACTUALITATE
🔒
Au fost publicate stiri noi. Click aici pentru a le afisa.
Ieri — 29 September 2022DigiSport

Adrian Mititelu recunoaște că se bagă peste antrenor, precum Gigi Becali la FCSB. ”Să fim sinceri”

29 September 2022 at 21:59
image
  • Liga 1: Universitatea Craiova – FC Voluntari, vineri, 21:00, DGS1

  • Bundesliga: Bayern Munchen – Bayer Leverkusen, vineri, 21:30, DGS2

Adrian Mititelu recunoaște că se bagă peste antrenor, precum Gigi Becali la FCSB. ”Să fim sinceri”

Omul de afaceri din Craiova a spus că milionarul din Pipera nu-i este model, dar a recunoscut că Becali este ”pragmatic și spune lururilor pe nume”.

Apoi, Mititelu a mai recunoscut că și el se implică în activitatea antrenorilor de la echipă. Ba, chiar susține că mai sunt și alți patroni care fac așa ceva, doar că singurul care o rceunoaște public este finanțatorul FCSB-ului.

(n.r. - dacă îl are model pe Gigi Becali) Nu e! El e un om pragmatic și realist. Spune lucrurilor pe nume”, a spus Mititelu.

Cunoscut ca o mână forte, Mititelu a spus clar că se bagă peste Croitoru.

”Stați puțin, să fim sinceri. Toți patronii... Credeți că eu nu mă bag? Îmi doresc să câștig campionatul! Dacă nu pot eu, poate reușește fiul meu. Nu poți să stabilești termene. Se întâmplă să pierzi titlul cum l-a pierdut CSU în ultima etapă. Dumnezeu ne va recompensa pentru ce-am pătimit noi.

Într-o zi o să ridicăm acest trofeu.”, a mai spus Mititeli la Prietenii lui Ovidiu.

Silvio Berlusconi, precum Gigi Becali. ”Voi interveni direct cu sfaturi, așa cum am făcut și la AC Milan”

Și magnatul Silvio Berlusconi (85 de ani), creatorul marelui AC Milan, din anii ’90, acum patron la Monza, a recunoscut imixtiunea la nivelul băncii tehnice.

Monza a produs surpriza etapei 7 din Serie A și a învins-o pe Juventus cu 1-0, aceasta fiind și prima victorie a echipei magnatului italian din istoria primei ligi din Italia. A fost și meciul de debut al noului antrenor Raffaele Palladino (38 de ani), astfel că la final finanțatorul a ținut să-și aroge toate meritele pentru acest succes.

”Voi interveni cu sfaturi tactice, așa cum am făcut și la AC Milan”, a spus Berlusconi, , citat de Telelombardia, cel care a condus destinele grupării din Milano timp de peste trei decenii.

După ce i-a vândut clubul lui Yonghong Li, Berlusconi a început de la zero, la Monza, club pe care l-a preluat direct din Liga 4, după faliment.

Alături de colaboratorul său de bază, Adriano Galliani, care este președintele clubului, Monza a urcat ligă cu ligă iar acum este în Serie A.

”Promovarea echipei Monza în Serie A, după 110 ani, mi-a oferit mai mare bucurie decât atunci când am câștigat Liga Campionilor”, a spus Berlusconi.

Silvio Berlusconi, ca Gigi Becali. ”Am demonstrat că știu să-mi ating obiectivele”

Fostul prim ministru al Italiei este renumit pentru implicarea sa peste munca antrenorilor, reproșându-le uneori că nu i-au ascultat sfaturile tactice. El a spus că așa va proceda și acum cu Palladino la Monza.

”Voi interveni direct cu sfaturi, la fel cum am făcut cu toți antrenorii mei de la AC Milan. Palladino este un antrenor pe care îl cunosc bine din perioada petrecută la tineretul lui Monza, astfel că am decis, alături de Adriano Galliani, să-i acordăm această oportunitate pentru că în opinia noastră chiar merită.

În același timp, nu există nicio îndoială că mă voi ocupa direct de situație pentru că am demonstrat că în fotbal știu să ating obiectivele pe care mi le-am propus”, a mai spus Berlusconi.

articolul original.

Giovanni Becali știe care a fost momentul-cheie pentru decăderea lui Octavian Popescu: "Lucrurile au luat o întorsătură!"

29 September 2022 at 21:37
image
  • Liga 1: Universitatea Craiova – FC Voluntari, vineri, 21:00, DGS1

  • Bundesliga: Bayern Munchen – Bayer Leverkusen, vineri, 21:30, DGS2

Chiar dacă are doar 19 ani, fotbalistul a primit multe critici din partea unor voci importante din fotbalul românesc. Giovanni Becali (70 de ani) a comentat și el recent situația atacantului. 

Giovanni Becali a vorbit despre perioada nefastă a lui Octavian Popescu

În cadrul unui interviu radiofonic, Becali a pus evoluțiile slabe ale lui Popescu pe seama vârstei fragede și a tentațiilor care apar în această perioadă, dar și pe seama presiunilor din exterior. 

Totuși, fostul impresar este convins că Popescu poate reveni la forma arătată în sezonul trecut, însă doar dacă își va regla anumite aspecte din viața personală. 

"Eu cred că era un copil care juca un fotbal de plăcere, juca pe aproape nimic, dar îi plăcea, se simțea bine. A continuat pe niște bani, nu foarte mulți, dar a continuat să joace de plăcere.

Când au apărut presiunea și gustul banilor, dar și împlinirea a 18 ani, fiind deja un adolescent care devenise major, lucrurile au luat o altă întorsătură.

Probabil că a fost și presiunea celor din presă, când va fi vândut, cu cât va fi vândut și așa mai departe. Eu sper ca această presiune să treacă, să se gândească la faptul că are un salariu decent deocamdată și că poate fi cel care era acum un an.

Ține numai de el, trebuie să uite de bani, de stres, de presiune și trebuie să joace fotbal, pentru că asta e meseria lui și îi place", a declarat Becali, potrivit Sport Total FM

Octavian Popescu se simte pregătit să revină la forma de altădată

La finalul meciului cu Olanda U21, scor 0-0, Popescu s-a arătat optimist că, odată cu revenirea la echipa de club după pauza pentru jocurile internaționale, va reuși să aibă din nou realizări personale.

Sunt pregătit și sper să ne revenim la echipa de club și să facem din nou rezultate bune și să câștigăm la fel ca înainte. Am avut o perioadă proastă, nici acum...

Sper să ies din perioada proastă, să mă impun și sper să marchez și să le ofer colegilor pase decisive”, a spus Octavian Popescu.

articolul original.

Florin Stângă, atac la jucătorii săi după eșecul cu Dinamo. ”Nu și-au dorit calificarea”

29 September 2022 at 21:32
image
  • Liga 1: Universitatea Craiova – FC Voluntari, vineri, 21:00, DGS1

  • Bundesliga: Bayern Munchen – Bayer Leverkusen, vineri, 21:30, DGS2

Florin Stângă, atac la jucătorii săi după eșecul cu Dinamo. ”Nu și-au dorit calificarea”

Stângă spera ca gorjenii să continue seria victoriilor din Liga 2, iar atitudinea jucătorilor l-a deranjat în meciul de Cupă.

”Nu am avut atitudinea potrivită, nu ne-am dorit mai mult, am făcut și multe greșeli. Am venit după patru victorii la rând și asta probabil că ne-a dăunat, pentru că băieții au fost probabil relaxați și acest aspect ne-a pedepsit”, a spus Stângă.

Antrenorul a lăsat de înțeles că el și-a dorit mai mult decât jucătorii o calificare în grupele Cupei României.

”M-a deranjat că băieții nu au avut determinare și că nu și-au dorit să prindă grupele Cupei României, ca să fie remarcați. Eu, ca antrenor, nu am văzut nebunia aia și spun asta pentru că-i cunosc foarte bine”, a continuat Stângă.

Florin Stângă, atac la jucătorii săi după eșecul cu Dinamo. ”Vreau să schimb mentalitatea”

Florin Stângă a mai precizat că Dinamo era o echipă de bătut, mai ales că Viitorul Pandurii Târgu Jiu a evoluat pe teren propriu.

”Orice echipă este de bătut, am jucat acasă, am avut tot ce ne-a trebuit, dar nu am jucat ce trebuie. Vreau să schimb mentalitatea.

Mă gândesc la play-off, așa cum m-am gândit și la grupele Cupei României, dar mai trebuie și altceva în plus. Avem mult de muncit în continuare”, a concluzionat Stângă.

VIDEO cu reacția lui Florin Stângă după Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Dinamo 0-1

VIDEO cu rezumatul partidei Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Dinamo 0-1

articolul original.

Mihai Stoichiță, pe făraș la FRF? Planul lui Răzvan Burleanu. “A fost contactat deja pentru a-i lua locul”

29 September 2022 at 21:29
image
  • Liga 1: Universitatea Craiova – FC Voluntari, vineri, 21:00, DGS1

  • Bundesliga: Bayern Munchen – Bayer Leverkusen, vineri, 21:30, DGS2

Mihai Stoichiță, pe făraș la FRF? Planul lui Răzvan Burleanu. “A fost contactat deja pentru a-i lua locul”

România a strâns șapte puncte și a încheiat pe locul patru o grupă cu Bosnia și Herțegovina (11 puncte), Finlanda (8 puncte) și Muntenegru (7 puncte).

Conducerea FRF vrea să continue cu selecționerul Edi Iordănescu (44 de ani), deși nu și-a îndeplinit obiectivul.

Pe de altă parte, Răzvan Burleanu, președintele FRF, se gândește să facă o altă mutare la nivel administrativ.

În cadrul emisiunii Digi Sport Special, jurnalistul Decebal Rădulescu a dezvăluit că Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF, ar urma să fie demis.

"Informația brută este următoarea: Federația se gândește serios să-l demită pe Mihai Stoichiță. S-au făcut pași serioși în acest sens, o negociere financiară.

Hotărărea s-ar fi luat după ce au fost consultați mai mulți membri ai Comitetului Executiv și după ce diferite personaje din Federație au mers la Burleanu și au spus "Trebuie să facem treaba asta".

Știu că a fost contactat deja un om pentru a-i lua locul lui Mihai Stoichiță. Omul ăla e Ilie Dumitrescu, din informațiile mele. Apoi vor încerca să mai coopteze pe cineva din Generația de Aur, pentru partea de juniori, tineret, de la FRF. E vorba despre un fost mare internațional, care stă în Cluj. A fost în tribună la ultimul meci al naționalei, alături de un angajat al FRF.

E clar că vor să facă un pas pentru a-și spăla imaginea. Aflu că Gică Popescu le-ar fi spus foștilor colegi din Generația de Aur că n-ar fi corect și normal să se implice într-un proiect de-ale lui Burleanu în acest moment", a spus Decebal Rădulescu.

În replică, Ilie Dumitrescu a transmis, în timpul emisiunii, că n-a fost contactat de nimeni de la Federația Română de Fotbal.

Mihai Stoichiță (68 de ani) este directorul tehnic al FRF din februarie 2017.

Cartea de vizită a lui Mihai Stoichiță

S-a născut la 10 mai 1954

A jucat la: CS Jiul Petroșani (1973-1974), Rocar București (1974-1975), CS Jiul Petroșani (1975-1981), Progresul București (1981-1983), Chindia Târgoviște (1983-1984), Progresul București (1985-1986), Gloria Buzău (1986-1988)

A antrenat: FC Callatis Mangalia (1991-1992), Rocar București (1992-1993), Steaua București (1997-1998), Progresul București (1999-2000), Litex Lovech (2000-2001), Panama (2001), Sheriff Tiraspol (2001-2002), Ankaragucu (2002-2003), Armenia și Pyunik Erevan (2003-2004), Farul Constanța (2004), Oțelul Galați (2005), Kuweit (2005-2006), Aris Limassol (2007-2008), Al Salmyia (2008-2009), AEL Limassol (2009), Steaua București (2009-2010), Astra Giurgiu (2010), AEL Limassol (2010-2011), CS Mioveni (2011), Apollon Limassol (2011-2012), Steaua București (2012), Sheriff Tiraspol (2012-2013), Al Salmyia (2013-2014), FC Petrolul Ploiești (2015)

A mai fost secund la: Progresul București (1988-1990), Dinamo București (1993-1994), Steaua București (1994-1997)

Trofee

Ca jucător: Jiul Petroșani (Cupa României, 1974)

Ca antrenor:

Titluri în România: campion (1997-1998), Supercupa României (1998)

Titluri în Republica Moldova: campion (2011-2012), Cupa Republicii Moldova (2012)

Titluri în Armenia: campion (2003-2004), Cupa Armeniei (2004), Supercupa Armeniei (2004)

articolul original.

Ovidiu Burcă speră ca Dinamo să întâlnească echipe din Liga 1 în grupele Cupei României: ”Ne dorim nume sonore!”

29 September 2022 at 21:06
image
  • Liga 1: Universitatea Craiova – FC Voluntari, vineri, 21:00, DGS1

  • Bundesliga: Bayern Munchen – Bayer Leverkusen, vineri, 21:30, DGS2

Ovidiu Burcă speră ca Dinamo să întâlnească echipe din Liga 1 în grupele Cupei României: ”Ne dorim nume sonore!”

Ovidiu Burcă a mărturisit că este fericit că Dinamo a obținut calificarea în grupele Cupei României și a transmis că este mulțumit de jocul echipei sale, chiar dacă ”alb-roșii” au avut probleme la fazele fixe.

Antrenorul ”câinilor” își dorește ca în faza grupelor să se dueleze cu echipe din Liga 1.

Ovidiu Burcă a vorbit și despre problemele întâmpinate de ”câini”, dar și despre chestiunea stadionului.

O calificare foarte muncită. Am întâlnit o echipă bună, care ne-a învins data trecută. Îi felicit pe băieți pentru modul în care s-au calificat. E important, doar jucând la intensitatea asta, echipa poate să crească. Sunt mulțumit că nu am luat gol, am făcut un joc solid. Am suferit la finalizare. Sunt lucruri bune care s-au întâmplat și sunt mulțumit.

Nu mi-a fost teamă, nu m-am gândit. Mă gândesc să nu luăm gol. Echipa s-a apărat bine. Problemele au fost la fazele fixe, știam că ne pot pune probleme dacă avem faze fixe. Au înțeles că trebuie să facem pressing sus, să îi ținem departe. Cred că am câștigat meritat.

Nu am pus secvențe de la meciul trecut. Șe-am amintit înainte să iasă pe teren. Le-am adus aminte de sentimentul acela de frustrare și ne-am rugat să nu mai simțim acea amărăciune. Ne bucurăm de calificare. Vom întâlni echipe de prima ligă și sunt bucuros că ne putem măsura forțele cu echipe de prima ligă.

Dacă am ajuns la nivelul acesta, ne dorim nume sonore din Liga 1. Vedem ce va fi. Cupa este un obiectiv important. Istoria clubului ne obligă să mergem cât mai departe, dar dincolo de acest lucru, o echipă poate crește doar jucând meciuri de genul ăsta.

Am văzut că alți colegi și-au menajat jucătorii. Trebuie să ne antrenăm astfel încât să jucăm din trei în trei zile. Doar așa putem crește. Noi jucăm toate meciurile în deplasare. Am avut o periodă complicată. Am încercat să asimilăm tactici, obiective comune, să formăm o echipă. Am avut răbdare cu jucătorii.

Lucrurile trebuie să capete o altă formă. Avem nevoie de rezultate, de puncte. I-am simțit că s-au pregătit bine. Le văd nivelul. Simt că putem face puncte. Procesul de formare este unul dificil. Nu ne putem aștepta ca de la o saptamana la alta să se vadă schimbări.

Sper ca oamenii să vină alături de noi și la Giurgiu. Nu știu dacă e frustrant, dar nu e confortabil să nu ai un teren al tău, ne-am dorit să jucăm pe Arcul de Triumf, sper să se rezolve această problemă”, a declarat Ovidiu Burcă la finalul meciului.

VIDEO Rezumatul partidei Viitorul Pandurii - Dinamo 0-1

articolul original.

Eugen Trică, semnal de alarmă pentru jucătorii de la Concordia Chiajna: ”Fotbalul nu se joacă pe momente!”

29 September 2022 at 18:26
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

Eugen Trică, semnal de alarmă pentru jucătorii de la Concordia Chiajna: ”Fotbalul nu se joacă pe momente!”

La finalul partidei, antrenorul a transmis că cei de la U Cluj au meritat victoria, chiar dacă Concordia Chiajna a avut și ea ocazii importante, pe care însă nu le-a transformat în gol.

Trică a identificat și principala cauză a startului slab de sezon al formației ilfovene. Tehnicianul consideră că lipsa concentrării este îi împiedică pe elevii săi să bifeze victorii, însă crede că acest lucru poate fi remediat.

Am început temător. Am permis adversarului să înainteze ușor și să marcheze. Am început să jucăm după ce am primit gol. Am avut și ocazii importante, prin Rusescu, Ndiaye. Dacă nu dai gol, nu poți intra în joc. Am întâlnit o echipă experimentată. O felicit pentru calificare, îmi felicit și jucătorii, au încercat, dar fotbalul nu se joacă pe moment. Trebuie să fii concentrat tot timpul.

Lucrurile astea se învață. E important să ne recuperăm pentru că ne așteaptă o partidă importantă cu Timișoara. Nu e nimic pierdut. Mai sunt 36 de puncte puse în joc. Chiajna și-a dorit întotdeauna să fie sus, să prindă play-off-ul. Anul trecut a fost la un pas să promoveze. Nu băgăm în poartă ocaziile pe care le avem.

Sunt condiții bune, dar trebuie o schimbare de atitudine. Lumea așteaptă multe de la jucători și de la mine, ca antrenor. Încercăm să îndreptăm lucrurile din mers. Trebuie să ne vedem de lucrurile noastre. Liga 2 e echilibrată. Diferența o face atitudinea. Dacă abordăm meciurile cu gândul la victorie, victoria va fi de partea noastră”, a declarat Eugen Trică la finalul meciului.

VIDEO Rezumatul partidei Concordia Chiajna - U Cluj 0-2

articolul original.

A murit Alexandru Arșinel. Ce spunea regretatul artist despre disputa CSA Steaua - FCSB. A fost și la Sevilla, în ’86

29 September 2022 at 18:23
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

A murit Alexandru Arșinel. Ce spunea regretatul artist despre disputa CSA Steaua - FCSB. A fost și la Sevilla, în ’86

Regretatul artist a fost și un împătimit al sportului, în general, și al fotbalului, în particular. Arșinel a ținut cu Steaua, alături de care a fost și la celebra finală de la Sevilla, din 1986, atunci când roș-albaștrii au câștigat Cupa Campionilor Europeni după finala memorabilă cu FC Barcelona, scor 0-0 (0-0 d.p., 2-0 d,l.d.).

Arșinel a fost martor și la scindarea Stelei după procesul legat de marcă și de palmares.

În 2020, Alexandru Arșinel a fost invitat în cadrul emisiunii Digi Sport Matinal și a vorbit atunci deschis despre echipa alături de care a rămas și pe care o considera ”adevărata Steaua”.

Regretatul actor susținea că FCSB este Steaua și a spus și de ce a avut o astfel de opțiune.

"Cu FCSB țin, FCSB, da, da. Nu neapărat pentru Gigi Becali. Îl apreciez pentru ceea ce face, a băgat bani mulţi în fotbal. A ridicat mulţi fotbalişti. În mişcă, îi ridică... Vă reamintesc că-l apreciez din punct de vedere al investiţiilor.

S-ar fi putut ca fără investiţiile lui Becali, o parte a fotbalului românesc să dispară. Faptul că de undeva au venit nişte bani aproape permanent.. .”, spunea Arșinel la Digi Sport.

A murit Alexandru Arșinel. Ce spunea regretatul artist despre disputa CSA Steaua - FCSB ”Nu m-a determinat să renunț”

Alexandru Arșinel mai susținea că denumirea echipei, din Steaua în FCSB nu l-a determinat să se alăture proiectului celor de la MApN.

”Sunt credincios clubului de fotbal  Steaua, dar faptul că şi-a schimbat câteva litere în faţă nu m-a determinat să renunţ ...

Nu am o pasiune specială pentru fotbalul jucat pe stadionul Steaua. Am o pasiune faţă jucătorii care au creat...

M-a surprins că foşti colegi de la Steaua nu au putut să-şi dea mâna şi să meargă pe o anumită direcţie", a mai spus, la acea vreme, Alexandru Arşinel la Digi Sport.

VIDEO cu Alexandru Arșinel, prezent la Digi Sport Matinal, în 2020

articolul original.

Eugen Neagoe, revoltat de situația echipei naționale: “Suntem cu toții vinovați”

29 September 2022 at 18:10
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

La finalul partidei, antrenorul “șepcilor roșii”, Eugen Neagoe, a vorbit pe larg și despre situația de la echipa națională.

Eugen Neagoe, revoltat de situația echipei naționale: “Suntem cu toții vinovați”

Neagoe (55 de ani), fost secund al lui Victor Pițurcă la echipa națională, consideră că retrogradarea “tricolorilor” în al treilea eșalon din Liga Națiunilor reprezintă o rușine.

  • Conducerea FRF vrea să continue cu selecționerul Edi Iordănescu (44 de ani), deși nu și-a îndeplinit obiectivul.

"Băieții au înțeles mesajul, am tratat jocul serios, cu responsabilitate. Le-am spus că în primul rând trebuie să ne respectăm pe noi, competiția, meseria. Indiferent de adversar, vreau să câștigăm. Mai avem de muncă și vrem să arătăm mult mai bine.

Să nu ajungem în urna a patra cu echipa națională! Într-adevăr, nu este plăcut. Din punctul meu de vedere, am terminat pe o poziție rușinoasă în grupă. Dacă ne gândim la adversari, România trebuia să defileze în acea grupă. N-am avut Franța, Germania, Spania.

Erau echipe de nivelul nostru, pe care puteam să le depășim, fără doar și poate. Din păcate, am terminat pe ultimul loc, o poziție care nu ne face cinste.

Trebuie să fim atenți, să discutăm, toți oamenii din fotbal, ce se întâmplă de mulți ani. Nu doar jucătorii care sunt acolo sunt vinovați, suntem cu toții vinovați. Antrenori, jucători, conducători din fotbalul românesc.

Nu sunt în măsură să dau verdicte despre selecționer. Sper ca oamenii din Federație să ia deciziile cele mai bune", a spus Eugen Neagoe.

VIDEO Rezumatul meciului Concordia Chiajna - 'U' Cluj 0-2, din Cupa României

articolul original.

Le-a spus "nu" lui Liverpool și Manchester United fără să stea pe gânduri, pentru că Barcelona îl așteaptă în 2023

29 September 2022 at 18:02
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

Închizătorul lui Wolverhampton are evoluții apreciate atât la echipa de club, cât și la naționala Portugaliei. Astfel, vara aceasta nu au întârziat să apară oferte de la Liverpool și Manchester United. 

Ruben Neves le-a spus "nu" lui Liverpool și Manchester United fără să stea pe gânduri

Însă, conform cotidianului spaniol Sport, lusitanul nici măcar nu a vrut să audă de cele două variante, după ce granzii britanici i-au contactat agentul. 

Asta deoarece Neves știe de ceva timp că Barcelona îl consideră perfect pentru poziția de număr 6. Iar după ce catalanii vor rămâne fără Busquets, este de așteptat să le facă o ofertă celor de la Wolverhampton. 

Impresarul lui Neves este Jorge Mendes, care are o relație foarte bună atât cu Wolverhampton, cât și cu Barcelona, astfel că mutarea are șanse mari să se concretizeze. 

  • 40 de milioane de euro este cota de piață a lui Ruben Neves, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt. 

Barcelona îl poate cumpăra pe Ruben Neves la preț redus

În ultimii ani, Neves a fost dorit și de alte cluburi importante, însă niciodată negocierile nu au avansat, din cauza prețului imens solicitat de Wolverhampton, în jurul a 100 de milioane de euro.

În vara anului viitor, când Barcelona va intra în negocieri cu cei din conducerea clubului britanic, situația ar putea fi alta, pentru că Neves intră de la 30 iunie 2023 în ultimul an de contract.

articolul original.

Concordia Chiajna – U Cluj 0-2. Ardelenii, calificați în grupele Cupei României

29 September 2022 at 17:52
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

Concordia Chiajna – U Cluj 0-2. Ardelenii, calificați în grupele Cupei României

Ardelenii au deschis scorul devreme, în minutul 18, prin Thiam. Acesta a șutat imparabil din careu după ce a ajuns la un balon respins din bara ilfovenilor.

Concordia Chiajna a avut o șansă bună de egalare în minutul 29, însă Ndiaye a șutat pe lângă poarta lui Plamen Iliev.

U Cluj își putea dubla avantajul pe finalul primei reprize. Șutul lui Bic din unghi a trecut puțin pe lângă poartă, iar Chudy i-a refuzat golul lui Vlădoiu.

În repriza secundă, ardelenii au marcat și golul doi. Vlădoiu a expediat o centrare perfectă pentru Fulop care a înscris cu capul.

Pe final de meci, Ely Fernandes a încercat să își treacă numele pe lista marcatorilor cu un șut de la distanță, însă fără succes.

VIDEO Rezumatul partidei Concordia Chiajna - U Cluj 0-2

articolul original.

Rapid are un start lansat de sezon, dar Daniel Niculae nu se gândește la titlu: ”Nu avem forță să câștigăm meci de meci!”

29 September 2022 at 13:27
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

După un sezon în care a avut ca obiectiv evitarea retrogradării, giuleștenii nu se gândesc nici în acest an la câștigarea campionatului.

Rapid are un start lansat de sezon, dar Daniel Niculae nu se gândește la titlu: ”Nu avem forță să câștigăm meci de meci!”

Daniel Niculae a transmis că giuleștenii nu se gândesc deocamdată la titlul din Liga 1. Președintele lui Rapid crede că echipa trebuie să rămână cu picioarele pe pământ în ciuda startului foarte bun de sezon.

Niculae a mai spus că este de părere că Rapid nu are încă forța necesară să câștige meci de meci și să își asigure locul în vârful clasamentului la finalul sezonului. Totuși, oficialul giuleștenilor crede că Rapid poate spera la un loc în play-off.

Nici vorbă! (n.red. dacă se gândește la titlu). Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Anul trecut, după promovare, am spus că obiectivul e evitarea retrogradării. Acum, intenția e să intrăm în play-off, abia în sezonul următor să formăm o echipă cu care să atacăm locurile 1-3. Luăm lucrurile pas cu pas, nu sărim peste niște etape.

Cât de bun este un doctor computer? Poate un AI să pună diagnosticul corect? Este profesia de medic în pericol? Pe Digi Life și Digi Online, de la 21:00!

Sper să nu intervină deloc un recul. Dar nu avem forța să câștigăm meci de meci. Puține spre deloc sunt echipele din România capabile să facă așa ceva. Important e însă că suntem pe un drum ascendent și vom încerca să ținem ritmul cât mai mult posibil”, a declarat Daniel Niculae pentru Playsport.

Obiectivul Rapidului în anul centenarului: ”Am discutat cu Adi”

În 2023, Rapid va împlini 100 de ani de existență și pretențiile sunt mari în Giulești, alimentate și de prestațiile echipei. Victor Angelescu, coproprietarul grupării vișinii, a vorbit despre jocul prestat de formația pregătită de Mutu și a anunțat obiectivul clubului pentru acest sezon.

Îmi place cum joacă Rapidul. Cred că avem un fotbal frumos, jucăm bine. Am putea să jucăm și mai bine, dar cred că am arătat un fotbal frumos. Am discutat cu Adi atunci când l-am ales. Știm ce filosofie are. I-am spus care este obiectivul pentru sezonul acesta, iar jocul este făcut în așa măsură încât să ne atingem obiectivul.

Vrem să intrăm în play-off. Dacă putem să ne batem pentru un loc de cupă europeană, normal că o vom face. Dacă intrăm în play-off, ne batem, nu putem depune armele. (...) Aș vrea să dăm mai multe goluri, dar nu cred că jucăm urât. Am avut ocazii, am dat goluri. Preferăm să avem puncte și să mergem în play-off”, a transmis Victor Angelescu, la emisiunea Fotbal Club.

articolul original.

Braşov - FC Hermannstadt 0-0, ACUM, la Digi Sport 1, în Cupa României

29 September 2022 at 13:25
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

Mai sunt patru necunoscute dintre cele 24 de echipe care vor fi împărţite în grupe. Tragerea la sorţi este programată vineri, 30 septembrie 2022.

Echipele de start

FC Brașov: Micu – Jovanovic, Marc, Tud. Oltean, M. Burlacu, R. Lazăr, Dumbravă (cpt.), Vas. Constantin, Angelov, Tudor Saim, Chică Roșă
Rezerve: Mikulic – Fustar, Negrean, Joao Amorim, Diogo Izata, Lambrinoc, Spătaru, Kirilenko, Mbombo
Antrenor: Dan Alexa

FC Hermannstadt: Muțiu – Medina, Bejan, Antoche, Issah, Al. Răuță, Dr. Iancu, P. Petrescu (cpt.), I. Năstăsie, C. Popescu, Buhăcianu
Rezerve: Al. Uțiu – I. Stoica, Opruț, Mino Sota, Al. Oroian, Balaure, Biceanu, Bucuroiu, Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

  • FC Brașov - Hermannstadt, vineri, ora 16:00, Digi Sport 1
  • CSM Aexandria - Csikszereda Miercurea Ciuc, ora 16:30
  • Concordia Chiajna - Universitatea Cluj, vineri, ora 18:45, Digi Sport 1
  • Viitorul Pandurii Târgu-Jiu - Dinamo, vineri, ora 21:30, Digi Sport 1

Echipe calificate pentru grupele Cupei României 2022-2023

  1. Dumbrăviţa
  2. U Craiova 1948
  3. Glroia Buzău
  4. Chindia Târgovişte
  5. FC Baia Mare
  6. UTA
  7. Oţelul
  8. Mioveni
  9. Unirea Slobozia
  10. Ocna Mureş
  11. Petrolul
  12. Rapid 

Primele opt echipe din Liga 1 din campionatul trecut sunt calificare direct în grupele Cupei României 2022-2023 

  1. CFR Cluj
  2. FCSB
  3. Universitatea Craiova
  4. FC Voluntari
  5. Farul
  6. FC Argeş
  7. Sepsi
  8. FC Botoşani

CS Afumați - Rapid 0-3. Șelimbăr - Petrolul 0-4, Jiul - Oțelul 1-1, 2-2, 0-3 la penalty-uri. Goluri, rezultate și program

  • Foresta Suceava - UTA Arad 0-1
  • Jiul Petroșani - Oțelul Galați 1-1, 2-2, 0-3 după penalty-uri
  • CSM Reșița - CS Mioveni 0-4
  • Gloria 2018 Bistrița - Unirea Slobozia 0-0, 2-3 după penalty-uri
  • Ocna Mureș - CSM Slatina 3-0
  • CSC 1599 Șelimbăr - Petrolul Ploiești 0-4
  • CS Afumați - Rapid 0-3
  • FC Brașov - Hermannstadt, vineri, ora 16:00, Digi Sport 1
  • CSM Aexandria - Csikszereda Miercurea Ciuc, ora 16:30
  • Concordia Chiajna - Universitatea Cluj, vineri, ora 18:45, Digi Sport 1
  • Viitorul Pandurii Târgu-Jiu - Dinamo, vineri, ora 21:30, Digi Sport 1

LIVE VIDEO CS Afumați - Rapid 0-3

Cât de bun este un doctor computer? Poate un AI să pună diagnosticul corect? Este profesia de medic în pericol? Pe Digi Life și Digi Online, de la 21:00!

Min. 90: Ocazie Rapid. După o combinație cu Dugandzic, Costache șutează din 16 metri, dar Obretin scoate de sub transversală.

Min. 81: Ocazie Rapid. După o centrare din corner, Iacob reia cu capul, dar Obretin respinge de sub transversală.

Min. 69: Ocazie Rapid. Luckassen șutează din întoarcere, de la 16 metri, dar cam slab, iar portarul reține.

Min. 58: Ocazie Rapid. Crepulja pasează pentru Costache, care șutează de la 20 de metri, dar nimerește bara.

Min. 49: Ocazie Afumați. Stângă șutează din afara careului, dar Drăghia respinge peste transversală.

Min. 38: Gol Rapid. Ștefan recuperează o minge, îi trimite lui Pănoiu, acesta combină cu Papeau, care îi trimite lui Emmers, iar belgianul înscrie cu un șut în diagonală.

Min. 14: Gol Rapid. Ciobanu pasează pentru Papeau, care marchează din interiorul careului.

Min. 8: Gol Rapid. Albu șutează din afara careului, Ciucur și Luckassen deviază mingea, care intră în poartă.

Min. 5: Ocazie Afumați. Stângă șutează de la distanță, dar portarul parează.

Min. 3: Ocazie Rapid. Ciobanu șutează de la distanță, dar mingea lovește plasa laterală.

Min. 1: Începe meciul.

Afumați: Obretin - Ciucur, Robicek, Leca, Oprea - Zaina, Stângă - Beșleagă, Băciuț, Iamandache - Cocoș

Rapid: Drăghia - Belu, Grigore, Iacob, Ștefan - Emmers, Albu, Ciobanu - Pănoiu, Luckassen, Papeau

LIVE VIDEO Șelimbăr - Petrolul 0-4

Min. 90+3: Gol Petrolul. Pe un nou contraatac, Cioiu îi pasează lui Măzărache, care reușește dubla.

Min. 89: Gol Petrolul. După un contraatac inițiat de Tucaliuc, Cioiu îi pasează lui Măzărache, care înscrie.

Min. 79: Gol Petrolul. Velisar recuperează mingea, prinde o "torpilă" din afara careului și înscrie superb.

Min. 69: Ocazie Șelimbăr. Monea îl deschide perfect pe Manole, care șutează în diagonală, dar pe lângă poartă.

Min. 62: Ocazie Șelimbăr. Curtean pasează cu exteriorul la Jordan, care șutează tare, dar portarul apără.

Min. 55: Gol Petrolul. După o centrare din corner, Tamaș deviază până la Huja, care deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min. 48: Ocazie Petrolul. Cioiu pasează la marginea careului, de unde Cebotaru șutează tare, portarul boxează până la Grozav, care nu nimerește poarta.

Min. 29: Ocazie Petrolul, Tucaliuc șutează tare din careu, dar Silveanu boxează.

Min. 1: Începe meciul.

Șelimbăr: Silveanu - Monea, Natea, Dandea, Tătar - Cărăruș, Curtean, Buzan, Manole - Ciocâlteu, Jordan

Petrolul: Leitner - Lima, Tamaș, Huja - Pashov, Cebotaru, Tucaliuc, Velisar - Manzala, Ivanovski, Grozav

LIVE VIDEO Jiul Petroșani - Oțelul Galați 1-1, 2-2, 1-2 la penalty-uri

Lovituri de departajare:

Jiul - Oțelul 0-3. Berisha (Oțelul) înscrie. Oțelul se califică în grupele Cupei României.

Jiul - Oțelul 0-2. Ferhaoui (Jiul) șutează, dar apără Pop.

Jiul - Oțelul 0-2. Adăscăliței (Oțelul) înscrie.

Jiul - Oțelul 0-1. Keszeg (Jiul) șutează, dar apără Pop.

Jiul - Oțelul 0-1. Markovic (Oțelul) înscrie.

Jiul - Oțelul 0-0. Aerts (Jiul) nimerește bara.

Min. 120: Finalul prelungirilor. Urmează lovituri de departajare.

Min. 116: Bară Oțelul. Chip șutează superb, de la distanță, dar mingea nimerește bara.

Min 100: Gol Jiul. Istratie e lansat în careu, scapă singur cu portarul și îl învinge.

Min. 92: Gol Oțelul. Nica ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu și șutează, portarul respinge în față, iar Bokhashvili e atent și înscrie din nou.

Min. 91: Încep prelungirile.

Min. 90+5: Finalul timpului regulamentar. Se vor juca prelungiri.

Min. 90+1: Gol Oțelul. După o degajare lungă a portarului Oțelului în careul advers, mingea îi este așeaztă perfect lui Bokhashvili, care egalează cu un șut din apropiere.

Min. 75: Gol Jiul. Jurcuț centrează de pe stânga în careu, iar Batehavi înscrie cu capul.

Min. 55: Bară Jiu. Ferhaoui îl lansează pe Dănăilă, care trece printre doi fundași, centrează în fața porții, unde Cocină era liber, dar acesta șutează în bară.

Min. 6: După o centrare de pe stânga în careu, Ferhaoui reia din voleu, dar portarul Pop are o nouă intervenție excelentă.

Min. 4: Ocazie Jiul. După o centrare din lovitură liberă, Keszeg deviază din apropierea porții, dar portarul respinge.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Jiul Petroșani: Mureșan - Kis, Matei, Torkos - Keszeg, Jurcuț - Sandu, Ferhaoui, Pop - Cocină, Dănăilă

Oțelul Galați: Pop - Ilieș, Adăscăliței, Sârghi, Panait - Gorovei, Markovic, Cireș - Mițoi, Bokhashvili, Farcaș

Știrea inițială:

Jiul Petroșani și Oțelul Galați se întâlnesc miercuri, de la ora 16:00, în direct la Digi Sport 1, într-un meci din play-off-ul Cupei României. Jiul, care evoluează în eșalonul al treilea din România, a ajuns în această fază a competiției după ce a trecut de Pandurii Tg. Jiu, Gilordul Tg. Cărbunești și CSM Deva.

De cealaltă parte, Oțelul, liderul Ligii 2, a trecut în faza precedentă de Viitorul Ianca, scor 3-1.

  • Vineri, 30 septembrie, de la ora 12:00, va avea loc tragerea la sorți pentru stabilirea grupelor Cupei României

Cum arată programul zilei în Cupa României, miercuri, 28 septembrie

  • Foresta Suceava - UTA Arad
  • Jiul Petroșani - Oțelul Galați
  • CSM Reșița - CS Mioveni
  • Gloria 2018 Bistrița - Unirea Slobozia
  • Ocna Mureș - CSM Slatina
  • CSC 1599 Șelimbăr - Petrolul Ploiești
  • CS Afumați - Rapid

CSA Steaua - Chindia Târgoviște 1-2. Ripensia - U Craiova 1948 0-4. Cinci echipe s-au calificat în grupele Cupei României

  • CSC Dumbrăvița - Poli Iași 0-0 (7-6 după penalty-uri)
  • Ripensia - U Craiova 1948 0-4
  • Șoimii Lipova - Gloria Buzău 2-2 (2-4 după prelungiri)
  • CSA Steaua - Chindia Târgoviște 1-2
  • Axiopolis Cernavodă - Minaur Baia Mare 4-4 (4-5 după prelungiri)
  • Echipele calificate până acum din play-off, în grupele Cupei României: CSC Dumbrăvița, U Craiova 1948, Gloria Buzău, Minaur Baia Mare, Chindia Târgoviște.

LIVE VIDEO CSA Steaua - Chindia Târgoviște 1-2

Min. 84: Gol Chindia. După o combinație superbă între Negut, Popa și Cherchez, ultimul marchează.

Min. 59: Ocazie Chindia. Daniel Popa șutează din afara careului, dar portarul reține.

Min. 49: Gol Chindia. Șerban centrează în careu, iar Daniel Popa înscrie cu capul.

Min. 31: Bară Chindia. Popadiuc șutează din afara careului, dar portarul deviază în transversală.

Min. 25: Gol Steaua. Adi Popa deschide scorul, după o acțiune personală.

Min. 1: Începe meciul.

CSA Steaua: Iancu - Oroian, Beța, Sabău, Ilie - Balgiu, Bărbulescu - Drăghici, Șt. Pacionel, Popa - Chipirliu
Antrenor: Daniel Oprița

Chindia: Căbuz - Căpușă, Celea, Boldor, Dumitrașcu - Șerban, Passaglia, Popadiuc, Akhmatov, Neguț - Popa
Antrenor: Toni Petrea

Ripensia - U Craiova 1948 0-4

Min. 89: Gol U Craiova! Radu Neagru marchează pentru 4-0. Fundașul a scăpat singur cu portarul advers și a trimis mingea fără emoții pe lângă acesta.

Min. 76: Gol U Craiova! Zanfir marcheză pentru 3-0, iar gruparea lui Marius Croitoru este ca și calificată în următoarea fază a Cupei României.

Min. 73: Gol U Craiova! Sidibe marchează, iar oltenii se desprind pe tabela de marcaj.

Min. 9: Gol U Craiova! Vlad Achim șutează de la marginea careului, iar execuția nu îi dă nicio șansă portarului de la Ripensia.

Moin. 1: Începe meciul!

Ripensia: Toroc - Zamfirescu, Lalic, Fridrich, Gladun - Vidrassan, Călin - Piftor, Ene, Zimța - Gavra

U Craiova 1948: Gurău - Negru, Grigore, Paramatti, Enache - Albu, Achim - Baeten, Bauza, Chițu - Ganea

Știrea inițială:

Oltenii antrenaţi de Marius Croitoru au ca obiectiv câştigarea trofeului, iar primul hop din acest sezon este contra Ripensiei Timişoara.

Tocmai pentru că obiectivul este unul important, antrenorul celor de la U Craiova 1948 nu va menaja prea mulţi titulari de drept.

Următorul meci pentru echipa sa va fi sâmbătă, de la ora 19:00, în deplasare la Mioveni, de la ora 19:00, partidă care va fi, de asemenea, pe Digi Sport 1.

CSA Steaua – Chindia Târgoviște, 18:45, Live Video Digi Sport 1

Cupa României poate fi drumul celor de la Steaua de a juca în cupele europene. Dacă Legea Sportului nu-i permite echipei Ministerului Apărării Naţionale să promoveze în Liga 1, dacă îşi păstrează actuala formă de organizare, UEFA nu are nicio problemă să o primească în competiţiile sale.

Chindia se prezintă la meci cu un antrenor nou, Toni Petrea, cel care trebuie să regleze lucrurile înaintea meciului din Liga 1, cu Rapid, mult mai important pentru echipa dâmboviţeană. Jocul cu giuleştenii este programat luni, pe 3 octombrie, de la ora 21:00, în direct pe Digi Sport 1.

Programul complet al confruntărilor din play-off-ul Cupei României. Opt meciuri, în direct pe Digi Sport

Marți, 27 septembrie 

  • CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași (ora 14:30 – Stadion Ștefan Dobay, Dumbrăvița) 1-0, după loviturile de departajare
  • Ripensia Timișoara – U Craiova 1948 (ora 16:00 – Stadion Electrica, Timișoara) – Digi Sport 1
  • Șoimii Lipova – Gloria Buzău (ora 16:30 – Stadion Comunal, Lipova)
  • CSA Steaua – Chindia Târgoviște (ora 18:45 – stadionul urmează a fi anunțat) – Digi Sport 1
  • Axiopolis Cernavodă – CS Minaur Baia Mare (ora 19:00 – Stadion Ideal, Cernavodă)

Începând din sezonul 2022/2023, Cupa României are un nou format, după cum urmează: "în faza play-off-ului vor participa 32 de echipe, dintre care 24 de echipe calificate din turul anterior şi 8 echipe din Liga 1. Cele opt echipe din primul eşalon sunt cele cinci echipe clasate pe locurile 3-6 la finalul play-out-ului ediţiei anterioare de campionat, alături de cele două câştigătoare ale barajului de menţinere-promovare în Liga 1 şi cele două nou-promovate direct în actuala ediţie de campionat.

S-au grupat echipele din urna A cu echipe din urna B (8 jocuri) şi, în continuare, cele 16 echipe rămase în urna B s-au grupat între ele (8 jocuri)", a anunțat FRF.

Miercuri, 28 septembrie

  • Jiul Petroșani – Oțelul Galați (ora 16:00 – Stadion Petre Libardi, Petroșani) – Digi Sport 1
  • Foresta Suceava – UTA Arad (ora 16:30 – Stadion Areni, Suceava)
  • CSM Reșița – CS Mioveni (ora 16:30 – Stadion Mircea Chivu, Reșița)
  • CS Ocna Mureș – CSM Slatina (ora 16:30 – Stadion Soda, Ocna Mureș)
  • Gloria Bistrița – Unirea Slobozia (ora 16:30 – Stadion Jean Pădureanu, Bistrița)
  • CSC Șelimbăr – Petrolul Ploiești (ora 18:45 – Stadion Gaz Metan, Mediaș) – Digi Sport 1
  • CS Afumați – Rapid (ora 21:30 – stadionul urmează a fi anunțat) – Digi Sport 1

Joi, 29 septembrie

  • FC Brașov – FC Hermannstadt (ora 16:00 – Stadion Tineretului, Brașov) – Digi Sport 1
  • CSM Alexandria – Csikszereda (ora 16:30 – Stadion CSS Peco, Alexandria)
  • Concordia Chiajna – Universitatea Cluj (ora 18:45 – Stadion Concordia 2, Chiajna) – Digi Sport 1
  • Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo București (ora 21:30 – Stadion Municipal, Târgu Jiu) – Digi Sport 1
articolul original.

Ilie Dumitrescu și Ion Crăciunescu au ieșit la masă, apoi au avut un schimb de replici: "Vezi, am curaj să te dau afară?"

29 September 2022 at 12:52
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

Cei doi au activat în acelaşi timp pe teren o bună perioadă, iar amintirile sunt de neuitat.

Ce s-a întâmplat după ce Ilie Dumitrescu și Ion Crăciunescu au ieșit la masă: "Dă și tu un fault!" / "Crezi că nu te pot da afară?"

Se întâmpla pe vremea când Dumitrescu era jucător, iar Crăciunescu, arbitru. La Liga Digi Sport, cei doi au dezvăluit ce s-a întâmplat la meci.

Ilie Dumitrescu: "O povestioară mică, dacă nu e deranjul prea mare. După un meci, ieșeam undeva la cină și îl văd pe Ion Crăciunescu. Și am zis că hai să mâncăm, ne-am întins, am și băut ceva. După 3 zile, aveam meci cu Craiova, parcă, și el era arbitru, o Cupă, parcă".

Ion Crăciunescu: "Lasă-mă să povestesc eu de aici. Cum fluieram ceva, el venea și zicea că nu a fost."

Cât de bun este un doctor computer? Poate un AI să pună diagnosticul corect? Este profesia de medic în pericol? Pe Digi Life și Digi Online, de la 21:00!

Ilie Dumitrescu: "Ziceam: dă, domnule, și tu un fault!"

Ion Crăciunescu: "Știi ce fac? Îl scot din grămada aia mare de jucători și îl trag deoparte și îi spun: 'bă, crezi că dacă am fost la restaurant împreună, ne și tragem de șireturi? Ia mai zi ceva să vezi dacă am curaj să te dau afară!' Și n-a mai zis. Dar era jucător mare, ce să mai!? Erau oameni cu care puteai să vorbești, puteai să te înțelegi dacă exista respect."

Ilie Dumitrescu: "El avea o pregătire fizică foarte bună, acoperea foarte bine zonele, era tot timpul foarte aproape de fază. Avantajul era că el a și jucat fotbal în Liga 1 și a și câștigat Cupa României și vezi lucrurile puțin diferit ca fost jucător. Dar el era foarte aproape, chiar nu puteai să-l păcălești: "Hai, sus, sus!"

Ion Crăciunescu are o Cupă a României în palmares ca jucător

Fost jucător de fotbal la Chimia Râmnicu Vâlcea şi Universitatea Craiova, Crăciunescu are în palmares o Cupă a României, dar şi un meci internaţional, în Cupa Cupelor, cu Glentoran Belfast.

Ca arbitru, apogeul l-a atins în 1995, când a condus la centru finala Champions League, dintre Milan și Ajax.

articolul original.

Roger Federer face haz de necaz după retragerea din tenis: "Mi-am pierdut locul de muncă, dar sunt foarte fericit"

29 September 2022 at 12:51
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

Roger Federer face haz de necaz după retragerea din tenis: "Mi-am pierdut locul de muncă, dar sunt foarte fericit"

Obișnuit să facă performanță de-a lungul anilor, Federer a suferit numai eșecuri din 2021 încoace. Mai întâi a pierdut la Wimbledon, apoi în ultimul său meci de dublu, însă toate aceste înfrângeri nu l-au dezamăgit pe fostul mare sportiv elvețian, care spune că, una peste alta, se simte fericit. 

"Am pierdut ultimul meu meci de simplu (n.r. împotriva Polonezului Hurkacz, în sferturi la Wimbledon în 2021). Am pierdut ultimul meu meci de dublu (n.r. cu Nadal la Laver Cup din Londra). Mi-am pierdut vocea, deoarece am ţipat să îmi încurajez echipa.

Am pierdut ultima dată ca echipă. Mi-am pierdut locul de muncă, dar sunt foarte fericit. Sunt bine. Sunt foarte bine. Ironic este că toată lumea se gândeşte la sfârşituri fericite, ca în basme, nu? Şi pentru mine aşa a fost, dar în moduri despre care nu am crezut că este posibil”, a declarat Federer pentru New York Times.

Roger Federer, carieră strălucitoare în tenis

În cariera sa de 25 de ani, Roger Federer a jucat 1526 de meciuri la simplu şi 223 la dublu, fără să abandoneze vreun joc.

Cât de bun este un doctor computer? Poate un AI să pună diagnosticul corect? Este profesia de medic în pericol? Pe Digi Life și Digi Online, de la 21:00!

Marele campion elvețian a fost lider ATP timp de 310 săptămâni, dintre care 237 au fost consecutive (2 februarie 2004 – 18 august 2008). 

Roger Federer are în palmares 20 de trofee de Grand Slam: 6 Australian Open, 1 French Open, 8 Wimbledon şi 5 US Open.

Cel poreclit "Swiss Maestro" a obţinut 1.251 de victorii în circuitul ATP, fiind depăşit doar de Jimmy Connors (1.274).

Roger Federer a câştigat 103 trofee la simplu şi 8 la dublu în circuitul ATP, dar şi de şase ori Turneul Campionilor. 

În cariera sa de 25 de ani, Roger Federer a obţinut premii totale de 130.594.339 dolari.

Cele mai importante trofee cucerite de Roger Federer

  • Australian Open: 6 titluri (2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018)
  • Roland Garros: 1 titlu (2009)
  • Wimbledon: 8 titluri (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017)
  • US Open: 5 titluri (2004, 2005, 2006, 2007, 2008)
  • Jocurile Olimpice: 1 titlu la dublu (2008, alături de Stan Wawrinka)
  • Turneul Campionilor: 6 titluri (2003, 2004, 2006, 2007, 2010, 2011)
  • Cupa Davis: 1 titlu (2014)
  • Masters 1.000: 28 de titluri (7 Cincinnati, 5 Indian Wells, 4 Miami, 4 Hamburg, 3 Madrid, 2 Canada, 2 Shanghai, 1 Paris)
articolul original.

Daria Kasatkina a reușit să-i enerveze din nou pe ruși. Replica venită de la Moscova

29 September 2022 at 12:50
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

De asemenea, în aceeași perioadă, sportiva le-a recomandat mai tinerilor săi compatrioți care practică sportul să-și schimbe cetățenia dacă au posibilitatea, declarație venită în contextul interzicerii rușilor la competiții importante din cauza războiului.

Galerie Foto

Daria Kasatkina, noi declarații controversate

La aproape trei luni de la acel moment, Daria Kasatkina a venti cu noi declarații controversate și a transmis că, dacă nu se va schimba situația și rușii vor continua să nu fie primiți la competiții, și-ar dori să reprezinte Elveția.

În acest moment sunt cetățean al Rusiei și, indiferent de ce s-ar întâmpla, sunt mândră că sunt rusoaică.

Cât de bun este un doctor computer? Poate un AI să pună diagnosticul corect? Este profesia de medic în pericol? Pe Digi Life și Digi Online, de la 21:00!

Însă dacă de asta va depinde cariera mea, atunci alegerea e evidentă, pentru că vreau să continui să joc tenis pentru mine, aceasta e prioritatea mea. 

Nimeni nu vrea să pună paie pe foc, dar Elveția mi se pare o țară foarte stabilă și mi-ar plăcea să fac trecerea în viitor”, a spus Daria Kasatkina, citată de Eurosport.

Reacție imediată de la Moscova

Declarația Dariei Kasatkina nu a rămas fără ecou la Moscova, iar Roman Teryushov, deputat în Duma de Stat, a venit cu o replică dură.

Din păcate, din motive necunoscute, o persoană ca ea a primit un titlu onorific și e văzută ca un simbol al sportului. Ea face totul pentru a ieși în evidență și se pare că cetățenia elvețiană e o prioritate pentru ea.

Ea îi încurajează pe tinerii noștri să-și schimbe cetățeniile, să reprezinte alte țări. Asta spune totul despre ea. Lăsați-o să trăiască acolo, nu vrem să mai auzim de ea.

Ministerul ar trebui să modificare sistemul de acordare a titlurilor onorifice, astfel încât să fie posibilă revocarea titlurilor în cazul persoanelor care fac politică anti-Rusia”, a spus Roman Teryushov.

articolul original.

Reacție imediată a Qatarului după protestul Danemarcei în privința echipamentelor de la Cupa Mondială

29 September 2022 at 07:59
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

Reacție imediată a Qatarului după protestul Danemarcei

Federația Daneză de Fotbal a protestat vehement față de modul în care au fost tratați imigranții care au lucrat pe șantierele pentru Cupa Mondială din Qatar. Nordicii au cerut măsuri din partea FIFA.

"Ar trebui ca fiecare țară să facă mai mult pentru a proteja drepturile oamenilor din întreaga lume, inclusiv din Danemarca. Activitatea Comitetului Suprem este recunoscută de numeroase entități din cadrul Comitetului Internaționale pentru Drepturile Omului drept un model care a accelerat progresul și a îmbunătățit viețile.

Reformele din Qatar sunt recunoscute de OIMși CSI, ca punct de referință în regiune. Ca orice țară, progresul în aceste probleme înseamnă o călătorie fără linie de sosire, iar Qatar este angajat în această călătorie.

Îndemnăm Federația din Danemarca să transmită cu acuratețe rezultatul comunicării și muncii lor extinse cu Cimitetul Suprem din Qatar și să se asigure că acest lucru este comunicat cu exactitate partenerilor care produc echipamentul", se arată în comunicatul Comitetului Suprem din Qatar, potrivit publicației Givemesport.

Cât de bun este un doctor computer? Poate un AI să pună diagnosticul corect? Este profesia de medic în pericol? Pe Digi Life și Digi Online, de la 21:00!

Galerie Foto

Danemarca va purta un tricou special la Cupa Mondială, în semn de protest față de autoritățile din Qatar

Furnizorul de echipament al naționalei Danemarcei a anunțat modul în care va protesta față de condițiile de muncă improprii pe care le-au avut imigranții care au lucrat la construcțiile pentru Cupa Mondială din Qatar.

Astfel, furnizorul de echipament al naționalei Danemarcei a prezentat miercuri cele două seturi de echipamente pentru Cupa Mondială Qatar 2022. Numai că brandul a anunțat că echipamentul va avea un format special, în semn de protest față de autoritățile din Qatar. Măsură a fost convenită cu Federația Daneză de Fotbal.

Mai exact, tricourile de joc nu vor cuprinde însemnele Cupei Mondiale, doar logourile echipei naționale și ale brandului Hummel.

Al doilea set de echipament va fi negru, în semn de doliu față de muncitorii care și-au pierdut viața în Qatar, din cauza condițiilor precare, a anunțat Hummel, într-un comunicat.

Potrivit unui raport Amnesty International, muncitorii imigranți din Qatar au fost supuși unor abuzuri în ultimii ani, în timp ce au lucrat la construcțiile pentru Cupa Mondială.

Amnesty International consideră că FIFA și organizatorii Cupei Mondiale nu au luat atitudine față de aceste “abuzuri” și nu s-au delimitat de această situație, având posibilitatea să rezilieze contractele cu companiile care au astfel de practici.

Amnesty International subliniază că abuzurile asupra angajaților imigranți din Qatar sunt “sistemice” și au fost colectate mai multe probe în acest sens, între aprilie 2021 și februarie 2022.
Potrivit Daily Mail, un nou raport a ieșit la iveală privind accidentele de muncă de pe aceste șantiere din Qatar, în urma cărora 2.823 de imigranți ar fi murit.

Acum, familiile imigranților care au murit pe șantierele stadioanelor care vor găzdui Cupa Mondială cer despăgubiri în valoare de 330 de milioane de euro și acuză atât autoritățile din Qatar, cât și FIFA.

articolul original.

Doi suporteri ai lui Liverpool s-au sinucis din cauza celor trăite la finala UEFA Champions League

29 September 2022 at 07:53
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

Suporterii lui Liverpool au fost ținuți zeci de minute la porțile stadionului, pentru că au existat probleme cu biletele, care nu erau citite de turnichete. Situația a dus la crearea unor incidente, care i-au marcat pe doi dintre fani.

Doi suporteri ai lui Liverpool s-au sinucis din cauza celor trăite la finala UEFA Champions League

Cei doi suporteri s-au sinucis, iar L'Equipe scrie că decizia are directă legătură cu incidentele de la Paris, pentru că fanii fuseseră prezenți și pe 15 aprilie 1989 la tragedia de la Hillsborough, când, la un meci dintre Liverpool și Nottingham Forrest, o busculadă a cauzat 96 de decese și alte 766 de persoane rănite.

Astfel, trauma trăita de cei doi supraviețuitori ai tragediei de la Hillsborough s-a reactivat în momentul în care au văzut ce se întâmplă la Paris. Unul dintre fani s-a sinucis la o săptămână de la finala UEFA Champions League, în timp ce al doilea s-a produs în urmă cu doar câteva zile.

Nu pot da foarte multe detalii despre cele două sinucideri, pentru că investigațiile sunt în derulare. Pot spune doar că prima s-a petrecut la aproximativ o săptămână de la finală, iar a doua săptămâna trecută.

Cât de bun este un doctor computer? Poate un AI să pună diagnosticul corect? Este profesia de medic în pericol? Pe Digi Life și Digi Online, de la 21:00!

Victimele aveau 52 și 63 de ani și nu e niciun dubiu că au recurs la acest gest din cauza ultimei finale de Champion League, care i-a făcut să retrăiască drama din 1989, peste care au crezut că au trecut”, a declarat Peter Scarfe, președintele Asociației Supraviețuitorilor de la Hillsborough.

11 fani au decis să facă terapie

Cei doi fani care s-au sinucis nu sunt singurii care au fost prezenți atât la Hillsborough, cât și la finala de la Paris.

Potrivit As.com, 11 fani fac terapie, iar costurile sunt suportate de Asociația Supraviețuitorilor de la Hillsborough.

articolul original.

Care ar fi motivele pentru care Săpunaru a primit doar o etapă de suspendare, după incidentele de la Tg. Jiu

29 September 2022 at 07:53
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

  • Săpunaru va fi astfel apt de joc pentru duelul din Liga 1, cu Chindia Târgoviște, care va avea loc luni, 3 octombrie, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1

Care ar fi motivele pentru care Săpunaru a primit doar o etapă de suspendare, după incidentele de la Tg. Jiu

Chiar dacă cei de la U Craiova 1948 au sperat că Săpunaru va fi sancționat mai dur, fotbalistul Rapidului va reveni pe teren mai repede decât s-ar fi crezut. Chestionat cu privire la suspendarea primită de veteranul giuleștenilor, Alexandru Bourceanu a explicat care ar putea fi motivele din spatele deciziei luate de Comisia de Disciplină din cadrul FRF.

"Fiecare parte are vină, pentru că au existat acolo persoane care nu ar fi trebuit să fie la vestiare. Pe toate stadioanele se întâmplă asta, fără a le lua apărarea celor de la Craiova. 

Cred că s-a luat în considerare faptul că au existat persoane care nu ar fi trebuit să fie acolo, cred că s-a mai luat în calcul și faptul că a fost furat un steag al Rapidului. Astea ar fi circumstanțele atenuante pentru Săpunaru. Timing-ul a fost unul foarte bun, a scăpat de suspendare după meciul din Cupă", a declarat Alexandru Bourceanu, la Pro Arena.

Au început să curgă ironiile, după suspendarea primită de Cristi Săpunaru: "I-a dat foarte mult o etapă! Este exagerat"

În cadrul emisiunii Fotbal Club, Ion Crăciunescu, fostul mare arbitru, a ironizat decizia Comisiei, iar apoi a declarat că Săpunaru ar fi trebuit să primească cel puțin 5 etape de suspendare.

Cât de bun este un doctor computer? Poate un AI să pună diagnosticul corect? Este profesia de medic în pericol? Pe Digi Life și Digi Online, de la 21:00!

"Cred că, la exigența Federației de Fotbal, trebuia să-i dea avertisment. I-a dat foarte mult o etapă, mi se pare exagerat! Comisiile sunt independente, dar sunt numite tot în comitetul executiv al Federației. Mi se pare o decizie...

Mie Săpunaru îmi place foarte mult, îl stimez foarte mult, dar de data asta a greșit și trebuia să plătească zdravăn pentru greșeala pe care a făcut-o. Eu zic că minim 5 etape", a comentat Ion Crăciunescu. 

articolul original.

Meciul România - Ungaria, din Billie Jean Cup, se joacă într-o sală nouă, de 30 de milioane de euro

29 September 2022 at 07:33
image
  • Cupa României: Concordia - 'U' Cluj, joi, 18:45, DGS 1

  • Cupa României: Viitorul Pandurii - Dinamo, joi, 21:30, DGS1

Meciul România - Ungaria, din Billie Jean Cup, se joacă într-o sală nouă, de 30 de milioane de euro

Potrivit unui comunicat al Primăriei Oradea, întâlnirea se desfăşura pe hard, suprafaţă care va fi montată peste parchetul existent, la solicitarea jucătoarelor române. Se vor disputa cinci meciuri, patru de simplu şi unul de dublu.

"Dacă până acum Federaţia a organizat competiţii de Cupa Davis şi Cupa Federaţiei la Galaţi, Bucureşti, Sibiu, Constanţa şi Cluj-Napoca, iată că Oradea are o sală de ultimă generaţie care poate concura cu orice altă sală din Europa.

Aş putea spune că, din punct de vedere al dependinţelor, este chiar mai modernă decât cea din Cluj. Vorbim despre o sală a prezentului, care poate găzdui oricând o competiţie mondială. Sunt convins că evenimentul va fi organizat la cele mai înalte standarde", a declarat preşedintele Federaţiei Române de Tenis (FRT), George Cosac.

Potrivit acestuia, componenţa lotului va fi anunţată cu trei săptămâni înainte, iar biletele vor fi puse spre vânzare în perioada următoare. Organizatorii mizează pe prezenţa în sală a fostului tenisman Ilie Năstase, dar şi a Simonei Halep, care şi-a încheiat, însă, sezonul competiţional.

Cât de bun este un doctor computer? Poate un AI să pună diagnosticul corect? Este profesia de medic în pericol? Pe Digi Life și Digi Online, de la 21:00!

Galerie Foto

România - Ungaria, din Billie Jean King Cup, va fi la Digi Sport

Primarul municipiului Oradea, Florin Birta, a subliniat că este important să se organizeze o astfel de competiţie la Oradea, evenimentele care aduc un renume ţării şi oraşului fiind susţinute de către municipalitate.

"Este clar că aveam nevoie de infrastructura necesară pentru a avea o sală polivalentă în care să putem desfăşura competiţii sportive de anvergură. Acum o avem şi ne dorim să găzduim cât mai multe întreceri de acest fel", a declarat primarul Florin Birta.

România şi Ungaria s-au întâlnit până acum de nouă ori în Fed Cup, iar echipa noastră a obţinut opt succese, ultimul cu 2-1 la Budapesta, în 2014, în Grupa I a zonei Europa-Africa, prin victoriile reuşite de Sorana Cîrstea şi perechea Irina Begu/Monica Niculescu, Timea Babos (victorioasă în faţa Simonei Halep) aducând punctul gazdelor.

Singura victorie a Ungariei s-a consemnat în 1993, în Anglia, cu 2-1.

Agerpres

articolul original.
❌