ACTUALITATE
🔒
Au fost publicate stiri noi. Click aici pentru a le afisa.
Astazi — 2 December 2022Observator

Costa Rica - Germania 2-4, la Cupa Mondială din Qatar. Ambele formaţii au fost eliminate din competiţie, după un meci istoric arbitrat de o brigadă de femei

1 December 2022 at 20:57
image

În minutul 10, Germania a deschis scorul prin Gnabry. Costa Rica a revenit în minutul 58 şi a marcat prin Tejeda.

Juan Pablo Vargas din reprezentativa Costa Rica a executat superb şi a marcat din cădere în minutul 70, printre picioarele lui Neuer. 

Kai Harvetz a restabilit egalitatea în minutul 73. Jucătorul din reprezentativa Germaniei a reuşit dubla în minutul 85. Niclas Füllkrug a reuşit un ultim gol, pentru Germania, în minutul 89. 

Meciul a fost arbitrat de o brigadă de femei, cu Stephanie Frappart la centru. Este pentru prima dată în istoria Cupei Mondiale când o brigadă feminină arbitrează în competiţie. 

Echipele de start:

Costa Rica: Navas – Fuller Spence, Duarte, Waston Manley, Vargas, Oviedo – Aguilera, Borges, Tejeda, Campbell – Venegas

Germania: Neuer – Kimmich, Sule, Rudiger, Raum – Goretzka, Gundogan – Gnabry, Musiala, Sane – Muller

articolul original.

Japonia - Spania 2-1, la Cupa Mondială din Qatar. Niponii şi spaniolii au reuşit calificarea în optimi la CM 2022

1 December 2022 at 20:50
image

Selecţionata Japoniei a învins echipa Spaniei cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, dar ambele formaţii s-au calificat în optimile de finală.

Japonia - Spania, la Cupa Mondială din Qatar. Echipele de start

  • Japonia: Gonda – Itakura, Yoshida, Tanighuchi – Ito, Morita, Tanaka, Nagatomo – Kamada, Maeda, Kubo
  • Spania: Simon – Azpilicueta, Rodri, Torres, Balde – Gavi, Pedri – Williams, Morata, Olmo
articolul original.

Pește Piranha, extrem de agresiv, găsit în apele Crișului Repede. Garda de Mediu face anchetă: "Este îngrijorător"

1 December 2022 at 20:36
image

Conform sursei citate, șeful Gărzii de Mediu din județul Bihor a confirmat descoperirea și a alertat și alte instituții abilitate, pentru declanșarea unei anchete care să conducă la identificarea persoanei iresponsabile care a aruncat peștele în Criș. Mai mult, reprezentanții Gărzii încearcă să afle dacă mai există alte exemplare de Piranha în apa, mult mai caldă, a Peței, unde noua specie invadatoare ar putea extermina exemplarele băștinașe.

Exemplarul de Piranha a fost găsit miercuri dimineață de către doi orădeni pasionați de pescuit și de ecologie. "Am vrut să curățăm unul dintre locurile de pescuit din centrul orașului, de pe malul stâng al Crișului, în aval de Podul Centenarului. La un moment dat, scoțând de pe mal cârpe și alte mizerii, am văzut plutind exemplarul de Piranha. Era mort, dar de puțin timp, cea mai probabilă explicație fiind că temperatura apei a scăzut în noaptea de marți spre miercuri sub 10 grade", a declarat pentru Ebihoreanul unul dintre cei doi orădeni.

Tot ei au fost cei care au alertat Garda de Mediu. "Piranha este un pește agresiv, carnivor și foarte vorace. Dacă s-ar înmulți în Criș, ar fi un pericol pentru întreaga faună, fiindcă ar devora ceilalți pești", a explicat orădeanul.

Șeful Gărzii de Mediu din Bihor, despre peștele Piranha: Este îngrijorător

La fața locului s-a deplasat în scurt timp chiar șeful Gărzii de Mediu Bihor, Sever Șerbănescu, acesta confirmând că exemplarul găsit este un Piranha cu burtă roșie, specie de apă dulce originară din America de Sud, din bazinul Amazonului. "Este îngrijorător, dată fiind agresivitatea speciei", a spus Șerbănescu.

Șeful Gărzii de Mediu a afirmat că a anunțat și alte instituții, între care Agenția pentru Pescuit și Acvacultură, AJVPS, ca gestionar al fondului piscicol, precum și Agenția pentru Arii Naturale Protejate.

"Trebuie să verificăm dacă mai sunt și alți Piranha în Criș și nu cumva să fie și în Peța. În Criș, la temperaturile coborâte de acum, nu ar rezista, dar în Peța, unde e apă termală, ar putea trăi și să se înmulțească, cu consecințe grave pentru fauna din pârâu – clean, mreană și altele", a precizat Sever Șerbănescu.

Acesta a precizat că se va încerca și depistarea persoanei care a aruncat peștele Piranha în Criș.

articolul original.

Ucrainenii se plâng că rușii trag cu rachete sovietice pentru "a obosi" sistemul de apărare antiaerian

1 December 2022 at 20:03
image

Rachetele de croazieră X-55 (Kh-55), de fabricaţie sovietică, au fost proiectate pentru uz nuclear. Astfel de rachete sunt lansate acum în Ucraina, pentru a "epuiza sistemul de apărare aeriană al ţării noastre", a declarat un oficial ucrainean, care a precizat că testele efectuate asupra fragmentelor găsite nu au arătat niveluri anormale de radioactivitate, ceea ce înseamnă că le-a fost scoasă încărcătura nucleară. "Acest lucru arată că nu a existat niciun contact (al rachetei) cu elemente nucleare", a spus el.

Experţii militari ucraineni susţin, pe de altă parte, că Rusia şi-ar fi epuizat semnificativ vastul arsenal de rachete după valurile de atacuri masive din ultimele săptămâni asupra infrastructurii critice a Ucrainei. Ca urmare, Moscova ar recurge acum la folosirea unor proiectile care, deşi nu au capacitatea distructivă pentru care au fost proiectate, pot provoca pagube majore.

Un raport al serviciilor de informaţii britanice ajunsese, în noiembrie, la concluzii similare.

La o şedinţă de informare organizată joi în capitala Ucrainei, Mikola Daniliuk, reprezentant al unităţii de cercetare a forţelor armate ucrainene, le-a arătat reporterilor fragmente de rachete de croazieră X-55 (clasificate de NATO sub numele de AS-15) găsite în regiunile Liov şi Hmelniţki la 31 octombrie. El a declarat că proiectilele au fost concepute în perioada sovietică pentru a lovi "ţinte strategice cu coordonate prestabilite".

Şi Marea Britanie a declarat că aceste rachete au fost proiectate "exclusiv ca sistem de atac nuclear"

Racheta Kh-55 a fost proiectată de Uniunea Sovietică în anii 1970 pentru a fi folosită împotriva ţintelor strategice. Ea este destinată în principal să transporte focoase nucleare şi să fie lansată din avioane de bombardament.

Cu toate acestea, suspiciunile sunt că armata rusă a îndepărtat focoasele nucleare de pe rachetele lansate asupra Ucrainei şi le-a înlocuit cu un sistem inert. Chiar şi o rachetă armată cu un focos neexploziv "reprezintă un pericol semnificativ", din cauza energiei cinetice şi a reziduurilor de combustibil, a subliniat Daniliuk. "Acest lucru este evidenţiat de ultimul atac, când o rachetă X-55 a lovit o clădire rezidenţială", a spus el.

Daniliuk a precizat că racheta Kh-55 nu a fost folosită de Rusia în Ucraina înainte de 31 octombrie. El a mai spus că toate rachetele Kh-55 care au fost descoperite pe teritoriul ucrainean aveau numerele de serie şterse.

"Putem afirma că lansarea acestor rachete este menită să distragă atenţia sistemului de apărare aeriană al Ucrainei şi să îl obosească, în timp ce rachetele ruseşti moderne sunt lansate asupra obiectelor de infrastructură critică", a conchis Daniliuk.

Miercuri, în plină reuniune NATO la Bucureşti, o alertă aeriană a fost instituită pentru scurt timp în toată Ucraina, după ce au apărut informaţii potrivit cărora avioane de război ruseşti s-ar pregăti de un nou val de atacuri cu rachete. Alerta a fost ulterior anulată.

Rusia nu a făcut deocamdată niciun comentariu public pe tema rachetelor nucleare folosite fără încărcătură în Ucraina.

articolul original.
Ieri — 1 December 2022Observator

Mihaela Noroc a cutreierat lumea şi a devenit faimoasă cu "Atlasul Frumuseţii", dar îşi va îndeplini marele vis tot în România. Cel mai impresionat moment

1 December 2022 at 18:50
image

Felul în care ne privim unii pe alţii modelează lumea în care trăim. E o lume frumoasă, când o priveşti prin ochii oamenilor ca Mihaela Noroc. "Într-adevăr, frumuseţea va salva lumea. Şi cuvântul "frumuseţe" înseamnă tot ce ai tu mai bun în tine, nu înseamnă doar un chip frumos, strălucit, extraordinar, simetrii - asta pentru mine nu e neapărat singura variantă de frumuseţe. Ar fi atât de plictisitor! Sincer, să fotografiez la nesfârşit un chip frumos, mie mi se pare plictisitor", mărturiseşte Mihaela Noroc, autoare "Atlasul Frumuseţii".

Ce este frumuseţea, în ochii Mihaelei Noroc

Altceva caută în ochii celor care privesc spre obiectivul aparatului ei de fotografiat. Legătura aceea autentică dintre oameni, secunda de vulnerabilitate, forţa care vine din luptele duse, adevărul. Sunt valori pe care le-a căutat de-a lungul şi de-a latul pământului, în zeci de ţări, în sute de călătorii, în mii de femei. 

"Noi, femeile, avem atât de multe preocupări legate de frumuseţe şi mi-ar plăcea să fim mai liberale vizavi de cuvântul frumuseţe. Este aşa o presiune să fim într-un anumit fel, de la 25 de ani - când te căsătoreşti? Când faci 30 - când faci primul copil? După ce faci primul copil, când îl faci şi pe al doilea? Se pun presiuni şi, în timpul ăsta, trebuie să fii şi feminină. Nu, nu trebuie să fii", spune Mihaela Noroc, autoare "Atlasul Frumuseţii".

Povestea vieţii a purtat-o în lumea întreagă

Mihaela Noroc gândeşte dincolo de tipare şi de graniţe. Toată viaţa ei a fost o călătorie. S-a născut în Republica Moldova şi la 6 ani s-a mutat la Bucureşti. Acum locuieşte la Sibiu, dar cel mai mult e pe drumuri, cu rucsacul în spate şi camera foto în mâini. "Prima şi prima dată am plecat când aveam 27 de ani, cu aproape 10 ani în urmă, în 2013, şi am mers într-o călătorie în jurul Pământului, din România până în Japonia. Nu am luat niciun avion, am mers doar terestru, mijloace de transport, tren, autobuz, la un moment dat şi autostop, vapor. Atunci s-a născut cu adevărat proiectul Atlasul Frumuseţii", spune Mihaela Noroc

Un album care surprinde, în 500 de portrete, femeile lumii şi diversitatea lor. Atlasul a revoluţionat conceptul de frumuseţe şi a devenit unul dintre cele mai cunoscute proiecte fotografice la nivel mondial. Peste un milion de oameni o urmăresc pe Mihaela Noroc doar pe Facebook. De-a lungul anilor, a fotografiat femei puternice, femei fragile, sensibile, îndurerate sau războinice. Pe toate şi le aminteşte în detaliu. 

"O femeie pe care am cunoscut-o cu 4-5 ani în urmă a fost atacată cu acid şi jumătate din faţă i-a fost desfigurată. Este nemaipomenită, nu am mai văzut o femeie atât de frumoasă ca ea, şi prin prisma durerii prin care a trecut ... Mamă şi două fiice în Israel şi mamă cu două fiice în Guatemala", arată Mihaela Noroc, autoare "Atlasul Frumuseţii". 

Povestea copertei" Atlasului Frumuseţii"

"Povestea copertei este foarte interesantă. M-am dus să mă plimb pe malul Râului Gange, acolo unde veneau toţi hinduşii să aducă ofrande. Am văzut-o pe fata asta în apă, doar i-am arătat apartul de fotografiat. Am publicat cartea şi după 6 luni primesc un mesaj pe o reţea socială: Bună, eu sunt fata de pe coperta cărţii tale. Wow! Fantastic! Ea este Jay, e ingineră, studiază ingineria şi era foarte fericită că e pe copertă", mai spune Mihaela Noroc, autoare "Atlasul Frumuseţii".

"Pe Ştefania am fotografiat-o în satul lui Brâncuşi, într-un costum făcut de străbunica ei. Georgiana de la SMURD din Iaşi, am fotografiat-o în timpul pandemiei", arată Mihaela Noroc

Femeile României au inspirat-o mereu, aşa că acum lucrează la un atlas doar cu potretele româncelor. "Vreau să ilustreze deja diversitatea pe care o avem noi în ţară. În sud o să vezi femei care seamănă cu turcoaicele sau vezi prin Dobrogea un pic de asemănare cu tătarii. Sau lipovenii. Înspre nord semănăm cu ucrainenii, aici în Transilvania ai şi nişte rămăşiţe nemţeşti. E super diversă ţara noastră. Ca să nu mai zic de etnia rromă, care e prezentă peste tot, şi ea aduce mare valoare diversităţii noastre", crede Mihaela Noroc, autoare "Atlasul Frumuseţii".  

Face totul cu gândul la moştenirea pe care vrea să i-o lase Nataliei, fata ei în vârstă de patru ani. Până la doi ani fuseseră deja în 30 de ţări împreună. O învaţă "să fie increzatoare. Asta mi se pare cel mai important lucru, să aibă încredere în ea"

Visul Mihaelei: Muzeul frumuseţii din România

Mihaela se pregăteşte să lanseze curând şi o carte pentru copii. Cel mai mare vis al ei rămâne să-şi adune toate lucrările într-un muzeu. Muzeul frumuseţii din România. "Lucrurile se schimbă extrodinar de repede peste tot şi mi-ar plăcea să surprind cât mai pot, acum, pe ultima sută de metri, bogăţiile care ne-au mai ramas. Pentru că peste 100, 200 de ani, când o să răsfoiască cineva, o să vadă frumuseţea extraordinară care există pe Pământ", adaugă Mihaela Noroc

articolul original.

Reacția unui tânăr din Honduras, după ce gustă pastramă cu fasole, de Ziua Națională a României

1 December 2022 at 18:47
image

Fasolea cu ciolan n-a avut concurenţă. Cu un ochi la defilare şi cu altul la cazanele care sfârâiau, românii s-au cinstit cu bucate tradiţionale.

Boabele de fasole au fiert în tihnă toată noaptea, cu legume călite la foc domol. Bucăţi zdravene de carne s-au perpelit când pe o parte, când pe alta, până s-au rumenit. Din ceaune uriaşe, au aterizat direct în farfurii, răcorite de murături. Într-un alt colţ de Bucureşti, între două îmbucături, a mers numai bine o horă.

Tânăr din Honduras: "Pastramă cu fasole. Îmi place mult!"

La munte, frigul năprasnic a fost uns cu mâncare aburindă. Cu toţii au poftit la fasole şi s-a lăsat cu ospăţ mare. Mirosul de lemn răspândit de la focul deschis i-a adus pe oameni aproape la o stână din Poiana Braşov.

În Buzău, gustul tradiţional a ieşit din mânile iscusite ale unor bucătari nepalezi. Asiaticii s-au specializat în preperate românești: berbecuţi la proţap, pomana porcului sau varza călită cu mămăliguţă.

Bucătar nepalez: Aici gătesc varză cu ciolan. Şi nouă ne place, şi românilor le place.

Reporter: A fost greu să înveţi reţete româneşti?

Bucătar nepalez: Îmi plac sarmalele cu mămăligă, fasolea, iahnie de fasole.

Iar clienţii s-au lins pe degete: Tradiţional românesc, ţuică fiartă, fasole cu ciolan şi cârnaţi. El şi-a luat varză. Am ieşit special pentru chestia asta.

În celălalt capăt al ţării, la Iaşi, oamenii s-au aşezat răbdători la coadă pentru o porţie gratis.

Clara Mihociu, reporter Observator: Oamenii au dus dorul tradiţionalei mese de 1 Decembrie, fasolea şi cârnaţii, şi s-au aşezat în număr mare la rând pentru a se bucura de această masă, care s-a dat din nou după o pauzp de doi ani.

articolul original.

Finala Chefi la Cuţite sezonul 10. Florica Boboi a câştigat trofeul şi premiul de 30.000 de euro 

1 December 2022 at 22:05
image

Florica Boboi, concurenta din echipa aurului alb, a fost desemnată câștigătoare în Finala Chefi la cuțite 2022. Acesteia nu i-a venit să creadă atunci când Gina Pistol i-a rostit numele de pe marele trofeu.

„Doamne, nu mai pot. E visul meu. Îmi bate inima de mor! Doamne, am câștigat. Doamne, fac infarct! Vai de capul meu, parcă trăiesc un vis (...) Deci nu pot să cred, nu am câștigat în viața mea nimic. Premiul nu e doar al meu, am câștigat toți. Datorită lor sunt câștigătoare!”, a spus Florica Boboi.

Concurentei nu i-a venit să creadă că numele său se află pe farfuria aurie atunci când Gina Pistol i-a înmânat-o.

„Ce mă bucur pentru Flori, eu am plâns pentru ea. Oamenii ăștia merită să câștige, sunt muncitori și au mâinile muncite. De câte ori o țineam de mână simțeam palma ei aspră de la atâta muncă. Mă bucur din suflet!”, a precizat Raluca Todea, despre adversara ei.

Sezonul 10 Chefi la Cuțite, plin de emoție

Florin Dumitrescu: Cred că avem parte de cea mai surprinzătoare finală care putea să existe...  

Cătălin Scărlătescu: Avem finalişti buni şi sunt sigur că o să avem nişte farfurii spectaculoase. 

Adrian Stroe, Raluca Todea şi Florica Boboi. Cei trei se întrec pentru ultima dată în bucătărie iar cuţitele sunt şi mai ascuţite! 

Discuţie între chefi:

Băi, vine finalistul sau finalista, ce o fi. 

Să fie al tău sau al tău?

Timpul ne va spune cine va fi finalistul. 

Fiecare finalist trebuie să gătească un meniu à la carte

Fiecare finalist trebuie să gătească un meniu à la carte. Îşi vor putea alege ajutoarele dintre concurenţii care au părăsit deja competiţia. În cine îşi vor pune toată încrederea? 

Sorin Bontea: Depinde foarte mult şi de echipa pe care o are în spate pentru că va găti pentru finalist. 

Cătălin Scărlătescu: Toată echipa câştigă! Pentru mine oricare finalist e un câştig! 

Meniul a fost complet. Am avut preparate delicioase, lacrimi de supărare şi de bucurie, tensiune şi suspans. Toate, parte din reţeta unei finale demne de sezonul 10 Chefi la Cuţite.

Cătălin Scărlătescu: La mulţi ani România că avem cu ce!!! Uitaţi-vă la noi că aveţi ce vedea. 

Sorin Bontea: România, avem cu ce! din punct de vedere gastronomic căci acolo ne pricepem. 

articolul original.

Luminiţele de Crăciun din Bucureşti au fost aprinse. Cât costă instalaţiile luminoase montate în acest an

1 December 2022 at 18:28
image

La ora 18.00 s-a aprins iluminatul festiv, iar oamenii au spus că spiritul sărbătorilor se simte altfel de când marile bulevarde ale Capitalei au fost împodobite. 

Sunt aproape 3.000 de instalaţii luminoase pe marile bulevarde din Bucureşti: pe bd. Magheru, Piaţa Universităţii, Piaţa Romană, bd. Kiseleff sau bd. Unirii şi în premieră, anul acesta, Primăria Capitalei a împodobit şi Calea Victoriei. 

Instalaţiile luminoase au costat 1,3 milioane de lei

Instalaţiile luminoase au costat municipalitatea 1,3 milioane de lei şi sunt aceleaşi de anul trecut, nu au fost cumpărate altele noi. Sunt lumini pe led pentru a face economie la curent, iar consumul lor pentru luna decembrie este estimat la 35.000 kw, adică de 200 de ori mai puţin comparativ cu consumul electric în Bucureşti. 

În unele sectoare ale Capitalei luminile au fost deja aprinse de săptămâna trecută, iar duminica aceasta se vor aprinde şi în Sectorul 4. În Sectorul 6 însă s-a renunţat la iluminatul festiv pe artere şi au fost montate lumini doar în parcuri. 

În tot oraşul, luminile festive nu vor rămâne aprinse pe parcursul nopţii, însă le veţi putea admira seara până la începutului lunii ianuarie. 

articolul original.

După ce a cucerit întreaga lume cu talentul său, s-a întors în ţară pentru a-şi construi o fermă. Povestea lui Vlad Miriţă, "Andrea Bocelli de România"

1 December 2022 at 17:58
image

Vlad Miriţă: Îmi place Ardealul, l-aş mânca pe pâine. Când merg prin Ardeal şi văd colinele alea aş face un gard aşa şi le-aş lua în braţe să fie ale mele toate. Mă simt bine la mine în ţară. E cumva o oază de normalitate, o oază de echilibru. Mă ajută să stau cu picioarele pe pământ. 

Pe pământ românesc. Aici s-a născut, a crescut, şi a visat să se facă om mare. Aici, în ţara lui, a urcat pentru prima dată pe o scenă, fix acum 20 de ani. Se întâmpla la festivalul de la Mamaia. 

Momentul lui Vlad de la festivalul de la Mamaia:

Vlad Miriţă!!! Aplauze... 

Există un câştigător, există un debutant, Vlad Miriţă. Vlad e născut în Târgovişte.

(aplauze)

Chiar nu imi vine să cred, nu îmi vine să cred... 

Băiatul cu ochi verzi, de care nu auzise nimeni până atunci, a fost revelaţia festivalului. I s-a spus Andrea Boceli de Romania şi toată lumea i-a prezis un viitor strălucit. Aici, dar mai ales peste hotare. Şi aşa a fost. 

Vlad a cântat şi operă, şi muzică pop, în săli pline de oameni

Vlad Miriţă a cântat şi operă, şi muzică pop, în săli cu o mână de oameni ori în festivaluri cu audienţă mondială. A purtat peste tot, cu mândrie, numele de România. Dar oricât de strălucitoare ar fi fost perspectiva unei vieţi dincolo de graniţe, dupa ce a căzut cortina, primul lui gând a fost acasă. La Târgovişte.  

Vlad Miriţă: E o chestie cu pământul, e o chestie cu locul de unde vii. Am copilărit acolo la fân, la animale, la oi, la vaci, la porci. Crescând cu ele, îţi intră în suflet. Am avut tot timpul patriotismul ăsta aşa, care a pâlpâit tot timpul. Nu m-am simţit bine plecat, recordul a fost de 3 săptămâni, în Spania, am avut un contract şi după 3 săptămâni am simţit că înnebunesc. 

Cu primul avion s-a întors şi nu s-a mai oprit decât în grădina aceasta imensă, în care merele cresc doar cu soare şi ploaie, curcile duc o viaţă de vacanţă, iar porcii trăiesc liberi şi fericiţi. 

Vlad Miriţă: Deci aici este hotel de 5 stele pentru ei. Au toate zilele frumoase şi una mai puţin frumoasă la sfârşit. Deci ei au viaţă mai frumoasă ca noi. Mâncare şi apă la orice oră, relaxare tot timpul, nicio responsabilitate, somnul de prânz este nelipsit şi netulburat.

La fel e viaţa tuturor animalelor din ferma lui Vlad. Se cheamă agricultură de tip nou, făcută, însă, ca pe vremea bunicilor. E un trend care cucereşte lumea. Hrana crescută natural, pe pământul unde te-ai născut, nu e doar mană cerească pentru mediu şi pentru economia locală. E condiţie esenţială pentru o viaţă sănătoasă. 

Vlad Miriţă: E bine să rămâi în arealul, în zona în care părinţii tăi s-au născut, pentru că tu moşteneşti o genetică, ea se traduce prin microbiom, nişte enzime care digeră un anumit tip de mâncăruri pentru că ei au trăit aşa. Şi e o întreagă poveste cu acest pământ care sigur că ne dă nouă hrana şi sănătatea într-un final. 

Iniţial, ferma a fost sursă de hrană sănătoasă pentru familie

Iniţial, ferma a fost sursă de hrană sănătoasă pentru familie. Pe urmă, au început să îi ceară şi prietenii. Apoi, şi prietenii prietenilor. Practic, l-au forţat pe Vlad să extindă ferma şi să transforme, astfel, pasiunea lui într-o mică afacere - Moşia Chindia. 

Vlad Miriţă: M-am gândit că mi-ar plăcea să îmbătrânesc aşa. Adică mi-ar plăcea ca la bătrâneţe să fiu aşa cu nepoţii de mână eventual şi atunci probabil că n-o să mai alerg cu muzica prea mult şi o să petrec mai multă vreme în natură. Am zile în care aşa de dor îmi e să stau şi stau aici câteva zile şi trebuie să plec şi parcă mă încurcă, că am treaba aici. Deşi de acolo câştigam nişte bani. Aici mai mult am investit în povestea asta.

Dar aici nu e vorba despre bani şi câştig, spune Vlad. E mai degrabă un mod de viaţă. Şi convingerea că România chiar are tot ne trebuie pentru un trai decent şi sănătos. 

Vlad Miriţă: România are resurse. Cred că începem să ne venim în fire. Să folosim ceea ce avem, ceea ce ne-au lăsat strămoşii noştri, Dumnezeu, până la urmă, care ne-a pus aici. Sunt foarte multe oportunităţi. Trebuie să şi muncim. Şi aici e o problemă. Tot aud pe la ţară: N-am cu cine. Şi nici noi nu avem cu cine de multe ori. 

Doar că familia lui a ales să nu se plângă în timp ce aşteaptă primul avion cu muncitori din Nepal. Au muncit ei de 3 ori mai mult şi n-au lăsat ferma să fie năpădită de buruieni şi de indiferenţă. Azi, moşia lui Vlad e pariu câştigat, vis implinit, acasă, şi bucata lui de Românie, aşa cum ar trebui sa fie. 

Vlad Miriţă: Noi trăim nişte vremuri incredibil de frumoase sau ar trebui să trăim nişte vremuri incredibil de frumoase, pentru că tehnologia ajută extraordinar de mult. Problema este omul. Dacă el înţelege cum să folosească tehnologia asta, nu în detrimentul altor semeni de-ai lui ci în scopul de a-şi uşura viaţa cât mai mult şi de a o pune în slujba unor proiecte care să revoluţioneze lumea. Şi în agricultură e foarte mare nevoie de aşa ceva, chiar mă gândeam, că dacă s-ar investi toţi banii care se investesc în armata în agricultură, ar fi raiul pe pământ.

articolul original.

New York-ul şi-a pus straiele de sărbătoare. Aprinderea bradului de la Rockefeller Center dă startul sezonului de Crăciun

1 December 2022 at 15:53
image

Ceremonia de aprindere, care are loc de 90 de ani şi este transmisă la TV, a cuprins anul acesta spectacole susţinute de Alicia Keys, Gwen Stefani, Blake Shelton, Andrea Bocelli şi Rockettes, celebrele dansatoare din spectacolul de Crăciun de la Radio City.

Rockefeller Center Christmas Tree Lighting Tonight

It’s time! This year’s Rockefeller Center Christmas Tree, a 90-year old, 82-foot Norway Spruce from Queensbury, New York is lit! @rockefellercenter pic.twitter.com/k1mSecZHKR

— Noel Y. Calingasan • NYC (@nyclovesnyc)
December 1, 2022

Bradul are o înălţime de 25 de metri şi cântăreşte 14 tone

Dar ceea ce a atras toate privirile a fost spectacolul de lumini de pe ramurile bradului norvegian, înalt de peste 25 de metri şi cântărind aproximativ 14 tone, care a călătorit aproximativ 320 de kilometri din oraşul Queensbury, în nordul statului New York.

Bradul vechi de aproape un secol este împodobit cu 50.000 de lumini LED multicolore, care au fost aprinse la sfârşitul festivităţilor, la ora locală 22.00 (03.00 GMT joi), şi are în vârf o stea Swarovski folosită din 2018, care cântăreşte 408,23 kg şi are 70 de vârfuri acoperite cu 3 milioane de cristale.

Situat lângă patinoarul de gheaţă al complexului comercial, bradul va fi iluminat în fiecare zi după apusul soarelui până la miezul nopţii, iar autorităţile au anunţat că vor închide traficul rutier în vecinătate în acest interval.

articolul original.

Profesoară de fizică, prinsă de elevi că pozează nud pe OnlyFans. Câţi bani face femeia, nevoită să-şi opereze fiul în Scoţia: "Am facturi de plătit, rate la bancă"

1 December 2022 at 15:35
image

Salariul de profesoară nu-i ajungea lui Kirsty Buchan, o mamă în vârstă de 33 de ani care ar în grijă un copil bolnav. Aşa că femeia a ales ca în afara orelor de fizică predate la un liceu din Glasgow să activeze ca model pe OnlyFans, o platformă destinată adulţilor, celebră pentru conţinutul cu caracter sexual. Planul ei a funcţionat însă doar până ce fotografiile indecente au ajuns să circule printre elevii săi. 

Profesoara de fizică şi-a dat demisia, prinsă de elevi că avea cont pe OnlyFans

Potrivit Mirror, femeia a demisionat din postul de profesoară de fizică de la Liceul Bannerman. Nu mai făcea faţă scandalurilor cu părinţii, revoltaţi că profesoara copiilor lor se afişează în asemenea ipostaze erotice. Acum, Kirsty Buchan vorbeşte deschis despre experienţa prin care a trecut recent. Susţine că a avut parte de prea puţin sprijin din partea conducerii unităţii şcolare, dar şi că a fost nevoită să se reorienteze profesional după ce i s-a refuzat ajutorul financiar pentru creşterea copilului ei bolnav.

Părinţii unora dintre elevii profesoarei de fizică au depus plângere şi la primărie, unde a fost demarată o anchetă. Însă femeia a demisionat înainte ca şcoala să demareze procedura de sancţionare disciplinară. "Imaginile care nu mai lasă loc de imaginaţie au ajuns peste tot, inclusiv pe grupurile de WhatsApp ale părinţilor. Unele dintre ele erau extreme", povesteşte un tată. 

În trecut, Kirsty Buchan visa să devină actriţă, ba chiar a jucat roluri mici în diverse producţii locale. "Este ultima persoană de la care te aştepţi să fie profesor de ştiinţe. Este, în mod evident, foarte inteligentă şi e pasionată de artele dramatice. Le-a spus tuturor că e în căutarea unui job part-time, pentru a-şi suplimenta veniturile. Însă cred că era conştientă de riscurile unei astfel de decizii", comentează un alt părinte.

Fiul femeii este grav bolnav. "Am facturi de plătit, rate la bancă"

Profesoara îşi apără decizia şi susţine că nu a avut de ales. Fiul ei în vârstă de 11 ani suferă de o afecţiune gravă, care îi afectează stomacul, iar în prezent e pe lista de aşteptare pentru a fi operat. "Unii oameni ar putea spune că trebuie să fiu nebună ca să trec de la catedră la poze nud în online. Dar eu m-am convins că aş fi fost mai nebună să mă mulţumesc cu slujba asta, când am nevoie de bani în fiecare zi. Stăteam trează până la 1 noaptea, muncă pe care nu mi-o plătea nimeni. Plângeam râuri de lacrimi când mă gândeam la situaţia prin care trec. Apoi am aflat că alţi profesori câştigă 50.000 de lire pe lună pe acest site, iar eu am un copil bolnav acasă, care are nevoie de o mamă avută", mărturiseşte femeia.

"Am facturi de plătit, am rate la bancă ... Nu a fost o decizie dificilă. Primăria din Glasgow spune că mă va trage la răspundere, dar nu le voi oferi satisfacţia asta. Simt că am scăpat de o mare greutate de pe suflet, acum că am demisionat", adaugă ea. Mai ales că scandalul în mijlocul căruia a ajuns i-a propulsat contul de OnlyFans mai bine ca orice altă reclamă. A câştigat în trei zile 410 lire sterline, spune Kirsty Buchan.

articolul original.

Acord provizoriu pentru plafonarea preţului la petrolul rusesc. Cât va costa barilul

1 December 2022 at 15:29
image

Polonia, ţară care a militat pentru ca acest plafon să fie fixat la cel mai redus nivel posibil, are timp până la ora 15.00 GMT să accepte acordul provizoriu, care ulterior va avea nevoie să fie aprobat vineri de toate guvernele UE prin procedură scrisă, a precizat diplomatul citat de Reuters.

"Plafonul de preţ a fost stabilit la 60 de dolari însoţit de o prevedere pentru a-l menţine la 5% sub preţul pieţei pentru ţiţeiul rusesc, pe baza cifrelor IEA. Polonia are timp până la ora 16.00 CET să fie de acord. Dacă va face acest lucru, mâine va fi o procedură scrisă pentru aprobare", a spus diplomatul.

Lituania şi Estonia sunt şi ele de acord cu o limită de 60 de dolari per baril

Potrivit mai multor diplomaţi europeni, Lituania şi Estonia, care anterior au sprijinit eforturile Poloniei de a stabili plafonul de preţ fie fixat la cel mai redus nivel posibil, sunt şi ele de acord cu o limită de 60 de dolari per baril.

Joi în jurul orei 13.52 GMT preţul de piaţă al ţiţeiului rusesc Urlas era de 70,3 dolari per baril.

Ideea plafonării preţului pentru ţiţeiul rusesc exportat pe mare a fost sugerată de Grupul celor şapte state puternic industralizate (G7), în ideea de a limita veniturile strânse de Moscova din exporturile de petrol, şi în consecinţă a capacităţii Moscovei de a finanţa invazia din Ucraina, fără a evita însă un şoc global în aprovizionarea cu petrol.

articolul original.

Paradă cu sistemele de rachete HIMARS care au băgat spaima în ruși, la Alba Iulia

1 December 2022 at 15:18
image

La eveniment au fost prezenţi şi premierul Nicolae Ciucă, ministrul Apărării Naţionale, Angel Tîlvar, europarlamentarii Victor Negrescu şi Mircea Hava, dar şi Dan Barna (USR), George Simion (AUR), Ludovic Orban (Forţa Dreptei).

Cei prezenţi la paradă au putut admira elicopterele IAR 330 SOCAT ale Bazei 71 Aeriene "General Emanoil Ionescu".

În premieră, la parada de la Alba Iulia au defilat şi reenactorii Muzeului Naţional al Unirii Alba Iulia, conduşi de directorul adjunct, Tudor Roşu, care au participat cu "Garda Naţională de la Alba Iulia", o reconstituire a formaţiunii militare care a contribuit la desfăşurarea în condiţii de siguranţă a Adunării Naţionale de la 1 Decembrie 1918. De asemenea, au mai defilat, pentru al doilea an consecutiv la Alba Iulia, "Pandurii Vladimirescului", detaşament format din pasionaţi de istorie, dar şi "Detaşamentul Mateiaş", care reconstituie un contingent de infanterişti români din cadrul Regimentului 70 Infanterie, care a luptat în Primul Război Mondial.

Sistemele de rachete HIMARS, admirate la parada din Alba Iulia

La parada de la Alba Iulia a fost prezentat şi cel mai modern sistem de armament din dotarea structurilor de artilerie, sistemul de rachete cu lansare multiplă M 142 HIMARS, precum şi complexe de artilerie antiaeriană şi terestră GEPARD şi HIMARS şi transportoare Piranha III şi Piranha V.

Defilarea a fost deschisă de generalul de brigadă Bogdan Cernat, comandantul Diviziei 4 Infanterie "Gemina".

Detaşamentele de defilare pe jos au fost constituite din militari aparţinând Diviziei 4 Infanterie "Gemina", Forţelor pentru Operaţii Speciale - Batalionul 54 Sprijin "Horea, Cloşca şi Crişan" din Târgu Mureş, Brigăzii 81 Mecanizate "Grigore Bălan"/ Batalionul 812 Infanterie "Bistriţa - Şoimii Carpaţilor", Brigăzii 61 Vânători de Munte "General Virgil Bădulescu" Miercurea Ciuc, Batalionului 17 Vânători de Munte "Dragoş Vodă", Batalionului 26 Cercetare Supraveghere Montană "Avram Iancu" din cadrul Brigăzii 18 Cercetare Supraveghere "Decebal", Batalionului 136 Geniu "Apulum"/ Brigada 10 "Dunărea de Jos".

Francezii din grupul de luptă NATO de la Cincu, prezenți la paradă

În premieră, a defilat la Alba Iulia un detaşament format din militari francezi care fac parte din Grupul de Luptă NATO din România, dislocat la Cincu, structură subordonată Comandamentului Multinaţional de Divizie Sud-Est. Plutonul, format din 22 de artilerişti, este parte componentă a companiei de sprijin prin foc, din Regimentul 1 Artilerie din Belfort.

Ministerul Apărării Naţionale a mai fost reprezentat la Alba Iulia de studenţi ai Academiei Forţelor Terestre "Nicolae Bălcescu" din Sibiu şi elevi ai Colegiului Naţional Militar "Mihai Viteazul" Alba Iulia.

Din partea Ministerului Afacerilor Interne, defilarea a fost deschisă de Centrul Chinologic "Dr. Aurel Greblea" Sibiu, care a prezentat 9 echipe canine. A urmat blocul de defilare al Jandarmeriei Române, format din militari ai Grupării de Jandarmi Mobile "Regele Ferdinand I" Târgu Mureş şi cel al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă "Unirea" Alba.

Administraţia Naţională a Penitenciarelor a fost reprezentată de un detaşament format din poliţişti de penitenciare din cadrul Penitenciarului Aiud. Defilarea pe jos a fost încheiată de un detaşament al Crucii Roşii Române Filiala Alba.

Parada de la Alba Iulia. Cei prezenţi au putut urmări şi 11 detaşamente de defilare cu mijloace terestre

Parada de Ziua Naţională a României în Cetatea Marii Uniri a fost încheiată de Garda de Onoare, constituită din militari ai Batalionului 811 Infanterie "Dej" - "Dragonii Transilvani" şi de Muzica Militară a Diviziei 4 Infanterie "Gemina".

Cea mai amplă paradă militară organizată vreodată în Alba Iulia a avut loc în 2018, la "Centenarul Unirii", când au defilat peste 1.600 de militari, precum şi în jur de 150 de mijloace tehnice. 

articolul original.

Observator News, aplicaţia de ştiri din România cu cea mai mare audienţă în fiecare lună a anului 2022

1 December 2022 at 15:00
image

Observator News a fost aplicaţia de ştiri cu cea mai mare audienţă în luna noiembrie 2022: aproximativ 105.000 de vizitatori unici au accesat aplicaţia de ştiri a Observator.

Este pentru a unsprezecea luna la rând când aplicaţia Observator News este lider în clasamentul aplicaţiilor de ştiri din România.

De asemenea, aplicaţia cu cea mai mare audienţă din România pe luna noiembrie a fost A1.ro, cu peste 266.000 de vizitatori unici.

Descarcă aplicația Observator News

Pentru a folosi aplicația Observator News pe telefonul tău, o poți descărca din Google Play sau din App Store.

articolul original.

Înghesuială la metrou, după parada de 1 Decembrie. Stația Aviatorilor, luată cu asalt de bucureştenii care au plecat spre case

1 December 2022 at 11:21
image

Din cei aproximativ 35.000 de oameni care au participat la paradă, se pare că cei mai mulți au ales să se întoarcă acasă cu metroul. La gura de metrou de la Aviatorilor a fost haos. Pentru că peronul era plin, foarte mulți oameni nu au avut acces în stație, așteptând următorul tren afară, pe trotuar. 

Un motiv care ar fi putut provoca această aglomerație  este și faptul că metroul circulă din 10 în 10 minute, nu după programul obișnuit. La fel și autobuzele, care circulă după program de duminică până pe data de 4 decembrie. 

Cel mai probabil, până la finalul zilei traficul va reveni la normal, iar Capitala va părea ușor pustie. Mulți dintre bucureșteni au ales, în această minivacanță, să plece în afara orașului.

Aglomerație pe Valea Prahovei: turiștii merg spre stațiunile montane

Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, la această oră, se înregistrează valori ridicate de trafic pe DN 1 București-Brașov, pe sensul de mers către zona montană. Astfel, pe Centura de Vest a municipiului Ploiesti, traficul se desfășoară normal, dar sunt precipitații sub formă de ploaie. La Comarnic nu sunt precipitații, dar sunt condiții de ceață, vizibilitate fiind de sub 200 de metri. În zonă se circulă în coloană către Brașov, de la km 104+500 până la km 107. În Sinaia, traficul se desfășoară normal, fără precipitații, iar între Bușteni și Azuga, circulația se desfășoară în coloană pe direcția de deplasare către Brașov, de la km 128 pana la km 131.

Polițiștii acționează în dispozitivul de siguranță rutieră pentru fluidizarea traficului pe raza stațiunilor montane de pe Valea Prahovei. El le recomandă șoferilor să adapteze viteza la condiţiile de drum, să respecte indicaţiile poliţiştilor prezenţi la faţa locului pentru fluidizarea circulaţiei şi să manifeste o conduită preventivă în trafic.

articolul original.

Politico - UE are o problemă cu spionajul. Cum reușesc să se ascundă spionii Rusiei și Chinei

1 December 2022 at 11:19
image

În primul rând, nimeni nu știe cu adevărat câți spioni operează în capitala UE. Când oficialii belgieni de securitate sunt presați să furnizeze un număr, ei glumesc că, dacă cineva poate afla, ar fi încântați să afle și eu. Statele Unite și Australia cer persoanelor care lucrează pentru interese străine să se înregistreze, oferind cel puțin o imagine generală a încercărilor de a influența procesul politic. Belgia nu face acest lucru.

De asemenea, încercările de a găsi agenții străini sunt îngreunate și de numărul mare de potențiale ținte din Bruxelles. Orașul găzduiește nu doar instituțiile UE și NATO, ci și aproximativ 100 de alte organizații internaționale și 300 de misiuni diplomatice străine. Împreună, aceștia angajează aproximativ 26.000 de diplomați înregistrați, potrivit Ministerului belgian de Externe, fiecare dintre ei fiind un posibil spion.

Pentru un spion, un pașaport diplomatic este acoperirea ideală. Nu numai că îi permite să interacționeze cu cu oficiali de top și să aibă acces la informații clasificate, dar diplomații sunt, de asemenea, protejați de urmărire penală în conformitate cu Convenția de la Viena. Oficialii belgieni de securitate estimează că, în unele ambasade, între 10 și 20% dintre diplomați sunt ofițeri de informații. Locurile de muncă din mediul academic sau din think thank-uri, locuri în care oamenii sunt plătiți pentru a obține și a analiza informații, sunt, de asemenea, acoperiri foarte bune.

Universitatea Liberă din Bruxelles a închis Institutul Confucius, un program de limbă și cultură chineză, în 2019, după ce directorul institutului a fost acuzat de spionaj pentru Beijing. Belgia a expulzat, de asemenea, un student de doctorat chinez în 2021, deoarece activitatea sa academică a fost o acoperire pentru activitatea sa de informații, potrivit mass-media belgiene.

Jurnalismul este o altă acoperire bună, oferind acces la o serie de evenimente și oportunități de presă, precum și o scuză bună pentru a fi în preajma oficialilor cheie. Unul din cinci jurnaliști chinezi care lucrează la Bruxelles este suspectat că ar fi ofițeri de informații, potrivit serviciilor de securitate belgiene.

Cine se ocupă de prinderea spionilor din Bruxelles?

Capturarea spionilor care vizează instituțiile care își au sediul în Bruxelles reprezintă responsabilitatea guvernul belgian. Comisia Europeană, Consiliul European, Parlamentul European și NATO au fiecare propriul birou de securitate, care lucrează pentru a împiedica spionii să pătrundă în clădirile lor și să acceseze documente sensibile.

Dar nu există nici o agenție oficială de informații a UE, nici măcar o organizație umbrelă care să coordoneze cele 27 de servicii naționale de spionaj ale blocului, spre deosebire, să zicem, de forțele de poliție naționale, unde Europol joacă un rol de coordonare. Unii au cerut Europei să-și creeze propria versiune de CIA, un organism unic care coordonează eforturile de spionaj ale blocului, dar aceasta rămâne în cel mai bun caz o posibilitate îndepărtată.

Timp de decenii, liderii UE, și politicienii belgieni în mod special, au respins ideea că spionii Beijingului, Moscovei sau Teheranului ar fi de fapt interesați de documentele tehnice care circulă pe coridoarele din Cartierul European. Dar evenimentele recente au alertat cel puțin o parte dintre ei cu privire la riscuri.

"Europenii nu au fost niciodată cu adevărat puternici în ceea ce privește contrainformațiile", a declarat un fost oficial american de rang înalt. "Erau foarte dependenți de SUA, acum există o anumită schimbare de mentalitate."

Belgia adoptă o abordare mai tăcută în ceea ce privește demascarea agenților străini, din mai multe motive. În primul rând, incapabili să urmărească penal și cu fonduri limitate, agenții belgieni de contrainformații trebuie să-și stabilească prioritățile. Cu cât cheltuiești mai mulți bani, cu atât vei găsi mai mulți spioni și, prin urmare, cu atât mai mulți bani va trebui să cheltui din nou, a spus al doilea oficial belgian. Deci, în timp ce spionajul din țări "neprietenoase", cum ar fi Rusia, Iran sau China, primește mai multă atenție, belgienii sunt încă susceptibili de a închide ochii față de spionajul aliaților.

În plus, înaintarea unui astfel de caz către o instanță poate duce la prelicritarea relațiilor diplomatice și așa tensionate din ultimii ani.

articolul original.

"Grinch din viaţa reală". Femeie din Anglia, filmată cum fură cadourile de Crăciun ale unui copil cu deficiențe de auz

1 December 2022 at 11:16
image

Victoria Bees a surprins jaful, în plină zi, cu camera de supraveghere amplasată pe soneria de la ușă, în Cheltenham, Gloucestershire. Coletul valora sute de euro și conținea cadouri de Crăciun pe care femeia le-a cumpărat de Black Friday, relatează Mirror

Copilașul femeii este surd, iar ea și-a cheltuit tot salariul pentru a-l face fericit de Crăciun

Victoria, în vârstă de 42 de ani, și-a cheltuit întregul salariu pentru cadourile de Crăciun care includeau electronice pentru băiețelul ei de doi ani, parțial surd, precum și pentru fiica ei de cinci ani.

Știu că toată lumea se luptă cu aceste vremuri grele, dar cât de jos să cobori ca să faci așa ceva? Sunt atât de dezamăgită. Toată lumea se zbate, dar nu aș putea să fur niciodată de la nimeni. Practic, ea a furat Crăciunul copiilor mei, exact cum a făcut Grinch. Pot să cumpăr din nou câteva dintre cadouri, dar unele dintre jucăriile nu mai există pe stoc. Sunt complet conștient că sunt doar obiecte, însă, după toată nebunia cu covidul, Crăciunul înseamnă să petrecem timp împreună”,a spus mama revoltată.

De asemenea, ea l-a acuzat pe curier pentru că i-a lăsat comanda în fața ușii, în loc să se întoarcă și să-l livreze în altă zi, când femeia ar fi fost acasă pentru a-l putea lua. De atunci, poliția a deschis o anchetă în privința incidentului.

articolul original.

Preţul gazelor, creştere puternică pe 1 decembrie. Valul de frig care a lovit Europa va arăta cât de pregătită este

1 December 2022 at 11:16
image

La hub-ul TTF de la Amsterdam, unde se stabilesc preţurile de referinţă în Europa, cotaţiile la gaze au crescut joi chiar şi cu 13%, atingând cel mai ridicat nivel din ultimele şase săptămâni. În jurul orei 10.05 a.m., cotaţiile futures la gaze cu livrare în luna următoare erau în creştere cu 6,8%, până la 156,38 euro pentru un Megawatt-oră.

Prognozele meteo pe termen lung realizate de firmele de specialitate Maxar Technologies LLC şi Marex arată că temperaturile în Europa vor scădea semnificativ în luna decembrie, după o lună noiembrie cu temperaturi peste medie.

O iarnă geroasă ar lăsa continentul mai expus la noi probleme de aprovizionare, după ce pe parcursul iernii Rusia a întrerupt majoritatea livrărilor de gaze prin conducte. Gazele lichefiate au ajutat la acoperirea golului lăsat de diminuarea livrărilor Rusiei şi de asemenea au permis umplerea depozitelor însă acum livrările de gaze lichefiate încep să se reducă.

Cererea de gaze pentru producţia de electricitate ar putea să fie stimulată şi de faptul că prognozele meteo arată spre un potenţial moderat spre redus de producţie de energie eoliană în Marea Britanie, Europa continentală şi ţările nordice, pe parcursul următoarelor două săptămâni.

Liderii europeni i-au îndemnat pe consumatori să facă economii la energie pentru a putea depăşi iarna. În plus, continentul încearcă să îşi extindă rapid infrastructura pentru a putea primi mai multe gaze lichefiate iar Germania ar urma să inaugureze primul său terminal de import încă de luna aceasta. Însă dacă un val de frig va lovi şi Asia, cererea în regiune ar putea exploda, la fel ca şi concurenţa pentru gazele lichefiate transportate prin intermediul navelor, ceea ce ar putea majora şi mai mult preţurile. 

articolul original.

Proiect pilot de prevenire a focarelor de gripă la granița cu Ucraina. Specialiștii italieni colaborează cu autoritățile pentru a-i ajuta pe refugiați

1 December 2022 at 07:23
image

 Simona Vasiac, reporter Observator: "Testarea se va face în perimetrul punctului de trecere al frontierei, iar în cazul în care rezultatul testului rapid va fi unul pozitiv, refugiații vor fi îndrumați către Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal din Sighetul Marmației. De asemenea, mamele care vor ajunge în România împreună cu copii lor vor avea posibilitatea să completeze un chestionar privind schema de vaccinare. În cazul în care vor fi depistate deficiențe, copii vor putea fi vaccinați conform legislației în vigoare din țara noastră. Proiectul este unul pilot și este derulat de specialiștii italieni de la Institutul Național de Boli infecțioase din Roma. Un institut care are un parteneriat de acord cu primăria din Sighetul Marmaţiei."

articolul original.
❌