ACTUALITATE
🔒
Au fost publicate stiri noi. Click aici pentru a le afisa.
Before yesterdayCancan

Andreea Tonciu, adevărul despre căsnicia ei. Bruneta și Daniel Niculescu au fost la un pas de divorț

29 November 2022 at 11:36

Andreea Tonciu a dat detalii despre căsnicia ei în cadrul unei emisiuni TV. Bruneta și Daniel Niculescu au reușit să își construiască o familie frumoasă de-a lungul timpului, însă lucrurile nu au fost mereu roz. Fosta asistenta TV a recunoscut că la un moment dat, au fost chiar la un pas de divorț.

Andreea Tonciu este de șase ani împreună cu soțul ei, iar în tot acest timp au trecut prin bune și rele. Însă, de când fetița lor a apărut pe lume, lucrurile s-au schimbat complet între cei doi.

Invitată la emisiunea realizată de Teo, la Kanal D, Andreea Tonciu a fost provocată să vorbească despre câteva știri apărute în presă. La un moment dat, bruneta abordat un subiect mai sensibil, mai exact a vorbit despre divorț.

Andreea Tonciu a recunoscut faptul că, într-adevăr, în trecut a avut un moment în care nu a mai fost sigură pe relația ei, însă lucrurile s-au rezolvat.

„Am avut un episod în care eram pe punct să-mi iau zborul (n.r. să pună punct căsniciei cu Daniel Niculescu). Andreea Tonciu va divorța, dar nu încă și nu cred că am să divorțez curând pentru că nu-mi place să destram familia, mai ales acum când o am pe Rebeca. Nu aș prefera să crească fără tatăl ei niciodată’, a declarat Andreea Tonciu în emisiunea „Teo Show”.

Andreea Tonciu și Daniel Niculescu. Foto: Instagram

Ce nu ar accepta Andreea Tonciu de la partenerul său

Întrebată, într-un interviu mai vechi, ce nu ar accepta de la bărbatul pe care îl iubește, Andreea a răspuns fără să stea pe gânduri: „Am un soţ foarte dezordonat. El nu face nimic. Nu spală un vas, lasă masa nestrânsă. Îl bălăcăresc, dar în 5 minute gata, l-am iertat. Dacă ar fi să divorţăm vreodată ar fi dacă m-ar înşela. Aşa ceva nu iert.’

articolul original.

Fostă concurentă de la „Bravo ai stil”, acuzații dure la adresa Alexandrei Stan. Bianca ar fi fost părăsită de iubit din cauza artistei: „M-ai folosit doi ani…”

29 November 2022 at 07:33

O mai ții minte pe Bianca Oghinciuc de la Bravo, ai stil sezonul 5? Tânăra care a reușit să cucerească publicul în urmă cu câțiva ani în emisiunea de la Kanal D, a făcut recent acuzații grave în spațiul public. Ce credeți că s-a întâmplat? Blondina mărturisește că a rămas fără iubit din cauza Alexandrei Stan. Da, ați văzut bine. Cântăreața i-ar fi „suflat” partenerul și el un tânăr artist în căutarea succesului. 

Alexandra Stan este cunoscută în toată lumea atât pentru talentul său, dar și pentru formele sale cu care a zăpăcit sute sau poate chiar mii de bărbați. Deși poate avea la brațul său orice mascul își dorește, blondina se pare că s-ar fi oprit de această dată la unul… „luat”. Concret, blondina este acuzată că i-ar fi furat iubitul Biancăi.

Alexandra Stan l-ar fi pus pe tânăr să o părăsească pe iubita lui pentru că îi este dor de el. Mai mult, artista i-ar mai fi transmis acestuia că de această dată își dorește o relație serioasă.

Supărată și trădată, fosta concurentă de la „Bravo ai stil” a decis că trebuie să își facă dreptate, astfel a povestit tot ce s-a întâmplat pe pagina sa de Instagram. Bianca a povestit printre altele faptul că Alexandra Stan obișnuia să îi scrie iubitului său, deși știa că acesta nu este singur.

Bianca și fostul său iubit

Bianca de la „Bravo ai stil” acuzații dure

Mai mult, Bianca l-a acuzat și pe fostul său partener că ar fi folosit-o timp de doi ani, iar în realitate și-ar fi dorit doar să fie celebru.

”Mulțumesc Alexandra Stan, pentru că ai fost atât de bună și i-ai spus iubitului meu să mă părăsească, pentru că îți este dor de el și vrei ceva serios, chiar dacă știai că este cu cineva! Diego Musik, poate acum o să devii celebru, așa cum ți-ai dorit. Tu cauți oportunități, nu iubire! M-ai folosit doi ani, dar acum Dumnezeu mi-a arătat calea. Îți doresc toate cele bune alături de noua ta Alexandra! Sper că ea va avea mai multp grijă de tine, decât am avut eu! Amin!”, a scris Bianca Alexandra, pe rețelele de socializare.

Mesajul transmis de Bianca
articolul original.

TEST IQ | Te crezi un geniu? Ce semn matematic trebuie pus între 3 si 4 pentru ca rezultatul să fie 6?

29 November 2022 at 07:07

Pentru astăzi, CANCAN.RO ți-a pregătit un test IQ care își va pune mintea la încercare! Tot ce trebuie să faci este să descoperi ce semn matematic trebuie pus între 3 si 4 pentru ca rezultatul să fie 6.

Potrivit specialiștilor, testele de inteligență reprezintă o metodă care face parte din diagnosticul psihologic și care stabilește, de fapt, gradul de inteligență pe care o persoană îl are. Multe persoane s-au întrebat dacă testul IQ reprezintă un instrument corect de măsurare a inteligenței și, nu de puține ori, au existat controverse în baza acestuia.

Pentru a rezolva testul de astăzi întrebarea este simplă: Ce semn matematic trebuie pus între 3 si 4 pentru ca rezultatul să fie 6? Dacă ești un geniu, nu vei avea nevoie decât de câteva secunde ca să dai răspunsul corect.

În cazul în care nu ai găsit răspunsul corect, poți vedea rezolvarea mai jos în articol.

REZOLVARE

Singurul semn matematic care poate avea ca rezultat 6 este, bineînțeles, radicalul.

3 x radical(4) = 3 x 2 = 6

articolul original.

Georgiana Văcaru a rămas însărcinată în fiecare an și are cea mai numeroasă familie din România. Ireal câți copii a născut până acum

29 November 2022 at 06:53

Georgiana, o femeie din România, a rămas însărcinată în fiecare an și cea mai numeroasă familie. Ultimul copil s-a născut în anul 2020, iar cel mai mare dintre ei este un băiat de 25 de ani.

Georgiana Văcaru, în vârstă de 44 ani, a născut până acum 20 de copii. Femeia locuiește în Argeș și este extrem de mândră de familia pe care o are. A rămas însărcinată în fiecare an timp de 20 de ani.

Împreună cu soțul ei, Georgiana Văcaru a făcut zece fete și zece băieți. Aceștia se descurcă bine cu toate, iar soțul Georgianei mărturisește că nu se poate plânge de ceva, dar a recunoscut că sunt la limită.

„Așa a fost de la Dumnezeu, să avem 10 fete și 10 băieți. Momentan, ne descurcăm binișor, nu putem nici să ne lăudăm, dar nici să ne văităm, suntem între limite. Chiar dacă mulți își pun semne de întrebare, cum se descurcă, fiecare își alege, câți vrea”, a spus tatăl celor 20 de copii la Muscel TV.

Femeia din Argeș a dezvăluit că îi învață pe copii de mici cum să se organizeze și fiecare face treburi, în funcție de vârsta fiecăruia.

Familia locuiește într-o casă cu opt camere, iar pentru ca toți copiii să aibă loc, părinții au apelat la paturi suprapuse. Din cei 20 de copii, 5 au plecat deja de acasă și lucrează.

„Ne descurcăm bine, îi mai antrenez, haide să facem lucrul ăsta, ăștia mai mari la fel, nu pot să-i pun pe cei mici să facă treburi de om mare, fiecare după puterea lui.

Nu am ceva anume să mi se pară greu, mai greu mi se pare când trebuie să fiu plecată, când mai nasc, să plec de acasă câteva zile, atunci că sunt cu gândul la ei, mi se face dor de ei. Vă dați seama, am fost numai între ei, cu ei”, a spus mama copiilor.

O parte din familia Georgianei Văcaru

Cum îi cheamă pe cei 20 de copii

Georgiana nu uită niciodată numele celor 20 de copii: Mihai, Claudiu, Marina, Tiberiu, Simon, Emima, Denis, Mihaela, Gabriel, Luiza, Teodor, Livia, Andrei, Sara, Iuliana, Adelina, Matei, gemenii Filip și Tania și Sofia Natașa.

Mama acestora nu le încurcă niciodată numele sau datele de naștere. Și nici nu ar avea cum, ”e instinctul matern”, mărturisește femeia.

articolul original.

Cum a disciplinat Flick un internaut! „Acum se gândește…”

28 November 2022 at 12:50

Flick sau Domnul Rimă așa cum mai este cunoscut de cei care îl urmăresc l-a pus la punct pe un internaut. Bărbatul a uitat de bunele maniere în momentul în care i-a cerut vedetei să îi compună o poezie. Individul a primit în cele din urmă ce a dorit, însă cu siguranță rezultatul final nu a fost cel așteptat!

Este cunoscut faptul că Flick obișnuiește să compună pentru fanii lui strofe atunci când este solicitat. Talentul său este apreciat de mulți români, iar la diverse ocazii, soțul Denisei Filcea le face o bucurie acestora. Domnul Rimă este atent cu internauții care îi cer ajutorul într-un mod frumos, însă îi pune imediat la punct pe cei care uită de bunul simț.

Recent, Flick a primit un mesaj care l-a luat puțin prin surprindere: „Fă-mi și mie o rimă. Săptămâna asta fac 30 de ani, dar toate fetele îmi spun că arăt de 20. Până mâine o vreau”, i-a scris internautul.

În prima fază, soțul Denisei Filcea a încercat să îi arate bărbatului că aborarea a fost greșită, dar se pare că acesta nu a înțeles.

Mesajul publicat de Flick

„Acum se gândește cum au apărut 23 în versuri când el ți-a spus clar că e de 20 😂😂”, a scris Flick în dreptul fotografiei.

Flick și-a dat demisia de la Radio ZU printr-o poezie

Sebastian Andrei Filcea, pe numele lui adevărat, a anunțat că pleacă de la Radio ZU, unde  a lucrat timp de 12 ani. Iniţial, el a fost copywriter pentru matinalul postului – Morning ZU, cu Daniel Buzdugan şi Mihai Morar. Iar apoi, timp de zece ani, Flick a făcut echipă cu Răzvan Popescu, după-amiaza, de la 16.00 la 19.00. În perioadele de extra-sezon, vara, cei doi prezentau matinalul Radio ZU.

În stilu-i caracteristic, Flick și-a dat demisia printr-o poezie compusă de el însuși: ”Azi vor fi strângeri de mână/ Fiindcă nu doar vineri este./ E-un final de săptămână/ Și final într-o poveste./ Doisprezece ani, aproape,/ Am trăit cea mai frumoasă/ Și mai cool dintre etape./ Radio ZU mi-a fost «acasă»”, e o mică parte din compoziția lui Flick.

articolul original.

BANC | Bulă, un băiat model: „Am lăsat tot: fumatul, băutura și nevasta”

28 November 2022 at 07:37

Nu ar trebui să treacă nici măcar o zi fără să zâmbești și fără să citești bancul zilei. CANCAN.RO îți dă un motiv, în plus, ca ziua ta să fie cât mai bună. Iată ce ți-am pregătit.

Într-o după-amiază, Ștrulă îl sună pe vechiul lui prieten, Bulă:

– Alo, Bulă, hai să bem o bere și să vedem meciul, la cârciumă!

– Nu vin, Ștrulă! Nu pot.

– Cum adică nu poți?

– Am lăsat tot: fumatul, băutura și nevasta.

– Înțeleg, înțeleg, dar pe Bubulina de ce ai părăsit-o, Bulă?

– Cum de ce? Pentru că nu merită ea băiat așa bun ca mine, fără vicii!

articolul original.

Theo Rose şi Nea Mărin au urcat pe aceeaşi scenă seara trecută! Ce spune celebrul coregraf despre fosta iubită a nepotului său

27 November 2022 at 10:32
image

Pe Nea Marin și Theo Rose îi leagă multe amintiri. Este cunoscut faptul că artista a fost împreună cu nepotul celebrului coregraf timp de 5 ani. Deşi cântăreaţa are o nouă relaţie, acest aspect nu a afectat viaţa profesională a celor două vedete. Seara trecută, prezentatorul de la Antena 1 şi iubita lui Anghel Damian au urcat pe aceeaşi scenă.

Despărțirea lui Theo Rose de Alex Leonte a venit ca un şoc pentru fanii lor, dar şi pentru familie. Nea Mărin povestea la acel moment că nu a ştiut nimic despre separarea lor, însă nu a comentat foarte multe pe tema acestui subiect.

Deși în prezent aşteaptă un copil, frumoasa artistă nu poate sta departe de scenă. Theo Rose a fost prezentă seara trecută la spectacolul organizat la Sala Palatului, unde a cântat alături de Horia Brenciu.

Mai mult, pe aceeași scenă a urcat și Nea Marin cu ansamblul lui de dansatori profesioniști.

Înainte de eveniment, Nea Mărin a declarat că îi face plăcere să participe la concert, iar în ceea ce o priveşte pe Theo Rose, la fel ca şi data trecută nu a vrut să comenteze despre întâlnirea cu aceasta. Mai mult, coregraful consideră că lucrurile s-au întâmplat așa cum trebuiau să se întâmple.

„Nu pot comenta nimic pe acest subiect! Nu o voi face nici eu, nici nepotul meu! Ceea ce a fost, a fost!”, a spus Nea Marin, potrivit playtech.ro.

Theo Rose, mai îndrăgostită ca niciodată

Cântăreața și-a găsit fericirea în brațele lui Anghel, cel cu care s-a cunoscut pe platourile de filmare al serialului „Clanul” și susține că este jumătatea care îi face zilele mai frumoase și care o face să fie cel mai bun om.

„Încerc, totuși, să fiu discretă în ceea ce privește relația noastră, dar nu mă feresc să vorbesc despre el, pentru că e omul cu care îmi petrec timpul, da, e jumătatea mea, doar că încercăm totuși să fim mai discreți așa. Oamenii au reacționat în fel și chip și atunci vreau să îmi țin viața cumva departe de reacții de genul acesta. Oricât ai fi de tare și oricât ai zice că nu le iei în seamă, nu au cum să nu te afecteze la un moment dat și am zis să ne vadă mai răruț că e mai drăguț, lasă că e bine așa”, a declarat artista, în urmă cu ceva timp, pentru PlayTech.

articolul original.

Mihai Mitoșeru a dat cărţile pe faţă la 3 ani de la divorţ. Ce spune prezentatorul TV despre fosta soţie: „Mă gândesc că ar fi trebuit să…”

27 November 2022 at 09:26

Mihai Mitoșeru și Noemi şi-au spus definitiv adio în 2019, după 14 ani de relaţie. De atunci, prezentatorul TV nu a mai apărut oficial cu nicio altă femeie şi asta pentru că a decis să îşi dedice tot timpul proiectelor în care este implicat. În cadrul unui interviu recent, vedeta de la Kanal D a făcut noi dezvăluiri despre fosta relaţie, deşi lucrurile s-au încheiat definitiv în urmă cu mai bine de 3 ani.

Mihai Mitoşeru a trecut cu greu peste despărţirea de femeia care i-a fost alături 14 ani. Deşi a fost dureroasă despărţirea, cei doi au rămas în continuare în relaţii bune, iar prezentatorul a avut întotdeauna numai cuvinte de laudă la adresa fostei partenere.

La trei ani de la divorț, invitat la o emisiune, Mihai Mitoşeru a vorbit despre motivele care i-au adus în punctul de a semna actele de divorţ.

VEZI ŞI: MIHAI MITOȘERU, DAT DE GOL DE MAMA LUI! CE A PUTUT SĂ SPUNĂ CAMELIA DESPRE IUBITA FIULUI EI

Se pare că, cei doi ajunseseră să se certe destul de rău și să-și vorbească urât.

„Am divorțat acum 3 ani. Am avut două relații, una de 10 ani, una de 14, cred că am fost destul de ok în viața asta și destul de serios. Nu mă întreba de ce am divorțat, că nici eu nu știu, acum îmi pare rău. Ne plafonasem, nu am știut cum să gestionez situația. După 14 ani de zile ne certam foarte rău, vorbeam urât.

Poate ar fi trebuit să fac și eu ceva, dar în loc să fiu eu mai ok și mai matur, îi răspundeam mai rău decât o făcea ea și nu am știut să salvez situația. Mi s-a părut că cel mai bine e să plec din acea relație. Acum, după trei ani de zile, nu mai gândesc așa. Mă gândesc că ar fi trebuit să fac ceva. E tardiv, oricum”, a spus Mitoșeru.

Mihai Mitoșeru și Noemi

Mihai Mitoșeru nu și-a refăcut viața

De asemenea, acesta a mai precizat că nu a găsit femeia cu care să îşi întemeieze o familie, deşi a încercat.

„În ăștia trei ani, nici nu pot să spun că am găsit pe cineva cu care aș fi vrut să rămân. Acum m-am și maturizat, văd altfel pe toată lumea, văd altfel oamenii, încep să am alte pretenții.

Practic, nu vreau mult, eu sunt un om normal, vreau niște chestii normale, dar normalitatea în ziua de azi e ceva senzațional.

Poate m-am și obișnuit să fiu singur, ceea ce e foarte rău, poate nici nu am găsit fata cu care aș vrea să rămân, habar nu am. Dar sunt deschis.”, a declarat Mihai Mitoșeru.

articolul original.

Cum a reacţionat Cristina Cioran, după ce Alex Dobrescu s-a afişat cu noua iubită: „Toate trec mai devreme sau mai târziu!”

26 November 2022 at 12:35
image

Cristina Cioran şi Alex Dobrescu au format un cuplu fericit până acum câteva săptămâni. Fosta prezentatoare TV părea că şi-a găsit în sfârşit liniştea în braţele iubitului tinerel, însă lucrurile s-au schimbat radical între cei doi, chiar după ce au anunţat că vor ajunge în faţa altarului. Recent, blondina a vorbit despre schimbările din viaţa ei şi a dezvăluit cum a trecut peste separarea de tatăl fiicei sale.

Părea că nimic nu le poate distruge fericirea, mai ales, după ce fiica lor a venit pe lume. Însă, cu doar câteva săptămâni în urmă, Alex Dobrescu a anunţat că nu mai este iubitul Cristinei Cioran. Iar de aici… situaţia a luat o întorsătură neaşteptată.

Despărţirea a venit ca un şoc pentru fanii blondinei, iar mulţi nu au înţeles cum au ajuns cei doi în acest punct. Deşi a existat o scurtă împăcare, într-un final, ruptura s-a produs definitiv.

VEZI ŞI: CRISTINA CIORAN, ACUZAȚII LA ADRESA LUI ALEX DOBRESCU. CE DATORIE ARE TÂNĂRUL FAȚĂ DE MAMA COPILULUI SĂU: „TREBUIE DOAR SĂ-ȘI ACHITE CE ARE DE ACHITAT”

La scurt timp, Alex Dobrescu a apărut în braţele altei femei, ba chiar a declarat că este fericit în noua sa relaţie. Se pare că acest lucru nu i-a picat deloc bine mamei fetiţei lui, însă până acum, Cristina Cioran a dorit să stea departe de acest subiect.

Cum a reacţionat Cristina Cioran, după ce a aflat de relaţia lui Alex Dobrescu

Invitată în emisiunea lui Cătălin Măruţă, fosta prezentatoare TV, a mărturisit că nu dramatizează deloc situația prin care trece, însă nu a fost deloc uşor pentru ea să se obişnuiască atât de repede cu ideea că Alex Dobrescu are o nouă relaţie. În schimb, mai spune blondina, oricât de mult ar suferi preferă să înfrunte adevărul.

„Nu vreau să se înțeleagă greșit, ușor nu mi-a fost. Nu mi-a fost ușoară despărțirea. Nici apropierea lui de altcineva nu mi-a picat bine. Eu nu trăiesc în drame, sunt o persoană foarte stabilă, iar de cele mai multe ori poate exagerez fiind critică cu oamenii apropiați mie. Normal că suferi, trebuie să fim nebuni să credem că nu suferim. Toate trec mai devreme sau mai târziu! Și mai am o vorbă bună: „Ce vrei, să fii fericit sau să știi adevărul?”, a declarat Cristina Cioran în emisiunea lui Cătălin Măruță.

articolul original.

Taloanele de pensii se vor modifica de la 1 ianuarie. Ce informaţii importante vor conține

26 November 2022 at 08:36
image

Majorarea pensiilor de la 1 ianuarie nu este singura schimbare pe care guvernanţii o anunţă. Tot de la această dată, românii vor primi și un nou tip de talon. Acesta va fi diferit de cele emise până în prezent și va conține noi informații.

Directorul Casei Naționale de Pensii Publice, Daniel Baciu, susține că noile taloane de pensii vor fi împărțite unui număr de aproximativ cinci milioane de beneficiari de pensii de stat. El a explicat ce modificări vor fi făcute și ce anume vor trebui să urmărească pensionarii atunci când le vor primi. De asemenea, repreyentanţii Casei de Pensii recomandă celor care vor primi aceste taloane să le citească și să le verifice cu atenție pentru a se asigura că toate datele înscrie corespund situației reale.

Procesul de tipărire pentru noile taloane de pensii va începe pe la jumătate lunii viitoare.

„Orice decizie politică, în speță a coaliției de guvernare, trebuie până la urmă transpusă într-un act normativ publicat în Monitorul Oficial. Nu vor fi întârzieri. Suntem în grafic, nu avem întârzieri, este timp astfel încât noi aici, la Casa Națională de Pensii, să ne mobilizăm, să reușim să facem toate acele activități specifice nouă. Este vorba de niște lucruri strict tehnice, de actualizare a tuturor parametrilor în bazele de date. Tipărirea cupoanelor începe undeva pe la jumătatea decadei, pe la 15 decembrie, ar trebui publicat în Monitorul Oficial, în grafic, astfel încât începând chiar cu 1 ianuarie 2023, pensionarii să primească deja pensiile mărite”, a spus Daniel Baciu.

Ce informaţii conţin noile taloane de pensii

Potrivit spuselor șefului Casei Naționale de Pensii Publice, noul tip de talon va conține atât valorea pensiei majorate cât și cuantumul ajutorului social de care va beneficia pensionarul.

articolul original.

Vestea momentului în România! Ce s-ar putea întâmpla cu bancomatele din ţară. Raed Arafat a făcut anunţul

26 November 2022 at 08:04
image

Raed Arafat a vorbit recent despre probabilitatea unui black-out în România. Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență a explicat cum trebuie să procedăm în astfel de situații. Deşi este puţin probabil ca sistemul energetic al României să fie afectat de războiul de la graniță, autorităţile ne sfătuiesc să fim pregătiţi şi pentru o astfel de situaţie. Mai mult, Raed Arafat le-a recomandat românilor să aibă în casă și o sumă de bani cash, întrucât nu este sigur că bancomatele vor funcționa în cazul unui blackout.

O pană de curent a cuprins Ucraina, miercuri, când Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra infrastructurii sale. Dependentă de energia electrică din Ucraina, Republica Moldova a rămas de două ori fără curent în ultima săptămână, astfel frica de extindere a problemelor și în alte țări s-a răspândit rapid.

Autoritățile române au asigurat însă că un black-out masiv, provocat de războiul de la graniță, este foarte puțin probabil. Cu toate acestea instituțiile statului se pregătesc şi pentru un astfel de scenariu.

Raed Arafat le-a recoamandat cetățenilor să aibă în casă provizii de apă și alimente, pentru că deconectarea pe termen lung a energiei ar putea duce și la oprirea alimentării cu apă potabilă în anumite regiuni. De asemenea, Şeful DSU i-a sfătuit pe români să aibă în casă bani cash pentru că, în cazul unei pene de curent nu se ştie dacă bancomatele vor mai funcţiona.

„Apa de băut este cel mai important lucru. Pot să stai un pic fără apa menajeră, dar nu poți să stai fără apă de băut. Avem recomandare de pregătire de 72 de ore cel puțin, adică trei zile. Pentru aceste trei zile trebuie să se calculeze apă minim 2 litri pe persoană, recomandabil chiar 4 litri pe persoană pe zi. Trebuie să ai alimentele pentru cele trei zile, trebuie să ai medicamentele tale pentru cele trei zile, trebuie să ai o sumă mică de bani lichizi, pentru că nu ești sigur dacă ATM-urile vor merge ca să retragi bani.”, a adăugat șeful DSU.

articolul original.

Horoscop 26 noiembrie 2022. Nativii zodiei vărsător încep ziua cu o dispoziție mai introvertită și mai retrasă

25 November 2022 at 21:59
image

Horoscopul zilei de 25 noiembrie 2022, aduce previziuni astrologice pentru toate zodiile. O zi cu mai multă responsabilitate și asumare pentru nativii zodiei berbec.

Berbec

O zi cu mai multă responsabilitate și asumare, ești mai serios și ai o putere mai mare de control asupra reacțiilor tale chiar dacă pe alocuri pot exista situații care te deranjează. Însă dacă cineva încerca să-și impună în vreun fel autoritatea asupra ta, nu eziți să te poziționezi corespunzător. O discuție cu cineva pe seară poate să fie avantajoasă financiar.

Taur

Profită de ziua de astăzi pentru a-ți lărgi orizontul cunoașterii fie printr-o lectură interesantă fie printr-o drumeție. Dacă ai chef, poți face o vizită la un muzeu sau poți participa la un curs de dezvoltare. O discuție cu un profesor sau ghid poate să scoată ceva sensibil la suprafață, o informație care te va ajuta totuși să te cunoști mai bine.

Gemeni

Ești mai serios și mai angrenat în tot felul de analize personale sau financiare și realizezi că ai nevoie să schimbi abordarea dacă vrei mai multă libertate, independență sau timp pentru tine. Trebuie să găsești un echilibru între angajamentul tău față de muncă sau anumite sarcini cu nevoia de a te relaxa sau bucura de prietenii sau hobby-urile tale.

Rac

Chiar dacă tu îți dorești mai mult timp în compania partenerului său aveți în plan o ieșire undeva, pot exista sarcini sau responsabilități fie personale fie profesionale care va ocupa întreaga zi. Realizezi că-ți este greu să te sustragi de la ele însă pe seară o propunere neașteptată din partea cuiva te face să-ți eliberezi programul.

Leu

O zi în care îți propui să te ocupi de organizarea unor chestiuni casnice sau profesionale, ești mai practic și atent la detalii. Te mobilizezi în privința unei probleme de sănătate, însă dacă preferi să cauți pe cont propriu anumite răspunsuri, informațiile descoperite pot să te pună pe gânduri. Pe seară realizezi că ai la cine să apelezi pentru un sfat profesionist.

Fecioara

Deși tu ești foarte organizat și ai planificat totul pentru ziua de astăzi, nevoile urgente sau dorințele propriului copil devin prioritare. Sau dacă aveai în plan să te relaxezi mai mult astăzi, anumite angajamente te forțează să îți modifici planurile. Pe seară însă devii creativ și inventiv căutând o variantă să faci ceva și pentru tine.

Balanța

Ești poate mai retrasă și mai introvertită astăzi. Preferi confortul propriului cămin sau al familiei și cauți să te organizezi mai bine cu anumite chestiuni domestice sau casnice. Nu simți să iei contact cu exteriorul însă dacă te gândești mai bine, s-ar putea să fie mai mult decât binevenit. Pe seară descoperi o soluție de a rezolva mai rapid o situație.

Scorpion

Ești dinamic fizic și intelectual. Chiar dacă îți propui să faci acele drumuri sau cumpărături de care nu ai avut timp pe parcursul săptămânii, încearcă totuși să proritizezi astfel încât să-ți rămână timp și pentru tine. Pe seară o propunere supriză din partea partenerului de a participa la un spectacol vine la momentul oportun.

Săgetător

Dacă te hotărăști să inviți în oraș o persoană de care îți place, interacțiunea cu aceasta îți poate ridica semne de întrebare în privința abilității tale de a te deschide emoțional. Poate să fie o șansă minunată de a realiza că ai nevoie să fii mai autentic în manifestarea sentimentelor și exact această autenticitate îți va oferi o mai mare încredere în tine.

Capricorn

Cu luna în propriul tău semn ești determinat în privința unor schimbări pe care ai vrea să le faci însă anumite chestiuni emoționale, poate un dubiu sau o nesiguranță interioară te pot ține pe loc. Ai șansa să descoperi mai multe despre tine dacă ești sincer și dispus să lucrezi cu tine iar tot ceea ce descoperi te ajută să devii mai curajos.

Vărsător

Începi ziua cu o dispoziție mai introvertită și mai retrasă. Discuția cu cineva din anturajul apropiat sau o introspecție pe care o faci scoate la iveală chestiuni mai sensibile însă dacă ești dispus să te uiți în acea direcție s-ar putea să ai parte de o adevărată conștientizare. Închei ziua mult mai atent și mai conștient de tine.

Pești

Un plan de a ieși cu prietenii, o activitate de grup sau chiar o călătorie pe care ai planificat-o pot să nu decurgă exact așa cum ți-ai propus fapt care te provoacă să devii mai inventiv în privința unei variante alternative. Sfatul sau propunerea cuiva poate să salveze situația, fapt care te ajută să te binedispui.

articolul original.

Gestul unui şofer de camion a şocat pe toată lumea! Bărbatul s-a mutat în dubiţă, pentru că îi era prea frig în apartament

25 November 2022 at 17:04
image

Darryl Moore, în vârstă de 32 de ani, s-a mutat definitiv din apartamentul în care a locuit timp de cinci ani. Bărbatul a întâmpinat probleme cu distribuitorul de energie, motiv pentru care nu a mai putut să îşi încălzească locuinţa. Deşi a încercat din răsputeri să rezolve situaţia neplăcută prin care trecea, nu a reuşit, astfel a hotărât să se mute într-o camionetă.

Darryl Moore a povestit într-un articol pentru Mirror faptul că, era atât de frig în casa în care locuia cu chirie încât fiica lui nici măcar nu îl putea vizita. A decis să plece din apartament, deşi nu ştia la momentul respectiv unde o să locuiască. Ulterior, Darryl s-a mutat în dubiţa sa, acolo unde doarme atunci când nu munceşte.

De asemenea, bărbatul a explicat că problemele sale cu distribuitorul de energie au început încă din decembrie 2020.

„Au început să se acumuleze datorii și apoi (distribuitorul) mi-a tăiat căldura. Ultima dată, am postat pe Facebook și (postarea) a fost distribuită atât de mult încât cineva de la companie m-a contactat și a rezolvat problema. De data aceea am avut noroc, pentru că mi-a fost compensat costul energiei. După aceea, contorul a funcționat până în august”, a spus Darryl.

Bărbatul spune că în dubă este „mai cald decât în apartament”

„Pe 23 august, mi-am plătit din nou cu întreţinerea, dar banii nu au fost înregistraţi. Nu știam despre asta, așa că am plecat la muncă o săptămână. Când m-am întors, am observat că am din nou o datorie. Datoria era de doar 10 lire sterline, dar m-am enervat că din nou nu funcţionează, așa că am decis să nu plătesc”, a declarat el.

Ulterior, bărbatul ar fi încercat să ia legătura cu reprezentanţii firmei pentru a afla ce s-a întâmplat cu banii lui, iar compania i-a transmis că plata a fost înregistrată, deşi pe contorul său scria altceva.

„După aceea, nu am mai auzit nimic de la ei. Am verificat ulterior și ultima reîncărcare fusese în iulie”, a declarat britanicul. Ulterior, el a decis să renunţe la chirie şi să se mute în camioneta sa, unde este „mai cald decât în apartament

Am decis că aș putea la fel de bine să locuiesc în duba mea. Singurul dezavantaj este că trebuie să scap de toată mobila, pe care încă o plătesc, și trebuie să o vând mai ieftin. Totuşi, prefer să fac asta, decât să plătesc pentru depozitare sau să stau într-un apartament fără încălzire. Prefer să locuiesc în duba mea – dar e destul de șocant că, practic, am devenit o persoană fără adăpost din propria iniţiativă”, a spus Darryl.

articolul original.

Horoscop 25 noiembrie 2022. Nativii zodiei gemeni au o zi mai conflictuală

24 November 2022 at 21:59
image

Horoscopul zilei de 25 noiembrie 2022, aduce previziuni astrologice pentru toate zodiile. Nativii din semnului Săgetător trebuie să aibă mai multă grijă în relațiile cu cei din jur.

Berbec

Tinzi să intri mult mai ușor în conflict astăzi cu cei cu care interacționezi deoarece poți fi foarte grăbit în a trage concluziile înainte de a înțelege ce se întâmplă de fapt. Fii mai precaut dacă ești la volan, evită acțiunile care necesită precizie sau atenție la detalii cât și semnarea contractelor.

Taur

În ciuda varietății de lucruri sau activități care te tentează, străduiește-te să fii mai precaut în cheltuielile efectuate. Poate nu toate sunt urgente sau necesare. Dacă porți o discuție pe marginea unei chestiuni financiare nu miza pe bună credință sau reputație a celuilalt, lasă idealismul la o parte și vezi dacă lucrurile sunt concrete și realizabile.

Gemeni

O zi ușor mai conflictuală în care interacțiunea cu celălalt este cu semnul întrebării datorită lipsei de hotărâre în privința unei direcții comune. Chiar dacă tu crezi că știi ce vrei, poți să ratezi momentul oportun din neatenție sau nerăbdare. Nu te baza prea mult pe promisiunile cuiva! Cea mai bună strategie astăzi este să observi mai mult și să acționezi mai puțin!

Rac

Dacă relația cu un coleg de serviciu este mai dificilă astăzi, reproșurile sau critica nu vor ajuta la rezolvarea situației, mai ales că situația nu este una clară. Chiar dacă planurile tale pot fi ușor date peste cap, încearcă să-ți păstrezi calmul și răbdarea, analizează cu atenție și fă pași mici dar siguri în direcția rezolvării situației.

Leu

Interacțiunea într-o relație de cuplu poate să fie ușor dificilă întrucât vă atrag lucruri sau activități diferite, fapt care vă face să vă întrebați dacă direcția în care mergeți este una comună. Dacă ești astăzi la o primă întâlnire cu cineva, oricât de mult ți-ar plăcea acea persoană, nu reușești să înțelegi mare lucru din reacția sau comportamentul ei.

Fecioară

Te poți enerva astăzi dacă ajutorul sau susținerea pe care mizai din partea partenerului pentru a rezolva o chestie în propriul cămin întârzie să apară. Nu este un moment prielnic pentru a încheia un deal sau o tranzacție întrucât s-ar putea să ai surprize neplăcute mai încolo. Fă o plimbare care să te relaxeze.

Balanța

Fii realist în privința sarcinilor pe care ți le setezi pentru astăzi și evită să începi prea multe deoarece există șansa să nu le poți finaliza. Dacă îți propui să pleci la un drum, ia-ți timp suficient pentru a planifica exact ce ai nevoie să iei cu tine deoarece te poți trezi că lipsește esențialul.

Scorpion

Lipsa de reacție sau modul evaziv în care cineva răspunde invitației sau propunerii tale te poate scoate din sărite întrucât consideri că este o totală lipsă de respect. Fii atent cu cheltuielile efectuate astăzi iar dacă cineva se străduiește într-un mod deosebit să-ți vândă ceva anume, nu te lăsa păcălit de aparențe.

Săgetător

O zi în care fiecare tinde să vorbească pe limba lui, mai ales într-un parteneriat de cuplu. Cu cât vă acuzați mai mult unul pe celălalt cu atât vă afundați într-o situație lipsită total de claritate. Încearcă să adopți o perspectivă mai înțeleaptă și înțelege că dacă continui să apeși acolo unde-l doare pe celălalt asta nu înseamnă că-l ajuți să se vindece.

Capricorn

Atunci când îți este adus la cunoștință că o anumită persoană nu este tocmai sinceră în intențiile ei față de tine, tinzi să reacționezi destul de prompt și de direct. Însă înainte de a trage concluziile asigură-te de autenticitatea sursei care ți-a livrat acea informație, s-ar putea să ți se schimbe cu totul perspectiva.

Vărsător

Îți poți pierde răbdarea în interacțiunea cu partenerul de cuplu sau chiar cu propriul copil atunci când aceștia nu respectă anumite lucruri stabilite de comun acord. Chiar dacă anumite planuri pe care le aveați vor avea nevoie de o ajustare, nu este totul pierdut dacă acționezi cu răbdare căutând soluții alternative.

Pești

Poți resimți un conflict interior puternic atunci când realizezi că ce este important pentru tine la nivel personal sau individual nu se potrivește cu trebuie să-ți asumi pe plan profesional ca și imagine socială. Caută să rămâi sincer față de tine și vezi cum te poți adapta mediului respectiv fără a renunța la propria ta identitate.

articolul original.

Prietenii lui Ioan, băiatul de preot care s-a sinucis, dezvăluiri șocante. De ce ar fi recurs tânărul la gestul necugetat

23 November 2022 at 19:24
image

Vestea sinuciderii băiatului de 13 ani, din Drobeta Turnu Severin, a șocat o țară întreagă. La început, oamenii credeau că băiatul a recurs la acest gest necugetat din dragoste, însă pe parcursul anchetei au ieșit la iveală detalii șocante.

Reamintim faptul că Ioan, fiul unuia dintre preoții de la Catedrala Episcopală din Drobeta-Turnu Severin, s-a aruncat luni, 10 noiembrie, de la etajul fostei maternități din oraș. După ce apropiații au aflat vestea șocantă, mulți dintre cei care l-au cunoscut pe băiat au început să vorbească despre abuzurile la care era supus chiar de tatăl lui, un preot cunoscut în comunitate.

Dezvăluirile au fost făcute sub protecţia anonimatului, deoarece multora le este teamă de preot.

De ce ar fi recurs tânărul la gestul necugetat

Mama unui prieten de-al lui Ioan povesteşte cum a aflat într-o zi că băiatul era bătut acasă, după ce a citit o conversație dintre cei doi copii.

„Într-o zi am găsit mesajele în telefon şi l-am întrebat: mami, ce e cu mesajele astea? Eu am insistat şi mi-a spus: uite, că tatăl lui este foarte rău cu el, îl bate foarte tare şi nu ţi-am spus. Ştiu că ei aveau un program foarte strict. Trebuiau să ajungă la o anumită oră acasă. Dacă întârziau şi cinci minute peste ora respectivă îşi luau bătaie crunt. Mi-a spus copilul meu că îi bătea cu ce nimerea: adică îi lovea cu orice. Coadă de mătură, mătură efectiv, topor, fier de călcat, cu ce avea la îndemână”, povesteşte femeia.

Tot sub protecția anonimatului a vorbit și o altă prietenă de-ale lui Ioan. Fata susţine că tânărul de 13 ani avea vânătăi pe corp constant. Mai mult, tânăra a dezvăluit și unul dintre motivele pentru care băiatul era bătut. Se pare că acesta nu voia să se facă preot, la fel ca tatăl său.

„Era bătut. Mergeau împreună la sală şi fratele meu îl vedea când se schimba că era bătut (…) Şi asta era. Voia să-l facă preot. Îi zicea: ori te faci preot ori te omor! Cum te-am făcut, aşa te omor! A zis că vrea să se sinucidă de foarte multe ori şi l-au oprit prietenii. A zis că mai bine moare decât să trăiască ce trăieşte acasă, mai ales că era dus de acasă la mănăstiri, lăsat singur acolo, când făcea vreo prostie, fără telefon, fără nimic”, a povestit fata.

articolul original.

BANC | „De când te-am văzut prima dată, am rămas impresionată” POZE main + poza interior

23 November 2022 at 16:22

Nu ar trebui să treacă nici măcar o zi fără să zâmbești și fără să citești bancul zilei. CANCAN.RO îți dă un motiv, în plus, ca ziua ta să fie cât mai bună. Iată ce ți-am pregătit.

-De când te-am văzut prima dată, am rămas impresionată. Nu credeam că un bărbat ar putea să îmi placă așa de mult.

-Cine ești?

-ACUM RĂSPUNZI IDIOTULE. Suntem de la bancă, ai trei rate restanță.

articolul original.

MAN of GOD / OMUL lui DUMNEZEU, filmul dedicat vieții Sfântului Nectarie din Eghina, va rula în cinematografele din România

23 November 2022 at 16:09
image

OMUL lui DUMNEZEU, filmul fenomen, dedicat vieții Sfântului Nectarie, ajunge pe marile ecrane și în România. Acesta va avea premiera de gală pe 29 noiembrie, la Cinema City, ParkLake, urmând ca din 2 decembrie să ajungă în 64 de cinematografe din toată țara.

Sfântul Nectarie din Eghina este unul dintre cei mai iubiți sfinți contemporani, extrem de iubit de romani pentru nenumăratele minuni săvârșite, în special pentru ajutorarea celor bolnavi.

Filmată în Grecia, pelicula prezintă încercările și lupta prin care Sfântul Nectarie a trecut de-a lungul unei vieți marcate de persecuție și nedreptate.

Filmările au avut loc în diferite locații relevante pentru viața Sfântului Nectarie, inclusiv pe insula Eghina și în Spitalul Aretaeio din centrul Atenei.

OMUL lui DUMNEZEU, a cucerit inimile publicului din Grecia, Rusia și Serbia fiind scris și regizat de Yelena Popovic. Filmul are in distribuție pe câștigătorul premiului Academiei Elene, Aris Servetalis, superstarul rus, Alexander Petrov și câștigătorul Globului de Aur, Mickey Rourke. Muzica filmului a fost compusă de Zbigniew Preisner, de două ori câștigător al premiului Cesar, cu interpretarea specială a câștigătoarei Globului de Aur, Lisa Gerrard.

Filmul a câștigat mai multe premii internaționale, inclusiv Premiul Publicului la Festivalul Internațional de Film de la Moscova, Premiul Publicului la Festivalul de Film Grec de la Los Angeles, Premiul pentru cel mai bun film internațional la Festivalul Internațional de Film de la Siena, Italia și Premiul Publicului și pentru Cel mai bun regizor la Festivalul de Film St. Andrews.

Filmul a fost produs de Simeon Entertainment și View Master Films, în asociere cu Sfânta Mare Mănăstire Vatopedi, din Sfântul Munte Athos și este distribuit in România de compania Videomix.

Trailer pentru Romania: https://www.youtube.com/watch?v=aJekYtiN_LE

Social Media: https://www.facebook.com/SfantulIerarhNectarie

articolul original.

Alimentul de 2 lei care topește în timp record celulita! Puțini români știu acest lucru

22 November 2022 at 13:25

Majoritatea femeilor, chiar și cele „în formă”, au celulită, un defect estetic al tuturor straturilor pielii. Multe doamne și domnișoare încearcă să își îmbunătățească aspectul pielii prin slăbire, exerciții fizice, masaj și creme comercializate ca fiind anticelulitice. Pe lângă acestea, există și metode naturiste care topesc celulita în timp record.

Alimentul de 2 lei care te poate ajuta să scapi de aspectul de coajă de portocală este răcoritor și delicios, este ideal în curele de slăbire, iar asta pentru că este slab în calorii și conține multe vitamine și minerale esențiale pentru organism.

Dacă nu v-ați dat seama despre ce fruct este vorba vă spunem noi: grepfrut. Un studiu realizat recent a arătat că persoanele care consuma o jumătate de grepfrut înainte de fiecare masă, timp de 12 săptămâni, slăbesc ușor, fără să țină diete drastice.

Alimentul de 2 lei care topește în timp record celulita

Iată câteva dintre substanțele nutritive esențiale din jumătate de grapefruit de dimensiuni medii:

  • Calorii: 52
  • Carbohidrați: 13 grame
  • Proteine: 1 gram
  • Fibre: 2 grame
  • Vitamina C: 64% din doza zilnică recomandată (DZR)
  • Vitamina A: 28% din DZR
  • Potasiu: 5% din DZR
  • Tiamină (vitamina B1): 4% din DZR
  • Folat (vitamina B9): 4% din DZR
  • Magneziu: 3% din DZR

De ce este bine să consumi jumătate de grepfrut în fiecare zi

Un studiu din 2006 a scos la iveală beneficii aproape imediate ale consumului de grapefruit pentru slăbit. Cercetarea, efectuată pe 91 de subiecți obezi, a demonstrat că jumătate de grapefruit proaspăt de trei ori pe zi, înainte de fiecare masă, conduce la o pierdere importantă în greutate comparativ cu alte metode.

Mai exact, cei care au participat la studiu au pierdut cel mai mult în greutate. În medie, au slăbit cu 1,6 kilograme în decurs de 12 săptămâni.

articolul original.

BANCUL ZILEI | „Mărie, după ce m-oi duce, vreau să te măriți cu Gheorghe!”

22 November 2022 at 12:19

Dragă cititorule, pentru astăzi, CANCAN.RO ți-a pregătit un banc ce o să-ți aducă zâmbetul pe buze. Iată propunerea noastră.

Ion, pe patul de moarte, o cheamă pe Maria si fi spune:

– Mărie, după ce m-oi duce io, vreau ca tu să te măriți cu Gheorghe.

– Dar vai Ioane, cum poți să îmi ceri așa ceva? Nu vreau să mă mărit cu nimeni în afară de tine. Dar de ce vrei să mă mărit cu Gheorghe?

– Fiindcă și el mi-o dat țeapă la un târg, cu un cal.

articolul original.
❌