Continuand sa navigati acest site sunteti de acord cu folosirea cookies si acceptati termenii si conditiile sitului
Conditii de utilizare
ACTUALITATE.ORG este un sit de stiri al carui unic scop este de a acumula si afisa ultimele stiri romanesti, asa cum sunt publicate de catre cele mai mari situri de stiri din Romania, fara a fi stocate in vreo baza de date. In acest sens va informam ca:
- nu suntem autorii stirilor afisate si nu putem verifica veridicitatea acestora
- stirile publicate vor inceta sa existe dupa ce sunt sterse de pe situl de origine
- pentru mai multe informatii referitoare la stirile publicate ori la autorii acestora, va invitam sa vizitati paginile stirilor originale (veti gasi legaturile in partea de jos a articolelor)
Un fost pesedist pus prefect de Olt copiază ideile electorale ale lui Darius Vâlcov
📅 2024-07-27
Prefectul Mario De Mezzo anunţă pe Tiktok demararea strângerii de semnături pentru organizarea unui referendum local pentru ca primii cinci metri cubi de apă consumaţi de slătineni să fie subvenţionaţi de municipalitate.
Doar că legea permite organizarea de referendum local obligatoriu doar pentru anumite subiecte exacte, cum ar fi dizolvarea consiliului local.
Totodată, liberalul venit de la PNL Sector 5 minte din nou prin omisiune deoarece la Slatina e în vigoare o Hotărâre a Consiliului Local din anul 2018 prin care de această măsură beneficiază persoane din anumite categorii vulnerabile.
În plus, promisiunea electorală a lui De Mezzo este copiată fără ruşine din campania din anul 2004 a fostului primar Darius Vîlcov, deţinut pentru fapte de corupţie. Actualul prefect se afla atunci în tabăra adversă lui Vâlcov, adică în PSD.
De Mezzo a postat un clip pe Tiktok şi Facebook, filmat într-o locaţie necunoscută, însoţit de aproximativ 20 de persoane, în care anunţă că lansează un referendum. Scopul acestei consultări a populaţiei ar fi ca primii cinci metri cubi de apă consumaţi de fiecare familie sau gospodărie din Slatina să fie subvenţionaţi de Primărie. El a anunţat şi o campanie de strângere de semnături, care nu este nimic altceva decât o campanie electorală mascată, din uşă în uşă.
Prefectul ignoră sau nu cunoaşte legea
Însă, prefectul de Olt ignoră sau nu cunoaşte prevederi clare ale legislaţiei în vigoare. Dacă este să consultăm legile, aflăm că referendumul local se organizează în patru cazuri diferite: consultarea cu privire la unele probleme de interes local deosebit; consultarea cu privire la modificările unităţilor administrativ-teritoriale; consultarea cu privire la demiterea primarului; consultarea cu privire la demiterea consiliilor locale.
Rezultatele referendumurilor locale, ce au ca obiect consultarea cu privire la diverse probleme de interes local deosebit, sunt facultative.
articolul complet, în reporter24.ro
Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
Reality show-ul matrimonial Mireasa revine luni cu cel de-al zecelea sezon şi o mulţime de surprize, la Antena 1. Mireasa – Iubeşte de 10! va putea fi urmărit de luni până vineri, de la ora 14.00, într-un nou platou şi o nouă casă. Premiera noului sezon o va aduce în faţa telespectatorilor pe Mir...
După despărțirea de Simona, Andrei de la Mireasa pare că și-a găsit liniștea alături de noua lui iubită, Ana Maria, o tânără de 23 de ani cu care s-a afișat împreună pentru prima dată în urmă cu o lună, în vacanță petrecută pe litoralul românesc. De curând, fostul concurent a povestit că este, di...
Adrian Minune, unul dintre cei mai cunoscuți maneliști din România, a fost întotdeauna un subiect de curiozitate pentru fanii săi, în special în ceea ce privește înălțimea sa. Deși artistul a câștigat popularitate și apreciere pentru talentul său, înălțimea sa a fost întotdeauna un aspect discuta...
Tzancă Uraganu a demonstrat din nou cât de mult își iubește partenera, Alina Marymar, cu un cadou deosebit. Recent, manelistul i-a oferit acesteia o mașină de lux, un gest care a impresionat-o și a fost sărbătorit cu mult entuziasm pe rețelele de socializare. Bolidul, al cărui preț începe de la 6...
Poliția a deschis un dosar penal pe numele artistei de muzică populară Laura Lavric, după un incident petrecut la o nuntă în județul Iași, conform informațiilor publicate de BZI. Se pare că Laura Lavric ar fi pălmuit un alt muzicant în timpul evenimentului, după o neînțelegere legată de programul...