Industria Galda pierde al doilea meci consecutiv pe teren propriu, 1-3 (0-1) cu Avântul Reghin, și coboară pe poziție retrogradabilă, penultimul loc al seriei a IX-a!
Partida a avut și un moment tensionat, în minutul 63, când s-au acordat 3 cartonașe roșii, după un conflict iscat la un duel aerian Suciu – Al Ghiță. Nervii au degenerat, fiind eliminați Suciu și Potopea, de la gazde, respectiv Al. Ghiță, de la oaspeți.
Industria rămâne cu o singură victorie stagională și fără succes în fața fanilor în aceste 13 etape, iar Avântul a repurtat primul succes extern.
„S-au adunat multe, e o situație dificilă din multe puncte de vedere. Am fost acele absențe, au primit un eurogol la finalul primei reprize, au încercat să reintrăm în meci, dar nu a fost să fie. Părerea mea este că la acea fază eliminarea lui Suciu a fost gratuită”, a declarat antrenorul Doru Oancea.
Au evoluat formațiile:
Industria Galda: Căt. Suciu – B. Popescu, Potopea/ cpt., Șt. Radu (46, Oneț), Ad. Matei (63, Kelachukwu) – Grosu, Circov (83, Grecu) – Baghiu, Stănilă (63, Giorgiu), Cioară – An. David (46, S. Mureșan); rezerve Dodoc, Căt. Ivașcu. Antrenor Doru Oancea
Avântul Reghin: Bucin – Bugnar, S. Luca (82, Csaba), Merdariu, T. Truță/ cpt, Enescu (89, Pralea), Panga (89, M. Pop), M. Bucur, Chirlejan (73, Potor), Al. Ghiță, Bujor (73, Chirilă); rezerve Grosz, H. Gal, B. Oltean, D. Dan. Antrenor Sandu Borș.