Casa Albă a prezentat o versiune nouă paginii sale web dedicată Covid-19, care promovează teoria contestată a unei scurgeri din laborator, prezentată drept „adevărata origine” a virusului, relatează AFP, citat de news.ro.
O imagine a preşedintelui american Donald Trump şi critici la adresa răspunsului la pandemie al administraţiei anterioare a lui Joe Biden apar acum pe această pagină, care conţinea anterior informaţii privind vaccinarea şi testarea.
Site-ul Covid.gov îl vizează, de asemenea, pe fostul arhitect al strategiei Washingtonului împotriva virusului, Dr. Anthony Fauci, pentru că ar apăra „scenariul preferat conform căruia Covid-19 este un virus natural”. În schimb, pagina enumeră cinci argumente în favoarea teoriei scurgerii din laborator, subliniind în special faptul că primele cazuri cunoscute ale bolii au apărut în Wuhan, China, unde se află un institut de virusologie renumit pentru cercetările sale în domeniul coronavirusurilor. "Dacă ar fi existat vreo dovadă a unei origini naturale, aceasta ar fi apărut până acum. Dar nu este cazul", se mai poate citi pe site.
Problema originii Covid-19, un mister dezbătut pe larg de oamenii de ştiinţă
Ipoteza scurgerii din laborator, descrisă odinioară ca fiind o teorie a conspiraţiei, a câştigat recent în popularitate în Statele Unite. Agenţii americane precum FBI şi Departamentul Energiei o susţin în prezent cu diferite grade de certitudine, deşi problema originii Covid-19 rămâne un mister dezbătut pe larg de oamenii de ştiinţă. CIA, principala agenţie americană de informaţii, a estimat, de asemenea, în ianuarie „cu un grad scăzut de încredere (...) că o origine a pandemiei Covid-19 legată de cercetare este mai probabilă decât o origine naturală”.
China a considerat acest lucru „extrem de improbabil”. Aflat într-un război comercial major cu Washingtonul, Beijingul a acuzat de asemenea Statele Unite că „politizează şi exploatează problema căutării originilor (pandemiei, n.r.)”.
Site-ul Casei Albe critică, de asemenea, măsurile luate de administraţia precedentă pentru a combate pandemia, cum ar fi purtarea de măşti şi distanţarea socială. Într-o secţiune intitulată „dezinformare”, aceasta acuză, de asemenea, că a discreditat „tratamentele alternative” şi că a colaborat cu marile platforme pentru a cenzura discursul disident pe reţelele sociale - o critică frecvent formulată de conservatori.
Mai mult de un milion de persoane au murit din cauza Covid-19 în Statele Unite şi alte milioane în întreaga lume.