„Blestemul“ Rapidului: nici milioanele lui Șucu n-au scăpat formația giuleșteană de povara unui rateu imens | Sport.ro

„Blestemul“ Rapidului: nici milioanele lui Șucu n-au scăpat formația giuleșteană de povara unui rateu imens | Sport.ro
📅 2025-05-09

Când era analist, în studiourile unor posturi TV, de unde emitea păreri despre ce trebuie să facă antrenorii Rapidului, pentru a obține rezultate, astfel încât echipa să prindă cupele europene, Marius Șumudică (54 de ani) avea toate răspunsurile și toate soluțiile.

Acum, când stă chiar el pe banca Rapidului, s-a văzut, încă o dată, că e ușor să dai din gură din studio, pentru că, așa cum spune și proverbul „teoria ca teoria, dar practica ne omoară“.

Așadar, și cu „guru“ Șumudică pe bancă, Rapid e pe cale să încheie un alt sezon în care își va rata, foarte probabil, marele obiectiv și anume participarea în preliminariile cupelor europene. Această contraperformanță e un veritabil „blestem“, care urmărește acest club, de când a fost obținută promovarea în Superliga românească, în 2021. De atunci, în cele cinci ediții ale campionatului, Rapid a obținut următoarele clasări cu diferiți antrenori:

*Sezonul 2021-2022: locul 8 după sezonul regulat și locul 3 în play-out.

*Sezonul 2022-2023: locul 5 după sezonul regulat și penultimul loc în play-off.

*Sezonul 2023-2024: locul 2 după sezonul regulat și ultimul loc din play-off.

*Sezonul 2024-2025: locul 6 după sezonul regulat, iar acum echipa e pe ultimul loc din play-off.

Firește, având în vedere că mai sunt cinci etape din play-off, în actuala stagiune, Rapid mai are șanse matematice, de a merge în viitorul sezon al cupelor europene.

Din păcate pentru formația giuleșteană, eliminarea din Cupa României, în semifinale, a redus drastic aceste șanse. Pentru că, din postura de câștigătoarea cupei, Rapid ar fi ajuns în preliminariile Ligii Europa. Acum, fără această variantă, formația bucureșteană e obligată să se claseze pe locul 3, la finalul play-off-ului, ca să ajungă în preliminariile Conference League.

Avertismentul lui Șucu: fără Europa, Rapid pierde bani!

Acest „blestem“ care urmărește Rapidul, de a tot rata cupele europene, inclusiv cu milioanele lui Dan Șucu, devine o problemă apăsătoare. Pentru că acționarul majoritar al clubului a avertizat, în repetate rânduri, că fiecare sezon, în care echipa rămâne în afara Europei, e unul ratat! Mai ales din punct de vedere financiar. Pentru că, după cum a spus Șucu, fără accederea în cupele europene, Rapid se confruntă cu o „hemoragie financiară“, ieșind pe minus, an de an.

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri sport

"Bătălie pe viață și pe moarte". Anunțul lui Adrian Mihalcea înaintea ultimului meci din play-out

Unirea Slobozia a învins-o pe Gloria Buzău cu scorul de 3-0, în deplasare, într-un meci din etapa a opta din play-out-ul Superligii.

Vieira îi mai dă o palmă lui Balotelli! Francezul a explicat de ce preferă tinerii și îl ignoră pe "cel mai faimos atacant" al său

Relația tensionată dintre antrenorul Patrick Vieira și atacantul Mario Balotelli la Genoa a atins un nou punct critic.

Sepsi OSK - FC Botoșani 0-0! Meci cu miză pentru salvarea de la retrogradarea directă

Astăzi, de la ora 21:00, Sepsi OSK și FC Botoșani se întâlnesc în penultima etapă a play-out-ului Superligii României, într-un meci cu miză uriașă pentru ambele echipe. 

Lovitură pentru Real Madrid! A fost refuzată de jucătorul cotat la 80.000.000 de euro

După eliminarea din sferturile UEFA Champions League, Real Madrid a început să pregătească deja sezonul următor. 

Răzvan Raț, avertisment pentru Șumudică: "Dan Șucu nu e fericit!" Ce spune despre o posibilă schimbare la Rapid

Răzvan Raț (44 de ani), fostul internațional român, a comentat situația tensionată de la Rapid, unde rezultatele sub așteptări din acest sezon l-au adus pe antrenorul Marius Șumudică într-o poziție delicată.

Ilie Năstase, propunere inedită pentru Papa Leon al XIV-lea: Un meci de tenis la Vatican!

Ilie Năstase (78 de ani), primul lider mondial din istoria tenisului, a lansat o invitație surprinzătoare către noul Suveran Pontif, Papa Leon al XIV-lea (Robert Francis Prevost). 

Gloria Buzău – Unirea Slobozia 0-3! Gazdele, fără replică. Ialomițenii o trimit pe Sepsi la retrogradarea directă

Unirea Slobozia a învins c 3-0 pe terenul Gloriei Buzău și a trecut peste Sepsi OSK în clasament, trimițându-i pe covăsneni pe loc retrogradabil direct. Sepsi joacă de la ora 21:00.

Elias Charalambous, ademenit de arabi! Gigi Becali i-a decis viitorul: "Gata, la revedere!"

Elias Charalambous (44 de ani), antrenorul care a adus titlul la FCSB după o pauză de nouă ani, ar fi intrat în atenția unui club din zona Golfului, care îl tentează cu un salariu considerabil mai mare decât cel din România.

"I-a încheiat cariera". Anunț fără echivoc din Scoția despre Ianis Hagi

Ianis Hagi (26 de ani) a suferit o accidentare la ultimul meci al lui Rangers, iar antrenorul grupării din Scoția a confirmat un verdict dur.

Gigi Becali, gata să joace rol de mediator dacă Simion ajunge președinte: "Sunt îngrijorat de economie!"

Gigi Becali (66 de ani), deputat și patronul FCSB, a sugerat că ar fi dispus să joace un rol de mediator între George Simion, liderul AUR, și celelalte forțe politice, în cazul în care acesta ar câștiga scrutinul.

Good News

Only good and positive news.