Finlanda U21 - România U21 2-0. Naționala lui Pancu, de nerecunoscut! Pierdem primul loc în grupă | Sport.ro

📅 2024-09-16

Finlanda U21 - România U21 2-0

După 1-0 în meciul cu Muntenegru, de la Târgoviște, disputat în urmă cu patru zile, naționala condusă de Daniel Pancu a avut o prestație modestă în Finlanda și nu a dat în niciun moment senzația că poate obține victoria.

Deși a avut câteva ocazii de a înscrie în prima repriză prin Louis Munteanu sau Cătălin Cîrjan, Finlanda a fost mai periculoasă. Tony Miettinen a deschis scorul în minutul 22 după un corner, tot el a fost aproape de un alt gol, însă Louis Munteanu a fost de pe linia porții, iar Luka Hyrylainen a nimerit transversala.

România U21 nu a arătat o altă față nici în actul secund și aproape că nu a contat în atac. Finlanda a majorat avantajul în minutul 71, când Otso Liimatta a marcat pentru 2-0.

În urma acestui rezultat, România U21 pierde primul loc în grupa E din preliminariile EURO 2025. Finlanda devansează la golaveraj naționala condusă de Daniel Pancu, iar Elveția poate trece peste ambele dacă învinge Muntenegru, de la 20:30.

România păstrează în continuare șanse pentru calificarea la EURO 2025. Ultimele două meciuri se dispută luna viitoare, cu Muntenegru, în deplasare (11 octombrie) și Elveția, acasă (15 octombrie). Cu două victorii, naționala U21 este sigură măcar de locul secund în grupă.

VIDEO Finlanda U21 - România U21 2-0 (REZUMAT)

Minutul 90+5: Final. România pierde în Finlanda, 0-2.

Minutul 84: Ultima schimbare pentru România U21. Iese Borza, intră Oteliță.

Minutul 71: Gol Finlanda. Naatan Skytta pătrunde frumos în careu din flancul drept și paseză în centru la Liimatta, care trece cu ușurință de Bani și îl învinge pe Sava.

Minutul 63: Ocazie Finlanda! Adam Markhiev pătrunde frumos în careu și șutează lângă bară, însă Sava plonjează și reușește să respingă în corner.

Minutul 62: Încă două modificări la România. Ies Vulturar și Ianis Stoica, intră Ahmed Vani și Perianu.

Minutul 55: Primele schimbări în tabăra României. Ies Cîrjan și Rareș Pop, intră Blănuță și Baiaram.

Minutul 46: Începe repriza secundă. Daniel Pancu nu face nicio schimbare la pauză.

Minutul 45+1: Pauză! Finlanda U21 - România U21 1-0.

Minutul 45: Ocazie Finlanda! După un nou corner, același Miettinen apare la finalizare, este complet liber, însă mingea expediată de el este respinsă de pe linia porții de Louis Munteanu.

Minutul 37: Ocazie România! Rareș Pop îl găsește pe Ignat în careul advers la un corner, însă fundașul de la Rapid reia imprecis.

Minutul 29: Ocazie România. Tricolorii apelează acum la un pressing avansat, recuperează, iar Cătălin Cîrjan șutează peste poartă.

Minutul 27: Ocazie Finlanda! Dănuleasă respinge direct la un adversar, iar Luka Hyrylainen șutează spectaculos în transversală.

Minutul 22: Gol Finlanda. După un corner executat de Casper Terho, fundașul central Tony Miettinen apare în careul mic și trimite în plasă cu capul de lângă Vulturar.

Minutul 18: Ocazie România! Tricolorii beneficiază de o lovitură liberă de la peste 30 de metri, iar gazdele lasă un singur om în zid. Grameni mișcă mingea pentru Louis Munteanu, care trimite un șut foarte puternic, puțin pe lângă poartă.

Minutul 14: Ocazie Finlanda! Wallius trimite o centrare în careu dintr-o lovitură liberă, iar fundașul Miettinen reia puțin pe lângă poarta lui Sava.

Minutul 11: Prima șansă pentru România. Rareș Pop scapă pe un contraatac, pătrunde în careu, însă șutul său este blocat de un adversar.

Minutul 10: Finlanda domină la capitolul posesie, iar România se apără cu întreaga echipă în propria jumătate. Fără ocazii la cele două porți până acum.

Minutul 1: Începe meciul din Finlanda.

Echipele de start:

Naționala U21 continuă în luna septembrie parcursul către EURO 2025: după 1-0 cu Muntenegru la Târgoviște, LIVE vineri seara pe Pro Arena și VOYO, urmează meciul împotriva Finlandei în deplasare, la Tampere, care poate fi urmărit tot pe Pro Arena și VOYO, marți de la ora 18:00.

UPDATE MARȚI 10 SEPTEMBRIE

* Selecționerul Daniel Pancu are la dispoziție tot lotul pentru partida cu Finlanda de astăzi, a anunțat FRF pe site-ul oficial.

După ce a fost suspendat pentru partida cu Muntenegru și a evoluat în meciul naționalei U20 cu Germania, Cătălin Vulturar este acum disponibil pentru tineretul lui Pancu.

* Tricolorii au susținut aseară antrenamentul oficial înaintea partidei cu Finlanda din preliminariile EURO U-21 2025.

* Partida cu Finlanda va fi arbitrată de o brigadă din Norvegia, formată din Kristoffer Hagenes la centru, Øystein Ytterland și Tom Harald Grønevik asistenți și Daniel Higraff al patrulea oficial.

UPDATE LUNI 9 SEPTEMBRIE

* Jucătorii naționalei Under 21 au pășit la antrenamentul de duminică seară pe terenul unde marți, 10 septembrie, vor întâlni Finlanda.

Arena Tammela, gazda meciului dintre Finlanda și România, are o capacitate de 8000 de locuri și o suprafață sintetică, fiind o construcție nouă, finalizată în primăvara acestui an.

România, lider în grupa de calificare la EURO 2025

România U21 a devenit lider în grupa E din preliminariile EURO 2025, după ultimele rezultate înregistrate vineri în campania de calificare: 1-0 pentru tricolori cu Muntenegru (gol Louis Munteanu din pasa lui Ahmed Bani, în minutul 8) și marea surpriză Elveția - Albania 1-2.

În urma acestor rezultate, România a trecut pe primul loc în grupă, cu 16 puncte, cu două peste elvețieni.