Skanska a semnat vânzarea primei clădiri a complexului Equilibrium din București către Gordiusz Private Equity Fund, fond de investiții administrat de Granit Asset Management, Ungaria. Este prima tranzacție între Skanska România și acest fond de investiții. Valoarea tranzacției se ridică la 52 de milioane de euro.
„Vânzarea cu succes a proiectului Equilibrium 1 reprezintă un moment important pentru toți cei care au fost parte din proces. Această realizare evidențiază puterea parteneriatului nostru cu Granit Asset Management, a căror viziune comună și încredere în proiect au fost esențiale pentru finalizarea tranzacției. Equilibrium 1 rămâne pe mâini capabile, iar noi ne menținem angajamentul de a promova parteneriate care aduc beneficii tuturor părților implicate pe termen lung.”
Gabriel Precup, Legal and Transactions Director în cadrul Diviziei de Dezvoltare Comerciala Skanska în CEEComplexul de birouri Equilibrium, format din două clădiri este situat în districtul de business din nordul Bucureștiului, în zona Floreasca – Barbu Văcărescu. Prima fază, care face obiectul tranzacției, a fost finalizată în 2019 și are o suprafață închiriabilă de 21.000 mp, distribuită pe 11 etaje, precum și 240 de locuri de parcare. Clădirea este certificată LEED Platinum, reflectând angajamentul Skanska pentru medii de lucru sustenabile.
„Prin această tranzacție, Granit Asset Management își propune să își extindă în continuare portofoliul internațional de proprietăți imobiliare și să își consolideze prezența pe piața imobiliară din Europa Centrală și de Est. Equilibrium 1 se aliniază perfect strategiei noastre pe termen lung ‘5B’ – o viziune de a construi un portofoliu de birouri de înaltă calitate, sustenabil și competitiv în principalele capitale ale regiunii: Budapesta, București, Belgrad, Viena și Bratislava. Locația sa premium, mixul diversificat de chirași și performanța sa excepțională în domeniul ESG îl fac să se potrivească perfect cu strategia noastră de investiții.”
Álmos Mikesy, CEO și Președintele Consiliului de Administrație al Granit Asset ManagementProiectul încorporează soluții avansate de sustenabilitate, printre care: sisteme inteligente de control al climatizării, iluminat eficient energetic cu senzori de mișcare și un sistem inteligent de management al clădirii (BMS) care permite monitorizarea și optimizarea consumului de energie. Spațiile de relaxare – dotate cu încărcătoare wireless, prize și WiFi gratuit – sunt accesibile atât rezidenților, cât și comunității.
“Equilibrium oferă mixul perfect pentru organizații și echipele lor: o locație ușor accesibilă, chiar la intrarea în cel mai vibrant sub-market de clădiri de birouri din București, cu un layout flexibil pentru a acomoda nevoile variate ale companiilor, o zonă verde generoasă unde membrii comunității pot lucra, bea o cafea și organiza evenimente, și cu o serie de facilități în proiect și în vecinătate care ajută cu succes la armonizarea vieții de la birou cu cea personală. Ne mândrim cu acest proiect și cu modul în care am reușit să creștem o comunitate frumoasă și ne bucurăm să vedem că acest lucru este apreciat și de către investitori.”
Aurelia Luca, Vicepreședinte Executiv Operațiuni Ungaria și România în cadrul Diviziei de Dezvoltare Comercială Skanska in CEEPe parcursul procesului de vânzare, Skanska a fost consiliată de PeliPartners – consultanță juridică, Mazars România – consultanță financiar-contabilă și Ana-Maria Notingher – consultanță fiscală. Serviciile de intermediere în numele Skanska au fost furnizate de Colliers.
“Ne bucurăm că am fost alături de Skanska și în această tranzacție, așa cum am făcut-o de-a lungul anilor. Este un client cu care am construit o relație solidă, bazată pe încredere. Clădirile Skanska sunt puncte de reper in București.”
Oana Bădărău, Partner & Head of Real Estate PeliPartnersPotrivit Colliers, tranzacția dintre Skanska și Gordiusz Private Equity Fund confirmă încă o dată atractivitatea Bucureștiului ca un hub-cheie pentru investiții, atrăgând investitori interesați de active performante și bine localizate. Recent, Solida Capital Europe, de asemenea asistată de Colliers, a achiziționat Victoria Center, o clădire emblematică de birouri din centrul Capitalei, marcând astfel prima tranzacție majoră pe segmentul office din acest an. Consultanții Colliers observă o cerere tot mai mare pentru clădiri de birouri eficiente energetic și sustenabile, ceea ce susține dezvoltarea continuă și consolidarea pieței imobiliare din România.
„Tranzacția Equilibrium 1 subliniază atractivitatea pieței de birouri din București și preferința investitorilor pentru active moderne, eficiente energetic și bine poziționate. Proprietatea oferă un mediu de lucru de înaltă calitate și o comunitate puternică de chiriași, ceea ce o transformă într-un activ strategic pentru orice portofoliu de investiții pe termen lung. Aceasta este a doua tranzacție cu o clădire de birouri «prime» de anul acesta, ambele atrăgând investitori noi în România – un semnal foarte pozitiv privind atractivitatea pieței noastre de capital.”
Robert Miklo, Head of Capital Markets la ColliersPentru finalizarea tranzacției, Granit Asset Management a beneficiat de consultanță juridică din partea Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen, consultanță tehnică din partea Sentient Romania, consultanță financiară și fiscală din partea TPA Admin Romania, precum și consultanță comercială din partea IO Partners.
Divizia de dezvoltare comercială Skanska România este din 2011 dezvoltator de clădiri de birouri care dețin certificările LEED, WiredScore Platinum si Access4You Silver.