ADP este un instrument oferit clienţilor Apple care presupune că doar proprietarul unui cont poate vedea fotografiile sau documentele pe care le-a stocat online, iar compania nu are acces la date.
Cu toate acestea, guvernul britanic a solicitat dreptul de a vedea datele stocate, la începutul lunii februarie. Ca răspuns, Apple a eliminat complet funcţia pentru britanici.
„Suntem profund dezamăgiţi de faptul că protecţia oferită de ADP nu va fi disponibilă pentru clienţii noştri din Regatul Unit, având în vedere creşterea continuă a încălcărilor de date şi a altor ameninţări la adresa confidenţialităţii clienţilor”, a transmis gigantul tehnologic.
Apple a adăugat că îşi menţine angajamentul de a le oferi utilizatorilor cel mai înalt nivel de securitate pentru datele lor personale şi speră că va putea face acest lucru şi în Marea Britanie, în viitor.
Clienţii Apple care aveau deja activat instrumentul de protecţie a datelor „vor trebui, în cele din urmă, să dezactiveze această funcţie de securitate”, potrivit companiei.