Nicolo Napoli (62 de ani), antrenorul lui FCU Craiova, a repetat înaintea meciului cu FC Voluntari, pierdut de echipa lui în sferturile Cupei României Betano (0-0, 2-4 la pen.), că „avem nevoie de 3 puncte în clasament”, în condițiile în care vorbim despre o fază eliminatorie, fără puncte puse în joc!
Interviu neverosimil înainte de FCU Craiova - FC Voluntari, cu Nicolo Napoli la microfon. Pare că antrenorul oltenilor a confundat competiția sau pur și simplu nu a realizat ce spune, pentru că a vorbit în repetate rânduri despre nevoia de a obține 3 puncte, în condițiile în care meciul se joacă în fazele eliminatorii din Cupa României.
„Se anunță un meci foarte dificil, dar avem nevoie să facem un meci bun și să câștigăm, deci avem nevoie de 3 puncte.
Normal că încercăm să câștigăm Cupa, dar astăzi avem un meci foarte dificil. Încercăm să adunăm puncte pentru moral, pentru ca echipa să fie bine.
Am încercat să aliniez o echipă bună, să facem un meci bun și să adunăm 3 puncte în clasament, pentru că avem nevoie”, a comentat Napoli.
Scena uluitoare vine în completarea declarațiilor lui Adrian Mititelu de acum două zile, după 1-2 cu Oțelul în campionat, finanțatorul lui FCU recunoscând că l-a angajat pe Napoli ca urmare a presiunii exercitate de suporteri:
„Uneori ești influențat și de fani, care sunt activi în media. Multe decizii le iei și din cauza acestor influențe. Napoli e văzut drept cel mai mare antrenor de unii suporteri”.
De altfel, imediat după înfrângerea contra gălățenilor, Adrian Mititelu l-a sunat pe Marius Șumudică pentru a-i propune să preia echipa. Șumudică a refuzat, intenția lui fiind de a prelua o echipă în vară, pentru a fi responsabil de întreaga pregătire din presezon.
Da, m-au contactat și am refuzat. Am mulțumit frumos și asta a fost. Nu m-am dus la Ploiești, unde am prieteni, nu m-am dus la Voluntari, unde doar treceam strada, nici vorbă să mă duc la Craiova în plin play-out! Până nu se termină campionatul nu iau nicio echipă.
- Marius Șumudică, pentru GSP.ro
De la (re)instalarea lui Nicolo Napoli pe bancă, FCU a pierdut toate meciurile disputate: 1-2 cu Universitatea Craiova, 0-1 cu Petrolul, 1-2 cu Oțelul.