CFR Călători anunță trenuri zilnice către Bulgaria și Turcia în perioada 13 iunie-13 octombrie 2025.
Trenul internațional „România” va face legătura directă între București și Varna, din 13 iunie, cât și cu Sofia și Istanbul/Halkali, din 14 iunie, informează CFR într-un comunicat.
Trenurile vor circula pe noul traseu în perioada 13 iunie – 13 octombrie 2025. Un bilet pe relația București Nord – Varna (sau retur), la clasa a 2-a, costă 32 de euro, pe ruta București Nord – Sofia (sau retur), la clasa a 2-a, costă 33 de euro.
Biletele pe distanța București Nord – Istanbul/Halkali (sau retur), la vagonul cușetă cu patru locuri, costă 57 de euro.
Programul de circulație pus la dispoziție de CFR Călători va fi:
Reprezentanții CFR Călători transmis că perioada de cumpărare cu anticipație a biletelor de tren pentru călătoriile în trafic internațional este de 90 de zile. Biletele pot fi cumpărate online de pe site-ul https://bileteinternationale.cfrcalatori.ro/ro, cu ridicarea biletelor din gară sau cu livrare prin curier pe teritoriul țării, cât și din stațiile și agențiile de voiaj deschise traficului internațional.