Poli Iași - Gloria Buzău 1-2. Elevii lui Andrei Prepeliță au dat lovitura în Copou

📅 2024-09-08

27.07.2024, 21:07

Gloria Buzău a învins-o pe Poli Iași, scor 2-1, în etapa a 3-a a SuperLigii.

Meciul dintre Poli Iași și Gloria Buzău a putut fi urmărit în direct la Digi Sport 1.

Gloria Buzău a întors scorul în Copou și a obținut prima victorie în noul sezon din SuperLiga

Prima parte a meciului a fost una animată. După o primă ocazie ratată de Itu, Roman a deschis scorul în minutul 29.

În minutul 45+6, același Alin Roman a ratat o lovitură de la 11 metri. Apoi, în minutul 45+12, Ricardo Matos a egalat pentru Gloria Buzău, cu un gol din ”foarfecă”.

Partea a doua a meciului a început excelent pentru cei de la Gloria Buzău. Ricardo Matos a punctat pentru 2-1 în minutul 52. Același Ricardo Matos a mai ratat o ocazie pentru buzoieni în minutul 63.

Cei de la Poli Iași au replicat prin Teixeira, în minutul 79, dar șutul acestuia s-a dus pe lângă. Meciul s-a încheiat cu ratarea lui Miskovic din minutul 90+5.

În urma rezultatului din această etapă, Gloria Buzău se află pe locul 7 în SuperLiga, cu 4 puncte, în timp ce Poli Iași se află pe poziția a 9-a, cu 3 puncte.

VIDEO Rezumat Poli Iași - Gloria Buzău 1-2

Știrea inițială

Poli Iași - Gloria Buzău, Live Video, 19:00, Digi Sport 1. Formația lui Andrei Prepeliță, fără victorie în SuperLigă

Înainte de această partidă, Gloria Buzău nu are niciun succes de la promovarea în SuperLigă. Formația lui Andrei Prepeliță a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 0-0, și a fost învinsă de Sepsi, scor 1-2, pe teren propriu.

De cealaltă parte, Poli Iași vine după o victorie la limită în fața celor de la Botoșani, scor 1-0, după ce în prima etapă din noul sezon a fost învinsă cu același scor de Sepsi Sfântu Gheorghe.

Cele două formații s-au întâlnit ultima dată în sezonul 2022/2023, când ambele evoluau în Liga 2. Atunci, ambele meciuri s-au terminat la egalitate, scor 1-1.

În plus, acest meci va marca un duel în premieră între Tony da Silva şi Andrei Prepeliţă, care nu s-au mai întâlnit din postura de antrenori până acum.

Poli Iași - Gloria Buzău, Live Video, 19:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

Clasament SuperLiga

Clasamentul din SuperLiga / Foto: captură Digi Sport
Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri digi sport

Aryna Sabalenka, campioană la US Open!

Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania

Dennis Man a fost propus la Juventus, iar Gică Popescu a reacționat

Germania - Ungaria 5-0 / Țările de Jos - Bosnia-Herțegovina 5-2 / Ucraina - Albania 1-2. Toate rezultatele

Federația a luat decizia, după ce selecționerului Angliei i s-a cerut demisia pentru gestul care a scandalizat întreaga țară