Stanciu l-a egalat pe Chivu după victoria la scor cu Kosovo

📅 2024-09-14

Nicușor Stanciu (31 de ani) a bifat al 75-lea meci în tricoul naționalei României și i-a egalat astfel pe fostul căpitan, Cristi Chivu (43 de ani, retras din activitate) și pe Rodion Cămătaru (66 de ani, retras din activitate).

Nicușor Stanciu l-a depășit pe Lupescu și i-a egalat pe Chivu și pe Cămătaru în numărul de selecții

După prezența în meciul cu Priștina, căpitanul "Generației de Suflet" l-a depășit pe Ionuț Lupescu în numărul de selecții, cu care era la egalitate.

Nicușor Stanciu se apropie să-l întreacă și pe Adrian Mutu, care are 77 de partide pentru România, în care a marcat 35 de goluri.

Stanciu a ajuns în top 15 al selecțiilor la prima reprezentativă, top condus de Dorinel Munteanu (56 de ani, retras din activitate) cu 134 de meciuri, urmat de Gică Hagi (59 de ani, retras din activitate) cu 125 și Gică Popescu (56 de ani, retras din activitate) cu 115.

Kosovo - România 0-3. Mircea Lucescu a început cu un succes fără emoții pe banca ”Tricolorilor”

Cu Mircea Lucescu pe bancă, naționala României a ratat ocaziile mai importante în prima jumătate a celor 45 de minute.

După ocazii semnate de Mihăilă și Stanciu, Dennis Man a deschis scorul în minutul 40, cu un șut la colțul lung, după o acțiune superbă.

Prima parte a jocului s-a încheiat cu o bară a lui Valentin Mihăilă.

După pauză, Dennis Man a fost faultat în careu de Berisha, în minutul 50. Răzvan Marin a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 52.

După ocazii semnate de kosovari, Denis Drăguș a punctat pentru 3-0 în minutul 82, după un șut respins al lui Mihăilă.

În minutul 85, Vojvoda a fost eliminat, iar Kosovo a rămas în 10 oameni. Meciul s-a încheiat 3-0 pentru România.

Astfel, Mircea Lucescu a debutat cu o victorie pe banca naționalei României, la cel de-al doilea său mandat la cârma primei reprezentative.

VIDEO Rezumat Kosovo - România 0-3

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri digi sport

Christopher Braun este optimist înaintea meciului cu U Cluj: "Antrenorul a avut un impact asupra noastră"

Reacția lui Mihai Popescu, după ce Becali l-a prezentat doar pe Bîrligea la ”palat”: ”Am avut o discuție cu nea Gigi”

Cezar Cretu - Yi Zhou, ACUM, DGS4. România - China, 2-2 în a doua zi

Hoffenheim - Bayer Leverkusen 1-4 / Holstein - Bayern Munchen, Live Video, 19:30, DGS 2

Șefii de la Dinamo au reacționat, după ce au închiriat autocarul folosit de FCSB