Ce a scris presa din Italia după ce tricolorii din Serie A au defilat cu Kosovo

📅 2024-09-16

În meciul de la Priștina, Dennis Man (26 de ani) a fost de departe cel mai bun tricolor de pe teren și a fost desemnat "omul meciului", după ce a deschis scorul în minutul 40.

Valentin Mihăilă (24 de ani), coechipierul său de la Parma, a avut și el o prestație solidă, a lovit bara de două ori și a avut o contribuție semnificativă la golul lui Denis Drăguș (25 de ani) din minutul 82.

Dennis Man, Valentin Mihăilă și Răzvan Marin au fost lăudați de presa din Italia

Pe lângă cei doi amintiți anterior, și Răzvan Marin (28 de ani), fotbalistul celor de la Cagliari, a fost remarcat de presa italiană, după ce a transformat penalty-ul obținut de Man.

"România a avut un mare succes la debutul în această ediție de Nations League. Echipa României a trecut de Kosovo cu 3-0, cu goluri în fiecare repriză. Printre vedetele serii au fost cei doi atacanți de la Parma, Dennis Man și Valentin Mihăilă.

Primul, în special, a marcat golul care a deschis scorul, din assist-ul lui Răzvan Marin de la Cagliari. Tot Marin a stabilit scorul de 2-0 dintr- lovitură de pedeapsă. Și Mihăilă s-a descurcat bine, dar a lovit bara", a scris publicația parmalive.com.

Răzvan Marin: ”Chiar îmi doream să-i batem la un scor foarte clar”

Răzvan Marin a mai mărturisit că a fost extrem de motivat să dea totul pe teren în acest meci, după ce suporterii kosovari prezenți în tribunele stadionului Fadil Vokrri au huiduit imnul României intonat înainte de fluierul de start al acestei partide.

Mai mult, mijlocașul a dezvăluit și un dialog pe care l-a avut cu atacantul kosovar Vedat Muriqi înainte să execute lovitura de pedeapsă din minutul 51, pe care ulterior a și transformat-o.

”La imn, nici nu am auzit bine când se cânta imnul nostru și de atunci am simțit foarte multă ură din partea lor. Pe mine, personal, m-a motivat foarte mult și chiar îmi doream să-i batem la un scor foarte clar să-i trimitem acasă (n.r. pe spectatorii din tribune) cu 10-15 minute înainte de finalul partidei.

(n.r. Vedat Muriqi) A venit la mine și mi-a zis ′Eu zic că o să ratezi′, iar eu i-am răspuns ′Ești sigur′ și el îmi zice ′Da, așa simt′. Am zis, ′O să vedem′ și am văzut. Eu cred că România e o echipă matură pentru că majoritatea am ajuns la o vârstă destul de înaintată pentru fotbal”, a mai spus Marin.

În cealaltă partidă din grupa României, Cipru a învins-o, în deplasare, scor 1-0, pe Lituania

VIDEO Rezumat Kosovo - România 0-3

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri digi sport

Reacția lui Dan Șucu, după ce Universitatea Cluj a deschis scorul pe Giulești împotriva Rapidului

Italienii au dat verdictul despre Dennis Man, după ”dezastrul” Parmei din meciul cu Udinese

Cu ce s-a lăudat Bellingham înainte de startul din Champions League

”Întărire” pentru Barcelona! Fotbalistul revine la echipă după 5 luni

Apariție specială a lui Marius Șumudică la primul meci în Giulești + Mesajul apărut la peluză pentru antrenor