Continuand sa navigati acest site sunteti de acord cu folosirea cookies si acceptati termenii si conditiile sitului
Conditii de utilizare
ACTUALITATE.ORG este un sit de stiri al carui unic scop este de a acumula si afisa ultimele stiri romanesti, asa cum sunt publicate de catre cele mai mari situri de stiri din Romania, fara a fi stocate in vreo baza de date. In acest sens va informam ca:
- nu suntem autorii stirilor afisate si nu putem verifica veridicitatea acestora
- stirile publicate vor inceta sa existe dupa ce sunt sterse de pe situl de origine
- pentru mai multe informatii referitoare la stirile publicate ori la autorii acestora, va invitam sa vizitati paginile stirilor originale (veti gasi legaturile in partea de jos a articolelor)
Vești bune pentru români înainte de Paște. Când se dau pensiile, alocațiile și ajutoarele sociale
📅 2025-04-17
„Alocaţiile pentru copii, indemnizaţiile, pensiile şi toate celelalte drepturi sociale ajung la beneficiari înainte de Sărbătorile Pascale! În luna aprilie 2025, toate plăţile sociale vor fi făcute mai devreme, astfel încât românii să poată folosi aceşti bani pentru Sărbătorile Pascale”, a transmis, marţi, Ministerul Muncii.
Ministrul Somona Bucura-Oprescu a precizat că toate instituţiile subordonate s-au organizat pentru ca banii să ajungă la beneficiari cu câteva zile mai devreme, „astfel încât românii să aibă timpul şi resursele necesare pentru a-şi pregăti în linişte sărbătorile”.
Programul plăților înainte de Paște
Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială va face plata prestaţiilor şi beneficiilor sociale astfel:
Pentru cei care primesc banii în cont bancar: sumele vor fi virate între 14 şi 16 aprilie 2025
Pentru cei care primesc banii prin Poşta Română:
- 11 aprilie 2025 – sumele vor fi virate către Poşta Română de către Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială
- până pe 17 aprilie 2025, toţi beneficiarii vor primi banii acasă
Vor fi plătite anticipat:
Alocaţia de stat pentru copii
Indemnizaţia de creştere a copilului
Stimulentul de inserţie
Drepturile persoanelor cu dizabilităţi
Alocaţia lunară de hrană pentru persoane cu HIV/SIDA
Alocaţia de plasament
Indemnizaţia lunară de hrană pentru bolnavii de TBC
Ajutorul pentru susţinerea familiei (VMI)
Ajutorul de incluziune (VMI)
Alte drepturi
Casa Naţională de Pensii Publice va face plata pensiilor astfel:
În cont bancar: 11 aprilie 2025
Prin Poşta Română: începând cu 4 aprilie 2025
Pentru pensionarii din străinătate (Citi Bank): 17 aprilie 2025
Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă va face plata prestaţiilor astfel:
Între 15-17 aprilie plata ajutorului de şomaj va ajunge la beneficiari
Urmărește Știrile PRO TV pe canalul de social media preferat:
Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
Comisarul european pentru extindere, Marta Kos, afirmă că extinderea UE până în 2030 este o perspectivă realistă, inclusiv pentru Republica Moldova și Ucraina. Totuși, progresul depinde de angajamentul și reformele implementate de țările candidate.
Sfecla roșie, foile de ceapă și urzicile sunt coloranți folosiți tradițional de gospodinele din satele Moldovei, pentru vopsirea ouălor de Paște. Procedura nu e complicată, dar cere timp și răbdare.
California va contesta în instanţă tarifele vamale impuse de Donald Trump, a anunţat miercuri guvernatorul statului american, Gavin Newsom, relatează AFP.
Decizie controversată a judecătorilor italieni. Ei au decis că patronii unei săli de păcănele nu sunt responsabili pentru pierderile dependenților de jocuri de noroc.
Administraţia Prezidenţială a publicat achiziţiile publice pentru perioada 1 ianuarie - 31 martie 2025. Perioada cuprinde ultimele luni petrecute de Klaus Iohannis la Cotroceni, până la demisia sa de pe 12 februarie.
O stație radio apocaliptică din Rusia, numită „Soneria" a trimis patru semnale criptice în doar 24 de ore, iar misterul asupra acestei relicve sovietice s-a adâncit.
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Hunedoara s-a întrunit miercuri într-o şedinţă extraordinară pentru a dispune măsuri "urgente" în vederea exploatării în siguranţă a barajului lacului de acumulare Valea de Peşti, din Valea Jiului.
Paul al României a fost pus din nou în libertate de Curtea de Apel din Paris, deși are un mandat european de arestare emis de justiția română, pentru a executa o pedeapsă de trei ani și patru luni de închisoare.
Toate acordurile România - SUA, inclusiv cele care reglementează prezenţa militară americană în ţară, sunt în vigoare și sunt adaptate permanent la evoluţiile de securitate din mediul regional, au precizat surse din domeniul Apărării pentru Agerpres.