Sfântul Sinod al BOR: ”Vasile Bănescu ocupă în continuare funcţia de purtător de cuvânt al Patriarhiei Române”

Sfântul Sinod al BOR: ”Vasile Bănescu ocupă în continuare funcţia de purtător de cuvânt al Patriarhiei Române”
📅 2025-01-23

”Întrucât în urma difuzării comunicatului de presă oferit ieri de Cancelaria Sfântului Sinod au apărut în spaţiul public interpretări eronate referitoare la prezenţa în funcţie a purtătorului de cuvânt al Patriarhiei Române, precizăm că domnul Vasile Bănescu ocupă în continuare funcţia de purtător de cuvânt al Patriarhiei Române în cadrul Biroului de Presă şi Relaţii Publice al Patriarhiei, iar „reorganizarea” acestui sector nu înseamnă demiterea acestuia, ci îmbunătăţirea activităţii acestui sector prin cooptarea şi a altor specialişti în comunicare, inclusiv clerici”, a transmis, vineri, Cancelaria Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Cu o zi în urmă, Cancelaria a anunţat deciziile adoptate în urma şedinţei Sfântului Sinod. Una dintre acestea îl viza pe Vasile Bănescu.

”Întrucât opiniile personale ale dlui. Vasile Bănescu nu sunt echivalentul unui comunicat de presă oficial al Patriarhiei Române, începând cu data de 1 martie 2024, comunicatele de presă ale Patriarhiei Române vor fi emise de Cancelaria Sfântului Sinod, până la reorganizarea Biroului de Presă al Patriarhiei Române”, a transmis, joi, Cancelaria Sfântului Sinod.

Urmărește Știrile PRO TV pe canalul de social media preferat:
Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri protv

Eurostat: România, pe podiumul fericirii în UE. Românii se numără printre cei mai mulțumiți europeni

Deși se plâng prietenilor de lucrurile mărunte care îi deranjează, românii sunt, în general, mulțumiți de viața lor. Potrivit datelor Eurostat, suntem pe locul doi în UE, alături de Belgia, Austria și Slovenia, după Finlanda.

Vlad Oprea este vizat de șase acuzații. Procurorii DNA au scos la iveală noi ilegalități în cazul primarului din Sinaia

Primarul orașului Sinaia a fost reținut de procurorii DNA. Vlad Oprea este acuzat de luare de mită în formă continuată, abuz în serviciu și spălare de bani.

S-a lămurit cum a primit prostituția un cod CAEN: „eroare de traducere”. Era doar pentru statele unde e legală

Dintr-o eroare de traducere, în spațiul public au apărut discuții cum că prostituția a fost legalizată.

Marea comasare în instituțiile cu salarii de mii de euro. Guvernul vrea să taie și din sporuri în instituțiile publice

După tăierile de posturi de la Senat și Camera Deputaților, coaliția ia în calcul să reorganizeze și marile agenții, unele cu cele mai mari salarii și bonusuri din aparatul de stat.

De ce primim facturi pe minus la energie electrică. Haos din cauza unei taxe de 2 lei, care a fost amânată

Este din nou haos, pe piața de energie electrică. Milioane de consumatori primesc în această perioadă facturi la electricitate pe minus sau zero.  

ANSA: Trump vrea să retragă 20.000 de soldați americani din Europa

Agenția italiană de știri ANSA notează că președintele SUA Donald Trump vrea să reducă cu 20% numărul soldaților americani detașați deja în Europa.

Trump, la Davos: „Dacă prețul petrolului scade, războiul din Ucraina se va încheia imediat” / „SUA vor fi capitala AI”

Președintele american Donald Trump a vorbit de la distanță la Forumul Economic Mondial, joi, la Davos, în Elveția, ținând primul său discurs important în fața liderilor politici și de afaceri mondiali.

Avocatul general al Curţii Europene de Justiţie recomandă anularea directivei europene pentru salariul minim

Directiva europeană pentru salariul minim este incompatibilă du dreptul UE, consideră avocatul general CJUE Nicholas Emiliou. O acțiune de anulare a acesteia a fost introdusă de guvernul danez și Suedia, putând să aibă consecințe „dezastruoase”.

„Legea Novak” rămâne în vigoare. Echipele, obligate să aibă cel puțin 40% sportivi români pe teren

„Legea Novak”, ordinul care stabilea că cel puțin 40% dintre jucătorii din sporturile de echipă care au loc în țara noastră trebuie să fie români a fost menținută de ICCJ, instanța anulând o decizia nefavorabilă anterioară.

Familiile copiilor din centrele neautorizate din Mureș, chemate să îi primească acasă. DGASPC caută soluții urgente

Până luni, Protecția Copilului Mureș trebuie să anunțe oficial ce soluții a găsit pentru copiii din centrele sociale neautorizate, anchetate și amendate de autorități.

Good News

Only good and positive news.