Recidivist din Vinga, cu o alcoolemie de 3 în sânge, arestat pentru patru infracțiuni rutiere • Special Arad · ultimele știri din Arad

Recidivist din Vinga, cu o alcoolemie de 3 în sânge, arestat pentru patru infracțiuni rutiere • Special Arad · ultimele
📅 2025-04-17

Un tânăr de 24 de ani, din Vinga, recidivist, a fost arestat preventiv pentru comiterea a patru infracțiuni rutiere. „Șoferul”, care în fapt nu deținea permis de conducere – și se afla și sub influența alcoolului – a fost depistat în localitatea Fiscut, după ce a intrat cu autoturismul într-o mașină parcată.

În urma testării tânărului cu aparatul etilotest a reieșit o îmbibație alcoolică de 1,49 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar în urma recoltării probelor biologice au rezultat următoarele valori: proba I alcoolemie 3, 24 g/l alcool pur în sânge, proba II alcoolemie 3, 04 g/l alcool pur în sânge. Pe lângă faptul că tânărul din Vinga a condus mașina fără a avea permis și se afla și sub influența băuturilor alcoolice, s-a stabilit că mașina condusă de acesta, un Renault, nu era înmatriculată și avea aplicate plăcuțe cu numere de înmatriculare false. Tânărul a fost reținut, iar ulterior a fost arestat preventiv.

„În esență, în sarcina inculpatului M.L.C. s-a reținut că, în data de 7 aprilie, în jurul orei 21.00 – 21.30, a condus pe drumurile publice din localitatea Fiscut, județul Arad, autoturismul marca Renault, neînmatriculat, având aplicate plăcuțe cu numere de înmatriculare false, fără a deţine permis de conducere și, totodată, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. De asemenea, acesta a fost implicat într-un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Conform Buletinului de analiză toxicologică, în urma recoltării probelor biologice ale inculpatului, au rezultat următoarele valori: proba I alcoolemie 3, 24 g/l alcool pur în sânge, proba II alcoolemie 3, 04 g/l alcool pur în sânge. În prezenta cauză, sub supravegherea procurorului, au documentat activitatea infracțională organele de cercetare penală din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad – Secția 1 Poliție Rurală.

Prin ordonanța din data de 8 aprilie s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de inculpatul M.L.C, recidivist, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat, de punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat, conducerea unui vehicul fără permis de conducere, conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Prin ordonanța din data de 8 aprilie s-a dispus reținerea suspectului M.L.C. pe o perioadă de 24 de ore, începând cu data de 8 aprilie, ora 09.30 și până în data de 9 aprilie, ora 09.30.

În data de 8 aprilie a fost înaintată către Judecătoria Arad propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad de arestare preventivă a inculpatului M.L.C. pentru o durată de 30 de zile, începând cu data de 8 aprilie și până în data de 7 mai”, a transmis Biroul de Informare şi Relaţii Publice din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad.

Citește și: Bărbat arestat după ce a pătruns de mai multe ori într-o casă din Drauț de unde a furat 5.500 de lei

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri special arad

Good News

Only good and positive news.