Tragedie lângă Napoli: Telecabină cu pasageri s-a prăbușit, patru morți.
O tragedie a avut loc joi după-amiaza în regiunea Napoli, sudul Italiei, unde prăbușirea unei telecabine a dus la moartea a patru persoane, a anunțat primăria locală, informație preluată de AFP.„
Ultimele ştiri, acum cinci minute, au fost că sunt trei sau patru morţi şi dispăruţi, nu este clar”, a declarat un funcţionar din comuna Castellammare di Stabia, unde s-a produs accidentul.
Incidentul a avut loc la scurt timp după ora 15:00 la telecabina care leagă orașul Castellammare di Stabia (Napoli) de vârful Muntelui Faito. Aceasta a stat suspendată mai mult timp, după ce un cablu s-a rupt.
Citiți și Două camioane implicate într-un accident pe șoseaua Bucium
Primarul regiunii Campania, Vincenzo De Luca, intervievat de Rai News 24 a spus: „Telecabina a fost și un instrument de promovare a turismului în zonă. Puteți ajunge la Monte Faito cu această telecabină. E tot Golful Napoli în fața ta, Vezuviul în față, era o atracție turistică. Trebuie să spun că cele patru persoane care și-au pierdut viața au fost două cupluri de turiști, așa ne-au spus salvatorii”.
Fii alături de noi pe Facebook