Un fotbalist român a fost pe teren în ”măcelul” Austria - Turcia 6-1 de pe ”Ernst Happel Stadion”! | Sport.ro

📅 2024-07-08

Naționala Austriei a distrus-o pe Turcia în amicalul jucat marți seara pe ”Ernst Happel Stadion” din capitala Viena, scor 6-1.

Xaver Schlager a deschis scorul repede, în minutul 2, Hakan Calhanoglu a egalat dintr-un penalty ('25), iar gazdele au mai marcat apoi abia în penultimul minut al reprizei, prin Michael Gregoritsch.

Același Gregoritsch a realizat hat-trick-ul după reușitele din minutele 48 și 59 (ultima din penalty), iar pe final austriecii au mai înscris de două ori, prin Christoph Baumgartner ('78 - tot din penalty) și Maximilian Entrup ('90+5).

La gazde a jucat, intrat pe final de această dată după debutul ca titular de anul trecut, și fundașul central Flavius Daniliuc, român născut chiar în Viena, în prezent împrumutat de Salernitana din Serie A la campioana Red Bull Salzburg.

”Daniliuc mi-a lăsat o impresie foarte bună la antrenamente. Din acest motiv am hotărât să încep cu el din primul minut”, explica anul trecut selecționerul Ralf Rangnick, fostul manager interimar al lui Manchester United.

Fost junior la Real Madrid și Bayern Munchen, unde juca mult mai ofensiv, românul din naționala Austriei a făcut pasul în competițiile de seniori la Bayern Munchen II în 3. Liga, de unde s-a transferat în Ligue 1, la OGC Nice.

După două sezoane în Franța, Daniliuc a semnat în vara lui 2022 cu Salernitana, unde a jucat titular în Serie A, ca fundaș central sau fundaș dreapta.

Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri sport

Neil Lennon anunță o curățenie la Rapid înainte de noul sezon: Lotul este puțin cam mare

Rapid va ataca titlul în sezonul 2024-2025 din Superliga României.

Sfatul lui Ioan Becali pentru perla lui Gigi Becali: Își bate joc de meseria lui!

Ultimul sezon a fost unul modest pentru Octavian Popescu în comparație cu ceilalți patru ani petrecuți la FCSB.

Mihai Stoica a făcut anunțul momentului la FCSB: S-a închis

Mihai Stoica a făcut un anunț important pentru cei de la FCSB.

Radu Drăgușin a explicat gafa din meciul cu Olanda la cinci zile de la eliminarea României de la EURO 2024: Am zis că iese!

România și-a încheiat parcursul superb de la EURO 2024 în optimi , la meciul cu Olanda, atunci când tricolorii au pierdut cu scorul de 0-3.

După 5 ani, Liverpool și-a luat adio de la portar! Mulțumim pentru tot!

Liverpool a intrat într-o nouă etapă odată cu numirea lui Arne Slot ca antrenor principal.